Fórum témák
» Több friss téma |
Ha egyfázisúakat alkalmazol akkor a mosógépnek két nulla kellene.Valószínű azt nem tudod szétbontani hogy mindkét AVK-n csak a hozzátartozó nulla menjen át,ezért az egyfázisú AVK nem is alkalmazható.
Én úgy kértem mindig hogy PANELHÁZI falonkívüli dugalj. Ebből már csak védőérintkezőset forgalmaznak illetve gyártanak. Kerestem volna képet a neten de nem találtam róla. Valami DAFh dugalj. Ami képet felteszek ahhoz hasonlit az alakja. Én erre gondoltam:
Akkor tisztázzuk:
A mosógépnek 2 fázis kell (??) a szárítógépnek 1. az általad leírt adatok szerint. 1db 3f-ú ÉV relét feltehetsz nyugodtan! Egy áramkörre teheted a két gépet de minimum 5x2.5MT kell hozzá ! Az ÉV relé után pedig tegyél fel 3db 16A-os kismegszakítót. (Ez a 2 fázisú mosógép számomra külön érdekesség...) Kastler - Bocs, de nincs igazad ugyanis közel egyforma teljesitményű a két gép! L1 és L2 a mosógép L3 a szárítógép, namármost ha csak a szárítógép megy akkor a nullán folyó áram megegyezik az L3 áramával. Ha mindkét gép megy akkor a nullán majdnem NULLA az átfolyó áram hiszen majdnem szimmetrikus az L1, L2, L3 tergelés ami csillagponti eredője közel nulla lesz. Ha csak a mosógép megy akkor is vektoriálisan eltolódnak a nulla vezetőben az áramok de mindenképp kisebb lesz az L1 VAGY L2 áramánál.
Az előző magyarázatom hogy érthetőbb legyen lerajzoltam hogy az eredő áramok a nulla vezetőben hogyan fognak alakulni 3 és 2 fázis esetében. Bár még mindig kételkedve fogadom a 2 fázisú mosógépet. 2 fázis a házatartásban általában az indukciós főzőlapoknál használatos, de lehet hogy ez valami ipari gép lehet...
Hali. Én anno a gázcsövet a lakásban kötöttem bele a konnektorföldelésbe, a gázóránál pedig a két csövet kötöttem össze. Az úgy jó?
Hali. Bocs,, hogy beleszólok: Falonkívüli süllyesztett dugaljnak hívják.
Amit Te a gázcsővel csináltál az helyes csak nem ebben a formában. A lakásokban található, kiterjedt fémtárgyak egyen pontenciálra hozását -EPH- a kisfogyasztói elosztótábla alól a PEN, PE, N vezetők közös pontjáról szabad elvégezni. A gázóra, gáz főcsap, nyomásszabályzó átkötése korrekt amennyiben az egész csőrendszer az EPH csomópontba is be van kötve. Ugyanez vonatkozik a fém vízvezetékekre, amelyeket a meleg vízet biztosító berendezéseknél célszerű elvégezni. (hideg-, melegvíz összekötése majd az EPH csomópontba kötés)
Igen, falon kívüli a dugalj de amit a 80-as évekig alkalmaztak a házak túlnyomó részénél az egy "speciális" csatlakozó. Lényege hogy az egész dugalj teste hosszított ami kiemeli az aljzattól kb 100mm-re. Ha ennyire érdekel a dolog tipust fogok irni estére, de konkrét képet nem találtam róla csak azt amit korábban belinkeltem, alakja ahhoz hasonlít.
Szia!
Igen, ipari mosógépről van szó, 2 fázisú. Azt hiszem, értem az ÁVK-ról írtakat, ha jól értem valóban indokolatlan a 'megerősített' nulla vezető. Viszont mi történik, ha csak a szárítógép működik? (1*16A)? A háromfázisú ÁVK csak a három fázis eredőjét nézi vagy az egyes fázisok és a nulla eredőjét? Köszi a válaszokat!
A három fázist egynek veszi nem külön. Ezért is van rajta csak egy kapcsoló.
Megy rá be meg ki 4 vezeték.Neki csak az a fontos hogy a négy átfolyó áram vektoros összege 0 legyen.Tehát ha egyik fázison befolyik kijöhet akár a másik fázison is,vagy a nullán ,esetleg a másik két fázison is.Bárhol bármilyen elosztásban bemehet és kijöhet csak közben ne "eresszen" sehol a rendszer.
norbeat - Nem igy van!
proba - jól leirta.
igen ilyen ,közben sikerült beszereznem,köszönöm a segitséget
Köszi. Az zavart meg, hogy az érintésvédelmis ember külön kábelt javasolt a szárítógépnek. Tehát 4*2,5MT a mosógépnek, 3*1,5MT a szárítónak. Nekem meg van 5*2,5MT-m. Akkor tulajdonképpen jó lehet az 5*2,5MT is, nem? (15-20m-es szakaszról van szó)
Az eddigiek alapján igen.Jó lenne tudni az érintésvédelmi emberke miért javasolt külön kábelt?
Megkérdeztem. A válasz igen tömör volt: mert külön készülék! :yes:
Elég gyenge indok, mert akkor minden villanykörtéhez is külön vezetékeket kellene húzni, hiszen külön készülékek, az meg ugye eléggé logikátlan lenne. Bár tény, hogy ekkora teljesítményű fogyasztókhoz illik saját kábelt húzni, és ha magamnak csinálom, akkor húznék is. Másnál mondjuk megelégszem azzal is, hogy csak szabályos legyen, ha a megrendelő nem akar külön kábelt.
A kérdés csak az hogyan bontod szét készülékekre .Meg lehet-e ott csinálni normálisan ,mennyire vizes a helység,milyen hosszú egyéni kábelek kellenek..
Lehet azért javasolta mert a hely nem alkalmas a kábel szétválasztására.Esetleg valamelyik mozgatható, kell neki a hosszabb vezeték...
Ez eszembe sem jutott, de tényleg! De nem akarok vele vitatkozni, ő veszi át... Még az a kérése, hogy 25A főbiztit tegyek az ÁVK elé.
Látod, ebben lehet valami, ugyanis a mosógép fix bekötésű, a szárítógép pedig egyfázisú földelt dugvillán csatlakozik a hálózathoz. Kötődobozban szétszedhetném a nullát, de szerintem vizes helyiségben ez nem célszerű.
Mondjuk a mosógépre is lehetne háromfázisú dugvillát tenni, szóval épp az se muszáj, hogy fix bekötésű legyen, meg a szárítógépet is be lehet kötni fixen, ha épp az kell. De vizes helyiségbe tényleg nem való a kötődoboz, viszont a fal másik oldalán már el lehet helyezni (fürdőszobánál is ugye a külső falon a kapcsoló felett szokás elhelyezni a kötődobozt). Vagy vannak tömített kötődobozok is, ha épp nagyon muszáj.
Helló!
Az mitől lehet, hogy egy pincében, lekapcsolt kapcsolóval, a fázison és a nullán is világít a fázisceruza (halványan, de világít) illetve multiméterrel 3VAC-t mérek rajtuk? Mellesleg sikeresen megfogtam a 2 vezetéket, csak emiatt érdekel, hogy ez mégis, hogyan lehetséges...
Talán rossz a földelésed?
Miért kellene földelés? A pincében nincsen semmilyen fém tárgy amit földelni kellene, a lámpa testek pedig műanyagok, oda sem kell földelés! Amúgy pedig nincs is bevezetve földelés, csak a fázis és a nulla megy le.
Én legutobb egy új építésű háznál találkoztam ilyennel, volt FI-relé de az sem oldott le, az volt a panasz hogy nincs áram a konnektorba. Ott mindhárom vezetéken világított a fázisceruza, probléma az volt hogy vagy behúzás után vagy utólagos vízszereléskor elfúrták a kábelt (akkor még persze nem volt FI). A fázisceruza mivel nem műszer néha megtréfálhat. Az utolsó kötési ponttól érdemes lenne újrahúzni új vezetékkel.
A 3f+N+PE aljzat nekem is megfordult a fejemben, de mivel van egy elfekvő Ganz KK kapcsolóm, gondoltam, erre nem költök. Ebben az esetben viszont bontanom kell a két fázist és a nullát is, igaz?
Fontos lenne hogy megírnád a 3 voltot mely vezetékek közt mérted! Ha a fázis és a nulla között akkor egyértelmű hogy nullaszakadás /nullalazulás/ van! Glimm lámpás kapcsoló nincs véletlenül felszerelve valahol?
Helló!
A pincében csak 2 vezeték megy, a fázis és a nulla, ergo csak eközött a 2 között mérhettem a 3V-ot. Glimmes kapcsoló sehol sincs. "Lazulás" viszont lehetséges, mert a csatlakozásoknál csak egyszerűen össze van tekerve az Alu vezeték (a dobozokban), de akkor majd végignézem a kötéseket, hogy hol lehet a probléma!
Üdv!
Lehetséges hogy a pince tápellátása előtt valahol ahogy Rumcájsz is írja a null vezetőben lazulás átmeneti ellenállás van de a lazulás után valamilyen készülék van csatlakoztatva.Meg ha ki is van kapcsolva egy zavarszűrő kondin vagy egyszerűen valamilyen szivárgó fesz miatt némi"fázis "átkerül a null vezetőre.A 3V AC lehet kapacitív vagy induktív szórás hiszen az izzó sorosan benne van az körben még ha nincs is felkapcsolva.Próbáld hagyományos kisebb belső ellenállású műszerrel i megmérni.
Szia!
Bocs hogy megkérdezem, de ha falon kívüli,akkor miért süllyesztett? |
Bejelentkezés
Hirdetés |