Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » RIAA korrektor
 
Témaindító: Ghost Rider, idő: Aug 25, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   50 / 148
(#) melcher válasza elektrorudi hozzászólására (») Márc 5, 2010 /
 
Köszi a segítséget, szerintem is MM fej, de a kapcsolás csak azt írja, hogy mágneses fejhez jó, ezek szerint ehhez is jó lesz. Egyébként milyen nem mágneses hangszedők léteznek (ha létezik egyáltalán nem mágneses), ezt csak kíváncsiságból kérdezem.
(#) DuMatyi válasza melcher hozzászólására (») Márc 5, 2010 /
 
Létezik nem mágneses is. Van még piezoelektromos (ilyen a kritikán aluli Tesla VK4302), fotoelektromos elven működő és kapacitív hangszedő (olyan, mint a kondenzátormikrofon) is. Ha érdekel a téma, akkor olvasd ela Degrell-féle lemezjátszók és hanglemezek című könyvet - az elmúlt 20 évben kevés új dolog keletkezett - mivel nem történik a témában számottevő fejlesztés és kutatás, tehát jó alapnak bizonyul. Kicsit dedós ugyan, de a Cs. Kádár Péter-féle Diszkónika című könyv is nagyon jó. Mai szemmel is túl "menő" akar lenni. Nekem nem jön be a könyvben lévő Hé idefigyejjémá bammeg stílus. Nem ezzel kell megfogni az olvasókat, akármennyire is fiatalok.
(#) elektrorudi válasza melcher hozzászólására (») Márc 5, 2010 /
 
A típusa Audio Technika 95.

Létezett "kristály" (piezo) hangszedő.
Nagyon gagyi, általában hordozható lemezjátszókba tették a '80-as évekig. De asztali lemezjátszókban is volt ilyen. Nem kell hozzá RIAA korrektor.

Létezik MM hangszedő...
A "gyengétől" a "jó" kategóriáig. 4.000,- - 100.000,-
A tiéd kb. 9.000,- lenne újonan.

Létezik MC (Moving Coil) Mozgó tekercses hangszedő.
A RIAA korrektor elé kell egy elő-elő erősítő, vagy egy trafó. (de van amelyikhez nem kell).
A "jó" kategóriától a "prémium" kategóriáig gyártják.
35.000,- - 4.500.000,- ig.

Az árak csak irányadók.
De már bőven kimerítettük az off topic fogalmát, úgyhogy itt a vége !
(#) melcher hozzászólása Márc 5, 2010 /
 
Köszönöm szépen, a sok felvilágosítást, máris okosabbnak érzem magam. Tényleg sokat segítettetek, örök hála.
(#) scooby_ válasza elektrorudi hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Szia!
Eredetileg benne volt,a lemezjátszót a kisebbségtől mentettem meg,lomtalanításon. Pioneer PN-5MC a neve.
Amikor szétszedtem a tű fölött nagyon vékony,két tekercset láttam.
(#) DuMatyi válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Amenniyben a tű fölött van két kis tekercs (jobban mondva annnak a tövében), akkor az MM azaz moving magnet.
(#) scooby_ válasza DuMatyi hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
És a neve?
5MC azaz MC is mozgó tekercsre gondol. Én úgy tudta,ha a tekercs mozog,akkor a tekercs a tű tövében van,a többi része(a mágnes) pedig a hangszedőben. Ha a mágnes mozog,akkor pedig a mágnes van a tű tövében nem? Másképp hogy mozgatná?
(#) DuMatyi válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Tessék, ha már nem hiszel nekem. Mellékletben felettem két képet.
(#) DuMatyi válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Attól, hogy benne van a típusszámban az, hogy MC, nem jelenti okvetlen azt, hogy moving coil.
(#) scooby_ válasza DuMatyi hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Azta! Én akkor idáig teljes tévhitben voltam. Mindvégig azt hittem,hogy ez egy szabvány MM jelszintű MC hangszedő. Köszönöm!
(#) lapose válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Szia!

Tessék: Bővebben: Link

Sőt: Bővebben: Link
(#) scooby_ válasza lapose hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Hűű! Köszi szépen!
DuMatyi is megnézhetné a linkeket! Ez mégis csak Mozgó Tekercses felépítésű hangszedő!
Idézet:
„Pioneer PN5MC. PN6MC moving coli replacement stylus.”
(#) lapose válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Bizony! :yes:
(#) DuMatyi válasza lapose hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Ez egy baromira érdekes konstrukció lehet, mert azt mondta nekem a kedves kolléga még régebben, hogy a kimenő szintje 5 mV körüli. Én meg eddig csak és kizárólag 300 uV szintű MC-kről hallottam, és mindenki ájjáj felkiáltást hallatott akkor, ha épp egy trafós illesztés nélküli előerősítőt hoztam szóba. Nem tudom, ezt hogyan csinálta a pijonyír. Esetleg beszivárgott a hangszedő-gyártásba is a nagyon erős oxidkerámia mágnes (pl. a FeCoNi), amit tipikusan a winchesterekben használnak?
(#) DuMatyi válasza elektrorudi hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Azt nem értem, hogy a Tesla NC és NZC sorozatú lemezjátszóban ha sikeresen kiiktatták a dörzshajtást, akkor vajon miért nem futotta egy jobb hangszedő konstrukcióra? Nem nyávogott az a lemezjátszó, de a hangszedő az nagyon kilógott a sorból.
(#) elektrorudi válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Biztosan hősként emlegetnek majd az égben lebegő MC hangszedők, dicső tettedért !

Jó pap is hó'tig tanul.
Azt hittem, már minden tudok a hangszedőkről... Közben meg a kis vágottszeműek pofánvágták a világot.
Soha nem hallottam még MC-ről aminek cserélhető a tűje... és lám !
Ráadásul a tű annyiba kerül, mint egy jó-közepes MM hangszedő, tűvel együtt... és 2/3-ába a legolcsóbb MC hangszedőnek. Jól ki van találva.
Azért az valamit jelenthet, hogy soha-sehol nem hallottam (hallottunk) még róla.
De lehet, hogy csak a HIFI hívők és a szaksajtó sznobsága (esetleg piacvédelem) lehet az oka.
(#) elektrorudi válasza DuMatyi hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Naaaa...
Azért már 30 éve is gyártottak (és ma is) magas kimenő szintű MC-ket. A "hagyományos" MC-k 180-500uV között vannak. Az ellenállásuk 3-4 Ohm és 20-100 Ohm között terhelhetők
A magas szintűek kb. 10x nagyobb jelet adnak ki, és az MM-ek korrektorának 47kOhm-os bemenő ellenállása megfelelő nekik.

A nagyobb jelszint nem csak a jobb mágnesnek köszönhető, hanem a 10x -es menetszámnak is ! Ami persze még újabb "tulajdonságokkal" ruházzák fel az ilyen MC-ket.
(#) elektrorudi válasza DuMatyi hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Ha már a "furcsa konstrukcióknál" tartunk:
A múlt héten volt szerencsém egy ilyen hangszedőt a látni.
Nem mertem kivenni a tulajdonos kezéből. Kértem, hogy Ő forgassa előttem, hogy minden oldaláról megcsodálhassam. Higgyétek el, hatalmas élmény volt még a látványa is. :yes:
Pláne, amikor mondta, hogy direkt az Ő részére gyártották... Készítettek belőle arannyból és platinából készült tekerccsel is. Na, mit gondoltok melyik szólt szebben???

Amikor idáig értünk, mondtam, hogy: "na most már hagyjon békén, inkább elmegyek... "
Hazaértem, és egyből elmentem...
(#) elektrorudi válasza DuMatyi hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Azért a dörzshajtás kiváltása, meg egy "jobb" hangszedő megkonstruálása nem ugyan az a súlycsoport...
Az NC/NZC kategória továbbra is a "futottak még" kategória maradt. Más kérdés, hogy mindez 1,5-2 havi fizetésbe került hangszedővel együtt. Ugyanekkor egy MC30-as hangszedő 30ezerFt, azaz 15 havi fizetés volt... (+ a trafó hozzá, megint hasonló árban...)
(#) scooby_ válasza elektrorudi hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Hát! Túl sokat ne várj tőle,hallottam már szebben szólni MM hangszedőt is.
(#) burgdavid válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Bizony-bizony! A Pioneer rakta a lemezjátékosaiba a magaskimenetű MC hangszedőket. Az enyémben is az volt (PL-750, PC-5MC) csak sajna már nagyon kopott volt, így tettem bele egy Ortofon VMS30MkII-t
(#) scooby_ válasza burgdavid hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Te már tudod,hogy nekem is PL-750-es készülékem van Épp a HFM-1 mély hangjaival vacakolok. a 390k-t kicseréltem 300K-ra,még így is döng.
(#) elektrorudi válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Pedig szívesen meghallgatnám... Ha lenne ilyenem...
(#) DuMatyi válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Az ellenállással elsősorban a visszacsatolást állítjuk be. A frekvenciamenetre van hatással a kondenzátor. Lásd egy marék könyv, amit küldtem még régebben. Azaz vakvágány ha az ellenállás cseréjétől eredményt vársz. Az maximum a jelszintet változtatja. A frekimenetet is, de attól függ melyik ágban lévőt ( a visszacsatoló, vagy a talppontban lévő) változtatod. Az ellenállás az elsődlegesenm az erősjtés nagyságáért felelős, és ezzel szembe dolgozik a kondenzátor változó impedanciája - minden RIAA korrekciós áramkörnél. Markánsabb a hatás, ha a kondenzátort változtatod, mer az a frekvenciamenetet változtatja - mivel impedanciája ferkvencafüggő. De hát vaktában tapogatózni...
(#) scooby_ válasza DuMatyi hozzászólására (») Márc 8, 2010 /
 
Akkor még a kondenzátort csökkentem 3,3nF-ról 3nF-ra,ahogy Pioneer csinálta.
(#) scooby_ válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 8, 2010 /
 
A 300k marad,mert volt 1-2 lemez amivel torzítgatott. Már pedig nem a korrektor torzít a 0,07%-os torzításával,hanem túlvezérelte a bemenetemet. Ahogy kicseréltem az ellenállást már jobb is lett! Viszont szerencsére mint ha a mélyek is csökkentek volna....
(#) CHZ hozzászólása Márc 11, 2010 /
 
Megcsináltam a HIRAGA MC előerősítőjét , nagyon egyszerű , könnyen megépíthető és jó a hangja is .
Csak ajánlani tudom , stabilan beállítható a bemeneti 0V DC , a tranyókat érdemes összeragasztani .
(#) JZoli válasza CHZ hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Úgy látom ez is a szokásos CHZ-féle mesterművek egyike! Nagyon jó lett, tökéletes kivitel!
(#) lpcollector válasza CHZ hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
És "fillérekért"mennyivel jobb mint egy még éppen megfizethető árú MC trafó.
Jó nagyot erősít, ezt némiképpen csökkentettem is, úgy hogy a 2,2K-os ellenállást megosztottam.
A helipoti jó ötlet, nekem annak idején nem jutott eszembe...
Az eredeti tranzisztorokkal építetted meg?
Milyen hangszedőt kötöttél "elébe"?
Korábban én is stab. IC-ről hajtottam, de Huszti Zsolt rábeszélt egy nagy időállandójú sima RC szűrésre (Így ez az egyetlen táp ami mindig feszültség alatt van.)
(#) lpcollector válasza JZoli hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Így van! Nehéz lenne Róla elképzelni, hogy csak úgy összedrótoz valamit az asztalon deszkamodell szinten...
Következő: »»   50 / 148
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem