Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelem alkalmazása a lakás energia ellátásában
Lapozás: OK   18 / 241
(#) pudding1 válasza végyé hozzászólására (») Júl 6, 2010 /
 
Sajna annyira nem értek hozzá......
(#) tamkov válasza végyé hozzászólására (») Júl 6, 2010 /
 
szia,
valamikor én is keresgettem infót róla de nem találtam.
Gondoltam rá, hogy az adatrögzítő helyett egy illesztőt csinálni szgéphez, hogy online megjeleníthető legyen.
Annyit láttam benne, hogy gnd,vdd,rx,tx az összeköttetés. Lehet saját protokollt csináltak hozzá, de az is lehet hogy sima soros.
Esetleg kösd rá egy usb-uart átalakítóval a gépre, lehet magától tolja az értékeket, nem lekérdezésre.
(#) végyé válasza tamkov hozzászólására (») Júl 8, 2010 /
 
Üdv
Nem rosz ötlet, esetleg csatlakozókisztásod nincs hozzá?

Szintillesző ugye ninc sbenne, azaz nem a szabvány rs232 fesztültségszintek vannak rajta? . végyé
(#) tamkov válasza végyé hozzászólására (») Júl 8, 2010 /
 
Hétvégén ha lesz időm akkor ránézek én is géppel.
A csatlakozókiosztás meg lesz, mert a pic adatlapjából ki tudom majd nézni melyik láb rx, melyik tx.
Addig előlegbe, ránézésre:
GND-GND-RX(vagyTX)-TX(vagyRX)-VDD-VDD
A pic típusa: 18F25J10 Link

Egy kép gyorsan: kép (jobb alsó sarokban van a csatlakozó) Üdv, Tamás
(#) végyé válasza tamkov hozzászólására (») Júl 9, 2010 /
 
Üdv
Köszi az infót.
Ha jól nézem a képet és az adatlapot ez inkább sdi sdo adatkapcsolat lesz.
Mint ha az rx/tx lábak nem a csatlakozóra mennének. végyé
(#) végyé válasza végyé hozzászólására (») Júl 9, 2010 /
 
Bocsi ezt jól elk..tam, összekevertem az SD kártya csatlakozójával

végyé
(#) mikrohelikopter válasza mikrohelikopter hozzászólására (») Júl 9, 2010 /
 
Első kézenfogható siker!
A mérések és a számok után előkerült a 24V-os 300W-os inverterem, és végre felhőmentes napsütés érkezett Szegedre, meg tul vagyok egy 3 hetes esküvői proceturán. Barátommal összeraktuk a panelt az inverterrel, és elöszőr egy 130W-os rezgőcsiszolót próbáltunk... Királyul ment!
Nézzük tovább, keressünk nagyobbat.
Elő asszony 200W-os turmixgépét, még jó hogy nem látta. (hiteles laboratóriumi vizsgálati mérés )
Sok bizodalmam nem volt benne, de láss uram csodát, mindhárom fokozatba nyomta, és beletéve a turmix lapátokat még látványos is volt...
Ezzel nem azt akarom mondani, hogy 200w-ot tud a 190W-os panelem, hanem azt biztos, hogy 130-150w teljesítményt lead terhelten.
Szóval project megy tovább....
(#) végyé válasza mikrohelikopter hozzászólására (») Júl 9, 2010 /
 
Üdv
Irigyellek.
Nekem az elméleti 180 W ból még az MPPt rendszerrel is csak max 70-80 w csiakarható ki.
Szoval te is szegedi?
Felvehetnénk a kapcs. MSN?


végyé
(#) zolika60 válasza mikrohelikopter hozzászólására (») Júl 9, 2010 /
 
A terheletlen gépek felét sem adják e a névleges teljesítménynek. Inkább egy két izzóval, vagy fűtőbetéttel terheld és közben mérd az áramot meg a feszültséget. Az egzakt eredményt fog adni. :yes:
(#) mikrohelikopter válasza végyé hozzászólására (») Júl 9, 2010 /
 
skype-om van,
tilla88
msn-en ritkábban, az
szeged@gmiskola.hu
(#) mikrohelikopter válasza végyé hozzászólására (») Júl 9, 2010 /
 
már csak azért is érdekes lehet hogy beszéljünk, mert viszonylag akkor könnyen kivitelezhető, hogy összehasonlítsuk a két panelt!
Tilla
(#) imi84 hozzászólása Júl 9, 2010 /
 
Sziasztok!

Én egy ilyet találtam (csak tájékoztató jelleggel közlöm).
http://www.instructables.com/id/How-to-make-a-solar-iPodiPhone-char...Might/
(#) lanti válasza imi84 hozzászólására (») Júl 9, 2010 /
 
Nem rossz de szenya a tag mert rajzot nem rakott fel

Amúgy én pont ilyesmit csinálnék de kellene egy 3-ból 5 V -ot előállító kapcsolás amihez beszerezhetöek az alkatrészek
(#) tamkov válasza lanti hozzászólására (») Júl 9, 2010 /
 
(#) FREDDI válasza lanti hozzászólására (») Júl 10, 2010 /
 
Step-up converter a varázsszó, ezzel keresgélj Némi keresgéléssel lehet találni beszerezhetőt akár még nálunk is. Diszkrét elemekből is megoldható, de nekem sajnos nincs időm rajzolni egyet. A felépítést leirom: egy puffer, utána egy tekercs, ezt egy fet zárja testre pld. 100kHz-es tempoval mondjuk 50% kitöltési tényezővel. Erről a pontról megy egy dióda a + felé (shottky!), majd utána megint egy pufferkondi. Két szabályozó elem kell rá, egy a kimenetről (feszültség szabályozás), és egy ami a fet árát figyeli. A fet áramát figyelő a beállított max áramnál lekapcsolja a fet vezérlését az adott periódus alatt (reteszelődik), ami csak a következő impulzusig él. Ezt komparátorral megoldhatod. Az órajel akárhány százalékkal (kitöltés) TTL áramkörből megoldható, egyszerü, gyors, olcsó. Fetnek 1,7 V-os gate gate feszültségü kéne N-es Tekercs méretet (indukció és áram érték) a gyáriakból elleshető. A kimeneti szabáloyzás ha az áramfigyelő komparátor érzékenységét szabályozza, akkor a kimenetről is meg van oldva a feszültségszabálozásra a pwm szélességmoduláció. Nagyobb lesz, mint a gyári egy chipes, de ugyan azt tudja. A rajzolat nem mindegy, az áramutakat jól kell tudni megadni. A test is csak csillagpont szerüen építhető (ajánlott erősen!).Egy feszültség referencia is kell (mindkét szabályzázsra eggyel is megoldható). Néhány hidegitő kondi, pár ellenállás, és kész is. Röviden és tömören ennyi lenne.
(#) végyé hozzászólása Júl 14, 2010 /
 
Üdv
Méregettem az IVT MPP töltő LCD catlakozását de hiába

Sajna magától nem adja ki az adatokat.
Gondolom a kijelző a rácsatlakoztatáskor megbeszéli vele hogy adja amit kell.

A bekötése majdnem hasonló mint Tamkov koll. (köszi érte) rakott vel, pici eltérés azért van.

Itt nem 2 test kivezetés van hanem az egyik kivezetés logikai szinten levőnek tünik, olyan 4 V körüli.
Gondolom ezt huzza testre a kijelző amint csatlakoztatva van.
Porbáltam testre kötni de semmi, hiába reseteltem magától nem adja az adatot.
Szkóppal néztem akivezetéseket de semmi adatforgalomszerűt nem láttam.
Egy rs232 analizátorszerű kellene na meg egy komplett MPPT és azzal talán le lehetne figyelni a kommunikációt.

végyé
(#) tamkov válasza végyé hozzászólására (») Júl 14, 2010 /
 
Szia,
sajnos még nem tudtam megnézni
(#) alex077 hozzászólása Júl 18, 2010 /
 
Sziasztok!

Valaki tudna valami iránymutatást adni, hogy mire érdemes odafigyelni napelem használatakor?
PL.: Mi befolyásolja élettartamát?Túl magas/alacsony hőmérséklet? Tönkre tudom-e tenni, ha valamit rosszul kötök rá?(akksi, motor,stb) Több cella sorba/párhuzamos kötésénél nem lehetnek gondok az eltérő feszültségek miatt (ha pl a cellák egy része árnyékban van)?
Köszi
(#) végyé válasza alex077 hozzászólására (») Júl 20, 2010 /
 
Üdv
Ugyan én kezdőnek számitok a szakmában de amit összeszedtem róla.........

Mivel áramgenerátoros jellegű azért rövidzárral nem teszed tönkre, viszont a forditott polaritással igen.
Erre vannak alkalmazva a blocking és bypass diódák.
A blocking azaz soros dióda megakadályozza, hogy maga a napelemtábla valahonnan forditott polaritást kapjon, a bypass meg a cellákat, cellacsoportokat védi az árnyékolás okozta belső polaritásfordulástól.
A magas höfok ellen nem tudsz mit csinálni, ha beviszed a szobába akkor minek

A hideget meg egyenesen szeretik, akkor adják le a névleges telyesitményüket.
Persze a kemény minuszokkal mi van nem tudom, de szerintem kevésbé ártalmas mint a meleg. végyé
(#) tamkov válasza pudding1 hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Szia pudding,
milyen alu profilt és mennyiért tudnál adni napelemek rögzítéséhez?
(3x220cm kellene)
ASI-12 vagy ASI-15 lesz még? A zs*bv*saron nem láttam a cuccaid között.

(Nemrég küldtem hozzád egy haveromat egy ilyen panelért, mondtam neki ne rendeljen máshonnan mikor naponta megy el a házad előtt és van neked eladó .
Igaz, azóta már el is adta.)

Üdv,
Tamás
(#) tamkov válasza (») Aug 1, 2010 /
 
ok, elnézést kérek.
(#) pudding1 válasza tamkov hozzászólására (») Aug 2, 2010 /
 
[OFF]megy a privát üzi.
(#) Proci_85 hozzászólása Aug 20, 2010 /
 
Sziasztok!
Elolvastam a topikot, de néhány dolog még nem világos.

1. Végül is mi a bevált sorrend a táblák elkészítésénél?
Üveglapra ragasztom rá a cellák hátulját és a cellák elé is teszek egy üveglapot (cellához) ragasztás nélkül?

2. Aukciós portálokon lehet kapni hálózatba visszatápláló invertert, melynek leírása szerint elég csak bedugni egy konnektorba és az ahhoz közel lévő készülékek ezt felhasználják.

Ha nincs speciális óra, mely mérné a visszatáplálást, mert mondjuk lemondok az ezzel járó jóváírásról, akkor engedélyköteles? Egy helyen úgy olvastam, hogy nem, hiszen házon belül működik a dolog és az órán át egyébként sem jut ki.

Ezen oldal alján azt írták, hogy minden esetben kell, ha hálózatra kötöm az invertert.

3. Polikristály vs. monokristály: tényleg bemattul, szürkül és hamar veszít a teljesítőképességéből a polikristályos? Szemben a monokristállyal, amit perpill a legjobbnak tartanak?

4. hálózatba tápláló inverterekhez feltétlen kell akku? Nem mennek úgy, hogy ha a bemenő fesz OK, akkor visszatáplál, ha kevés akkor pihen?

Előre is köszönöm a segítséget
(#) pudding1 válasza Proci_85 hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
2. Kijut az órán keresztül is ha nincs a házban éppen akkora fogyasztás mint amivel visszatáplálsz csak legfeljebb nem méri az óra, vagy tönkremegy tőle, amit az áramszolgáltató díjazni fog!. A visszatáplálás minden esetben engedély köteles, de azokkal az olcsó inverterekkel meg se próbáld bejelenteni mert nem fogadják el.
3. Az amorf panellel kevered a dolgokat, az mattulhat be és rövidebb az élettartama mint a mono vagy polikristályosnak. A mono és a poli szinte hajszálra egyforma teljesítményű és élettartamu, csak a polit sokkal olcsóbb gyártani. az áruk most még naggyából egyforma, mert a poliból kevesebbet gyártanak, de ez hamarosan változni fog, a poli egyre olcsóbb lesz. (Hacsak a lobbi mesterségesen nem tartja magasan az árát)
4: A hálózatra táplálóhoz soha nem kell akku, pont ez az előnye a sziget üzemü rendszerekkel szemben.
1:titok
(#) Proci_85 válasza pudding1 hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
Köszönöm a válaszokat! Úgy tűnik volt értelme feltenni, mert ezek szerint téves "szóbeszéd" is járta a netet

Azt hiszem egyet felejtettem még ki.
Olyat is olvastam, hogy (pl. 36 cellás) napelemből árnyékban lejön 18-20V, de ilyenkor nincs áramerőssége , így nem nagyon használható.

Azt már megtudtam, hogy áramgenerátorosan működnek, de nálam a fesz is mindig leesett, ha árnyékba került.
(#) végyé válasza Proci_85 hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
Üdv
1: Összeforrasztod az oszlopokat, ráteszed a hordozó üveglapra, összeforrasztod a sorokat , majd az egészet leragasztod valami öntapadós fóliával ami birja a hőt és a napsugárzást.

Ez csak az egy1k módszer van több féle is.
A youtube on keresgélve több módszertől is látható videjó.
Az meg hogy le esik a feszültsége természetes, minden árramforrásnak leseik ha terhelik . végyé
(#) Proci_85 válasza végyé hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
1. Köszi a választ
Ha előre hőálló fóliát teszek, akkor a jégeső nekikoppan a celláknak, ez nem szokott gondot okozni? Szemben azzal, ha előre is üveglapot teszek ami elvileg mereven védi a cellákat a mechanikai hatásoktól.
Youtube tippet köszi, keresgélek

Fesz esés: természetes persze, de úgy hangzott el a kijelentés, hogy a fesz maradt csak áramot nem lehetett belőle kiszipkázni. Bár nem tünt túl komoly méréseken alapuló kijelentésnek, úgyh akkor hagyom is
(#) mikrohelikopter válasza Proci_85 hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
Kedves Proci!
Félre értetted Végyé-t, nem előlről ragasztod a fóliával, hanem hátulról az üveglapra!
Tisztázzunk valamit, nem hőálló fólia, hanem UV álló.
Feszültség esés:
Az én 180w-os panelem terhelésnél 21,5 v-os munkaponti feszültségnél ad 7 A, így jött ki a 150W. Ezt egy MPPT töltő kereste ki, mármint az ideális munkapontot. Terheletlenül közel 25.5v-ot ad 7,3 A zárlati árammal, így jön ki a 180w.
(#) anbonn hozzászólása Szept 30, 2010 /
 
Egy kis érdekesség:
Saját laminálás, poli cellák, EVA fólia, sok macera, sok kidobott pénz...
De már működik a technológia...
Házilag kivitelezhető (?), hosszú távon is biztos megoldás a cellák tokozására, két módszer létezik. Szerintem egyéb megoldások bizonytalan végeredményt, ill. idővel tönkremő panelokat eredményeznek.

1. Laminálás:
előnye, hogy szinte gyári minőséget ad.
hátrány: költséges berendezések, sok a selejt eleinte.

2. Silgard 186 (2k solar silikon) víztiszta
előnye: egyszerű használat (bár vákuumozni kell)
hátrány: Drága mint a dög..

saját panel
(#) KoBalázs hozzászólása Nov 21, 2010 /
 
sziasztok.

Van egy nagyobb felületű napelemem. Akksit töltök vele. A baj az, hogy egy 20 perc után felmelegszenek a cellák, és a teljesítmény több, mint a felére esik vissza. Hogyan oldjam meg a hűtést?
Következő: »»   18 / 241
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem