Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   9 / 843
(#) puli122 válasza Sebi hozzászólására (») Ápr 10, 2007 /
 
Valójában ez egy akkumulátoros fóró-csvarozó géphez kéne. Merthogy a gép tökéletes csak az aksija nagyon gyorsan lemerül. És arra gondoltam hogy egy ilyen táppal lehetne belőle vezetékeset csinálni. Ezt kéne megoldanom . Amúgy köszi a válaszokat
(#) Sebi válasza puli122 hozzászólására (») Ápr 10, 2007 /
 
Akkor nem kell sokat szórakozni vele! Két combosabb diódával egyenirányítod kétutasan és rákötöd a motort, nem kell szűrés sem. Persze nem lesz olyan erős, mint akkuval, mert abból csúcsokban 10A-t is képes kiszippantani.
(#) X Sügi X hozzászólása Ápr 13, 2007 /
 
Hali! Tuggya vaki hogy a PCB féle tápot hogy lehet felturbózni vagy 2-3 amperra?
(#) szabi83 válasza X Sügi X hozzászólására (») Ápr 13, 2007 /
 
mért?? az nem 0....3A-es
(#) szabi83 válasza szabi83 hozzászólására (») Ápr 13, 2007 /
 
sőt..

Idézet:
„Tápegység 0 -24V 5A”
:yes:
(#) X Sügi X válasza szabi83 hozzászólására (») Ápr 13, 2007 /
 
Jééé4 Szabi! Mit beszélsz itt félre! Mondtam neked, hogy 3 amperes!
(#) X Sügi X hozzászólása Ápr 29, 2007 /
 
Na megépítettem a Pcb-féle tápot, szabályoz is szépen, de az áramkorlát kicsit furán működik.. Ill. sztem nem normálisan.. A Potmétert ahogy csavarom, eccercsak hirtelen leugrik a fesz, magyarul leszabályoz.. De elvileg nem így kellene. Hol lehet a hiba?
(#) cooler15 hozzászólása Máj 1, 2007 /
 
szijasztok

találtam itthon egy LM338K-t és mivel amúgy is szerettem volna tápot építeni ezért gondoltam megpróbálom ezt... vagyis eköré építeni egyet...
talátam is egy kapcsolást, de nem nagyon tudom értelmezni
vannak rajta számomra érthetetlen dolgok pl. tranyók mellé nincs semmi írva ez nekem azt jelenti, hogy bármilyet be lehet oda rakni. Vagy nem?
Aztán a baloldali tranyó felett van egy dolog amit még nem láttam :no: de van tippem sztem egy kristály lehet...
nah aztán van pl. ez a ON LINE [space], [space], voltmeter, meter set amper meter, max v adj...

lefordítani le tom, csak mivel kezdő vagyok az elektró terén, ezért nem nagyon tom mit jelentenek...

egyszóval mit mondtok erre a rajzra?
(nekem az fontos hogy szabályozható legyen az áram)
(#) PCB válasza cooler15 hozzászólására (») Máj 1, 2007 /
 
Szia !

Ez szó szerint, ugat, ketyeg, csicsereg
Próba szerencse, én sokat nem nézek ki belőle.

Üdv!
(#) Sebi válasza cooler15 hozzászólására (») Máj 1, 2007 /
 
Épp csak ránéztem, elég kusza rajz, maga az IC nincs is berajzolva, csak utalás a lábakra. A bal oldali tranyó kollektorában piezo zümmer van (de miféle rajzjel?!).
A fesz. és árammérő műszereket - feltehetőleg - vagy a 100nF-os kondikkal jelölte(!?), vagy ezekkel párhuzamosan képzeld oda a műszert.
(#) Tomi20 válasza cooler15 hozzászólására (») Máj 1, 2007 /
 
Heló

Mivel kezdő vagy, így ajánlom, hogy építs inkább egy olyan tápot, amit már nagyon sokan megépítettek, mert ha valami nem működik, akkor sokan tudnak segíteni.
(#) cooler15 hozzászólása Máj 1, 2007 /
 
köszönöm a segítséget, de csóró gyerek lévén mindíg az olcsóbb utat válastom
de a PCB féle tápot is megakarom építeni...

Ha megcsinálom az lm338k-nak az adatlapjában lévő
egyik alapkapcsolását (ebben is segíthetnétek melyiket érdemes, mert van néhány), akkor ehhhez hogyan tudnék áramkorlátot egyszerűen, és hova célszerű a feszültségmérőt illetve árammérőt kötni..?

thx
cooler
(#) PCB válasza cooler15 hozzászólására (») Máj 1, 2007 /
 
Szia!

Műszerek legközelebb a kivezető kapcsokhoz.

Üdv!
(#) vicsys válasza cooler15 hozzászólására (») Máj 1, 2007 /
 
Szia!
Ha kezdő vagy, akkor inkább egy LM317 és LM337 IC-s tápot javaslok. Rendkívül egyszerű és jól bírja az igénybevételt.
(#) cooler15 hozzászólása Máj 1, 2007 /
 
köszönöm a jó tanácsot az lesz...
holnap megveszem a PCB féle táphoz az alkatrészeket, és össze próbálom rakni

de ezzel az lm338k-val is megpróbálok valamit csinálni :yes:

ha van egy kis időtök megköszönném ha megnéznétek a www.alldatasheet.com oldalon található pdf fájlt amiben vannak alapkapcsolások...és hogy melyiket épíccsem meg...
köszönöm
cooler
(#) meslac hozzászólása Máj 1, 2007 /
 
Nem gondoltátok, hogy 723-as IC-vel épitsétek meg a tápot? 1981-es Rádiótechnikában volt egy kapcsolás, 0-30 V-ig 0- 3A-ig lehet szabályozni, de ezek az értékek könnyen módosithatok. Nálam már régóta müködik (igaz némi módositással) 0-31 V 0-1,6A, de csak az ért ennyi, mert a trafom ennyit bir. (egy közönséges 24V 75W-os trafó) Nagy előnye, hogy nem kiván semilyen extra drága alkatrészt.
(#) PCB válasza meslac hozzászólására (») Máj 1, 2007 /
 
Szia !

Táp amiről eddig szó volt, kb 500Ft -ba kerül.

Nagy valószínűséggel a te tápod meg ez a táp közt jelentős eltérés nincs, ezek ebben a kategóriában mind egy kaptafára készültek.

Üdv!
(#) PCB válasza cooler15 hozzászólására (») Máj 1, 2007 /
 
Szia !

Pl: csináld meg az elsőt, 1.2V - 25V -ig.


Üdv!
(#) X Sügi X hozzászólása Máj 1, 2007 /
 
PCB!

A tápnál helyes az a működés, hogy amikor lefelé tekerem az áramlimitet, és mikor eléri a határt, azaz a fogyasztó többet vesz fel, mint a beállított érték, akkor leesik a feszültség? Egyelőre csak tesztelgetem, tehát nem trafóról megy! Számítógép tápról hajtom 24 v-al..
(#) Sebi válasza X Sügi X hozzászólására (») Máj 2, 2007 /
 
Mit tehetne mást? Ez a dolga, jól működik.
(#) PCB válasza X Sügi X hozzászólására (») Máj 2, 2007 /
 
Igen!

Ha nem esne le a feszültség, nem esne az áram sem.

Üdv!
(#) X Sügi X hozzászólása Máj 2, 2007 /
 
Jóvanna.. Nem köll azé lehordani! Köszi amugy!
(#) X Sügi X válasza X Sügi X hozzászólására (») Máj 2, 2007 /
 
Mellesleg egy pindurkát kiegészítettem a kapcsolást.

Az lm324 4. műveleti erősítőjével egy bc 212-est hajtok, ami egy ledet kapcsol le, amikor bekapcsol az áramkorlát. Tehát van két ledem, egy piros, meg egy zöld, és ha korlátoz, a zöldet lekapcsolja, a pirosat fel..

Tuom, most kérdezitekmagatokban, MINEK?
Esztétikusabb lett tőle a táp..

Éjjen a LED!
(#) PCB válasza X Sügi X hozzászólására (») Máj 2, 2007 /
 
Szia !

Idézet:
„Tuom, most kérdezitekmagatokban, MINEK?”


Ez nem jött be

Jó ötlet, sőt a megoldást le is rajzolhatnád mert kiegészíteném a rajzom !

Üdv!
(#) X Sügi X válasza PCB hozzászólására (») Máj 2, 2007 /
 
Nah, itt a kiegészítés, elnéztem, nem a negyedik, hanem a 3. müv erősítővel hajtom, amivel a protect Led is megy. Led előtét ellenállás értéket nem írtam, mert mindenkinek más tápról megy (mehet), így mindenki magának méretezi.
(#) pbalazs válasza X Sügi X hozzászólására (») Máj 2, 2007 /
 
Bocsi, hogy beleszólok, de szerintem nem jó a kiegészítésed.
A rajzon fel kellene cserélni a tranzisztor emitterét a kollektorral, akkor lenne jó logikailag úgy, ahogy elképzelted.
De ha felcseréled, akkor meg az eredeti LED folyamatosan nyitva tartaná a tranzisztort, sőt ezt bázis ellenállás nélkül tenné, tehát valami megdöglene.
(#) X Sügi X válasza pbalazs hozzászólására (») Máj 2, 2007 /
 
Persze, PCB csak az elképzelésre volt kíváncsi, én lerajzoltam, de nekem pl nem is ellenállás van mellette, hanem trimmerpoti, még nem volt időm cserélni.. Koleszban vagok, és nem látom magam előtt.. Hogy pontosan hogy sikerült belőni, aztmajd pénteken tudom megmutatni..
(#) cooler15 hozzászólása Máj 5, 2007 /
 
sziasztok

megcsináltam a lm338k-val a tápot...
minden szép és jó, lehet szabályozni normálisan, csak ha pl. egy ízzót rárakok akkor leesik a feszültség ilyen 0,5 meg még alacsonyabbakra...
gondoltam azért, mert a c2-es elektrolit kondi helyett egy másik nem tom milyen fajta kondit de nem elektrolitot raktam be aminek nincs + és - oldala...
kicseréltem egy másikra ami 100u 63v-os...
azzal a fesz. már csak 1,1 voltig esik le..
Mi lehet a gond?
Olyan kevés alkatrész van benne ezen sztem nincs mit elrontani. Vagy igen?
A trafóval bisztos nincs gond, mert az elég erős.

köszönöm
cooler
(#) sixtek hozzászólása Máj 5, 2007 /
 
Sugi,

A plussz tranyo bazisaba kell egy 1k (aramkorlatozasi cellal). Nelkule nem illik bekotni!

Udv.
(#) tbence3 hozzászólása Máj 5, 2007 /
 
Nincs valakinek olyan nyákterve amit
1 megis oszt
2 jól működik és kb 0-25V 0-3A is elég.
Amit eddig csináltam valamiért nem voltak jók.
Előre is kösz
Következő: »»   9 / 843
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem