Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1065 / 2208
(#) bakos13gab válasza lpcollector hozzászólására (») Szept 15, 2010
Az a börzés "tungsram" majd elválik, hogy milyen: börzés pl509
(Én ezt attól a bácsitól vettem, akinek egy dobozzal van).
(#) cruisher válasza bakos13gab hozzászólására (») Szept 15, 2010
Az nem tungsram!!
(#) bakos13gab válasza cruisher hozzászólására (») Szept 15, 2010
Nem véletlen az idézőjel. Szóval annak adják, de az "eredetiektől" eltérő.
(#) cruisher válasza bakos13gab hozzászólására (») Szept 15, 2010
A HAM bazárban árulnak még ilyen jelöletlen 509 eseket. Mikor vettem belőle, az eladó azt mondta, hogy valami philips licensz alapján gyártott mittudoménmi.
Vigyázni kell az anód kivezetésre, mert könnyen leszakad, ha picit szorosabb az anódsapka.
(#) bakos13gab válasza cruisher hozzászólására (») Szept 15, 2010
Ezt észben tartom, köszi a figyelmeztetést! A 3800Ft-os csőről beszélsz? Elég meredek ára van, de látom, hogy a linkelt adatlap Philips.
(#) hgy hozzászólása Szept 15, 2010
PL509-et árulnak a börzén 1.ezer . De nem Tungsram.
Ham bazár is árul, de az sem márkás.(Nem Tungsram, ,Telefunken, stb)
Akkor miről beszélünk?
Az e.hu oldalon sincs, delehet venni a csőbarlangban anódsapka nélküli JJ és orosz változatot KT88 árában.
Akkor azért annyira rossz nem lehet...
(#) hgy válasza klemo86 hozzászólására (») Szept 15, 2010
Igen.
(#) sturbi válasza lpcollector hozzászólására (») Szept 15, 2010
Igen, keresztbe vannak a fűtések (kersztben sorosan, és utána párhuzamosan), így kb. két egyforma csövem van. A kapcsolás még mindig nincs teljesen kész (az eleje ideiglenes, a 6N6P-vel kezdődő rész nagyon jól szól, de csak 4 V-al lehet kivezérelni).
A kapcsolás most így néz ki, így tul nagy az érzékenysége (olyan 180 mv kivezérli az erősítőt), és még nem is tudom hogyan szól (majd holnap), mert az elejének csináltam egy 150 V-os stabilizátort szg1-el (hogy kitöltsem a doboz tetején a teret), de azzal elég szörnyen szólt, most kiszedtem, de még nem hallgattam meg azóta. Lehet, hogy az szg1 helyére berakok mégegy 6N6P-t (a 6C7B-k helyett), azzal biztosan jól szól, de megpróbálom még a mostani változatot is, ha stabi nélkül jól szól, akkor megnézem visszacsatolva is (0,5 V érzékenység már jó), és leosztom a kimenetét, akkor ez marad.

IMG.jpg
    
(#) hgy válasza lpcollector hozzászólására (») Szept 15, 2010
Így van. Eredetileg akár kV-os impulzus is lehetett rajta, ezért tették a tetejére az anódot. Még nem az olaszok tevezték a "dizájnt".
(#) klemo86 válasza hgy hozzászólására (») Szept 15, 2010
A Google még cirill betűkkel beírva se talál róla képet, nemhogy valahol ilyet venni
(#) sturbi válasza sturbi hozzászólására (») Szept 15, 2010
Maga a csövezés így nézett ki, a kis 6C7B-k a 6N6P-k mögött vannak, a stabi a hálótrafó előtt.
(#) hgy válasza klemo86 hozzászólására (») Szept 16, 2010
Azért van. És ez sem pentóda már, mint a kései ECL/PCL/82/86-osok, hanem sugártetróda, mint a keresett és jóhangú KT77(az eredeti) Vagy mint 6CA7..

_6p27s.gif
    
(#) klemo86 válasza hgy hozzászólására (») Szept 16, 2010
Ahha, nekem is későn esett le, hogy van ilyen verzió Ha egyszer még az első erősítőmet bebúgatom, az 6CA7-tel fog történni pontosan ezért is! De most várom a sasszimat a vélhetően sikeres és nagyon komoly 6C19P PPPPPP-mhez
(#) sturbi válasza lpcollector hozzászólására (») Szept 16, 2010
Össze kellene hoznunk egy közös meghallgatást, akár nálad, akár nálam (Szombathely nem a világvége nekem sem). Mir gondolsz erről ?
(#) joepapa hozzászólása Szept 16, 2010
6H9C(cirill) azaz rendesen 6N9SZ csőnek valódi karakterisztikái érdekelnének.
Ezt találtam:
6SL7 6N9S
ez vajon tuti jó?

Mert tegnap éjjel 3 ig építettem át 0 ról az egész 6L6 os erősítőt kidobálva a csodaellenállásokat és a helyükre 50-60éves szénrétegekert tettem.
Ma meg azon agyalok, a triodákat először be kellett volna munkapontozni, kezdve az elsőtől, a leghosszabb egyenes szakasz közepére akarom rakni őket.

Amúg h aez a görbe jó akkor a 0V os segrácsfeszt is elbírja egyenes karakterisztikával a 6SL7 csak Ua100V körüli, amni meg is volt mert a katód 130V on volt az anód 233V on azaz az Ua ból a 130V ot le kell vonnom, mert a cső a katódhoz képesti anódfesz kell katódkövetőnél, ha jól sejtem, akkor meg a 2,7mA pont jó helyen , ill kicsit eltúlozva volt.
Most meg lehet görbületre húzom.
(#) lpcollector válasza sturbi hozzászólására (») Szept 16, 2010
Nekem tetszik az ötlet, csak profitálhatok egy Veled történő személyes találkozóból Beszéljük meg privátban...
(#) Doncso válasza lpcollector hozzászólására (») Szept 16, 2010
Jó, akkor te elfoglalod sturbi-t én meg meglépek a 6C33C-vel. :hehe:
(#) sturbi válasza joepapa hozzászólására (») Szept 16, 2010
Ezeket nézegesd:Bővebben: Link
Bővebben: Link

300 V-ra ilyesformán jó lesz.

IMG.jpg
    
(#) sturbi válasza lpcollector hozzászólására (») Szept 16, 2010
Hétvégén szüret van (faternál), utána nekem bármikor jó lesz, akkor szüret után visszatérünk privibe a dologra.
Stabi nélkül hibátlanul szól a 6C7B-kkel (4 mA-es beállításban), 280 mV az érzékenység, úgyhogy leosztom (még megnézem azért kissé visszacsatoltan is).
Az szg1 helyére meg majd beteszek egy csövet (6N6P-t), ami az 5-ös bemeneten egy később kitalálandó hibrid korrektor része lesz (ennyi vas közé tiszta csöveset nem lehet csinálni).
(#) hgy válasza joepapa hozzászólására (») Szept 16, 2010
Az erdeti 6N9SZ. Persze az oroszok sokszor még maguknak is hazudtak.

6N9S.pdf
    
(#) lpcollector válasza sturbi hozzászólására (») Szept 16, 2010
Rendben, ha Neked is jó kezdhetnénk nálam...
(#) lpcollector válasza hgy hozzászólására (») Szept 16, 2010
Valóban csak a fűtésben különbözne az EL509 a PL509-től?
Azzal, hogy az EL509-2-nél az oktál foglalat lábára "fordították vissza" az anódkivezetést, nem szenvedett kárt a jól kialakított elektróda-struktúra?
(#) joepapa hozzászólása Szept 16, 2010
Köszönöm, akkor a 6SL7 el feleslegesen agyaltam egy órát, de saccra ez jött ki amit csatoltam, azaz a keményen meghúzott katódkövető eddig legalább egyenes szakaszon volt, most meg a görbületbe nyomtam, amitől előjött a kivezérlés növelésnél a sinus nyújtás, viszont. A porszívós hang nem ettől a fokozattól van, hanem mintha a végcső azaz 6P3S tetródába kötött sajátja lenne legalábbis 250V körüli Ug2 vel, triódába kötve rögtön eltűnt a hnaghiba, de az első duplatriódát be akarom munkapontozni...hátha még a végén a 6P3S-t vissza lehet kötni...bátr nem hiszem mert külön csak a 6P3S-t meghallgattam igaz alig hajtotta ki a CD lejátszó de a porszívós hang ott volt.
Azaz valszeg marad trioda modban, most 10,2VPP-ig nem vágta be a fejét azaz 5/(1,41) az 3,5 a négyzeten per 5 Ohmos műteher nem kevés kakaó volt, pont elég.

Csak még ma éjjel, ha bírom az elejét akarom egyenes szakaszra tenni...
(#) joepapa hozzászólása Szept 16, 2010
Nekem ez jött ki ha az ajánlott Ua 250V Ia 2,3mA Ug1 -2V
És kezdtem a táp ellenállás csökkentéssel, mert 4,6mA nél 20V essen így a 320V nagyanódból marad 300V a trióda puhatápra. 22k helyett 4k
Aztán első trióda munkaellenálláson 50V essen 2,3mA anódáramnál az 22k -t adott, a másik trióda katódot 50V al emelem meg, hogy az anódfesz 25V legyen az szintén 22k
Az elsőnél a -2V rács 2,3mA nél kell 870 Ohm körül.

Ez már jó?
(#) varttina válasza joepapa hozzászólására (») Szept 16, 2010
A rajz szerint a második trióda +200V-os rácsfeszültséget kap. Kellene egy csatolókondenzátor a két csőfél közé.
Egyébként mostanában én is ezzel a típussal kísérletezem.
(#) joepapa válasza varttina hozzászólására (») Szept 16, 2010
Igen köszi
Rájöttem, hogy aludnom kellene, vagy nem gondol gondol gondolkodni... EZT JÓL BENÉZTEM!
Ha beteszek csatolót mennyit rontok a hangon? vajon többet mintha a DC csatolás miatt csak 150V ok lennének a csövek anodjainak...? Ha meg DC akarom megoldani kell 500V os táp a kettőnek egyben, francot kétszerezőzök.
Az Ua150V os görbe görbe, azaz triódás hangja van tőle, lehet vissza is kötöm, amit nagy serényen észnélkül átalakítottam ma délután.
Mert előtte a 100k 1 anódban, 430k második trióda katódban 1330 Ohm első katód alatt állapot szép hangú volt. és fülre fogom használni is.


Egyáltalán érdemes mindenáron a legegyenesebbre tennia munkapontokat?
Vagy a fülnek-emberi agynak pont ez a triódás torzítás a természetes, azaz ezért a BARNA hang?
(#) sturbi válasza joepapa hozzászólására (») Szept 16, 2010
Az előző oldalon betettem egy rajzot a 6N9SZ-nek, annak jónak kell lenni. erősít vagy negyvenszerest, simán kihajtja a 6P3SZ-t. Katódkövető 1,5 mA-en megy, az elég a 6N9SZ-nek hidd el, és nem görbe.
(#) joepapa válasza sturbi hozzászólására (») Szept 16, 2010
Igen köszi, az enyém amit visszarakok az is elég mert ha a 220k val anódban az első fokozat 40x akkor ha jól saccolom nekem 100k val kb 20x os, az is elég viszont akkor nagyobb anódfesz marad az elsőnek kissebb a katódellenállásom a 2k helyett 1381Ohm azaz nagyobb anódfeszről egyenesebb görbén megy igaz csak 20x os erősítése van, és nem is hajtható ki annyira mint a tiéd mert ugye ott nagyobb az első Ug ... a katódkövetőbe te 100k-t rajzoltál 47k val nekem még pozitív rácselőfesz volt 100k val már tuti jó, és akatódkövető hiába van görbe részen mintha mindig hihetetlen jó átviteli tulajdonságai lennének az erősítés 1 ért cserébe (tranyós multból veszem, de szerintem itt is meghtó-imp ill fokozat).


Na össze is jött, márhogy most melegszik, mindjárt megmérem sikerült-e minden...
És nem elhanyagolható, hogy hallottam pár percig ma délután, és tuti volt, a francnak szedtem szét.
És 10,2V PP-t tudott a 6P3S triódaként utánna. 5Ohmon., jah és 30Hz-17k ig nem esett félsugárnyit 80 százalékos szkópképernyőn, azaz a -3db -s pont valahol 20Hz alatt és 20kHz felett voltak...rakom össze.

Na és ezek az alkatrészek már itt vannak előkészítve, csak vissza kell taknyolni.
(#) sturbi válasza joepapa hozzászólására (») Szept 16, 2010
Most megnéztem az eredeti kapcsolási rajzot (a cikkben), szerintem tökéletesnek kellene lenni úgy.
(#) hgy válasza joepapa hozzászólására (») Szept 16, 2010
Amúgy nem értem miért 6SL7/6N9SZ a meghajtás. Kisebb fesszel, jobb linearitással, kisebb meghajtó impedanciával: ECC88/E88CC
OFF: A régi csövekről elnézve képeket (elektroncső.hu) az orosz 6N9SZ(6SL7) kísértetiesen hasonlít a TUNGSRAM 6SL7-hez. Végül is nem csoda, mert az egész gyártósort leszerelték/ellopták 1945-1948 között.(Jóvátétel?!?! Miért?)
Szerintem vetekszik hangban az ECC83-al.
Következő: »»   1065 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem