Fórum témák
» Több friss téma |
Nah, bekötöttem egy ellenállást, most annyira nem érzékeny.A kezem már nem kapcsolja.De vissza így se billent. Aztán kipróbáltam egy másik táppal.Azzal tökéletesen működik
![]() ![]()
Hello!
Szerintem nem a feszültséggel van a baj, hanem esetleg a tápfeszültség szűretlenségével. Mert ha 6V-ról működik, akkor 12-ről is kell. Próbáld ki pld. elemről, vagy aksiról. Az még esetleg probléma lehet, ha a kondi (elkó) szivárog, és 8V-ot nem éri el a feszültség benne. De ezt simán megmérheted egy multiméterrel, hogy meddig emelkedik a feszültség a kondiban. Mindig a tápfeszültség 2/3-ad részénél kell, hogy visszabillenjen. üdv! proli007
Nah, kísérleteztem és tettem egy kis ellenállást az eredeti tápra és működik vele.
![]()
Hali. Kipróbáltam az áramkört, és azon kívül, hogy az 555-ös tokozása jól arcon vágott akkorát szólt
![]() ![]() ![]()
Legközelebb ne fordítva rakd be az ic-t!
Ez ugyan nem okosság, inkább közhely, de nem Te vagy az egyedüli, aki már járt így...
Nagy ötlet! Köszi! Kár , hogy nem fordítva van benne. Nem vagyok annyira hülye, hogy ne tudjam melyik az 1. lába. Azért köszi az észrevételt.
![]() Idézet: „Át nem néztem még, mert nagyon berágtam rá” Erre írtam amit írtam, és ez egyáltalán nem az értelmi képességeidet kérdőjelezte meg, inkább a fokozott figyelemre céloztam az áramkör élesztése előtt... Ha lenyugodtál, nézd át, mert az 555 forditott berakásnál, illetve fordított tápnál képes ilyen mutatványra.
Szia!
A konkrét kapcsolásról még mindég nem esett szó! ( Egy LINK az adott kapcsolásra jól jönne. ) Így elég nehéz lesz érdemben segíteni... De pár szót az 555-ről had mondjak. MIN - MAX Tápfeszültség 5-15V Ebben a tartományban biztonságosan üzemeltethető az INTEGRÁLT IDŐZÍTŐ. De bár működtették 3V-ról is egyes példányait. S katalógus szerint 18V az a felső tápfeszültség tartomány ami felett már az IC sérülhet... Ha lehet inkább kisebb időzítő kondenzátort és nagyobb R1 -R2 es ellenállást kell választani. Azzal a kisütő ( 555-nél 7-es láb ) áramát lehet alacsony szinten tartani... Mint minden áramkör, az 555-ös is érzékeny a bemenetére adott, a tápfeszültségnél nagyobb jelekre. Főleg a C-MOS falta képes a látványos parazita tirisztor jelenségre, aminek következményét le is írtad. Idézet: „és azon kívül, hogy az 555-ös tokozása jól arcon vágott akkorát szólt azon kívül nem csinált semmit.” Persze más okokra is visszavezethető ez a végeredmény. PL: A bemenetet érő statikus töltés... Tisztelettel: _jani_ ![]()
Hali
Köszöntem a választ. Átnézem, módosítom, aztán meglátjuk mi sül ki belőle. ( remélem nem az 555. ![]() mex! Bocs, hogy erősen válaszoltam. Sokminden összejött mostanság, és nem vagyok tulzottan humánus. Azért köszi a válaszokat. Rajta vagyok. ![]()
Itt a rajz, amit megcsináltam. Most figyeltem meg, hogy ezen módosítot kobold, csak még nem néztem át, hogy mit. Lehet az a baja, nem tudom. Majd irok ha van valami érdemleges válaszom, de addig is ha tudtok valamit, az jöhet! Köszi. ÜDV.
Szia!
És működik is a kapcsolásod, vagy csak rajzon létezik?
A relét kapcsoló tranzisztor bázis ellenállása lett "rendbe szedve" De az alapkapcsoláson nem történt változtatás.
![]()
Valaki nem tudja,hogy ezt milyen programmal csinálták?
http://www.youtube.com/watch?v=7wgaA9Zq_ZI
Sziasztok!
NE555 felhasználásával szeretnék egy időzítő kapcsolást építeni. Feladat a következő: -gombnyomásra indul, vagyis bekapcsol -időzítés beállítható, 0-10sec -időzítés letelte után kikapcsol ha a már megnyomott gomb nyomva van tartva, úgy is marad a kimenete, ha viszont fel lett engedve, az időzítés letelte után alaphelyzetbe áll. ipari környezetbe kellene, így fontos, hogy megbízható legyen. tudom, hogy ez megoldható, 555 alapkapcsolás, csak nem jut eszembe, hogy mi a kapcsolás neve. tudtok segíteni? köszönöm!
Igen ez alapkapcsolása az 555-nek, az elnevezése pedig :monostabil multivibrátor.
Ha ipari környezetben használod, akkor fokozott figyelmet kell a tápfeszültség zavarmentesítésére fordítani!
Üdv. mindenkinek!
Nekem is az 555-el lenne egy kis gondom. Építettem vele egy monostabil kapcsolást, az itt található http://www.hobbielektronika.hu/segedprogramok/?page=monostabil555 rajz alapján. 8,5 V-tal táplálom, és a bemenő indító jelet is innen kapja egy nyomógomb segítségével, van egy lehúzó 10K ellenállás a kapcsoló és a bemenet között, valamint párhuzamosan egy 10n kondi a kapcsolóval. A C2-t szintén 10n-nak választottam. A probléma a következő: A kimeneti lábon alapállapotban a 0V (nyugalmi szint) helyett 7,8V van jelen, viszont ha megnyomom a kapcsolót, és ameddig nyomva tartom addig 0V-ra esik. Miután felengedem visszatér a feszültség rá. Tehát időzítésnek nyoma sincs. ![]() Van ötletetek? Dávid
Íme a kapcsolási rajzom hozzá. A Tina mellesleg úgy szimulálja le, ahogy történik a valóságban is.
A trigger bemenetet tartósan magas szinten kell tartani! Ha a nyomógombot megnyomod ( H->L átmenet,) akkor a kimenet aktív H szintet ad ki, amíg a trigger bemeneten az L szint jelen van. Amikor a nyomógombot elengeded akkor az L->H átmenet indítja el az időzítést. S az idő leteltével a kimenet alacsony ( L ) szintre vált. Ez az alap állapot... ( Trigger = H, OUT = L )
Bocs!
![]() A Trigger bemenet H-L éle indítja az időzítést! A kimenet L-ről H-ra vált amíg a beállított idő le nem telik. Ha a trigger bemenet tovább van L szinten mint a beállított idő, akkor a kimenet addig lesz magas H szintű amíg a trigger bemeneten nem lesz L-H jelszint váltás...
Nagyon köszi Jani a gyors, és pontos választ! Úgy lett, ahogy mondtad és működik az áramkör.
![]() ![]()
Nincs mit! Bár kissé megkavart az újraindítható időzítő de ezek szerint meg lett a megoldás!
![]()
Sziasztok!
Ajtóra belépésjelzőt szeretnék tenni , arra gondoltam, hogy a riasztóknál használt reed-es jeladóval oldom meg a dolgot, tehát csukott ajtónál zár, mikor nyílik, akkor megszakad az áramkör. Ehhez kellene nekem egy olyan monostabil billenőkör, ami akkor "indul" el, mikor az érzékelő megszakad, és a kimenete pozitív szintre emelkedik 5-6 másodpercre, mikor az érzékelő újra zár, nem csinál semmit a következő nyitásig. Gondolom 555-el megoldható, de ilyet nem találtam. Köszi: E.l
Szia! Ez az áramkör: Link, alapjában úgy viselkedik mint ami neked kell. Csak a BE nyomógomb helyett a KI állású reed reléket kell bekötni. ( Természetesen sorosan.
![]() Ez az áramkör mindenképp ad riasztást a kimenetén ha megszakad a riasztókör. Ha csak egy pillanatra szakad meg, akkor a beállított ideig lesz a kimenetén magas ( H ) szint. Ha a reed relé a beállított időn túl is szakadt, a kimenet addig lesz H szintű amíg a reed relé újra nem lesz zárt. Ilyenkor már nem lesz késleltetés a kimeneten.
Hello.A mellékelt raj szerint működne az indexem?
Szia!
Az IC közvetlenül ne képes meghajtani egy relét, az sok neki! És a reléhez mindenképpen használj védődiódát! (párhuzamosan a tekercsel, mert kikapcsoláskor visszarúg és a tranyó meghalhat enélkül) ezt tedd mögé és egy picit tervezd át, mert így folyamatos tápon folyton kattogni fog a reléd. ![]()
A megoldásod nem oldja meg az általad felvetett problémát, mert a BC182 csak 100mA-es, az IC meg tud 200mA-t.
Egyébként ha a relé 200mA-nél kevesebbet vesz fel, akkor közvetlenül is ráköthető az IC-re, persze a visszafutó dióda azért kell, ahogy írod is.
Opsz, igazad van
![]() ![]() nem is néztem, milyen tranyó az a rajzon... erre nem tudsz valami megoldást? Idézet: „Ehhez kellene nekem egy olyan monostabil billenőkör, ami akkor "indul" el, mikor az érzékelő megszakad, és a kimenete pozitív szintre emelkedik 5-6 másodpercre, mikor az érzékelő újra zár, nem csinál semmit a következő nyitásig.” |
Bejelentkezés
Hirdetés |