Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Műveleti erősítő
 
Témaindító: petrik, idő: Júl 31, 2005
Lapozás: OK   18 / 106
(#) lapose válasza thePoppy hozzászólására (») Szept 10, 2010 /
 
Szia!

Ha az IC nem rail-to-rail kimenetű, a kimenet nem tudja megközelíteni teljesen a tápfeszültség értékeket.

TL074.gif
    
(#) Zed válasza thePoppy hozzászólására (») Szept 10, 2010 / 1
 
Mi a típusa a másik IC-nek? Ha LM324-et (vagy LM2902-t) használsz, akkor szimpla tápfeszültséget használva a kimenet le tud menni 0V-ig, mivel ezeknek a műv. erősítőknek a kimenete úgy van kialakítva, hogy ez lehetséges legyen. A maximális kimeneti feszültség 24V táp esetén várhatóan kb. 22V lesz. Ha mindenképpen az említett TL074-et szeretnéd használni, akkor a kimenetre egy ellenállásosztót kell tenned, ha 0V-ig le akarsz menni alacsony kimeneti szint esetén. Nem tudom, hogy mi lesz a bemenőjeled, de ha lehet, egy kis hiszterézist tegyél a komparátorokba, különben nagy valószínűséggel a komparálási határok közelében "oszcillálni" fognak a kimenetek.
(#) thePoppy válasza Zed hozzászólására (») Szept 10, 2010 /
 
Nem ragaszkodom végül is a 074-hez. LM324 szimpatikus lesz. Egyébként csak fix jelek jönnek (3 különböző feszültségszint), és körülbelül úgy méretezem az ellenállásokkal feszültségosztást, hogy ezek a jelek középső tartományokba essenek. Nem tudom érthető e. Mindenesetre köszi a segítséget, az LM324-es IC-re váltok, azt hiszem.
(#) mystro válasza proli007 hozzászólására (») Szept 25, 2010 /
 
Kössz.

Annyi lenne a kérdésem, hogy a 2,2k ohm -os ellenállás elhagyható(R9)? meg a 33k ohm -os(P1) potméter helyett ha 10k ohm -ost használok akkor az miben befolyásolja a működést (a kondi gyorsabb kisülésén túl)?
(#) proli007 válasza mystro hozzászólására (») Szept 25, 2010 /
 
Hello!
Miért akarod elhagyni az ellenállást? Ezzel, és a potival lehet beállítani a szükséges erősítés mértékét. Ha kihagyod az R9-et, akkor az fokozat erősítést a "végtelenig" (nyílthurokg) lehet felállítani. Csak ez értelmetlen.
De ha elolvastad volna amit a kis cikkben írtam, fel sem merült volna ez a kérdés..
üdv! proli007
(#) mystro válasza proli007 hozzászólására (») Szept 26, 2010 /
 
Elolvastam a cikket csak úgy tűnik nem fogtam fel.
A potmétert azért kérdeztem mert nem találtam még 33k ohm -osat, csak 10k ohm -osom van.
Ha jól értem a cikket, akkor a potméter értékével arányosan kisebb, pl 680 ohm -os ellenállást kell R9 helyére?
(#) proli007 válasza mystro hozzászólására (») Szept 26, 2010 /
 
Hello!
Így van, ha az 1:16 erősítés beállítási arányt szeretnéd tartani. De mást is használhatsz, ha tudod a szükséges erősítés értékét. (A bemenő jel nagyságát, és a szükséges kimenő feszültség értékét.) Természetesen a konit növelni kell, ha ugyan ilyan kisütési (szint tartási) időt szeretnél.
üdv! proli007
(#) mystro válasza proli007 hozzászólására (») Szept 26, 2010 /
 
Kösz a segítséget, most már boldogulok.
(#) mate_x hozzászólása Okt 22, 2010 /
 
Üdv!

Megépítettem a csatolt erősítő kapcsolást.
A kérdésem a következő lenne.
0-8 mV-ot változtatok a bemenetén, és az erősítő kimenetén a feszültség kezdetben normálisan változik úgy 95-1200 mV-ig, de ha a bementi feszt növelem 8-12 mV-ra, akkor az erősítő 1200 mV-nál kevesebb értéket mutat.
Az RG-helyére 2 kohmos ellenállást tettem be.
Ez mitől van, és hogyan tudnám elérni, hogy a feszültséget tovább tudjam a növelni a kimeneten 8 mV felett is?
A választ előre is köszönöm.

Üdv.: mate_x

lt1014.png
    
(#) lapose válasza mate_x hozzászólására (») Okt 22, 2010 /
 
Szia!

Mekkora a tápfeszültség? Differenciálisan vezérled?
(#) mate_x válasza lapose hozzászólására (») Okt 22, 2010 /
 
Minden úgy van, ahogy a rajzon is, +5V tápfeszültséggel.
(#) lapose válasza mate_x hozzászólására (») Okt 22, 2010 /
 
A bemenetek milyen feszültségszinten vannak a testponthoz képest?
(#) mate_x válasza lapose hozzászólására (») Okt 23, 2010 /
 
Akkora egy hülye vagyok, , nem kötöttem be a testpontot
Kösz a segítséget.

Üdv.: mate_x
(#) Piszkos hozzászólása Okt 29, 2010 /
 
Sziasztok!

Egy jelet kéne felerősíteni a következő módon, Ez kb 1,1-1,15x ös erősítés ha jól számoltam. Autóba lenne, szóval szimpla tápra lenne szükség, milyen ic lenne alkalmas erre?

lég.gif
    
(#) lapose válasza Piszkos hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Szia!
5V-ra szerintem MCP601-et próbáld meg.
(#) vlacexx hozzászólása Nov 1, 2010 /
 
Sziasztok!

Egy forrasztopaka hoelemerol erkezo feszultseget kene folerositteni 100 szorosara az-az a paka hoelemen max 20mV van ezt szeretnem egy PIC A/D konverterere bevinni tehat 20mV x 100 = 2 V. Ez egy forraszto allomas lesz PIC -el. Ha egymasutan teszek ket 10X es erositot pl LM324 -el az ugy jo lesz?
Kosz.

Untitled.jpg
    
(#) heroldbalu hozzászólása Nov 10, 2010 /
 
Hello mindenkinek!
Építettem egy quad 405-öt és szeretnék elé egy előerősítőt, ezt a kitet találtam nem megvenni akarom.
Azt szeretném megkérdezni hogy a kapcsrajz nincs-e meg valakinek? Ha igen az létszi töltse fel. (Sűrgős lenne)
előre is köszi
Hercsi

01988.jpg
    
(#) CIROKL válasza heroldbalu hozzászólására (») Nov 10, 2010 /
 
A quad 405 elé minek előerősítő ? hacsak nem mikrofont vagy bakelit lemezjátszót szeretnél rátenni , viszont a linkelt panel erre nem alkalmas ,a kapcsolást a képről vissza tudod rajzolni .
(#) heroldbalu válasza CIROKL hozzászólására (») Nov 10, 2010 /
 
Azért akarok mer a telefon nem ad ki megfelelő szintü jelet és lemértem hogy a quad telefonról fele akkora teljesítményt se ad le mint sz.gépről. Mért nem alkalmas? direkt 1 tápos tervezés (nem én terveztem) mert egyébként nem tudnék honnan +- tápot szedni megfelelő feszültségüt. Én is gondoltam hogy, lerajzolom de, hátha valakinek megvan a kapcs..
(#) proli007 válasza heroldbalu hozzászólására (») Nov 11, 2010 /
 
Hello!
Az azért az csúcs, hogy lusta is vagy, meg türelmetlen is. Nem?
Egyébként ez a téma igazából nem ebbe a topikba való, hanem valamelyik erősítősbe..
üdv! proli007
(#) heroldbalu válasza proli007 hozzászólására (») Nov 11, 2010 /
 
Hello!
Először is köszi a kapcsot.
Nem lustaságból tettem fel hanem mert gyorsan kellet és érdeklődtem, hogy valakinek megvan-e és ha megvan akkor töltse fel legyenszives. Mégegyszer kösz!
Hercsi
(#) proli007 válasza heroldbalu hozzászólására (») Nov 11, 2010 /
 
Hello! Hogy félreértés ne legyen, nem megvolt, hanem lerajzoltam. :yes: üdv! proli007
(#) heroldbalu válasza proli007 hozzászólására (») Nov 11, 2010 /
 
Hello gondoltam és kösz a fáradtságot
(#) Suncorgo hozzászólása Nov 19, 2010 /
 
Sziasztok!

Szükségem lenne egy műveleti erősítős egytápos erősítőre.

A bemeneti feszültség 0-1V a kimeneten 0-5V kellene adnia.

A söntön amin a műveleti erősítő mér PWM jel megy át tehát gondolom egy a műveleti erősítő bemenetével soros ellenállás és a műveleti erősítő bemenetével párhuzamos kondenzátor megoldaná a szűrést.
(#) Suncorgo válasza Suncorgo hozzászólására (») Nov 19, 2010 /
 
Közbe megoldottam a problémám.
Ha valakinek szüksége lenne ilyen kapcsolásra:

GND a bemeneti táp - pontja.
3PhaseGND a kimenet ami megy a 3 fázisú MosFet hídra.
Az Rsense pedig egyértelműen a mikrokontroller valamelyik ADC(Analog to Digital Converter) lábára.
Így ha a 10bites(1024 felbontás) AD convertert nézzük akkor a programban az 1-es visszaadott érték 976,5625uA jelent. A 2-es értelem szerűen a duplája.

Ez a kapcsolás rövid időre (az ellenállások W-ja miatt) 20A mérésére képes.
(#) proli007 válasza Suncorgo hozzászólására (») Nov 19, 2010 /
 
Hello!
Csak kötözködés képen.
- Tekintve, hogy nem adtad meg a poti beállítását, hogy jött ki az egy bitre jutó áram értéke? Hiszen az erősítés és az AD referencia értéke, nem lehet ismert adat.
- Ha az AD 10bites, akkor annak pontossága kisebb min 0,1%. Ennek értelmében kissé eltúlzott az áram értékének hét-számjegyes megadása.
- A műveleti erősítő két bemenete eltérő forrásellenállást lát (ráadásul poti beállításától függően, ami offset hibát okoz. Az LM358 offset feszültsége, egyébként is megközelíti az 1 bitre jutó felbontás értékét. Úgy hogy a 2-es nem lesz "értelem szerűen a duplája"..

De hogy ne csak kötözködjek:
- Az erősítés beállításának tartománya így elég nagy. Célszerű elenne szűkíteni. Hiszen egy 20 fordulatos trimmer használatával is, egy fordulat 5% állítást jelent.
üdv! proli007
- Célszerű lenne az AD bemenetét megvédeni, hogy még véletlenül se kapjon 5V-nál nagyobb értéket. Tekintve, hogy a műveleti erősítőnek tápfeszültsége 12V.
(#) Suncorgo válasza proli007 hozzászólására (») Nov 19, 2010 /
 
Igazad van és én mindig az ilyen apróságokat hagyom ki a gondolkodásmenetemből

AD referencia értéke stab kockáról 5V (+/- gyártási szórás)

Valóban túlzás lehet a 7 számjegy de most az hogy néz ki ha pl beírom hogy "0,9mA körül" Az nem rám vallna már csak a körül szó miatt sem

Sajnos igen megközelíti de ha ideális alkatrészekről lenne szó.... akkor helytállna a magyarázatom.

A potis beállítás nálam nem annyira lényeg mert szoftverből ki tudom korrigálni.

Mindjárt még egy 4.7V zener-t pattintok az adc-vel párhuzamosan

Köszi

Szerk:
Jah és a poti beállítása adja magát a képletből mellette.... de aki lusti annak itt van az 5x erősítéshez:
R1=2K
R2=8K
(#) proli007 válasza Suncorgo hozzászólására (») Nov 19, 2010 /
 
Hello!
A zénert azért mérd ki, mert könyökfeszültsége alatt is tud vezetni. És már is oda a pontosság - linearitás.
üdv! proli007
(#) Suncorgo válasza proli007 hozzászólására (») Nov 19, 2010 /
 
Ha nem stimmel a zéner vagyis túl alacsony feszültségre kezd vezetni akkor kap sorosan 1N4148-at.

+0,4-0,5V feltolja a feszt és az az 1-2 tized volt nem teszi tönkre az adc bemenetét.
(#) proli007 válasza Suncorgo hozzászólására (») Nov 19, 2010 /
 
Hello!
Ez így is van, de érdemes előfeszíteni a zénert, és úgy a diódát. Mert az eredmény ugyan az lesz mint dióda nélkül, csak 600..700mV-al magasabban..
üdv! proli007
Következő: »»   18 / 106
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem