Fórum témák
» Több friss téma |
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd!
I. A helyes tápfeszültségek megléte.
II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Élesztés.
Nézd meg a meghajtókat első sorban, és meg kéne nézni, hogy jó-e az NE5534. Igazából ha az NE után minden jól működik, akkor az IC nullára húzná a kimenetet.
Rendben megnézem. Csak azt nem értem hogy miért melegszik fel annyira az irfp240, mikor 100ohm-al védem?
Ez az első diszkrét elemekből felépített erősítőm. Sok stk meg tda után kicsit szokatlan. De remélem sikerrel járok. Köszönöm a válaszod.
Igen alps igazad volt! Még keresgélek hátha találok valahol!
Igazából nem a tápágakba kéne az az ellenállás, hanem sorosan kell kötni a primerbe egy 60w-os izzót. Már leírtam párszor, hogy mennyit tud spórolni.
Tápfeszek szimmetriája milyen?
Fél volt eltérés van köztük (+-57V) 20000µF pufferrel. Egy 320VA-es toroidról megy. Eredetileg egy Stk4122II 2x120w-os végfokhoz csináltattam, de 2 ic halál után feladtam. A vf2-őt pedig egyszerűnek és sokak szerint jó végfoknak találtam. +-60-ra pedig tökéletes. Ezt az izzós dolgot kipróbálom.
A -8V nagyon nem jó, maximum 10-20mV lehetne a kimeneten. Mielőtt bármit csinálsz nézz át alaposan újra mindent és mérj ! Nézd át a rajzot a nyákot stb. Én úgy szoktam hogy kimérek mindent, még a passzív elemeket is beültetés előtt, és amit lehet azt még beültetés után is. Viccelt már meg ellenállás a beforrasztás után. Ha minden rendben van ennek a kapcsolásnak elsőre indulnia kell!
A tápágakban lévő 100ohm-os ellenállások nem okozhatják ezt a problémát? Beültetés előtt én is kimértem mindent. Ellenállások, félvezetők,kondik.
Sziasztok!
Az lenne az én kérdésem hogy ha két 8 ohmos 300wattos hangszórót párhuzamosan kötök akkor a teljesítmény a duplája lesz az impedancia meg 4 ohm. Ez így jól van
Elképzelhető, hogy a műveleti erősítőd nem ok a vf2-ben.
Tegyél be egy másikat.
A tápba nem ajánlatos rakni semmit, 100 ohmot meg pláne nem. Ha nincs áramkorlátos tápod (miért nem csinálsz?) tegyél 100W-os izzót a primer körbe vagy indítsd alacsonyabb feszről. Csináltam már úgy is hogy pici puffer, 1A-es bizti és egy pillanatra adtam csak neki tápot. Ha gond van felvillan a bizti -> hibakeresés. Az IC pedig áramkorlátos (nem tud tönkremenni) ha a tápja egyébként rendben van.
Efféle dolgokhoz kell csinálni a trafó után egy sima +/- áteresztőtranyós tápot áramkorláttal, párszáz forintból megvan. Sokkal jobb mint utána a gondosan összerakott végfokot újból szétszedni, javítani.
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy apt100 as hálózati trafóval egy kb 2x50Wos ic-s erősítőt. Szeretnék kérni viszonylag egyszerű kapcsolást olcsóbb ic felhasználásával..A fő problémám egyébként az,hogy a tdaxyz ick 25v köröli feszültéget szeretnek. Lehet hogy inkább valami stabilizátort kéne építenem hozzá?
Üdv
Szeretném a segítségeteket kérni. A mellékelt kapcsolást az interneten találtam és meg szeretném építeni. Szimulációs programban már megépítettem és működött is, de szeretném a véleményeteket is kikérni h szerintetek működhet e? A válaszotokat előre is köszönöm!
Üdv mindenkinek.
Van a fiókban egy régebbről megmaradt STK 461 végfok IC aminek az egyik oldala rossz.Viszont van egy aktív 5.1-es szub.És arra gondoltam hogy abban kicserélném a subwoofer TDA végfokát erre az STK -ra.Mert ugyis ki van vezetve szubvégfok vezetékei, mert jelenleg is egy nagyobb mély ládát hajt, viszont néha nagyobb mélyeknél fuldokol a kicsike .De sajnos nincs hozzá nyákrajzom ezért ha valakinek lenne azt megköszönném ha feltenné.
Szép nagy fába vágod a fejszédet. (Csak akkor fogj neki, ha egyaránt felkészültnek érzed magad az erősítő, a táp, a hűtés, a huzalozás, és az érintésvédelem területén is. Fokozottan szükség lesz ezekre az ismeretekre)
R18-R19 és a BD139 bázisa közé nem kéne egy trimmer poti? Ezt úgy igazából én is kérdem a hozzáértőktől...
Vagy trimmer, vagy az ellenállások cserélgetése. Talán azért nincs trimmer, mert az ellenállás sokkal stabilabb, csak kicsit macerásabb beállítani vele.
Viszont engem ettől jobban aggaszt, hogy mi történik ha véletlenül gond van a kimeneten (pl. rövidzár, vagy csak túlterhelés). Ilyen drága fetekből elég kínos legyilkolni egy-két garnitúrát.
Az építéssel nincs semmi gondom mert építettem már hasonló erősítőt ( ez előtt például egy 800w-osat ), engem csak az érdekelne h a hozzáértők szerint ez a kapcsolás így ahogy van működőképes e és hogy érdemes e megcsinálni?
Akkor inkább puffer kéne bele, ha lefullad.
Ha én akarnék egy 700W-os erősítőt csinálni (brrrr... eszembe nem jutna soha), akkor mindenképpen olyat keresnék, amiben komolyan megoldották a kimeneti túlterhelés védelmet, komoly hőkompenzálásra képes a kapcsolás, és terveztek hozzá kimeneti egyenfeszültség figyelőt, mert a hangszórók sokkal drágábbak mint az erősítők nagy többsége.
És még mindig ott vannak a kivitelezésben rejlő gondok. Teljesen biztos vagyok benne, hogy ebben a minőségi kategóriában lényegesen olcsóbb készen venni valamit, mint csinálni. (60-80000 körül már 2x1200W-ot adnak, és abban jóval több fet "ügyeskedik" a cél érdekében) mod.: Nem fetes, bocsi! Ebben tranzisztorok vannak. Viszont ekkora teljesítményhez 3pár tranyó még akkor is vicces, ha azok 250W-osak maximum.
Hol van ennyiért 2X1200-es végfok? Én még használtban sem találtam ennyiért, pedig vagy 20 találatot végig néztem.
T-amp ta 2400... Viszont az olyan is...
Ez tényleg jóval olcsóbb mint az összes többi, érdekes ilyet nem találtam, csak a 150-200 ezres kategóriát.
És mi baj a T-amp-al?
Az, hogy kínai... Trafó felülgerjesztett benne és ha a képek között keresel akkor megtalálod a belsejét... Számold meg hány végtranyó van a bordán... Nem kell sokáig számolnod abba segítek. Viszont kettőnek hagytak még helyet... azt beleteszed akkor aránylag stabil lesz.
Holnap utánanézek pontosan, ma már alszok.
Pár hete vett ilyet az egyik discós cimborám a subokhoz (már ilyen is van külön a buliban, darabonként 3db 50cm-es hangszóróvál, reflex dobozban, cikcakkban elrendezve), majd rákérdezek pontosan milyen típus amit vett.
Üdv
Az eredeti kapcsolásban benne vannak az általad hiányolt védelmek, én a szimulációban csak az egyszerűség kedvéért hagytam ki, meghát a kimeneti fesz elleni védelem nem tartozik az erősítő alapkapcsolása közé. Viszont az alapvető kérdésemre még most sem kaptam választ
Galaxi diszkós bolt.Ott van sok minden.
Újabb kérdés...
Itt-ott keresgélve, egy Csabai Dániel-féle, ''A hangfelvétel gyakorlata'' című könyvben találtam egy, szintén igen egyszerű, A-osztályos erősítő rajzot. A C1 tudom, hogy az egyenfeszültség leválasztására szolgál, az R3 meg a bázisnyitó ellenállás. A kérdésem az, hogy R2-C2 tagnak mi a feladata ebben a kapcsolásban (a könyvben nem találtam rá magyarázatot), illetve, hogy az R1 ellenállás mire jó? Lehetséges, hogy egyszerűen a bemeneti ellenállás beállítására? Kösz a segítségért, előre is! :pardon1:
Az R1 ellenállás feszültségosztót képez R3-mal. A közös pontja egy adott feszültségre áll be (az osztó árama 10x-ese a bázisáramnak). Ehhez képest az emitter egy nyitófeszültségnyivel kevesebbre. Ebből, és a választott R2 segítségével meghatározhatjuk a tranzisztor kollektoráramát, mely ezek után nem változik a hőmérséklet változásának hatására, magyarul: Nem engedi "megfutni" a tranzisztort. A C2 ezt az ellenállást hidegíti, ezáltal megszünteti a negatív visszacsatolást.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |