Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   88 / 370
(#) kirally hozzászólása Nov 8, 2010 /
 
Sziasztok! Vettem egy multit és megmértem az egyes végeket, de nem jutottam elöbbre.. de megnéztem hogy volt bekötve és úgy rákötöttem a 220V-ra de kiégette a biztosítékot a trafón....

trafo.jpg
    
(#) kirally hozzászólása Nov 8, 2010 /
 
Sziasztok! Az lenne a gondom, hogy kiszedtem egy fekete fehér TV -ből trafót de nem tudom hogyan műkodik... 12V-os trafoként lehetne e használni?
(#) Action2K válasza kirally hozzászólására (») Nov 8, 2010 /
 
Szia! Ez egy hangerősítő csövének a kimenő trafója. Nem váltóáramra van tervezve.
(#) kirally válasza Action2K hozzászólására (») Nov 8, 2010 /
 
Amúgy a TV-ben lehet olyan trafó ami váltóáramos trafó? És akkor mire lehet használni??
(#) Action2K válasza kirally hozzászólására (») Nov 8, 2010 /
 
Abban a TV-ben semmilyen hálózati trafót nem fogsz találni, mert nincs. A hozzávaló elektroncsővel (amit a TV-ből veszel ki) építhetsz egy jó kis erősítőt. Persze a sztereóhoz kettő kell mindenből.
(#) kirally hozzászólása Nov 8, 2010 /
 
Majd megpróbálok vele valamit kezdeni... Köszi a segítséget!
(#) petemazi hozzászólása Nov 9, 2010 /
 
Sziasztok!
Rövidzárlati áramból lehet valamire következtetni a trafó terhelhetőségét illetően?
Van egy szemre 10VA-es trafóm, A használni kívánt szekunderen 2,7A-t mértem rövidzárban.
(#) Alkotó válasza petemazi hozzászólására (») Nov 9, 2010 /
 
Sajnos nem lehet, mert a zárlati áram nem csak a vasmag méretétől és minőségétől függ, hanem többek között pl. a vizsgált tekercs menetszámától és huzalvastagságától is.
Ha valamit saccolni akarsz, akkor próbáld meg a feltételezett teljesítménynek megfelelően megterhelni, majd mérd meg a feszültségesést, és a melegedést. Ha az esés mértéke elfogadható számodra, és a melegedés sem túlzott, akkor használható az adott feladatra.
(#) petemazi válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 9, 2010 /
 
Ezt tettem volna, hogyha lenne valamim amivel terhelhetném.
Volt valami olyan módszer, aminél a tekercs ellenállását kellett szorozgatni valamivel, ha jól emlékszem.
(#) satuka hozzászólása Nov 9, 2010 /
 
Üdvözletem.
Egy Lada szamara ablaktörlő motorból csinál grill hajtást egy kollégám, ehhez kellene valami tápot építeni.

Mekkora áram kell egy ilyen motornak, és milyen trafó lenne jó egy ilyen táphoz?

Előre is köszönöm.
(#) erbe válasza petemazi hozzászólására (») Nov 9, 2010 /
 
Ha megírod a primer és szekunder tekercsek ellenállásait, valamint a szekunder feszültséget, ki tudunk okoskodni valamit.
(#) erbe válasza satuka hozzászólására (») Nov 9, 2010 /
 
Kis terheléssel 0,7 A-rel is elmegy. Grillnél a terhelés gyakorlatilag 0. A fordulatszáma viszont ehhez túl sok. Kellene még valamilyen áttétel közbe, vagy a tápot kell visszaszabályozni, hogy éppen csak menjen (2-3 V?). Sokkal jobban megfelel erre a célra a mikrosütők tányérforgató motorja. Még tápot sem igényel, közvetlenül 230 V-ról üzemel.
(#) satuka válasza erbe hozzászólására (») Nov 9, 2010 /
 
A mechanikai kivitelezést nem ismerem pontosan, de valami fogaskerék áttétel lesz.
Nekem a tápot kellene megcsináljam hozzá.
Találtam itt egy rajzot a fordulat szabályzásra:

http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/f0/f0b1d0dc0dfeb24c0e64d...68.jpg

Ehhez már csak a táp kellene, ha jól gondolom.
De azért kíváncsi vagyok a véleményetekre.
(#) gonzolaci hozzászólása Nov 10, 2010 /
 
Sziasztok. Szeretnék egy akkumulátor töltőt készíteni házilag. Van hozzá egy transzformátorom. Képeket mellékelek róla. Mi az ami kell még hozzá, hogyan kell bekötni? Mit javasoltok a képek alapján? Szerintetek alkalmas lesz ez a trafó a töltésre? A választ előre is köszönöm.
(#) satuka válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 10, 2010 /
 
Szerinted egy ilyen táp elég hozzá, ehez már csak egyenirányító kell, meg a szabályzó elektronika.

http://n2.vatera.hu/photos/d2/cb/60b_2_big.jpg
(#) Action2K válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 10, 2010 /
 
A motor simán bírja a 14V-ot, ami marad a szabályzó után, de a 20W-os trafócska gyenge oda. A legnagyobb nyomatékon 2,8A-t eszik. 14V*2,8A=39,2W Úgyhogy amit előbb javasoltál 40W-os az minimum kell. Ezt ne feledje el.
(#) Action2K válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 10, 2010 /
 
Ez tuti! Hacsak nem egy disznyót akarnak grillezni.
(#) satuka válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 10, 2010 /
 
Köszönöm a megerősítést.
Ha elkészült, majd beszámolok az eredményről!
(#) Alkotó válasza Akashi hozzászólására (») Nov 13, 2010 /
 
Ebben a hozzászólásomban van egy képmelléklet. Azon van 4 méret betűkkel jelölve. Ha ezeket megadot, akkor nagyon jó közelítéssel meg tudom adni a trafód pontos adatait. Ha amiket eddig megadtál azok keresztmetszetek, akkor itt nagyobb trafóról van szó mint 60W.
Említettem már korábban, hogy talán nem célszerű mindenáron ragaszkodni bizonyos dolgokhoz, mert később megbosszulhatják magukat.
(#) Akashi válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 13, 2010 /
 
Értem amit írsz, nem is ragaszkodom, csupán felmérem a lehetőségeim
Terveim közt szerepel, egy egyszerűbb labortáp, és egy forrasztóállomás megépítése. Természetesen hobbi célból, aminek a lényege azon kívül hogy örömet okoz, hogy meg is értem a működését. Nem csak lemásolom ami fenn van a fórumon.. Építettem már egy kompl. texas erősítőt aminek nagyon örültem, mert a mai napig jól üzemel, azt is a lehetőségeimhez mérten terveztem meg fórumtársak segítségével.

Megmértem a trafókat. A mellékelt kép alapján a következő méretei vannak..
Nagy:
A= 85mm
B= 45mm
C= 14mm
F= 45mm

Kicsi:
A= 75mm
B= 35mm
C= 10mm
F= 32mm

hiperszil.JPG
    
(#) Alkotó válasza Akashi hozzászólására (») Nov 13, 2010 /
 
Cselesen csináltál te is egy rajzot, így megint nem egyértelmű. A te rajzod szerinti vastesből kettő van trafónként? (ilyenek a hiperszilek alapesetben)
(#) Akashi válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 13, 2010 /
 

Természetesen kettő van trafónként, és középen van a csévetest.
(#) Alkotó válasza Akashi hozzászólására (») Nov 13, 2010 /
 
Ha kettő van a rajzolt vasakból, akkor a gyári adatok a következők:

Típus: SM74
Méret: A=74,6; B=37,7; C=11,4-0,9; F=32,5-1,0
Névleges teljesítmény: 83W
Primer menetszám: 4,1 menet/volt
Szek. menetszám: 4,6 menet/volt
ajánlott szek. ármasűrűség: 3,83 A/mm2

Típus: SM85a
Méret: A=85,6; B=43,2; C=114,4-1,0; F=32,5-1,0
Névleges teljesítmény: 114W
Primer menetszám: 3,18 menet/volt
Szek. menetszám: 3,52 menet/volt
ajánlott szek. ármasűrűség: 3,88 A/mm2

A méretek utáni minusz szám a gyártási tűrést jelenti.
(#) petemazi hozzászólása Nov 14, 2010 /
 
Sziasztok!
Egy 0,5mm vastag rezen hány ampert lehet áthajtani?
Megbontottam a múltkori kérdésemben szereplő trafót..
A hasznos vas az 33*24mm.
(#) Alkotó válasza petemazi hozzászólására (») Nov 14, 2010 /
 
Jó sokat, csak kérdés mennyire akarod felmelegíteni. Komolyra fordítva, trafóknál nem illik 3-4A/mm2 fölé engedni az áramsűrűséget (S). A terhelhetőség = keresztmetszet x áramsűrűség. Ha ezt kiszámolod, akkor ha S=3 -> I=589mA és ha S=4 -> I=785mA.
Ha nem trafóról van szó, hanem mondjuk műanyag szigetelésű kábelről, akkor az S értéke akár 8-10 is lehet.
(#) petemazi válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 14, 2010 /
 
Köszönöm a matematikai segítséget, ezek szerint durván 24 wattos a trafóm, tiszta jó lesz..
(#) Hurkafej1 hozzászólása Nov 15, 2010 /
 
Egy transzformátor vagy trafónál hogy állapitom meg, hogy jó-e? Haveromnak van több is, de nemtudjuk melyik a jó, és mekkora teljesitményűek.
(#) VIM válasza Hurkafej1 hozzászólására (») Nov 15, 2010 / 1
 
Szia!
Itt vannak a teljesítményre vonatkozó adatok, Zoli bácsi jóvoltából.
Idézet:
„hogy állapitom meg, hogy jó-e?”
Meg kell kóstolni! Hmm. Mérni kellene a kivezetések közötti ellenállás értékeket, lejegyzetelni és transzformátoronként egy-egy kis rajzot csinálni, majd szkennelni és felrakni ide a fórumra, hogy megvizslassuk. Jó?
(#) Hurkafej1 válasza VIM hozzászólására (») Nov 15, 2010 /
 
Köszi, majd ha lemértem őket irok
(#) wer hozzászólása Nov 16, 2010 /
 
Sziasztok, segítséget kérnék egy trafóról.
szünetmentes tápból való, nem igazán értem, miért van két primer és két szekunder külon tekercstestben. illetve melyik a 230v bemenet mert rákötöttem a kétvezetékes primerre a hálózatot de elég szépen melegszik

válaszokat köszönöm.

IMG0155A.jpg
    
Következő: »»   88 / 370
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem