Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Pragotron vasútállomási óra vezérlés
Lapozás: OK   2 / 5
(#) Ricsi89 válasza Ákibard hozzászólására (») Szept 20, 2010 /
 
Általában éjszaka van az átállás, ilyenkor semmit nem zavar, mert ilyenkor nem igazán járnak vonatok, meg semmi.
(#) Ákibard válasza Ricsi89 hozzászólására (») Szept 20, 2010 /
 
Hát azért bőven van forgalom éjjel is
Meg ugye minden óraátállítás érint legalább 10-15 személyszállító és mindimum 100 tehervonatot.
Bár lehet annyira nem nagy probléma.
(#) Macsek71 válasza Ricsi89 hozzászólására (») Szept 20, 2010 / 1
 
ha csak a feeling szükséges :

Bővebben: Link

PS.: sorry a reklámért
(#) Ákibard válasza Macsek71 hozzászólására (») Szept 20, 2010 /
 
Ha csak a felling érdekes, akkor az IKEA-tól kezdve a kínai piacig bárhol beszerezhető ilyen állomásira hasonlító óra.

De itt az a lényeg, hogy az tényleg egy igazi állomási vezérelt óra legyen külön vezérléssel együtt.
(#) proba válasza Ákibard hozzászólására (») Szept 20, 2010 /
 
Úgy rémlik átállásnál a következő megállóhelyen kell kivárni míg az óra utoléri a menetrendet tehát nem gondolnám hogy probléma az "időtlenség" .(bár volna egy másik lehetőség is körbeléptetni 11 órát de ez 11*60*4 másodpercet igényelne ami majdnem 1 óra tehát 15 perc pontos időért dolgozna szerencsétlen órahálózat 44 percet)
(#) Ákibard válasza proba hozzászólására (») Szept 20, 2010 /
 
No, ismerősömnél utánakérdeztem azt mondja lehet előre és vissza is állítani.
Tocóvölgy állomáson van egy jelerősítő is azon van egy piros-zöld gomb páros előre-hátra léptetésre de nem az időállítást kezelik le vele, hanem az esetleges eltéréseket.
(#) proba válasza Ákibard hozzászólására (») Szept 21, 2010 /
 
Legyen hozzá szerencséd.Minden fajta órát én sem szedtem még szét.Én eddig úgy tapasztaltam hogy két lába van ,és ha nem váltott polaritást adok neki nem megy sehova, ha meg igen akkor előre megy.(egyébként a pirossal a +- a zölddel meg a -+ impulzust adja szerintem - ezzel sietteted - ha csak az egyiket nyomogatja nem csinál semmit a hálózat , és van egy kapcsoló amivel le lehet állítani ezzel meg késlelteted -gondolom én-)
(#) Ákibard válasza proba hozzászólására (») Szept 24, 2010 /
 
Sajnos nem tudom, ezt ismerősöm mondta. Megkérem, hogy ha arrajár csináljon fotót videót, hogy láthassuk, én sem láttam még
(#) Ákibard válasza bbatka hozzászólására (») Szept 24, 2010 /
 
Szia!

Sikerült meglesni a linkelt programot ?
Nem akarlak siettetni csak azóta nem jelentkeztél
(#) bbatka válasza Ákibard hozzászólására (») Szept 24, 2010 /
 
A nátha közbe szólt. Csak szédelgek.
Eddig még nem foglalkoztam vele. Bele kukkantok.
(#) Ákibard válasza bbatka hozzászólására (») Szept 24, 2010 /
 
Ohh, értem.
Bőven ráér, addig is jobbulást kívánok!
(#) bbatka válasza Ákibard hozzászólására (») Szept 24, 2010 /
 
Nos assembly-ben írták, német megjegyzésekkel. Már a hossza miatt is hetekig tartana számomra a megértése , ha a régi jó formámban lennék. Évek óta nem programoztam assemblyben. Én nem tudok vállalkozni rá. Javaslom használ az én basic-es verziómat. Amint kigyógyulok a náthából megnézem hogy lehetsége-e a léptetést felgyorsítani. Van egy gyanúm hogy lehetséges hogy a pontosság rovására mehet a beavatkozás.
(#) bbatka válasza bbatka hozzászólására (») Szept 24, 2010 /
 
Köszi.
Ha jól sejtem akkor a vissza felé léptetéshez a hídnak ellenkező polaritással kell váltogatnia a feszültséget, azaz nem a PIC-ben fog eldőlni. Gondolom egy percenkénti 20 léptetés gyors üzemmódban percenként megfelelő lesz.
(#) Gafly válasza bbatka hozzászólására (») Szept 24, 2010 /
 
Gondom visszafelé nem fog lépni...
De hajrá, tönkre nem megy
(#) bbatka válasza Ákibard hozzászólására (») Okt 1, 2010 /
 
A 2005-ös kapcsolást és programot módosítottam. Az eredeti kapcsolás annyiban módosult hogy a 17-es RA0 lábat egy 4,7K-10K ellenállással fel kell húzni +5V-ra. Azaz mindig +5V-on lesz. Ugyanakkor szintén a 17-es lábra egy nyomógomb kerül a GND-re húzva. Ezzel lehet a gyors léptetést megvalósítani, ami 3s-os léptetést jelent.
A hardver egy PIC16F628A de megfelel a 16F627A vagy PIC16F648A. Az MCLR kézzel-t kell beállítani beégetéskor. (lásd config beállítás)
Hardveren tesztelem a kapcsolást. Eddig pontosnak tűnik. Hagyom reggelig menni.
A biztos indulás miatt érdemes még a hardvert kiegészíteni az MCLR-el, azaz az MCLR lábra egy kb200Ohmos ellenállást kötni ami egy 10KOhm - 10µF osztóra csatlakozik. A 10KOhm megy a +5V-ra és a 10µF a GND-re.
(#) bbatka válasza bbatka hozzászólására (») Okt 2, 2010 /
 
Sajnos a pontosság tekintetében a hosszabb idejű mérés napi 3s körüli késést mutat. Lehet hogy az alkalmazott kvarcom ennyire pontatlan. Valószínűleg a 15pF egyikének megváltoztatásával korrigálható.
(#) Ákibard válasza bbatka hozzászólására (») Okt 2, 2010 /
 
Nagyon pöpec

Közben én sem ültem tétlenül, felvettem a kapcsolatot a német illetővel, elköldte a NYÁK rajzot, és írt 1-2 általános információt a kapcsolásról.
Azt írta lekezeli a téli/nyári átállítást.
Sajnos a második levelemre eddig még nem reagált, bár az első levelemre is későn jött válasz, mert a SPAM közé kerültem be.
Amúgy nagyon kedves az illető, remélem segíteni fog a többi kérdésben is.

Emellett már postán van az én kis Pragotron órám is, kedden sikerült az Ebayről beszerezni egyet. Csak a posta csücsülget rajta

Amint megjön, indulhat a kísérletezés.

Ma voltam a Conradban is DCF77 vevőért, de sajnos nem volt egy darab sem... Felvették rá a rendelést, majd jövő héten lesz...

pragotron.jpg
    
(#) bbatka válasza Ákibard hozzászólására (») Okt 2, 2010 /
 
Én is szeretnék egyszer eljutni oda hogy építek egy saját DCF77 órát. Engem tulajdonképpen nem az óra dizájnja izgat. Valószínűleg egy egyszerű hétszegmenses kijelzőt fogok használni, hanem maga a DCF77 vevő. Magát a rádiós vevő részt én szeretném megépíteni. A DCF77 lekezelése sem egyszerű. Szerintem sok hónapos project lesz.

Szerencsére a PIC-ek nagyon olcsók , így nyugodtan kísérletezhetsz velük.

A H híd ügyében sikerült valamit kiderítened? Az 5 évvel ez előtti topicra gondolok.

A PIC-et gondolom hogy a ChipCAD-től fogod megvenni. Kvarcaik is vannak olcsón.
(#) Ákibard válasza bbatka hozzászólására (») Okt 2, 2010 /
 
A DCF77 vevőt érdekes lehet magad megépíteni, de én ilyenben nem gondolkodtam. Nekem inkább az óra működtetése lenne a lényeg, most nem vágyok hónapos kudarcokra
A H híd ügyének még nem jártam utána.

A PIC égetést szerintem valaki másra bízom, nincs égetőm, és nem is nagyon foglalkozom PIC-ekkel, nem szeretnék emiatt beruházni erre. Ezért szerintem a PIC beszerzése is az égetést végző feladata lesz
(#) proba válasza Ákibard hozzászólására (») Okt 2, 2010 /
 
Én szerintem ezt fogom megépíteni ,csak még a nyák gyártásra meg a kipróbálásra kellene időt szakítani.
(#) Ákibard hozzászólása Okt 3, 2010 /
 
Nah, válaszolt a német illető. Nagyon készséges volt.
Megkülde a NYÁK rajzot, egy bekötési ábrát, és a programot is.

Írt 1-2 plusz információt:

- 15V feszültségről megy, AC vagy DC van híd a NYÁK-on.
- Előreállítás 1 órával tiszta sor, a visszaállítást 11 órás előrepörgetéssel oldotta meg, tehát mégsem hátra léptet.
- Csinált egy másolatot az angol nyelvi fájlról, hungarian néven, hogy magyarítsam én, ezt megtettem, a zipben még a régi van, de mellékelem a magyarítottat is
- PIC16F28A-ra van a program 4MHz-es kvarccal.

A cuccokat mellékeltem.
(#) Ákibard válasza bbatka hozzászólására (») Okt 3, 2010 /
 
Szeretnélek megkérni, hogy ha van időd, a magyarított fájlomra rá tudnál nézni? Az angol alapján átírtam mindent magyarra, ékezet nélkül (kezeli vajon a magyar ékezetet?) figyelve a karakterszámra.

PIC16F28A PIC-et ír, de iylet nem leltem a ChipCad kínálatásban sem. Ez ugyanaz mint a 16F628A?
Pontosan melyik típusra lenne szükségem?

Lenne még olyan kérdésem, hogy ha megveszem a PIC-et esetleg égetést vállalnál-e bérben? )
(#) bbatka válasza Ákibard hozzászólására (») Okt 3, 2010 /
 
Szerintem jó a magyarított ICN-ed. A KENYI, KEI nem tudom mi. Jól gondoltad hogy nem lenne szerencsés ékezeteket írni.

PIC16F628A kell neked. Ez áll legközelebb a PIC16F84A hoz miután átírta a memória kiosztását.

Égetést nem vállalok. Dunaújvárosba oda-vissza 2X annyiba kerülne a POSTA mint a PIC ára. Keress egy BP-it. Esetleg a ChipCAD-be megkérsz valakit.
A ChipCAD-be kapható a PIC KIT2 programozó 8000FT+ÁFA. Nem biztos hogy egy égetésből megúszod. Gondolok arra az esetre ha módosítani kell a programot.

Nézegettem a kapcsolási rajzot. Két ellen fázisban lévő műveleti erősítővel oldja meg a léptetést. Nem tudom jól értelmeztem-e?
(#) Ákibard válasza bbatka hozzászólására (») Okt 3, 2010 /
 
Köszi.
A KEI eredetileg Kelet-Európai időt jelenti a közlekedésben, a mi időnk "KözEI" (Közép-Európai idő) de annyi karakterhely nincs, hogy ezt kiírjam. Persze lehetne CET és CEST is, mint az eredetiben de így csak magyar
Így kis csalással KENYI a Közép Európai Nyári Idő,a KEI ugyanez "téli" időben.

Az UTC közel ugyanaz mint a GMT, de ennek a Greenwichi idő magyarítást találtam, de az túl hosszú, és amúhgy sem egyenlő a kettő. UTC-re nincs jobb magyarítás csak túl hosszú. Így az maradt úgy. Aztán lehet a KEI-t is kihagyom marad angol...

Persze ez a legkisebb gond

Tehát ha PIC16F628A-t használok, akkor bele kell nyúlni a programba? Mert az nekem nem játszik. Kb semmit nem értek a PIC-hez.
A programozó is ezért nem hoz lázba mert úgysem használnám. Az esetleges módosítás sem valós helyzet nekem.

Természetesen vállaltam volna a postadíjat, és a PIC árát is. Semmiképp nem vállalsz bérprogramozást? Kész program itt van csak bele kellene égetni.
Pesti embertt nem ismerek, aki még szóbajöhet, Ő is Várpalotán lakik...
(#) bbatka válasza Ákibard hozzászólására (») Okt 3, 2010 /
 
Szerintem a Német illető már átírta PIC16F628A-ra a programot. Ha az ASM fájlba bele nézel a megjegyzésben szerepel valami ilyesmi.

Égetést nem vállalok. Az égetésnél számos gubanc lehet. pl. rossz a PIC. A Config biteket utólag állítgatni kell hogy jól fusson a program. Ha nem akarsz magad kínlódni az égetéssel akkor először a hardvert építsd meg és vidd magaddal az égetés helyére hogy egyből ki is lehessen próbálni. Valamelyik PIC-es témában vesd fel hogy ki vállalna égetést. Más felől vannak olyan egyszerű égető hardverek hogy max. 3 óra alatt össze lehet forrasztgatni. Ha rákeresel a Googléba az IC Prog szoftverre ott meg is találod ezeket.
(#) Ákibard hozzászólása Okt 9, 2010 /
 
Időközben sikerült beszélnem a várpalotai illetővel szerencsére elvállalta az égetést

Hétfőn megérkeztett az órám is. Sajnos nem voltam itthon Anyu vette át. Én csütörtökön értem haza akkor lett kibontva: Az üvege szinte természetesen módon darabokra volt törve...
Értékbiztosítottan lett feladva, rajta törékeny embléma, Vorsicht glas! felirat, mégis sikerült összetörni.
Elvileg fizetnének kártérítést, de ahhoz le kellene adni a csomagolóanyagot és az órát is 30 napra. Azt viszont ki nem adom a kezemből, főleg nem a postának...
Szerencsére tegnap tudtam bele vágatni 2mm-es üveget üvegesnél, "fillérekért".
Így csak a busszúság, és az utánajárás amit okozott a posta.
Ideiglenes helyére felszerelve látható a képen. Nem itt lesz, csak itt volt kellő magasságban falba fúrt csavar.

Picit megijedtem tőle, mert nem akart indulni, az óraművét pedig egy műanyag burkolat takarja. Eredetileg is 60V-osnak hirdette, de bíztam benne, hogy az 24/60V-os valójában. Az óramű műanyagát csak darabjaira szedve lehet eltávolítani. Végül kiderült, hogy van egy ellenállás oda gyárilag beforrasztva mindkét lába egy forrszemen. Átforrasztással lehet váltani 24 és 60 volt között, de ez 60 voltra volt állítva. Azóta lépeget rendesen, ha adok rá tápot.

A vezérlés készítése folyamatban, NÁYK legyártva, a procira várok, meg alkatrészeket be kell szerezni.

DCF77 modullal van valamelyikőtöknek tapasztalata? Megvettem azt is, elvileg valami LED-et lehet vele villogtatni próbaképp, csak nem tudom hogyan

orafalon.jpg
    
(#) Ricsi89 válasza Ákibard hozzászólására (») Okt 9, 2010 /
 
Szép ez az óra. Te honnan vetted és mennyiért, ha nem titok.
Ez a dcf-es dolog hogy működik? Honnan tudja a program, hogy hol áll a mutató éppen és hogy mennyit kell léptetni a pontos időre? Vagy a dcf modul csak az atomóra pontosság miatt van benne és kézzel állítod az órát?
(#) Ákibard válasza Ricsi89 hozzászólására (») Okt 9, 2010 /
 
Szép valóban Direkt ilyet kerestem.
Nem titok. A német eBay-en találtam rá, 15,5 euró volt az óra, és 17 euró a postázása.

A kérdésed jó, pontot ér ) Ezen én is gondolkodtam már, hogy első beröffentéskor honnan tudja hol a mutató, de szerény véleményem szerint sehonnan. Ez az ember feladata, hogy odatekerje az adott percnek megfelelően, majd ő a szinkronizálástól lelkesen adja percenként az impulzust. A hátoldalán van egy beállító csavar, azzal lehet előre és hátra is tekerni, érdekes, hogy elektronikus úton viszont nem lép hátra.

Plusz ha már itt tartunk, szerintem áramszünetkor is hasonló lehet a helyzet: Ha nincs tápfesz, utána kell állítani majd.
(#) Ákibard válasza Ricsi89 hozzászólására (») Okt 9, 2010 /
 
A DCF meg szerintem csak azért van benne, mert eredetileg ez az áramkör egy sima LCD-vel készült volna. És amikor azt elkészítette, "vérszemet" kapott, utána jött a nixie-csöves kijelzés ugyanezzel, utána a Pragotron óra megvezérlése, és utána még pár dolgot megvezérelt vele. De lehet, hogy ha kimondottan ehhez csinált volna vezérlést, akkor nem lenne benne.
(#) Ricsi89 válasza Ákibard hozzászólására (») Okt 9, 2010 /
 
Én is láttam egyet ebay-en ,de azt csak németbe postázza, ide nem, pedig olcsó lenne.
Szerintem a dcf modulnak akkor lenne értelme, ha első induláskor, vagy valami resetelés hatására az alap 12 órai állástól nézné az időt, számolná magában a lépéseket és egy esetleges áramszünet bekövetkeztekor elmentené az aktuális pozíciót. Elindulás után pedig megnézné mennyi telt el, mennyit kell léptetnie az aktuális időig és szépen odalépegetne és folytatná a működését. Ez lenne az igazi, mert nem kellene állítani. Így ennyi erővel lehetne egy pontos időalapja is és akkor nem kellene drága dcf mudolt "pocsékolni" erre. Főleg, hogy csak az időalapot adhatja. Majd kiderül, ha megépíted készre.
Következő: »»   2 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem