Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tápegység készítése
 
Témaindító: josephx, idő: Dec 14, 2005
Lapozás: OK   9 / 24
(#) proli007 válasza riddler17 hozzászólására (») Aug 18, 2010 /
 
Hello!
Ebből nem lehet megtudni ténylegesen mit követtél el. De az erősítőknek általában kettős és szimmetrikus tápigénye van. Ez az IC hídkapcsolású, így egy tápfeszültségről működtethető. De egy nyáktrafó nem tudom mit keres egy 70W-os végfok közelében..
De ha a táppal kapcsolatos a kérdés, akkor rajzold le, ha az erősítővel, akkor másik topikban tedd fel.
üdv! proli007
(#) nikolatesla hozzászólása Aug 29, 2010 /
 
Hali!
Egy olyan kapcsi tápot szeretnék építeni ami nagyon kis méretű.
De 1,5Kv 100mA és 12v 680mA ad le.
Ehhez kérnék kapcsolást illetve nyák rajzott.
Nekem 230v-hoz kellene.
Tehát 230v ból csináljon 1500v 100mA és 12v 700ma!
(#) mex válasza nikolatesla hozzászólására (») Aug 29, 2010 /
 
Komoly feladat.
(#) Sebi válasza nikolatesla hozzászólására (») Aug 29, 2010 /
 
Több kérdés is felmerül:

az 1,5kV le van választva a hálózatról galvanikusan, vagy nem? Stabilizálásra, áramhatárolásra van-e szükség? (alkalmazástól függ, bár 1,5kV ígyis úgyis életveszélyes lehet)
Ha az alkalmazás megengedi, akkor Villard feszsokszorozóval oldanám meg, a kapcsitáp kivitelezése itt eléggé macerás lehet (150W).

A 12V 0,7A nem probléma, de erről sem írsz bővebben...
(#) nikolatesla válasza Sebi hozzászólására (») Aug 29, 2010 /
 
nekem mindegy,hogy van csak 1500v legyen meg 100mA-en.
Ez nekem egy gu50 VTTC-hez kellene.
Csak az a kérdés,hogy a 230v-ból,hogy legyen 1500v?
(#) gömb hozzászólása Aug 29, 2010 /
 
Üdv!
Az lenne a kérdésem, hogy a készen kapható kvarcoszcillátor (esetleg kerámia rezonátor) meg tud-e hajtani egy tranyót az ábrán látható módon? 4 Mhz kellene.

tr.jpg
    
(#) proli007 válasza gömb hozzászólására (») Aug 29, 2010 /
 
Hello!
Ennek az (elvi) rajznak nem sok értelme van, legalább is magyarázat nélkül. Amúgy "bármi meg tud hajtani bármit", ha illesztve van. De a 4MHz már rádiós tartomány, tehát inkább egy "adóban kell gondolkodni", és ez közel sem egyszerű a dolog.
De ha szabad érdeklődni mi ebben a tápegység?
üdv! proli007
(#) blackdog hozzászólása Nov 7, 2010 /
 
Sziasztok!

A tápomba szeretnék stabil +-5V kimenetet.
Arra gondoltam, hogy ezt nem 7805 és 7905 IC-vel valósítom meg hanem LM317-el és potival.
Az ok az, hogy később ha elmászna a kimenet akkor a potival visszaállíthassam és az, hogy pl. 7805-el eddig még nem sikerül 5.00V. 5.05V-5.1V között sikerül.
Szerintetek járható ez a megoldás?
(#) proli007 válasza blackdog hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Hello!
Természetesen lehetséges (adatlap). De miért van szükség, +-5V esetén, 5,00V feszültségre.. :no:
(Egyébként amiért labortápba lesz, ez még nem labortáp kérdés, csak tápegység.)
üdv! proli007
(#) Alex2 válasza blackdog hozzászólására (») Nov 8, 2010 /
 
A poti miatt az LM317 sokkal jobban el fog mászni, mint a 7805, mert a poti nincs hőkompenzálva.
Egyébként a mérőműszered is lehet pontatlan. Ha 3 és fél digites, akkor a 20V-os méréshatárban mérsz, így az általad megadott mérési hiba az utolsó jegyre esik, ami már a műszer pontossága környékén van. Az utolsó digitet nem szokás figyelembe venni egy alap műszernél. Meg persze a 7805-öt sem fogják pár forintért precíziósra készíteni. De válogatással megoldható.
(#) demcar hozzászólása Nov 12, 2010 /
 
Üdv, mindenkinek!

Én nekem egy 12V-os tápegységre lenne szükségem ami minimum3A bir, mert egy fúrógéphez kellene.
A segitséget előre is köszönöm.
Vagy kössem rá egy pc-tápra mert az van nekem itthon 200W-os.
(#) demcar válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 12, 2010 /
 
Igazad van nem rossz ötlet mert úgy is akartam lámpát is a fúróálvány felé.
(#) Sebi válasza demcar hozzászólására (») Nov 13, 2010 /
 
Ha akkus fúróról beszélünk, akkor karcsú ám a 3A!
Mindenképp kell a PC táp, sőt a szabályzást áttenném a 12V-os ágra.
(#) demcar válasza Sebi hozzászólására (») Nov 13, 2010 /
 
A táp egy kis nyákfúrónak kell amiben már van szabályozás.
Erről a fúrógépről van szó: http://www.hestore.hu/termek_10026802.html
(#) bekesizo hozzászólása Jan 19, 2011 /
 
Kedves Gyerekek!

A mai órán a következő problémát kell megoldanotok:

Sanyo CA9 kamera, melynek 3,7 V akkumulátora van. Eme tápforrás néha szabadságra vágyna, s bár van tartalék akksi, néha szeretnének együtt bulizni, ezért gazdája egy tápegységben gondolkodott.
Elvileg van hozzá gyári, gyakorlatilag nincs, ezért megépítette az akkumulátor mérethű mását adapter gyanánt(ahogyan a gyári is működne, ha lehetne kapni), s rákötött többféle megfelelő feszültségforrást óvatosan.
Semmi. Nem kapcsolt be a készülék. Bekapcsolás közben feszültség mérve, esik, de nem megy 3,7 alá, kamera mégsem indul. Akkumulátorral továbbra is prímán feléled.
Gazdi gondolja, hogy a kamera elektronikája szigorúan frekvenciamentes erőforrást kedvel, ezért kérdezi, hogy hogyan lehet építeni olyan 220/3,7 V (max 1A) tápot, amely becsapja a finnyás kameráját?

A legkiválóbb válaszokért ingyenes tanárverés jár a szünetben!

Köszönöm, szünet.
(#) pcroland válasza demcar hozzászólására (») Jan 19, 2011 /
 
Hello! Nekem ilyen van. Nem kell neki 200W!12V-1A 18V-0.8A.Nekem 12V 1A-es adapterem van és tökéletesen fúrok vele fát,nyákot(nagyon lassan alut is).
(#) erbe válasza bekesizo hozzászólására (») Jan 19, 2011 / 1
 
A kamera bekapcsoláskor többszörös áramot vesz fel rövid ideig. Ha mondjuk 5 A áramfelvételnél sem esik a feszültség 3,6 V alá, gyanítom, hiba nélkül elindulna vele a kamerád. Ehhez persze megfelelően stabil táp kell.
Az akku harmadik kivezetését is figyeli a kamera?
(#) bekesizo válasza erbe hozzászólására (») Jan 19, 2011 /
 
Nem, csak a két pólust figyeli.
Nem esik 3,6 alá, legalábbis multiméterrel mérve, ellenben nem hiszem, hogyha egy 720 mAh mezei li-ion akksi beindítja, akkor ott több amperes áramfelvétel lenne..
(#) mugab válasza bekesizo hozzászólására (») Jan 20, 2011 /
 
Nem tudom milyen táppal próbáltad, de egy olyannal kisérleteznék ami valóban egyen áramot ad ki. Tehát vagy kapcsolóüzemű vagy stabilizált, de ha az sem, akkor minimum legyen a kimenetén egy 2-4 ezer mikrós kondi.
(meg esetleg lehet az akksin valami bütyök ami kapcsol valamit ha be van tolva...)
(#) ezredes92 hozzászólása Jan 20, 2011 /
 
hali. nekem van egy 12V-os trafóm és ebből szeretnék egy szabályozható tápforrást csinálni. olyat szeretnék, amin van egy voltmérő, olyan analóg kocka, led dióda meg kapcsoló, meg a két kivezetés. ha tudtok ehhez esetleg valami kapcsolási rajzot meg esetleg nyák tervrajzot is, az nagyon jó lenne. üdv., Peti
(#) bekesizo válasza mugab hozzászólására (») Jan 20, 2011 /
 
Az akksi imitátor tökéletesen működik, ha 3db AAA elemmel táplálom meg..
Kapcsolóüzeművel is próbálkoztam, meg trafóssal is, de még kísérletezek egy-kettőt.
(#) erbe válasza bekesizo hozzászólására (») Jan 20, 2011 /
 
Digitális vagy analóg műszerrel mérsz? A digitális annyira lassú, az impulzusszerű változásokat nem észleli.
"720 mAh mezei li-ion akksi beindítja"
Az autót is beindítja a 42 Ah-s akku, miközben az önindító többszáz A-t vesz föl. Dig. fényképezőgép is rettentő érzékeny arra, milyen elem van benne. Hagyományossal nem indul, csak alkálival. Csak annyi a különbség köztük, hogy az alkálinak nem esik terhelésre annyit a feszültsége.
(#) ezredes92 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 23, 2011 /
 
mi az a shift gomb? esetleg nem lehetne olyan, h a 12V-ot szabályozni is tudjam? meg a kocka voltmérőt hova kell kötni? gyakorlatra kell csinálni suliba
(#) kadarist válasza ezredes92 hozzászólására (») Jan 23, 2011 /
 
Használd a nagybetűket, mert fenékbe billentenek!
(#) Moderátor hozzászólása ezredes92 hozzászólására (») Jan 23, 2011
 
Utolsó figyelmeztetés. Olvass szabályzatot!

Idézet:
„II. Mielőtt írunk a fórumba, több dolgot is megtehetünk annak érdekében, hogy a többiek ne szóljanak be. Olyan apróságokat például, hogy összeszedjük a gondolatainkat és azt érthető formában, nyelvtanilag helyesen írjuk meg. Fogalmazzunk úgy, hogy az egyértelmű legyen mert senki nem szereti találgatni na vajon mire gondolhatott amikor ezt írta? Arra hogy… vagy arra hogy... A régebbi fórumozók általában az ilyen találgatós kérdéseket vagy morcosan reagálják le, vagy sehogy.

VI. A fórum nem IRC, nem MSN, nem ICQ és nem egyéb ilyesmi. A fórum egy olyan webes felület, ahol bár a tagok beszélgetnek egymással de a gondolataikat nem soronként írják be és nyomják az ENTER-t mint hülyegyerek a tamtam dobot. A rendes fórumozók összeszedik gondolataikat és egy kerek, egész, megfogalmazott hozzászólásként írják azt be.
Magyarán ha neked még nem esett le hogy miről is van szó: ne írj be 2 percenként 1-1 újabb hozzászólást csak azért, hogy kiegészítsd az előzőleg már meggondolatlanul (és sietősen) elküldött hozzászólásodat, inkább fogalmazgasd a hozzászólásodat fél óráig és írd bele egy txt-be a gépeden, majd ha úgy érzed hogy "OK, ez most aztán kerek egész és megérett a küldésre!", küldd el.

X. Új helyen regisztráció után illene megnézni a fórumszabályzatot, sokszor hasznos információkkal szolgálhat arról, hogy az adott helyen mit kínálnak és mit várnak el, mi hogy működik, mi miért van. Akkor nem fogja minden 3. újonnan regisztrált megkérdezni hogy ő miért nem tud például új topicot létrehozni.

XV. Ha a fórumon viselkedéseddel többször, vagy akár folyamatosan munkát adsz a moderátoroknak, sok jót ne várj! Ők is emberek, nekik is van jobb dolguk minthogy mások butasága vagy rosszindulata miatt pakolgassák a hozzászólásokat a helyükre, kiszedjék az oda nem illő írásokat vagy hogy ÁLLJ-t mondjanak offtopic veszekedés közben. Igen, ők vállalták hogy ezt csinálják de azért legyünk már megértéssel és belátással feléjük is, feleslegesen ne adjunk melót nekik.
Hozzám meg pláne ne gyere árulkodni hogy XY moderátor mit csinált és hogy Te ezzel nem értesz egyet, mert egyrészt ez privátban nem érdekel (látom én is a fórumot és közbeszólok ha valami nem tetszik) másrészt a moderátorokat én kértem fel erre a munkára és szerintem jól csinálják.

XXVI. Adminnak és moderátornak nem szólunk be, pláne nem durván. Hiába hisszük, hogy nekünk van igazunk, nincs. Ha mégis beszólunk, vállaljuk a következményeket, ami lehet egy enyhe rászólástól kezdve bármi, egészen a fórumról való letiltásig. Persze ha igazad van, akkor megsimogatjuk a fejedet és még esetleg meg is köszönjük.”


Bővebben: Link
(#) bekesizo válasza mugab hozzászólására (») Feb 24, 2011 /
 
Szia Mugab,

mivel jófej voltál velem, leírom a fejleményeket itt is, hátha tudsz tanácsot adni:

Egy kapcsolóüzeműt vettem hozzá, 1,5A stabil 6 V-on, az bőven elég. Ellenben a kamera nem csípi a magas frekvenciás jelet, csak villog a lede sűrűn, be nem kapcsol.
Kérdésem: van-e kapcsrajz/ötlet/tapasztalat ilyen tápok utólagos szűrésére valakinek?
Köszönöm!
(#) Sebi válasza bekesizo hozzászólására (») Feb 26, 2011 /
 
"(#898226) erbe válasza bekesizo hozzászólására (#898147) Válasz • Jan 19, 2011

A kamera bekapcsoláskor többszörös áramot vesz fel rövid ideig. Ha mondjuk 5 A áramfelvételnél sem esik a feszültség 3,6 V alá, gyanítom, hiba nélkül elindulna vele a kamerád. "


"(#898291) bekesizo válasza erbe hozzászólására (#898226) Válasz • Jan 19, 2011

Nem esik 3,6 alá, legalábbis multiméterrel mérve, ellenben nem hiszem, hogyha egy 720 mAh mezei li-ion akksi beindítja, akkor ott több amperes áramfelvétel lenne.. "

Ebben ne légy olyan biztos, pláne, ha multiméterrel méred! Egy akkuból kivehető áram pillanatnyi értéke - még egy mobilteló akksinál is - eléri a 4-5A-t. A villogó LED inkább arra utal, hogy a kamera bekapcsolási árama lepadlózza a tápodat: a védelem letilt, kamera kikapcsol > táp feléled - majd a kamera újra indulni próbál és ismétlődik az előbbi...

Meg kellene próbálni egy 2200...4700 µF elkót rátenni a tápra - ha ezt eltűri (mert a kapcsolóüzemű lehet, hogy a kisütött kondit induláskor rövidzárként érzékelve ugyanígy letilt...)

Egyszóval nem valószínű, hogy nagyfrekis zaj okozza a jelenséget, annyi nem jut a kimenetre.
(#) lekszikov hozzászólása Ápr 12, 2011 /
 
Üdv mindenkinek

Lenne egy nagy kérdésem Sikerült ősszeraknom az egyenirányítást a trafomhoz Csak az a gondom hogy nem tudtam megcsinálni hogy stabil legyen.
Haverom adott egy nyákrajzot nekem valaki tudna nekem segítení abban hogy mükődik-e ez a rajz

A tafoból lejőn 2X 30V egyen
(#) saraha hozzászólása Ápr 28, 2011 /
 
Sziasztok.
Elkelne egy kis segítség.Szóval a linkelt tápegységet szeretném úgy átalakítani,hogy a 250VAC betáp része megváltozna 280VAC-ra "mert lusta vagyok tekerni és trafó szembefordítós módszerrel ennyit tudok kihozni".
Szóval a kapcsolásban mit kell megváltoztatni,hogy a kimeneten 310VDC legyen?
Előre is köszönöm.Táp
(#) Sebi válasza saraha hozzászólására (») Ápr 29, 2011 /
 
Mást nem nagyon tehetsz, mint egy nagyfesz tranyóval és egy zenerrel építesz elé egy áteresztő stabilizátort, mert a TL783 csak 125V be-kimeneti feszültségkülönbséget tűr el.
Az energiatakarékosabb (és a trafó teljesítményét kihasználni tudó) megoldás kizárólag a szekunderből való letekerés lenne...
Következő: »»   9 / 24
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem