Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1075 / 3965
(#) nagy_david1 válasza blackdog hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Szia!
Először is nem értem LED1 szerepét és már nagyon azt sem mit akarsz létrehozni. R5, R6, R7 stb.ellenállások értéke mekkora lett végül?
(#) nagy_david1 hozzászólása Dec 4, 2010 /
 
Üdv!

Valaki vén rókát megkérek ezt a kérdésem fussa át. Előre is köszönöm.
(#) Izeg. válasza 999csaba hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Nos, az a helyzet h láttam egyszerű kapcsolási rajzot egy olyan IC- vel ami égen földön nem kapható. Nekem a kapcsolás nagy H híddal működne és egy legalább 20W-os motort működtetne Az akku egy zselés lenne 6Ah-s. A motor az bivalyerős és igen jó hatásfokú. Elég maszek lesz a járgány, mert mindent házilag fogok kivitelezni rajta. Már csak a távirányítás kellene hozzá. Gondoltam arra, hogy kimegyek a zsibire (debreceni használt cikk piac) és ott veszek egy használt kisautót. Ennek az áramkörét ahol a H híd van kicsit megbivalyosítanám. Őszintén nagyon örülnék, ha egy kapcsolási rajzot tudnék valahonnan szerezni, mert az lenne a legjobb.
(#) MaTe193 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
[OFF]Fórum szabályzat VIII.pont... :nezze:
(#) andorattack hozzászólása Dec 4, 2010 /
 
Sziasztok!

Ismét kérdéssel fordulok hozzátok.
A mellékelt képekkel kapcsolatban lenne kérdésem.
A FEKETE vonallal jelölt "wire" a NYÁK felső oldala
A Pirossal jelölt pedig a nyák alja.
Az második képen a kapcs rajz látható az eredeti
Az elsőn, pedig a nyák terv vázlata.
Az általam módosított kép megfelel kapcsolásilag az elsővel, vagy valamit elszúrtam?

Előre is köszönöm a válaszokat.
Üdv: Andorattack
(#) bbalazs_ válasza nagy_david1 hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Mert gyartastechnologiailag mar nincs kulonbseg, de az smd-bol sokkal tobbet adnak el, leven ma mar SENKI nem hasznal hagyomanyos tekercset, ha van SMD megfeleloje terhelhetosegben es ertekben.
A masik, hogy a felhasznalt anyagok sulya - ha kismertekben is - de kisebb. A kisebb merete miatt a szallitas, tarolas is olcsobb. Konnyebb belole szalagos valtozatot csinalni. Marketinges bacsi meg szepen kiszamolja, hogy az egyikbol tizmillio fer egy kontenerbe, a masikbol meg csak hat.
(#) proli007 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Hello!
Hogy miért nem kapsz választ? Mert gondolom gyártástechnológusok, árelemzők és kereskedők nem ezt a topikot olvassák. Talán egyetlen logika van benne, hogy kisebb alkatrészhez kevesebb anyag kell, és a felület szerelt dolgokat, ma már sokkal nagyobb tömegben gyártják. De ma, az ára valaminek annyi, amennyiért megveszed. Köze nincs az "alapanyag munkabér haszon" régi szlogenjének.
Hogy mennyiben más egyik mint a másik, azt csak akkor tudod meg, ha az adott alkalmazásban kipróbálod. Mert, ha csak kicsit billeg az asztalod, akkor nyilván a kisebb lesz a jó a lába alá..
üdv! proli007
(#) nagy_david1 hozzászólása Dec 4, 2010 /
 
Üdv!

Köszönöm mindenkinek a választ. Nem is az érdekelt, hogy miért olcsóbb hanem inkább az, hogy karakterisztikájukban van-e eltérés. Nem vagyok annyira "jártas tekercsekben" még, hogy induktivitását leszámítva tudjam, hogy van-e más dolog is ami meghatározza működését. Nem merném a nyakamat tenni arra, hogy ahol eddig x henry-s tekercs volt azt kicserélhetem x henry-s SMD tekercsre. Pl ellenállásoknál, kondenzátoroknál is az értékük mellett még sok dolgot lehet figyelembe venni (hő, tolerancia, esr, konstrukció).
(#) storm hozzászólása Dec 4, 2010 /
 
Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni, hogy a szupresszor diódával lehet egyenirányítani váltó áramot huzamosabb ideig? Persze csak a megengedett áramértékkel
(#) kadarist válasza storm hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Szia!
Lehet, de miért tennéd?
(#) storm válasza kadarist hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Sajnos ilyet adtak a boltban és nem kérdeztem rá hogy pontosan milyen A típusa 1N5908 és kb. 2A kéne hogy átmenjen rajta. Bírni fogja huzamosabb ideig? Szerk.: egy AC12V-os trafót kéne egyenirányitania
(#) kadarist válasza storm hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Ez egy 5V-os típus, ezért ezt nem lehet egyenirányításra használni 12V-on.
(#) storm válasza kadarist hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Értem Köszi a segítséget
(#) GordonGekko hozzászólása Dec 4, 2010 /
 
Sziasztok!

Meglehetősen kezdő vagyok az elektronika terén, viszont most adódott egy probléma, amit mielőbb meg kéne oldanom. Ehhez kérném segítségeteket!

Szóval egy autó ablakmosó szivattyút kéne összekötni egy 12V-os hálózati adapterrel, de a csatlakozók nem kompatibilisek egymással. Küldök linket a képekkel, nagyon hálás lennék, ha ez alpján valaki segítene áthidalni a problémát!

A kompozíció: Bővebben: Link

Az adapter csatlakozója: Bővebben: Link

A szivattyú csatlakozója: Bővebben: Link

A megfejtés lehet szájbarágós is, tényleg nem értek az ilyesmihez... Előre is köszönöm!
(#) storm válasza kadarist hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Lehet, hogy ez értelmetlen kérdés, de nem ezt a diódát nevezik silicon diódának?
(#) kadarist válasza storm hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Angolul a szilíciumot hívják silicon-nak.
(#) storm válasza kadarist hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
ÉS ha mondjuk HEstore-on szeretnék szilícium diódát venni melyik csoportban keressem?
(#) kadarist válasza storm hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Diódák-->Egyenirányító diódák. A gyakorlatban csak szilíciumdiódákkal találkozhatsz. Régebbi, nagyfrekvenciás áramkörökben használtak germánium alapanyagú diódákat.
(#) storm válasza kadarist hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Értem és még egyszer köszi
(#) bberti261 hozzászólása Dec 4, 2010 /
 
kWh-ban szeretném meghatározni egy fogyasztó teljesítményét. Hogyan kell érteni azt, hogy egy fogyasztó (egyszerűség kedvéért ohmos) pl.: 50W-os? 50W/sec azaz 50W*3600=180kW/h ? ha 1 kWh 40 ft (az árat nem tudom pontosan, ez egységes az egész országban?) akkor az 7200 ft/h. Biztos, hogy valamit nem jól számolok, mert az sok 1 lápáért. Javítsatok ki légyszi.
(#) lapose válasza bberti261 hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Ha egy fogyasztó 50W-os, akkor egy másodperc alatt 50 Ws-ot fogyaszt, egy óra alatt 50Wh-át, az-az 0.05kWh-át.
(#) 999csaba hozzászólása Dec 4, 2010 /
 
Sziasztok!

Bocsi, a sok kérdés miatt, de nem akarom elrontani...
1.:Hangszóróvédő koppanásgátlóhoz elég a sima egyenirányított táp vagy puffer is kell?
2.:Erősítő:GPA 300-mmekkora puffermező kell ennek az erősítőnek elég külön külön 10000µF vagy több kell?

A válaszotokat elörre köszönöm Csaba
(#) R2-D2 válasza bberti261 hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Üdv. :integet2:

1KW/h=1000 W-al.
Ahhoz, hogy az 50W izzó elfogyasszon 1KW/h-t, azaz vegyünk 40Huf-ot=1KW/h-nak fizetve alapul, ahhoz folyamatosan 20 órát kell égetned az 50W-os izzóval felszerelt lámpádat.
(#) blackdog hozzászólása Dec 4, 2010 /
 
Sziasztok!

Ma kicsit tompa vagyok így csak a gondolataim szárnyalnak. Szóval:
Látom sokan építettek saját tápegységet. És látok sok kapcsolást ahol van áram korlát is. Pl. a táp max ad 5A, de ezt korlátozom mondjuk 1A-ra. Ok, de ennek mi az értelme? Nem értem.
Pl:
Van egy 5A -t tudó labortápom. Építek egy áramkört ahol kritérium, hogy max. 1A -t vehet fel. Fogom a mutiméterem és mérem. Ehhez nem kell áramkorlátos táp. Vagy?
(#) blackdog válasza bberti261 hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Az előttem szóló jól mondja.
Igaz csak álom, hogy bárhol az országban 40ft/kW.
A teljesítményt háztartási eszközöknél és sok esetben W/h vagy kW/h -ban adják meg. Ha egy izzó pl. 50W akkor az azt jelenti, hogy 50W-ot 'fogyaszt' 1 teljes óra folyamatos üzem alatt.
Nekem tetszenek az energiatakarékos izzók vettem is. 3600 ft/db. Ez az 50W helyett 8W-ot fogyaszt. Igen ez szép, de én 6db vettem és 3db gariba lett cserélve majd gari után még kettő kezdett bénázni.
Akkor most megéri?
(ez egy jó számítási feladat. Ár/Érték)
Bocs az OFF-ért.
(#) kadarist válasza blackdog hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Szia!
Áramkörök javításánál, élesztésénél jön jól az áramkorláttal ellátott tápegység, mert nem engedi, hogy káros mértékben megnőjön az áramfelvétel egy esetleges áramkör-meghibásodás esetén. Ez a funkció védi a táplált áramkört és a tápegységet is a túláram következményeitől.
(#) bberti261 válasza bberti261 hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
ok leesett. kösz a választ
(#) kadarist válasza 999csaba hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
A puffer meg minden egyéb ott van a nyák-on, ezzel nem kell foglalkoznod.
(#) bberti261 válasza R2-D2 hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
köszönöm a válaszodat
(#) blackdog válasza kadarist hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Jogos!
Ez nem jutott eszembe.
Csak azért kérdeztem mert nem tudom eldönteni, hogy vegyek vagy építsek labortápot. Ami nekem megfelelne az nem olcsó és abban még nincs is áramkorlát.
Következő: »»   1075 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem