Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1139 / 2208
(#) sturbi válasza Ricsi89 hozzászólására (») Dec 18, 2010
Anódfeszt, anódáramot nézted közben ? Valami gond biztosan van, normálisan semmiképpen nem lehet esés a színusznál. Tápegység résznél, vagy esetleg csatolókondinál lehet probléma szerintem.
(#) Ricsi89 válasza sturbi hozzászólására (») Dec 18, 2010
Végig lett mérve az erősítő, a végcső rácsán is tökéletes a jel, tehát a meghajtás rendben van. Az anódfesz 370V és 90mA-en hajtom.
(#) mayky válasza Ricsi89 hozzászólására (») Dec 18, 2010
A kimenőtrafó milyen vason van, milyen primer menetszámmal, milyen vastagságú huzalból és mekkora légrést állítottál be ?
(#) lpcollector válasza sturbi hozzászólására (») Dec 18, 2010
6N6P-m nincs itthon, mi áll ahhoz a legközelebb? ECC-ből, abból akad minden.
Ha a kaszkód végén jó is lenne így a négyszög, a katódkövető végén a kiemelés mitől tünne el?
Az 500V az sok, hogy a g2-öt felkössem triódába, így nem tudom kipróbálni simán 6E5P-vel meghajtva, hogy erre az illyesztésre triódában mit bír...
Azt hiszem, a további kísérletezéshez meg kell majd kérnem Fleta mestert egy alacsonyabb feszültségű anódtarfó elkészítésére...
(#) mayky válasza lpcollector hozzászólására (») Dec 18, 2010
ECC99 talán az E182CC
(#) sturbi válasza Ricsi89 hozzászólására (») Dec 18, 2010
Ha jó jel a rácsig, jó a kimenő is, akkor csak a GU 50 és annak közvetlen környezete marad (pl. a rácsra menő csatolókondi, végcső puffere, kontakthiba a cső és foglalat között stb. (1000 V-os rifa kondival jártam úgy, hogy bemelegedés után elkezdett kicsit ávezetni és nagyobb hangerőn ettől torzak lettek a mélyek (mert elvitte a rácselőfeszt). Úgy kezdődött, hogy aprócska (alig hallható) rendszertelen karcogások jelentkeztek az egyik csatornán). Napokig tsrtott mire rájöttem (először a végcsövek puffereire gyanakodtam), mert mikor betettem mérni mindig jó volt, végül multival méregetve hosszas üzem közben bukott ki.
(#) lpcollector válasza mayky hozzászólására (») Dec 18, 2010
Akkor tévedtem, mégsincs minden ECC-ből itthon, mert ilyen sincs...
ECC81, 82, 83, 85, 88, ebből tudok válogatni.
(#) sturbi válasza lpcollector hozzászólására (») Dec 18, 2010
Csak példának mondtam (amúgy ECC99, E182CC), más kis belső ellenállású cső is megfelel, de természetesen az alkatrészeket, hozzá kell alakítaní. A mostanit is meg lehet kergetni (E88CC van ugye, nem emlékszem) más beállítással, már a Zoli által említett anódellenállás csökkentés is ebbe az irányba elmozdulás. -Azonban mégegyszer mondom, szándékosan olyan a kaszkód kimenetén a jel, ha megváltoztatod, utána is változtatni kell és egészen más hangkarakter lesz, mint így, az már egy más erősítő lesz. A tervező is csinálhatott volna sokkal-sokkal kisebb belső ellenállású kaszkódot (és akkor a kaszkód magasátvitele, mindjárt másképp néz ki), de valószínűleg csak a kaszkód dinamikai képességeit akarta kihasználni. Akinek a mérés mindenek fölött van, annak nem szabad ilyen erősítővel kezdeni, építsd át Synolára, ott mindegyik fokozat jó lesz.
(#) lpcollector válasza sturbi hozzászólására (») Dec 18, 2010
Idézet:
„Akinek a mérés mindenek fölött van, annak nem szabad ilyen erősítővel kezdeni”


Nem mindenek felett, de azt is Tőletek tanultam, hogy a 10kHz-es négyszögjelből mit lehet és kell kiolvasni.
Ha csak a mérés számítana... Mint talán említettem, (bár mikor itt jártál nem mutattam), van egy olyan Rotel erősítőm ami a 30kHz-es négyszögjelet is simán viszi, mégsem ezt hallgattuk a zeneszobában...
A fülre összehasonlítás azért nehéz, mert csak egy oldal készült el ebből a kapcsolásból, azért "kapaszkodom" annyira a "mérhető minőségi jellemzőkhöz".
E88CC-k vanak most minden pozícióban az oktálfoglalatos EL509-ek elött.
Te átépítenéd Synolára?! Ha ez nem jön össze, inkább a Danielak féle kapcsolás, ahhoz van is néhány új ECL82-öm. (De egy EAR "meghóditása" jobban hízelegne )
(#) sturbi válasza lpcollector hozzászólására (») Dec 18, 2010
Monóban is jónak kell lenni (szerintem jók a fokozatok jelalakjai). -De igen, én biztos megpróbálnám a Synolás kapcsolást is (persze előtte azért alaposan áthallgatnám a mostani verziót, hogy legyenek emlékek a másikhoz).
(#) joepapa válasza lpcollector hozzászólására (») Dec 18, 2010
Az az 1kHz es négyszög. De igazi pár ns fel lefutású semmi tetőesésűvel könnyű dolgzoni, és egy kettős időalapos szkóp, szintén elég gyors. 20Mhz es talán elég, de némely gerjedést csak a 100-200MHz esen tudtam detektálni.
(#) marone hozzászólása Dec 18, 2010
Helló !
Vannak olyan előfokcsövek, amelyek 1-1.5 W-osak.
(trióda-pentóda pl.) Ilyenből lehet erősítőt építeni ? Úgy értem végfokcső nélkülit. Vagy ez nagyon kevés szobai hangerőhöz is ?
(#) rhesus23 hozzászólása Dec 18, 2010
SE kapcsolásban mivel lehetne mélyebbre hangolni az erősítőt? Nagyobb csatolókondit próbáljak ki? Most 0,22µF van.
(#) lpcollector válasza joepapa hozzászólására (») Dec 18, 2010
Az 1kHz-es négyszög tapasztalatom szerint nem igazán jelent kihívást egy átlagos erősítőnek sem...
Itt most nem gerjedésről van.
(#) lpcollector válasza rhesus23 hozzászólására (») Dec 18, 2010
Magán a kapcsoláson belül segíthet a nagyobb értékű csatolókondi, de a kimeneten a vasmag mérete úgyis határt szab...
(#) rhesus23 válasza lpcollector hozzászólására (») Dec 18, 2010
A kimenő magkeresztmetszete 20 négyzetcenti (EI vas). Megpróbálom a kondit nagyobbra cserélni.
(#) mark.budai válasza rhesus23 hozzászólására (») Dec 18, 2010
Ha nagyobbra cseréled, én a helyedben tennék vele párhuzamosan még egy 47-100n-t, nehogy a nagyobb kapacitás miatt meg a magas legyen kevés..
(#) marone hozzászólása Dec 18, 2010
(#867400) marone

(#) dgcmp válasza seedz hozzászólására (») Dec 18, 2010
http://usd-ad.com/pages/ptp.php?refid=hetenyirolandOlcso dioda!
(#) CIROKL válasza dgcmp hozzászólására (») Dec 18, 2010
Eltévedtél nem de?
(#) Ricsi89 válasza marone hozzászólására (») Dec 18, 2010
1-1,5W anóddisszipációra gondolsz? Ha igen az még édeskevés. Gondolj bele, hogy egy pcl86 is 9W-ot tud disszipálni, mégis csak 3W körüli teljesítményt lehet belőle kivenni.
(#) lpcollector válasza marone hozzászólására (») Dec 18, 2010
Egy példa innen a fórumról...
(#) Doncso hozzászólása Dec 18, 2010
Sziasztok, egy barátom megkért, hogy építsek neki egy 100w-os csöves gitár erősítőt, ami ha lehet hajazzon hangzásilag a VOX-okra, és persze ne legyen túl drága se tudom ez így elég sok kitétel, én meg nem építettem még sosem gitár erősítőt, éppen ezért szeretnék tanácsot kérni mire érdemes odafigyelni, a csöves technika nem idegen, néhány darab már megépült, de gitár még sosem, így nem tudom hogy is álljak neki, első körbe PL500 ra gondoltam, mi a véleményetek? Mekkora kimenőre és hálótrafóra kellene számítanom? Esetleg nem e lenne egy beváltabb kapcsi, kimenő tervvel valakinek?
Előre is köszönöm.
(#) CIROKL válasza Doncso hozzászólására (») Dec 18, 2010
8 darab PL500 -al ? nem 509-519 akartál irni , abból 2 darab is elég .
(#) Doncso válasza CIROKL hozzászólására (») Dec 18, 2010
Akár abból is , csak ne legyen túl húzós az áruk.
(#) joepapa válasza lpcollector hozzászólására (») Dec 18, 2010
Gondold át.

1kHz négyszög amit én használok annak a felfutási ideje lehet 10 x rövidebb, vagy 100x , mint a 10kHz nek amit te használsz nagy kihívásnak...
Csak szkóp kérdése, hogy tudd 2-4 osztásnyira nyújtani ezt a gyors felfutú élt, vagy a túllövés egy részét.

Tetőesés? Ide a 30Hz négyszög jobb, de tapasztalt szemnek elég ez a rövid idő is
(#) CIROKL válasza Doncso hozzászólására (») Dec 18, 2010
Csak csupán ezzel annyi gond lenne hogy sok viszonylag jó esetleg újj csövet nehéz lesz szerezni , ettől könnyebb megoldás az 509-519 és még olcsóbb is .
(#) Bassmester válasza Doncso hozzászólására (») Dec 18, 2010
Fej lesz, vagy kombó? Ha VOX-os kell, akkor EL 34-ből kell építkezni visszacsatolás nélküli meghajtással, ha pedig árérzékeny a megrendelő, akkor szerintem be kéne érnie 50W-tal Nézd meg a Vox AC-50 kapcs rajzát.
(#) Doncso válasza Bassmester hozzászólására (») Dec 18, 2010
Hát, igazából, csak egy egyszerű, fe jó hangú fej kellene, ami tud 100w-ot, jelenleg egy Vermona 1060-as szolgálja, persze nem nagy a megelégedés, ezért szeretne egy elektroncsövest, a VOX-os hangzás nem is kitétel, de 100w az kellene, tulajdonképp ez lenne a lényeg, és azért valami szebb hangzás. A 1060-as vermona gyári dobozai lennének hozzá.
(#) Bassmester válasza Doncso hozzászólására (») Dec 18, 2010
Építs valami EL/PL 509-es véget APX-100 mintára, persze valami normális meghajtással. Ezekből egy pár is leadhat 100W-ot, Raa=1,6kOhm -os kimenővel, kissé "megerőszakolva" a csöveket
Én is egy hasonló cuccot építek 6KD6-ból, ha visszaolvasol akkor nyomon követheted a "kínlódásomat".
Következő: »»   1139 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem