Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DCF77 óra Nixie-csövekkel
Lapozás: OK   47 / 254
(#) kisgeri válasza hapro hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Igen, oda kell és helyettesítheted, max kicsit kisebb lesz a fényerő. (és nagyobb a cső élettartama) Ennek az ellenállásnak az értéke úgyis a csőtípustól függ.
(#) hapro hozzászólása Aug 24, 2010 /
 
Még egy kérdés: A BYC95c diódát helyettesíthetem BYV26c-vel?
Elvileg tudja közel azt amit a 95c, ez 1,5A, a 26c meg 1A, de mindkettő gyors dióda.

Esetleg az előző kérdésemhez még annyi, hogy ha 2db 0,6W-os ellenállást párhuzamosan kötök az is elég lesz oda?
Kell a 2W?
(#) MrBrown válasza hapro hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Szia,
A 2W felesleges, elég lenne a 0,6-os de a nagyobb fizikai méret miatt sokszor inkább a 2W-osat tesszük bele a nagy fesz miatt (nagyobb átütési szilárdság). A lomex-nél lehet 1W-osakat kapni ez volna a tökéletes kompromisszum, de legtöbbünk ritkánját oda.
(#) hapro válasza MrBrown hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Köszi. Akkor teszem oda a 2db 0,6W-ost, mert a 2W amúgy sem fér el a nyákon, csak új furatokkal.
(#) Hp41C válasza hapro hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Sziasztok!

Óvatosan azzal a helyettesítéssel... Az ellenállások mérete nem csak a teljesítményükkel függ össze, hanem a feszültség tűrésükkel. A nagyobb méretű 2W -os ellenállás nagyobb feszültségekre használható, mint a 0,5W-os illetve az 1W-os. Pl a Vishay 0,4W-os (2 raszteres) ellenállás csak 200V -ig, a 0,6W-os (3 raszteres) csak 350V -ig (DC ill RMS) használható.
Vishay MRS16 25, RCD MG FS
(#) hapro válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Na jó, akkor marad a 22K/2W.
Egy másik kérdés, a foto ellenállás adataként az van megadva, hogy 1k. 1,5k-5k-ig ilyet lehet kapni, vagy 0,8-2k.
Az 1,5-5k megfelelő lesz?
(#) Hp41C válasza hapro hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Szia!

Fotoellenállást utoljára az Elektr@ K@ntha -ban vettem... 1.5k .. 5k: 17-03-24; 0,8 .. 2k: 17-03-25; 0,5k.. 40k: 17-03-15 rendelési számon.
(#) hapro válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Igen...azt én is ott vettem, de a kérdésem az, hogy megfelelő lesz-e a 1k5-5k értékű?
Információ: ebbe az órába való PIC a kontha-ban olcsóbb mint a forgalmazónál a chipcad-nél.
Egy kérdésem van a pesti PIC-es kollégákhoz. Valaki egy mosolyért beégetné nekem az overkill óra programját a PIC-embe? Én nem értek hozzá, és nem is érdekel a téma.
(#) Hp41C válasza hapro hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Szia!

16F84(A) -t már nem érdemes venni, a helyettesítő típus a 16F628 fele áron, a 16F628A harmad áron. A forrás átírható percek alatt, ha nem csak a hex lenne belinkelve a leírásba... De :google: megint adakozó volt, a forrást megtaláltam, átírtam (csak két helyen kellett módosítani).
Felvetődik bennem két kérdés:
- Más órákban sem sikerült pontos időzítést elérnem a TMR0 megszakítással. A 16F628(A) -ban a TMR2-vel sokkal könnyebb lenne.
- Nem lenne egyszerűbb valamilyen kerek frekvenciájú kvarccal működtetni az órát (4MHz, 10 MHz, 20MHz)?
(#) hapro válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Ha tudtam volna...ez életem első PIC-es projektje, és a PIC-ről csak annyit tudok, hogy az egy programozható IC, és hogy sokat problémáznak vele itt a fórumon sokan, és hogy sokat kérdezősködnek vele kapcsolatban. Így nem foglalkoztam vele, és nem is érdekel továbbra sem.

Viszont az óra alakul, a kapcsolóüzemű nagyfesz. rész már életre kelt, a többit csak akkor tudom kipróbálni, ha lesz csövem, és ha lesz program az IC-ben. Bővebben: Link
(#) Hp41C válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Szia!

Ez a verzió fordítható 16F84(A), 16F627(A) valamint 16F628(A) kontrollerekre...
(#) sooty válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Idézet:
„- Nem lenne egyszerűbb valamilyen kerek frekvenciájú kvarccal működtetni az órát (4MHz, 10 MHz, 20MHz)?”


Idézet:
„;#define TICKS 100 ; 3,276800 MHz (genau)
#define TICKS 128 ; 4,194304 MHz (genau)


Az Uwe féle programban ezt a 2 kvarcot jelöli meg pontosként a 16-os előosztó miatt. Mit kellene benne változtatni, hogy pontos legyen 4Mhz-vel?
(#) p_istvan válasza sooty hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Szia!
Így nem lesz pontos a 4 MHz-el, legjobb esetben ha TICKS 122, akkor óránként két másodpercet fog siteni!
Viszont a lomexben van 4,096 MHz-es kvarc, az pontos a TICKS 125-tel.
De van nekik 3,2768 és 4,194304 MHz is potom áron.
Úgyhogy nem érdemes a programot variálni - máshol is bele kellene nyúlni - a kerek 4 MHz miatt.
(#) Hp41C válasza sooty hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Szia!

A timer0-nak kötött az osztása, ha programból változtatunk rajta, figyelembe kell venni, hogy írás után 2 ciklus kimarad és az előosztó tartalma is elvész.
A 16F628(A) -ban van egy timer2, amit ilyen feladatokhoz találtak ki. Az órajele az utasítás végrehajtási óraje azaz az Fosc/4. Egy előosztó (1:1, 1:4, 1:16) után egy programozható számlálóra kerul az órajel. A módulus a PR2 regiszterrel állítható be. A számláló törléseit egy utóosztón keresztül vezetve lehet megszakítást kérni. A timer2 felhasználásával könnyen lehet, olyan osztásokat megvalósítani, ami kerek órajel frekjveniához kellenek:
  1. Fosc   Fosc/4  Pre  PR2    Post  Megszakítás frekvenciája
  2. 20MHz  5MHz    4     250-1  10           500 Hz
  3. 20MHz  5MHz    16   250-1  10           125 Hz
  4.  4MHz  1MHz    1     250-1  1           4000 Hz
  5.  4MHz  1MHz    4     250-1  1           1000 Hz
  6.  4MHz  1MHz    16   250-1  1             250 Hz
  7.  4MHz  1MHz    16   250-1  2             125 Hz
  8.  4MHz  1MHz    16   125-1  5             100 Hz
  9.  4MHz  1MHz    16   125-1  10             50 Hz

A másodiknál és az utolsó négynél elég egy bájtos softver számláló a másodperces időzítéshez.
A változtatáshoz azonban meg kellene változtatni a következőket:
- A kontroller 16F627(A) vagy 16F628(A),
- Quarz frekvenciája - pl.: 20.000MHz .. 4.0000MHz
- A programban a Timer2 megszakítás kérésre áttérni,
- DCF77 időzítésének felülvizsgálata.
Minta lehet a propeller óra bázisa, ahol 20MHz-es órajelről 5kHz -es (200us) megszakításokal történik az idő számítása és a DCF77 dekódolása is.

Csak akkor érdemes elgondolkozni rajta, ha nem akarunk 16F84(A)-t venni, az ára miatt.
(#) CIROKL válasza hapro hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Zoli ! te aztán nagyon gyorsan összehoztad ez aztán a gyorsaság , a többi már semmi .Cső ügyben van már előrelépés ?
Az akkumulátort vedd ki a panelből , majd ha minden ok akkor tedd bele csak a legvégén .
(#) sooty válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Köszi,kezdem kapizsgálni. Én a 16f628-as módosítást + 6 cső+ dcf +beállítógombok kérdését empírikus módszerrel megoldottam. Gondolkoztam rajta, hogy lehetne univerzálisabbá tenni a kvarc terén. a segítséged alapján átnézem a tmr2 dolgait. Még szeretném a kijelzést kicsit cizellálni effektekkel, és a beállítást átírni menüsre, hogy elég legyen 2 gomb, hogy dcf nélkül is lehessen használni.
(#) Hp41C válasza sooty hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Szia!

Nem véletlen, mindegyik frekvenciája osztható a 512-vel (a timer0 - 256 és az 1:2 előosztó), így nem kell menet közben a TMR0 regisztert írni. Ilyen kapható kvarc még a 1.8432 MHz, 18.4320 MHz, de az első túl lassú, a másodikat nem használhatjuk a 16F84-04 -gyel.
(#) hapro válasza CIROKL hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Igen ki is vettem, csak amikor fényképeztem akkor volt benne. Már IC-k is vannak, Hála Norbertonak, és a PIC-et is felprogramozta. Így ezúton köszönöm meg a többiek segítő hozzáállását ehhez, de már nincs szükségem PIC égetésre. Köszi Hp41c, de így nem aktuális már.
Csövek is lesznek MrBrown-tól, és ad még egy beszerezhetetlen IC-t is, azt a 74141-et. Jó lesz az még tartalékba, hátha készítek egy másik órát is később. Talán a héten be is indul. Már csak a DCF vevő kell hozzá. Eddig jó spórolósan kijött 2000Ft-ból. és többek segítségével...még a DCF vevő, és egész baráti áron meg lesz végül az egész. De a dobozon agyalok még, egyenlőre nem tudom milyen lenne a szép. Első gondolatom a fém betétes fa doboz volt... Bár az enyém biztos nagyobb lesz mint a tied, mert én a dobozba szeretném rakni a trafót is. És nem találtam kicsit, 1,5VA nyáktrafó lesz benne (még régi "nagy méretű"), remélem elég a teljesítménye hozzá, ha nem akkor vannak nagyobb trafóim is, de akkor meg a doboz lesz még nagyobb.
(#) vicsys válasza hapro hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Bár én nem tudom megmérni de 3-400mA folyamatos üzemet kellene tudni a traffancsnak. Szerintem a 1,5VA karcsú lesz oda....
(#) CIROKL válasza hapro hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
74141 -et adok én is meg találtam 4 darab Z570M -es csövet azt is adok hátha még épitesz még egy órát .
A trafó dolgot meg gondold meg mert tartósan eszik 250 mA az óra ,a dobozba nem éri meg beletenni a trafót mert hatalmas dobozt kell neki épiteni . Nálam most egy 1000mA -es dugasztápról megy és az is jó langyos már mióta megy a teszt üzem már 10 napja .
(#) MrBrown válasza CIROKL hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Szia Laci,
Igazábol mindenkinek szól aki a vicsys féle órát építette...
Két napos összehasonlításos gyorsteszt alapján úgy kalkulálom, hogy ha "magárahagyjuk" a szerkezetet azaz levesszűk róla a dcf-et kb 3,5 hónap alatt késik a szerkezet 1 percet, ez azért nem olyan rossz!
üdv, barna
(#) hapro válasza CIROKL hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
A felajánlást elfogadom! Dugasztápom csak 5V-os és 24V-os van, azok meg egyik sem jó ide, sőt az 5V-os talán teljesítményben sem vinné el a szerkezetet...
Akkor talán tényleg kívülre teszem a trafót.
(#) CIROKL válasza MrBrown hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Nálam ezzel eddig nincs gond , olyan szépen ketyeg a vevő szépen megy folyamatosan . Nem hiszem hogyha a "végleges"
helyére kerül akkor majd kifogom huzni a DCF vevőt belőle .
(#) MrBrown válasza CIROKL hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Én sem húznám ki, csak tájékoztató jelleggel, miheztartás képpen írtam :yes:
(#) MrBrown válasza hapro hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Nekem 900 forintért sikerült 9V / 500mA-es (valójában terhelten is 11V) dugasztápot vennem itt ahol dolgozom a XI-ben és ez is csak langyosodik.
(#) Hp41C válasza MrBrown hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Sziasztok!

12V @ 4 - 4.5 VA trafó a L@mexben 200 Ft - igaz nincs bedobozolva.
(#) MrBrown válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Nincs bedobozolva
Mire kész lenne nem biztos hogy megérné azt a 700 minuszt, feltéve ha a dobozon kívülre akarjuk tenni.
(#) MrBrown hozzászólása Aug 24, 2010 /
 
Végül 23 darab 3015f gyönyörűségre tettem szert tehát lesz belőle 6 szegmenses numitron (pontosabban minitron) óra a halálpontos nixie kit-et felhasználva. Már be is szereztem hozzá a 74LS247-eket amit Hp41C ajánlott.
Mit szóltok ahoz az ötlethez ha a katódok kapnak 100 ohm előtétet és stabil 5V-al járatom a kapcsolást?
(#) kisgeri válasza MrBrown hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Szép mennyiség ez a 23. A kérdést itt is megválaszoltam volna, úgyhogy bemásolom a válaszomat, hogy meg tudjuk vitatni, mennyire van igazam.
"Szerintem a kijelzőnkénti 100 Ω nem jó, mert ez nem nixie, azaz egy kijelzett számjegy esetén változó mennyiségű szegmens világít, nem csak egy. Azaz minden szegmenshez be kellene tenni a 100 Ω-ot, ami digitenként 8 (ponttal együtt) azaz 6 digites óra esetén 48db ellenállás. Szerintem érdemesebb lenne magát a tápot lejjebb szabályozni. Vannak itt a HE-n olyan DC-DC-konverterek is amik nem felfelé konvertálják a feszt (mint pl nixie-órákhoz) hanem lefelé is, ugyanezen az elven. És ezeknek ugyanúgy nagyon jó a hatásfoka, nem keletkezik a 48db ellenálláson eső tetemes veszteség. Viszont a tápnak tudnia kell azt az árammennyiséget szolgátatni, mint ha az összes szegmens egyszerre világítana"
(#) Honki válasza hapro hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Üdv!
Ha keresel, kerestek 74141 ic-t van helyette orosz verzió K155ID1 én ebből vettem 5 darabot
itt a Link
Következő: »»   47 / 254
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem