Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Relé kérdés
 
Témaindító: M.Béla, idő: Szept 15, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   4 / 42
(#) d9thc hozzászólása Nov 22, 2010 /
 
Sziasztok

Szeretném segítségeteket kérni, mégpedig LTP porttal szeretnék relét vezérelni. Létezik olyan relé, amit az LTPra direkbte kötve kapcsolásra bírhatom a relét? Amit szeretnék kapcsolni a relével az kb 10V és pár mA lenne, tehát nem kell nagy relé. Megoldható így direktbe, vagy mindenképp erősíteni kell az LTP-ről lejövő kb. 4V-ot(mert ennyit mértem, pedig ha jól tudom ennek 5V körül kéne lennie?). Ha megoldható, kérlek írjátok meg milyen relét kéne beszereznem.

Előre is nagyon köszönöm.
(#) Sebi válasza d9thc hozzászólására (») Nov 22, 2010 /
 
Semmiképp ne hajts direktbe relét a portról!
Legalább egy tranzisztorral - de szívem szerint inkább optocsatolóval - kell leválasztani. Van LPT-portos téma, keress rá.
(#) d9thc válasza Sebi hozzászólására (») Nov 25, 2010 /
 
Köszönöm az infót
(#) Orbi hozzászólása Dec 4, 2010 /
 
Sziasztok!
Kellene nekem egy érdekes relé, mégpedig ilyesmi:
Ha feszültséget kapcsolok rá (12Volt), akkor átbillen de ha leveszem a feszültséget, akkor nem billen vissza, hanem úgy marad, majd ha megint adok rá feszültséget, akkor billen csak vissza és úgy marad!
Tehát rövid 12 Volt rákapcsolgatásával lehet billegtetni ide oda, csak mindig megmarad ott, ahova billent.
(kb olyan, mint amit régen láttam 6 Voltos Trabantban fényváltó relé)
Remélem érthető.
Köszi szépen!
(#) akos70 válasza Orbi hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
12 voltos Trabant fényváltó relé..?
(#) moele válasza akos70 hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Szia ! Bistabil relé: Olyan kapcsolórelé, amely a gerjesztőfeszültség kikapcsolása után
is megtartja kapcsolási helyzetét. A kapcsolási állapot változása csak egy
következő, megfelelő gerjesztéssel lehetséges.
Léptető (impulzus) relé: Olyan bistabil relé, amelynél a gerjesztőfeszültség
kikapcsolását követően mechanikai reteszelés biztosítja, hogy a kapcsolási helyzet
megmaradjon. Az érintkezők helyzete a gerjesztés ismételt visszakapcsolásával
változtatható.
Remanencia relé: Olyan bistabil relé, ahol a remanencia erőhatás miatt (felmágnesezett
tekercs maradó erőhatása) a kapcsolási helyzet megmarad mindaddig,
míg egy lemágnesezést követően a relé elejtett állapotú nem lesz. DC tekercsek
esetén a lemágnesezés a gerjesztőáram polaritásváltásával lehetséges. AC tekercsek
esetén a mágnesezés diódával egyenirányított árammal, a lemágnesezés
kisebb amplitúdójú váltakozó árammal történik.
Ilyen létezik, csak ki kell választanod, hogy melyik a számodra a legmegfelelőbb.
Üdv.: moele
(#) akos70 válasza moele hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Nem tudom, miért nekem, de tanulságos.
(#) moele válasza akos70 hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Bocsi - Orbi-nak ment volna, de eltévedtem. Sorry
(#) Tomi94 hozzászólása Dec 7, 2010 /
 
Sziasztok! Van egy 12V-os kétáramkörös relém, amiről egy asztali használatra átalakított CD-s autórádió tápfeszültségét kapcsolnám (azért esett erre a választás, mert egy régi, minőségi erősítőhöz akartam olyan CD-játszót szerezni, amivel adott esetben mp3-as lemezt is le tudok játszani, a sztereó FM-tuner csak további előny ). Azért volt erre a relére szükségem, mert éjszaka nagyon zavart a nagy teljesítményű tápegység hangos zúgása, viszont ha éjszakára kihúzom, akkor elfelejti az összes beállítást. Ezzel a relével oldottam meg, hogy ha a nagy tápot kihúzom, akkor az ACC szálat szakítsa meg az autórádión (ne engedje bekapcsolni), a Power+ ágat pedig kapcsolja át egy apró dugasztápra, ami a memória tartására bőven elég. A probléma az volt, hogy a relé csak akkor engedett el, amikor a kikapcsolás után a táp feszültsége lement 1-1.5 V alá (kikapcsolástól kb. 2 másodperc) - ez pont elég volt arra, hogy mire a memóriát átkapcsolja a kis tápra, az már törlődjön. Ezért azt találtam ki, hogy bekötök a relé vezérlő feszültségére egy potmétert feszültségosztóként (földpontok közösek, a poti másik végére megy a +12V, a csúszóérintkező pedig a relé vezérlő másik pólusára). Így sikerült beállítanom, hogy a relé bekapcsoláskor még éppen meghúzzon (kb. 6.5V-ról), és a kikapcsoláskor azonnal elengedjen, viszont az a potméter borzasztóan melegszik, kb. 20 mA áram mellett. Ez a melegedés normális, vagy máshogyan kéne megoldanom, hogy időben kapcsoljon a relé? Működhet így tartósan, meghibásodás, leégés nélkül?
(#) Zoli_bácsi válasza Tomi94 hozzászólására (») Dec 7, 2010 /
 
Remélem jól értem, lerajzoltam, hogy honnan táplálnám a relét. Ebben az esetben semmilyen pufferelt fesz nem fogja tartani a relét.

Alapesetben UT--1 -ről kapja a tápot, a relé meghúzott állapotú, az adapter UT--2 ágát szakítja. Ha a kapcsolót kikapcsoljuk, megszűnik a relén a feszültség és elenged, ekkor viszont az UT--2 ág fogja táplálni a kütyü bizonyos részét. Szóval ez az ötletem támadt, a "szünetmentes megoldásra.

A Te esetedben a tartó fesz miatt nem enged el. Valami oknál fogva a pufferelt feszt kapja a relé.

Én valahogy így oldanám meg.

RADIO.jpg
    
(#) Tomi94 válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 7, 2010 /
 
Helló! Nagyjából jól rajzoltad, csak az az egyetlen gond, hogy az a kapcsoló nem a táp után van, hanem annak a hálózati oldalán. Ha ott lekapcsolom, akkor a relé valóban átvált, csak épp nem sokat nyertem vele, mert attól még ugyanúgy zúgni fog. Persze külön kapcsolót beiktathatnék oda is, de úgy szeretném, hogy amikor este kikapcsolom az erősítővel együtt (az erősítőn van egy konnektor, amit az erősítő főkapcsolója kapcsol), akkor mást ne kelljen átkapcsolnom (egyébként sima átkapcsolót is használhatnék, relé nélkül)
(#) staci123 válasza Tomi94 hozzászólására (») Dec 7, 2010 /
 
Szia,
akár egy 9Vos nicd akut használhatnál háttértápnak,nem drága,amit üzem közben egy diódán és soros ellenáláson töltenél néhány mA-ral...
(#) Tomi94 válasza staci123 hozzászólására (») Dec 7, 2010 /
 
És ebben az esetben nincs szükség a relére, közvetlenül kapcsolódhat a tápágakra?
(#) staci123 válasza Tomi94 hozzászólására (») Dec 7, 2010 /
 
Igen... segédtáp sem kell...
(#) Inhouse válasza Tomi94 hozzászólására (») Dec 7, 2010 /
 
Miért nem hagyod fixen a memória szálon a dugasztápot, és kapcsolgatod a nagy tápot, ha kell?

Üdv
Inhouse
(#) Zoli_bácsi válasza Inhouse hozzászólására (») Dec 7, 2010 /
 
Mondjuk ez a legjobb ötlet, igen. :yes:
(#) Tomi94 válasza Inhouse hozzászólására (») Dec 8, 2010 /
 
Helló! Először én is így gondoltam, de sajnos nem így van bekötve az autórádió... Az egyik szál a gyújtáskapcsolóra megy eredetileg, ez csak annyit csinál, hogy nem engedi bekapcsolni a rádiót, ha nincs rajta +12 volt. A másik szálat kellene az akksira kötni, ezen veszi fel a teljesítményt és a memória is innen kap feszültséget. Így ha ide kötném a dugasztápot, akkor arról venné fel a CD és az erősítő működéséhez szükséges teljesítményt, amit viszont a kis 500 mA-es táp nem tud biztosítani.
(#) staci123 válasza Tomi94 hozzászólására (») Dec 8, 2010 /
 
Most a lényegre tapintottál... Kell találnod még egy csatlakozópontot,amiket idáig próbáltál azokon kívül,valaha, ha jól emlékszem,rózsaszínű volt... Az lessz a memóriatáplálás...
(#) Inhouse válasza Tomi94 hozzászólására (») Dec 9, 2010 /
 
Jogos, az újaknál már így van, és nincs külön memóriaszál kivezetve.

Akkor meg kell egy stabil 12V-os dugasztáp, és egy erősebb tápegység, ami nem engedi a feszültséget 13V alá. Egy dióda a 2 pozitív közé (pl. 1N4004), az anód a dugasztápra, a katód a nagyobb tápra. Alapból megy a dugasztápról (kikapcsolt állapotban), amikor bekapcsolod a nagy tápot, akkor meg arról. A dióda miatt nem fog áram folyni a 2 táp között, amíg a nagy táp feszültsége a dióda nyitófeszültségével nagyobb. Viszont az állandó feszültségű ponton mindig legalább 12V lesz. Ha véletlenül csak 12V körül adna a nagy tápod, akkor a dugasztápot 0,8-1V-al kisebbre kell állítani, a memória 11V-ról is élni fog.

Üdv
Inhouse
(#) Orbi válasza moele hozzászólására (») Dec 13, 2010 /
 
Köszi szépen, akkor nekem a leírásod alapján léptető relére van szükségem. Azt hiszem
Köszönöm!
(#) alioka hozzászólása Dec 22, 2010 /
 
Sziasztok
régi orosz akkutöltőmben található diodahidat szeretném cserélni de nem találok értékeket a régiről , masszívabb kellene plusz tennék bele pár extrát is...

jol eltértem a tárgytól lényeg 'KA202A 8509' a számuk 4 db van belőle tud vki erről valami leírást mutatni ?

előre is köszönöm
(#) puzzafutár hozzászólása Jan 13, 2011 /
 
Sziasztok! Abban kérnék segítséget, hogy építek egy relés kütyüt és találtam is itthon még sosem használt reléket, amik pont megfelelnének, de gondolkodóba estem. a relékre rá van írva, hogy "15A/125VAC". Az első kérdésem, hogy mi az a VAC?? A másik kérdésem, hogy 230V és max 2 amperhez lehetne ezeket használni??
A válaszokat előre is köszönöm.
(#) Inhouse válasza puzzafutár hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
125VAC= 125Volt váltakozó feszültség (AC)
125VDC= 125Volt egyen feszültség (DC)
ACDC közte kis villámmal= öreg rókák rockegyüttese

Mivel az érintkezők határértéke 125VAC/15A, ezért a 230VAC/2A elvileg nem jó neki...

Üdv
Inhouse
(#) puzzafutár hozzászólása Jan 14, 2011 /
 
oké, most hogy mondtad, hogy az a váltakozó feszültséget jelenti, így már képben vagyok. miért nem jó neki a 230VAC/2A ?? mert teljesítményt számolva a 125x15=1875W de amit és akarok az csak 460W maximum
(#) nedudgi válasza puzzafutár hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
Viszont a feszültség több mint 125V.
(#) puzzafutár válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
én arra gondoltam, hogy mivel az amper jóval kevesebb azért kompenzálja a dupla feszültséget. na, mind1, vehetek másik reléket
(#) Inhouse válasza puzzafutár hozzászólására (») Jan 18, 2011 /
 
A feszültség és az áram más paraméter, más tulajdonságokban tér el a relé ezekkel kapcsolatban.
Az áramnál az érintkezők anyaga, az összenyomás ereje, a kivezetések vezetőképessége számít.
A feszültségnél az átütés elkerülése, az ívoltás, stb... lényeges.
Nem lehet így számolni, ahogy te tetted.

Üdv
Inhouse
(#) griff hozzászólása Jan 21, 2011 /
 
Üdv mindenkinek!
Van egy bosch 0332015001-es relém 12voltos 2X15
A-es és 2 darab ködfényszórót szeretnék rákötni azomban nemtudom miként tudom bekötni a relét ha letudná nekem rajzolni valaki nagyon megköszönném
(#) kadarist válasza griff hozzászólására (») Jan 21, 2011 / 2
 
Itt megvan a bekötési rajz: Bővebben: Link. Szerintem egyértelmű.
(#) griff válasza kadarist hozzászólására (») Jan 21, 2011 /
 
Köszi csak ami rajta volt a relén az már olvashatatlan
Következő: »»   4 / 42
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem