Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   64 / 1208
(#) szitko hozzászólása Ápr 25, 2010 /
 
Sikerült megírnom az első progimat. A sok segítség amit kaptam fórumtársaimtól hajtott előre a tanukásban. Most szeretném ha valaki aki okosabb nálam megnézné, hogy jól írtam-e meg a progit.(minden benne van) Megpróbáltam RB-megszakítást használni, de ahoz még többet kell tanulni, hogy tudjam mit miért és hogyan. Szóval ha valaki megnézné a progit és véleményt mondana azt nagyon megköszönném.
(#) icserny válasza szitko hozzászólására (») Ápr 26, 2010 /
 
Kipróbáltad, működik? Ha igen, akkor: , ha nem, akkor:

Én ezt a sok jelzőt meg villogót úgysem értem, tehát csak KONKRÉT és jól körülhatárolt problémára várj megoldást/tanácsot!
(#) szitko válasza icserny hozzászólására (») Ápr 26, 2010 /
 
Kipróbáltam. Működik. Az a pontos baj vele, hogy amíg az időzítés megy "DECFSZ SZAM", azalatt a 4s alatt nem csinál semmit,holott a PORTB 0-4-ig valamelyik két bitnek magasnak kellene lennie.Az hogy melyiknek kellene magasnak lennie az attól függ,hogy melyik gomb volt megnyomva. PL: ha az ALAP funkció ment, és a BEJAR funkciót választom ki, akkor valamiért alacsony lesz a PORTB 1,2. Ugyanez van a KIJAR-nál is, de a TOLAT-nál nincs ilyen ott rögtön visszavált, igaz ott nincs számlálás.
(#) vilmosd válasza szitko hozzászólására (») Ápr 26, 2010 /
 
Hali
Ez termeszetes mert a kesleltetes alatt nem tud mast csinalni. Egy megoldas lehet a gombok interruptos kezelese. Nem egy nagy ordongosseg megcsinalni. Probalj meg egy egyszeru IT-s programot megirni, de nem ebben a programban, csak ugy egy rovidke programmal. Ha egyszer rajossz hogy mukodik utana mindig azt fogod hasznalni. Neten talalsz millionyi mintapeldat. Nezz szet pedaul a PICLIST oldalon. A masik : el kellene felejteni a 16F84-et. Ennek az aran 2 16F887-et vehetsz es egy kicsit sokkal tobbet tud.
Udv Vili
(#) szitko válasza vilmosd hozzászólására (») Ápr 26, 2010 /
 
Köszi a választ. Már próbáltam a gombokat megszakítással vezérelni, az is működött csak úgy gondoltam, hogy először csak símán megszakítás nélkül próbálkozom. A16f84-el azért foglalkozom mert van belőle 20-30 db. egy felszámolásból kaptam.
(#) icserny válasza szitko hozzászólására (») Ápr 26, 2010 / 4
 
Idézet:
„Az a pontos baj vele, hogy amíg az időzítés megy "DECFSZ SZAM", azalatt a 4s alatt nem csinál semmit”
Már korábban is próbáltalak meggyőzni róla, hogy minden eseménykezelést egyetlen időzítő hurokra fűzz fel, s minden időzítést az alap időszelet számlálására vezess vissza. Ha közben kiugrálsz GOTO-val (CALL helyett) és extra késleltetéseket iktatsz be, akkor minden felborul.
(#) szitko válasza icserny hozzászólására (») Ápr 26, 2010 /
 
Próbáltam a gombok kezelését berakni szubrutinba, úgy hogy minden gomb egy-egy szubrutin és nem ment.Az MPLABSIM-ben ment élőben nem.Hiába nyomtam a gombot nem csinált semmit. Utánna úgy is bróbáltam hogy a különböző feladatokat raktam be szubrutinba az eredmény ugyan az, avval a különbséggel, hogy mindig csak az ALAP fukció ment. Hogy miket rontottam el azt nem tudom, mert mindet úgy csináltam ahogy az le van írva. A legrosszabb ez egészben az, hogy az MPLABSIM-ben minden úgy megy ahogy elképzeltem, de élőben semmi.
(#) icserny válasza szitko hozzászólására (») Ápr 26, 2010 /
 
Idézet:
„Hogy miket rontottam el azt nem tudom”
Én sem tudom, de a GOMBOK-at biztosan...

1. Megfeledkeztél a státusz adminisztrálásáról (hiába találjuk lenyomott állapotban a gombot, az csak akkor érvényes, ha előtte felengedett állapotban volt!)
2. Fölösleges várakozásokat iktattál be, pedig már tisztáztuk, hogy nem kell külön pergésmentesítés, ha eleve csak bizonyos időközönként (dT > 10-20 ms) nézünk rá. A felengedést sem várjuk ki, hanem mindegyik gombhoz rendelünk egy státuszváltozót és azt rendesen adminisztráljuk.

Próbáld tehát ezt a részt valahogy így:

  1. GOMBOK:
  2.     ...
  3. G1_TEST:
  4.     BTFSS       PORTB,5    ;G1 vizsgálata
  5.     GOTO  G1_LE        ;Ha le van nyomva
  6.     CLRF   G1_STATE   ;Tegyük aktiválhatóvá!
  7.     GOTO  G2_TEST     ;Következő gomb vizsgálata
  8.  
  9. G1_LE:
  10.     BTFSC  G1_STATE  ;Előzőleg felengedett volt?
  11.     GOTO   G2_TEST    ;Következő gomb vizsgálata
  12.     COMF   G1_STATE  ;Felengedésig nem aktiválható!
  13.     ;Ide írd, amit G1 lenyomáskor csinálni kell!
  14.  
  15. G2_TEST:
  16.     BTFSS       PORTB,6    ;G2 vizsgálata
  17.     GOTO  G2_LE        ;Ha le van nyomva
  18.     CLRF   G2_STATE   ;Tegyük aktiválhatóvá!
  19.     GOTO  G3_TEST     ;Következő gomb vizsgálata
  20.  
  21. G2_LE:
  22.     BTFSC  G2_STATE  ;Előzőleg felengedett volt?
  23.     GOTO   G3_TEST    ;Következő gomb vizsgálata
  24.     COMF   G2_STATE  ;Felengedésig nem aktiválható!
  25.     ;Ide írd, amit G2 lenyomáskor csinálni kell!


És így tovább!
(#) szitko válasza icserny hozzászólására (») Ápr 27, 2010 /
 
Az első próba így készült csak én egy státusszal akartam megoldani mind a négy gombot. Szerintem az volt a hiba. Köszönöm a felvilágosítást.
(#) icserny válasza szitko hozzászólására (») Ápr 27, 2010 /
 
Idézet:
„én egy státusszal akartam megoldani mind a négy gombot”
Azt is lehet, csak akkor mindegyikhez külön bitet kell rendelni...
(#) szitko válasza icserny hozzászólására (») Ápr 27, 2010 /
 
Rendeltem is, csak amikor az összes bit alacsony volt megbolondult a progi. PL ... b'00000001' ez volt az egyes gomb, de ha b'00000000' akkor össze vissza ugrált.
(#) mlhe_vr hozzászólása Ápr 27, 2010 /
 
Pic16f628 az alany, olvasni tudom, írni nem, illetve az oshon féle programmal sikerült törölni a chipet.
A programozófeszültséget egy 12 és két darab 1,2 voltos aksi sorbakötve szolgáltatja. A tápfeszt meg egy 6 voltos aksi, sorbakötve egy leddel, így kb 4 voltról megy az egész.
Mi okozhatja ezet a problémát?
(#) kadarist válasza mlhe_vr hozzászólására (») Ápr 27, 2010 /
 
A PIC-nek nem 5Volt kell?
(#) mlhe_vr válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 27, 2010 /
 
az adatlapja szerint megy 3 volttól megy
de 5 volttal se tudom írni.
Volt egy ismeretlen pic is, azt ki tudta olvasni egészenm addig, hogy code protect van rajta. Azt a picet töröltem ki, azóta azt is üresnek látja. namost vagy tönkrement a pic, vagy kitörölte.
A foglalat megfelelő lábaira pic nélkül ledeket kötve a program rendesen "villogtatja" a ledeket. tehát a jel kijut a chipre.
(#) Hp41C válasza mlhe_vr hozzászólására (») Ápr 30, 2010 /
 
Szia!

A programozást a programok a pic törlésévek kezdik, ami a 16F628-nál 4.5V fölött működik csak. A 6V-os akkuról két 1N4148 diódával állítsd elő a pic tápját. A 12V + 2* 1.2 V pedig mehaladja a Vpp maximális előírását. A programozási adatlap szerint 8.5V - 13V között kell legyen a Vpp a MCLR lábon mérve. Használd csak a 12V-os akkumulátort.
(#) accesid hozzászólása Máj 2, 2010 /
 
Par kerdes ha valaki felvilagositana:
pic 16f877, az AN0 GND-re 0-at ad, 5V tapra 1023-at
ha a Vref- 1V-ra kotom akkor 1V-ra fog 0-at adni es ha a Vref+ 2V-ra kotom akkor 2V-ra fog 1023-at adni?

masik kerdes hogy alap esetben 5V tap = 1023 ha nagyobb feszultseg van az AN0 labon mint a tap 5V-ja akkor is 1023 ? es mi lehet az maximalis feszultseg amit karosodas nelkul kepes elviselni?
(#) vilmosd válasza accesid hozzászólására (») Máj 2, 2010 /
 
Hali
Sajnos nem ilyen szep a menyasszony. Az igaz, hogy a Vref+ es a Vref- kozotti feszt oszja fel 1023 reszre. Viszont a ketto kozotti kulonbseg nem lehet kisebb 2.2 voltnal. Az AD max bemeno fesze nem haladhatja meg a Vref+t. A masik kerdesre: Altalaban nem szeretik a labak a tapfesznel nagyobb bemeno feszt. Igaz be van epitve a labakra egy-egy vedodioda a taphoz es a GND-hez de ha nincs korlatozva a bemenoaram karosodhat az IC. Egyebkent melegen ajanlom a Microchip oldalt, mert mindenhez van kimerito doksi ingyen. Csak el kell olvasni.
Udv Vili
(#) accesid válasza vilmosd hozzászólására (») Máj 2, 2010 /
 
kosz a gyors valaszt.
igen ismerem az oldalt, de van amit nem talalok meg. vagy nem ertem, ezert kerdeztem kosz megegyszer.
(#) Hp41C válasza accesid hozzászólására (») Máj 2, 2010 /
 
Szia!

- A Vref+ és a Vref- közötti feszültségtartományt képzi le a 0...1023 közötti kódokra. A (Vref+) - (Vref-) ne legyen kisebb, mint 2V (romlik a felbontás) és ne legyen nagyobb, mint (Vdd+0,3)V.
- A bemeneteken védődiódák vannak, a bemeneten megjelenő Vss-nél kisebb és a Vdd-nél nagyobb feszültség ezeket a diódákat kinyithatja, a bemeneten folyó, a megengedettnél nagyobb áram tönkreteheti azt. Ha nagyobb feszültség is megjelenhet a bemeneten, egy soros áramkorlátozó ellenállással és külső védő áramkörrel kell ellátni a bemenetet.
(#) accesid válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 2, 2010 /
 
ertem mostmar vilagos.
(#) r3pl4y hozzászólása Máj 5, 2010 /
 
Hali!

El akarok kezdeni megismerkedni a PIC-kel , vagyis a programozásukkal.

Na most van nekem egy 44pines demo panelem a pickit2 -mhöz 16F887 -el szerelve.

El is kezdtem én itt a tutorialokat amiket adtak a cd-n de ez nekem még így kicsit sok lesz szerintem.

Nem tudna valaki adni valami magyar oldalt ahonnan el tudom kezdeni úgy, hogy mindent megértsek?
Vagy építenek kellene valami másik panelt kisebb PIC-el 16F628A -val pl? Lehet azzal kellene nekem kezdeni vagy mindegy?
(#) potyo válasza r3pl4y hozzászólására (») Máj 5, 2010 /
 
Van itt a hobbielektronikán néhány PIC-es cikk és téma is, kezdetnek elég lesz azok végigolvasása.
(#) Bell válasza r3pl4y hozzászólására (») Máj 5, 2010 /
 
Például:
Bővebben: Link
(#) cNobody válasza r3pl4y hozzászólására (») Máj 5, 2010 /
 
Tessék pár link amit érdemes áttanulmányozni:
Link1 Link2 Link3

Az első linken lévő oldalon érdemes szétnézni bővebben, hasznos dolgok vannak rajta. A harmadik linken lévő cikknek pedig 3 része van.
(#) gydanee válasza r3pl4y hozzászólására (») Máj 5, 2010 /
 
(#) vilmosd válasza r3pl4y hozzászólására (») Máj 5, 2010 /
 
Hali
Nyugodtan hasznald a 16F887-est. Jo ismerteto magyarul a T es T.
Udv Vili
(#) vaszil29 hozzászólása Máj 5, 2010 /
 
Sziasztok!

Tesztprogram érdekelne ami leteszteli az összes IO portláb működését.
Valaki tudna segíteni?!
üdv
(#) vilmosd válasza vaszil29 hozzászólására (») Máj 5, 2010 /
 
Hali
Milyen PIC, es milyen nyelven?
Vili
(#) vicsys válasza vaszil29 hozzászólására (») Máj 5, 2010 /
 
Azért ez így elég meredek... A speciális funkciókat is bele kell venni?
(#) vaszil29 hozzászólása Máj 5, 2010 /
 
Szerintem egy átfogó ellenörzés kellene, ill az lenne a legjobb, mert a volt tuljadonosa azt állította, hogy meghalt. De én feltudtam programozni írja és olvassa a Hex álományt, tehát müködik. csak a lábak felöl vannak kétségeim.
Egyépként egy 16F877A-ról van szó és ehez kéne a teszt.
A program nyelvet nem tudom, de a programozóm az pic klón 2 és Hex állományokat égetgetek.
Szerintem a hex asm-ben íródott, aztán lehet , hogy zöldségeket mondok, ezt talán ti jobban tudjátok. minden segítség érdekelne, hogy ezt a 40 lábút megmentsem.
üdv szaby
Következő: »»   64 / 1208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem