Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » A-osztályú erősítők
 
Témaindító: Dióda, idő: Feb 14, 2006
Lapozás: OK   56 / 137
(#) oibacsi válasza varttina hozzászólására (») Máj 8, 2010 /
 
Köszi.
Közben megmértem, 350mA felett fesz van a kimeneten, 300-al szerintem pont jó lesz.
(#) varttina válasza oibacsi hozzászólására (») Máj 8, 2010 /
 
Ha nagyobb hangerőt akarsz, használj BD246-ot, vagy BD250-et. Ezeknek meg sem kottyan 2-3A.
(#) varttina válasza demcar hozzászólására (») Máj 8, 2010 /
 
Szia!
Először is ez a kérdés nem ide való, ugyanis ez egy AB osztályú erősítő.
Természetesen rá lehet kötni 4 ohm -os hangszórót, csak nem érdemes. T8 és T9 gondoskodni fog a végfok védelméről, így teljes kivezérlésnél sem fog füstölni, viszont fele akkora lesz a kihozható teljesítmény, mint 8 ohm -os hangszóróval.
(#) oibacsi válasza varttina hozzászólására (») Máj 8, 2010 /
 
Neeem, ez bőven elég.
BD249 nem lenne jó?
(#) zoZolika válasza demcar hozzászólására (») Máj 8, 2010 /
 
Szia!
Igen, rá lehet kötni 4 ohmos hangsugárzót is. A 2N 3055-ök elbírják. De a tápnak is bírni kell, hisz a kiveendő teljesítmény a duplájára nő. A kimenő teljesítmény ekkor kb 80 watt lesz. Természetesen a védelem megfelelő átméretezésével, mert 8 ohm-ra méretezték.
Remélem segítettem és kellemes hétvégét.
(#) varttina válasza oibacsi hozzászólására (») Máj 8, 2010 /
 
A BD249 NPN, az előbb említett típusok pedig PNP-k.
(#) zoZolika válasza varttina hozzászólására (») Máj 8, 2010 /
 
Szia!
Az általam felrakott Beszpalov-erősítő is AB osztályú, de van néhány különbség:
1: nincs benne differenciálerősítő
2: 2 darab invertáló fokozatból építkezik
Ezek számomra szimpatikusabb megoldások, mint a differenciálerősítős bemenetű akármilyen osztályú erősítők. Ugyanis azok természetellenesen elszínezik a hangokat (női ének és beszédhang, húros hangszerek).
Egyébként mindegyik erősítőből lehet A osztályú gőzmozdonyt csinálni, csak nem érdemes ha van alternatív megoldás is.
Ezek szerint én vagyok az ellenpont és mumus.
Azért én is A osztályú single-ended fejhallgató erősítőt hallgatok (minő eretnekség) mert az egyértelműen jobb.
(#) paszulycsi hozzászólása Máj 9, 2010 /
 
Üdv!
Elsősorban hapro-tól kérdezném - de aki tudja a választ attól is szívesen veszem -, hogy amennyiben a Hiraga-táp végén +/-12V-t akarunk látni, abban az esetben mekkora szekunder fesze kell hogy legyen a trafónak? Kb. 9,5V?
(#) demcar válasza zoZolika hozzászólására (») Máj 9, 2010 /
 
Köszi szépen a segitséget!
(#) Doncso válasza paszulycsi hozzászólására (») Máj 9, 2010 /
 
Pontosan.
(#) trionaudio válasza paszulycsi hozzászólására (») Máj 9, 2010 /
 
Szia igen 8,5 és 9 körüli szekunder szükséges
(#) Doncso válasza trionaudio hozzászólására (») Máj 9, 2010 /
 
Aztán miért 8,5? Ne csak 1,41-es szorozd, vedd figyelembe a két diódán eső P-N átmenetet is mint feszültség esés. Jó az a 9,5V AC.
(#) trionaudio válasza Doncso hozzászólására (») Máj 9, 2010 /
 
Az -1.5 volt körül van . tudom.
(#) (Felhasználó 46585) válasza zoZolika hozzászólására (») Máj 9, 2010 /
 
Hát egy sima differenciálerősítő lehet, hogy tényleg nem a legjobb. De van már kaszkód differenciálerősítő is, olyan kicsi torzítással, hogy nagy nehézségekbe ütközik megmérni... És meg lehet csinálni szimetrikusra is. ( Monacor, David Hafler, stb... )

Azért ez a Beszpalov féle erősítő nagyon érdekes. Hogyan lehet olyan kicsi a torzítása, amit a rajz baloldali tetején írnak, amikor csak maga a végfok torzítása sokkal magasabb? Az első fokozatok tetszenek, persze, ráférne egy kis tunning. A végfok szerintem nagyon gyatra. Egyébként meg ez egy fokozatonként visszacsatolt erősítő. Azt mondják, hogy ez jobb, mint egy, az egész erősítőt átfogó negatív visszacsatolás. Ezt valaki elmondhatná, hogy miért?
(#) Morzsi007 hozzászólása Máj 9, 2010 /
 
Sziasztok. Megépítettem a Hiraga végfokot. A feszültségről beszéltetek. Melyik érték jó, ha a puffer után van 12 V, vagy terhelés alatt mérek 12V-ot? Több trafóval is próbáltam. Pl: 12V-os trafó a puffer után 15V jön ki, de ha terhelés közben mérek, akkor 13,5V. Hol kell 12-13V? Köszi a választ.
(#) paszulycsi hozzászólása Máj 9, 2010 /
 
Köszönöm a válaszokat!
(#) hapro válasza Morzsi007 hozzászólására (») Máj 9, 2010 /
 
A feszültséget a végfokon mérjed, vagyis a terhelt állapotú tápon. Terheletlenül nincs nagyon értelme ezt mérni.

paszulycsi:
Ezt így nem lehet megmondani pontosan. Függ attól, milyen diódákat használsz, függ a trafód méretezésétől, hogy tekerték meg azt, mert lehet, hogy X terhelés hatására például egy 150W-os trafó feszültsége csak 0,2V-ot esik, egy másik 150W-os trafó feszültsége meg 2V-ot esik.
Közelíteni lehet értékekkel, de az én szekunder értékem nem mérvadó, mert nálam pont sokat esik a feszültség terhelés hatására.
(#) Morzsi007 válasza hapro hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
köszönöm a választ Haprotól. Tekertem egy 2×11,3V-os trafót és így terhelés közben 2×12,6V-ot mértem. Talán ez segíthet valamit Paszulycsi.
(#) Mayan válasza oibacsi hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
Ezt dícséretnek veszem... Fejlemények azóta ? Mutatsz képet ? ( ez a mániám... )
(#) oibacsi válasza Mayan hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
Bővebben: Link
Bővebben: Link
Bővebben: Link
Bővebben: Link
Vannak ötleteim a fejlesztésre, egy kapcsolást ma ki is próbálok a cd lejátszóban.
(#) Mayan válasza oibacsi hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
Köszi. Jó nagy borda... gondolkodtam egy nagyobb verzióban egy ideig, szép dobozba építve aminek a két oldala két nagy borda, szép szimmetrikus elrendezéssel, de nem igazán érzem magam motiválva mert nem kell nagyobb teljesítmény. Meg drága is lenne egy profi doboz. Ha van kedved majd próbáld ki az ab-osztályú erősítőmet is, nagyon hasonló minőségű hang, nem olyan szépek a harmonikus mélyek, viszont nagyon élő és éterikus, levegős hang.
(#) oibacsi válasza Mayan hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
Az a borda több mint két kiló, 2 óra után érezni hogy van rajta tranzisztor
A HTA30-ra gondolsz?
(#) Mayan válasza oibacsi hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
Igen, a másik cikkemre. Nem hta-30, csak hasonlóan szól. Az a-osztályúm pedig most így van átalakítva, buffernek, és vagy egyiket, vagy másikat hallgatom az előfokról. Nem tudok egyelőre dönteni, melyik a jobb.
A bemenetet vagy egy 100k ellenállással lehet a földre lehúzni hogy ne lebegjen, vagy akár potival is, és akkor megvan a szabályzás is.

a.png
    
(#) oibacsi válasza Mayan hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
Én most műveleti erősítő helyettesítő kapcsolást próbálgatok éppen, szerintem azzal még jobb lehet majd.
Hamarosan kipróbálom.

Mod: Nekem 50K-s potival történt.
(#) Beachway válasza highand hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
És még egy fontos dolog. Nagyon jól el kell szeparálni a ki és bemeneteket egymástól, és a trafót az egésztől.A lehető legröbidebb vezetékeket érdemes használni. Ezt egy olyan elrendezéssel sikrült optimalizálni, hogy a hátlapon vannak a végfokok, és a poti, és a trafó az előlaphoz kerül.Közötte pedig a hűtőborda lenne. A potit egy hosszú rúddal mozgatom. Azt még nem tudom, hogy mennyire lesz elegendő 4db 10000mikrós kondi?? Majd még szereték venni hozzá, de már nagyon várom, hogy megszólaljon!
(#) oibacsi válasza oibacsi hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
Minőségben hogy állnak ezek egy Hiraga-hoz képest?
(#) Mayan válasza oibacsi hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
Azt nem tudhatom... olyat még nem építettem... túl bonyolult
(#) paszulycsi hozzászólása Máj 10, 2010 /
 
Köszönöm szépen az újabb válaszokat hapro-nak és Morzsi007-nek!
(#) paszulycsi hozzászólása Máj 10, 2010 /
 
Újabb kérdés hapro-nak: A cikkedben közölt nyákterv levilágításos technikához van, vagy vasalásoshoz?
(#) trionaudio válasza paszulycsi hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
Szia én levasaltam, nem kell tükrözni, én is itt rontottam el, hogy megtükröztem, és forditva lett, rájöttem hogy nem jo ugy, aztuán ujranyomtattam, és vasaltam, ha foliára nyomtatod, fotozod, akkor teljesen mindegy, mivel a fóliát tudod forgatni, a műnyomopapirt pedig nem.
Következő: »»   56 / 137
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem