Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Föld, fázis, és nullvezető megkeresése 230 V-os hálózaton
Lapozás: OK   2 / 6
(#) _ampervadasz_ válasza violino hozzászólására (») Dec 21, 2007 /
 
!!!NÉHÁNY JÓTANÁCS MIELŐTT HASONLÓ DOLOGBA KEZDENÉL!!!
feltöltöttem egy képet ez minden elmagyaráz!
Illetve segít ha hasonló dologba fogsz!
Lényeges a kék NULLA zöld/sárga ÉRINTÉS VÉDELEM
soha nem szabad összefogi vagy egyikkel a másikat kiváltani!
1: érintés védelmi okok miatt
2: ha zárlat lép fel pl: test zárlatos lesz pl: egy motor a fém testre adja ki a fázist mert pl a tekercselése sérült lepattogott és hozzá ér a fém testhez
-namost ha nem lenne érintésvédelem aki hozzá ér az zárlati áram rajata keresztül záródik és a pali elköszön az életétöl rosszabb esetben
-ha van és a nulla helyett van használva akkor zárlati áram a paliba és igy minden 1es érintésvédelmi osztályú készülék testjére is kikerűl, Akkor még nem is beszéltem arról hogy a fűrdőszobákban az öntött vas kád hozzá van kötve a földeléshez na az a fürdés is egy élmény masszázs lehet.Namost a kismegszkítónak kéne oldani de az a helyzet hogy BEM BIZTOS!!!
PL: rossz EPH, meghíbásodott érintés védelem, besült kismegszkító. akkosem biztos kogy kiold.
Nagyon sok helyen nincs még EPH-sem vagy részben hányos vagy a nullából lett kiágaztatva pl: konnektoroknál stb. spórolás miatt vagy épp azért mert elszámolták a beépítést közben az a bizonyos szál be sem lett húzva monjuk erre való a HUROKELLENÁLLÁS mérés nulla és aföld közé kel mérni mindig a legtávolabb a főelosztó táblától
-ugyan ez a helyzet ha össze van fogva nulla és az érintésvédelem, illetve ha van ÁVK a renszerben akkor pont ez miatt old ki ha felkapcsolod mert méri az földelésés a nulla között az áramot és ha megegyezik, leold.
(#) rebur hozzászólása Dec 26, 2007 /
 
Sziasztok!
Keresek villanyszerelőt hasonló témához, Pesten.
Földelés nincs, 0-föld kötések igen, vászon-gumi vezetékek, villanyszerelő nagypapa régi kötései....
mostanában bekötöttem egy villanyrezsót, de maradt egy volt a vízcsap és a készülék között, kicsit idegesít.
(#) PCB válasza _ampervadasz_ hozzászólására (») Dec 26, 2007 /
 
Szia !

És miújság ott ahol NEFH van ?
Ott ugyanis a bejövő 0 vezető az óra alatt ágazik el 0-ra és földelésre.

A rajzodból nem látszik, de a föld valószínűleg a központi elosztóban van leágaztatva.

Természetesen máshol már összekötni nem szabad, és felcserélni sem.

Üdv!
(#) Atis57 válasza (Felhasználó 2166) hozzászólására (») Jan 14, 2008 /
 
Szia!
én ezt a véleményt inlább elhlgttm volna....!!!
IGEN ÖSSZE VAN KÖTVE MERT 2 VAGY 4 SZÁL JÖN BE A FOGY.MÉRŐHÖZ.
ráadásul a szabatos müködés miatt is közösiteni kell " 1 HELYEN "! nem záródna a hibaáram --mi kapcsolná le a kismegszakitót.?
Valóbn AZ MSZ 172 1970-ből is tiltotta az összekötéat a szétválasztott részen MA IS IGY VAN CSAK A MSZ_EN 2364 tiltja! !
(#) LaciMaci hozzászólása Júl 18, 2008 /
 
Sziasztok lenne egy elég buta kérdésem, de nem nagyon értek ezekhez...

Kb. 40 éves panelházban lakunk és a konnektorokat cseréljük le, az lenne a kérdésem, hogy a piros az a földelés?A másik két vezeték fekete!

Ha a 0 vezetőt fogjuk meg akkor nem ráz meg az áram ugye, mert abban nincs áram?És ha csak a fázist fogom meg, de nem érek semmihez akkor se ráz meg?


Még az lenne a kérdésem, hogy a 0 vezetőnek mi a feladata?

Köszönöm!
(#) zsoltee0001 válasza LaciMaci hozzászólására (») Júl 18, 2008 /
 
Hali
ha csak a fázist fogod meg és a földön állsz bizonyhogy úgy is meg*asz az áram.!!!
Én is panelba lakok, de mintha szürke kábelekre emlékeznék, na mindegy, ebbe nem tudok segíteni.
Én biztos, hogy rámérnék voltmérővel. és így keresném ki.
viszont nem értem.... ha lecserélitek a konektorokat akkor mi a gond? oda kötöd az újra ahonnan a régiről leszedted
"0 vezetőnek mi a feladata?"
a Nulla vezetőn keresztül folyik az áram, ha egy fogyasztó be van kapcsolva
üdv
(#) LaciMaci válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 18, 2008 /
 
Tehát, a 0 át nyalogatni is lehet, ha nincs áramkörben, ugye? A fázis fogást úgy értettem, h le vagyok szigetelve, tehát, ha nem érek semmihez és mondjuk gumi papucsban vagyok!

Viszont van 1 "probléma" amitől eléggé tartok azóta, hogy megláttam, leszedtem a bizti tábláról a burkot és azt láttam, hogy a föld össze van kötve a 0 vezetővel...

Gondolkodtam egy kicsit, előszedtem minimális tudásomat...

2 lehetőség jött számításba:

1., Teljesen felesleges a földelés mivel össze van kötve a nullával

2., Utána arra is gondoltam, hogy ha netán a földelésen áram folyik keresztül akkor akkor lecsapja a biztit???

Válaszod előre is köszönöm!
(#) zsoltee0001 válasza LaciMaci hozzászólására (») Júl 18, 2008 /
 
Neeeemmmm! akkor is agyonvág ha papucsba vagy.
mert így is tud rajtad keresztül minimális (pár miliamper) folyni, azt ne kérdezd, hogy pontosan hogy, nem tudom,...... erre mondjuk kíváncsi lennék

"amitől eléggé tartok azóta, hogy megláttam, leszedtem a bizti tábláról a burkot és azt láttam, hogy a föld össze van kötve a 0 vezetővel."

ezt mondtam.

a 2. a jó, a védőföldelésnek, ahogy a neve is mutatja érintésvédelmi funkciója van.
ha pl van egy sz.géped (fém házas) és pl a tápegységbe elszabadult a pokol és nem lenne rákötve a fém test a védőföldelése amikor hozzáérnél akkor téged vágna agyon az áram.
üdv
(#) LaciMaci hozzászólása Júl 18, 2008 /
 
Köszi a felvilágosítást...Világ életemben azt hittem, ha papucsba vok és megfogom a fázist akkor nem ráz meg!

Arra még nem válaszoltál, hogy ha nincs áramkörbe akkor a 0 nem ráz, igaz?

A telkünkön nincs a bizti szekrényben összekötve a föld és a 0, hanem rendesen le van földelve a talajba!Végülis teljesen mind1, hogy melyik módszerrel van megoldva?

És egy tényleg utolsó kérdés: az oszlopról a házba 4 vezeték jön? 3 fázis meg 1 N vezető???
(#) zsoltee0001 válasza LaciMaci hozzászólására (») Júl 18, 2008 /
 
a nulla nem ráz. igen.

"A telkünkön nincs a bizti szekrényben összekötve a föld és a 0, hanem rendesen le van földelve a talajba!Végülis teljesen mind1, hogy melyik módszerrel van megoldva?"

nem teljesen, jobb az a megoldás, hogy külön van a földelés a nullától.

"az oszlopról a házba 4 vezeték jön? 3 fázis meg 1 N vezető"

igen

(#) LaciMaci válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 18, 2008 /
 
Nagyon szépen köszönöm!
(#) button99 hozzászólása Okt 8, 2008 /
 
hali!
Lenne egy kérdésem.ha nem a bizti szekrényben van összekötve a föld és a nulla, hanem a bizti szekrény fölött egy dobozban, ez így jól van megcsinálva?
(#) csdome hozzászólása Okt 8, 2008 /
 
szükseged van egy fáziscserkara meg egy próbalámpára

a fázissceruruzával megkeresed melyik vezeték a fázis, (amelyiknél világit) utanna bekotod a probalámpát a fázis meg a kimaradt vezetékek egyikére. ah lenomsa a firelét akkor a földre kötötted. ha világit akkor a nullára. ha nincs firelé a hálózaton akkor ne probálkozz mert VESZÉLYES! merughat és a földelővel ötve is világit.
(#) uki hozzászólása Dec 16, 2008 /
 
Sziasztok,
végig olvastam a topikot, és sok hasznosat olvastam, de maradt egy kérdésem, amire nem biztos, hogy 100%-ban felfogtam, hogy kaptam-e választ? Szóval, nekem az lenne a problémám, hogy adott egy átlagos 1 fázisú hálózat. Drága apósom végzett rajta tesztet, és a kérdésével elbizonytalanított. Ha jól tudom, akkor ha műszerrel mérek a fázis és a nulla között, akkor ugye ott 230V van, és ha mérek a fázis és a föld között, akkor szintén. Apósom próbalámpával tesztelt egy csillár bekötést. A nulla és a fázis között rendesen világított a próbalámpa, majd valamiért a fázis és a föld között is kipróbálta. Erre leverte a biztit. De rendesen, a mérő óránál lévő fő biztosítékot, pedig az elősztótáblában a lakáson belül még fi relé is van. Szóval ez normális jelenség? Előre is köszi, és bocs ha erre már valahol született válasz.
(#) Thomy válasza uki hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Egyrészről nem normális szerintem, amennyiben a fí relé az adott áramkörre van kötve és megfelelően! Annak ugyanis lényegesen gyorsabb a működése, mint a kismegszakítónak.
Másrészt meg normális, hogy valamit levágott Erre való a nullázott rendszer
(#) uki válasza Thomy hozzászólására (») Dec 17, 2008 /
 
Szia, köszi a válaszodat.
Akkor ha jól értelmezem, ha nem lenne a fi relé, akkor a jelenség normális, apósom tulajdon képpen zárlatot generált. Annak meg, hogy miért nem a biztosíték tábla megfelelő kismegszakítója oldott le, hanem a mérőóra melletti "fő" megszakító, ezer oka lehet, ahogy más forumokon olvastam.
Na de be lehet kötni egy fi relét rosszul???!!!!
Köszi.
(#) Norberto válasza uki hozzászólására (») Dec 17, 2008 /
 
Idézet:
„apósom tulajdon képpen zárlatot generált.”


Ez tulajdonképpen nem zárlat, hiszen egy működőképes fogyasztót kötött a fázis-föld közé. Egyszerűen csak áram folyt a föld-vezetőn. Aminek nem szabad megtörténnie üzembiztos és egészséges állapotban. Pontosabban megtörténhet, csak nem jelent jót.

Hogy be lehet-e kötni rosszul? Persze, mindent be lehet, aminek egynél több kanóca van
(#) uki válasza Norberto hozzászólására (») Dec 17, 2008 /
 
köszi, részben megnyugodtam, elvileg akkor nem teljesen veszélyes az egész lakás, egyszerűen csak ne nyúlkáljunk a nem megfelelő helyekre.
Ami a Fi relét illeti, itt úgy van bekötve, hogy az órától jövő betáp Fázisa és nullája megy a relébe, ahonnan a nulla megy a nulla sínre, a fázis pedig az első kismegszakítóba, ahonnan fésűs sinnel van tovább "osztva" a többi kismegszakítónak.
a betáp föld pedig megy a föld sínre.
ez így elvileg jónak tűnik, igaz ?

(#) Norberto válasza uki hozzászólására (») Dec 17, 2008 /
 
Ezt tudom linkelni: LINK
(#) szucs1974 válasza uki hozzászólására (») Dec 17, 2008 /
 
Elvileg teljesen jól van bekötve.

Nem lehetséges hogy amit levert az is egy FI relé volt?
Mert olyat már láttam hogy lement a FI relé is meg a biztosíték is. de hogy a FI maradjon olyat nem
(#) szucs1974 válasza uki hozzászólására (») Dec 17, 2008 /
 
Ja a FI relét le tudod tesztelni, mert mindegyiken van egy teszt gomb, ha megnyomod leold.
(#) uki válasza szucs1974 hozzászólására (») Dec 17, 2008 /
 
Szia, köszi a megerősítést a bekötések helyességét illetően. Azért ez megynugtató.
Hogy az a másik FI relé-e, ezt nem tudom, nem is gondoltam rá, de most, hogy említed, gyanús, utána fogok járni.

(#) uki válasza szucs1974 hozzászólására (») Dec 17, 2008 /
 
tesztgombra frankón leold, látszólag minden rendben. köszi.
(#) szucs1974 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Dec 17, 2008 /
 
Vagy csináltunk már olyat is hogy nagyáramú fogyasztónak külön FI relé pl. Kerámialapos tűzhely.
De inkább a bojler a biztosabb.
(#) uki válasza szucs1974 hozzászólására (») Dec 18, 2008 /
 
Sziasztok, mindenkinek köszönöm a segítséget, röviden leírom a végkifejletet. A lényeg, hogy nem is volt probléma. Az első próba lámpás teszt során ugyan is az izzó is elszállt, adva egy nagyobb löketet a hálózatnak. A kinti, az óra melletti biztosíték meg, ami leoldott a benti FI relé helyett, szintén egy FI relé, mint kiderült, és ahogy azt szucs1974 kolléga nagyon jól sejtette! Egy új izzóval történt teszt során az izzó már nem szállt el, így szépen leoldott mind 2 FI relé. Szóval minden rendben. A kinti FI relé ugyan egy kicsit érdekes nekem. Az objektum egy társas ház, 3 önálló órával, de ha ez a kinti FI leold, akkor egyik lakásban sincs áram. Én még nem találkoztam ilyennel. Ráadásul már nemi mai darab, min. 10 éves lehet.
Na mindegy, lényeg, hogy minden rendben.
Köszi mégegyszer!
(#) sermonis hozzászólása Ápr 10, 2010 /
 
Sziasztok!

Mi van akkor, ha a föld vezetékbe sorosan bekötök egy jó izmos teljesítménydiódát?? Ekkor a villanyóránál (ahol össze van kötve a föld és a nulla) felől nem folyhat vissza áram, viszont az esetleges hibás készülék felől folyhat áram.

Ti mit gondoltok?

Előre is köszönöm!
Sermonis
(#) The_Saint hozzászólása Dec 20, 2010 /
 
Üdv,

egy kis segítséget szeretnék kérni. Egyszerű villanykapcsolós szitu, de mintha valami hibát látnék a rendszerben. Íme:
Csillár lóg a palfonról a konyhában, 1 darab 60W-os izzóval. Izzó kiég, ki kell cserélni. A konyhához tartozó kismegszakítót nem kapcsoltuk ki először. Lekapcsoltuk a lámpát (ami kiégett). Kicsavarom és próba képpen DM-el mérek rajta egyet. Ám-lám 90VAC. Elő a fázisceruzát. Az alsó érintkezőn halványan világít, az oldalsón semmi. Felkapcsoljuk a kapcsolót. Fázisceruza rendesen fázist jelez. Rámérek 230VAC. Ok. Kikapcsoljuk a kismegszakítót. Újabb mérésnél 10VAC az alsó és oldalsó érintkező között, a kapcsoló bekapcsolt állapotában...kikapcsolva ebben az esetben elhanyagolható a mért érték. Gondoltam lecsekkolom egy másik műszerrel, de az eredmény ua. lett. Ez így normális? A kapcsolót leellenőriztem, a fázist szakítja meg. De fogalmam nincs honnét kerül 90VAC lekapcsolt vezetékre...
Szívesen veszek minden ötletet!

Üdv
The_Saint
(#) gg630504 válasza The_Saint hozzászólására (») Dec 20, 2010 /
 
50 hertzen 7 megohm ellenállása 450 pikofarad kapacitásnak van. Pár méter vezetéknek van ennyi.
DM ellenállása feszültségméréskor 20 megohm. Simán mérhetsz vele 90 voltot. Minden jól működik.
Ha hideg analóg műszerrel méred, ami például 33 kiloohm/volt érzékenységű, természetesen teljesen más eredményt fogsz mérni.
(#) The_Saint válasza gg630504 hozzászólására (») Dec 20, 2010 /
 
Szia, hát köszi a gyors választ. Nem fejtenéd ki kicsit bővebben? Ha jól értem akkor ez egy kapacitív úton összeszedett feszültség? Minél hosszabb a vezeték, annál több lehet? Köszi!
Üdv, TheSaint
(#) kvez hozzászólása Máj 31, 2011 / 1
 
Helló!
Lenne egy kérdésem hozzátok, adott egy vilanyóra a telek szélén, adott onnan 30m-re egy bódé. Na már most az a helyzet, hogy elkéne juttatnom a 3 fázist a bodéig, de csak 4 eres vezetékem van dologhoz, ami ugye gáz. Arra gondoltami van akkor, ha én a 0-t meg a nullázót(földet) össze kötöm közvetlen az óra után és a bodénál szétválasztom. Ez lenne a betápja a dolognak elötte semilyen fogyasztó nem lenne. (tudom ilyet TILOS de meg kell oldani ) A másik nagy kérdésem (ami nem ez eset itt már 5 eres a vezeték) hogy ha nekem a betáp 5x6mm2 - es vezeték amit leosztok 3x230v-ra vagy is csak 230 al használom, akkor ha mondjuk és mind 3 fázist 32A-al terhelem, akkor az 5 eres vezeték ami elbír 32A-t de összegébe a 0 nem olvad el?(ugye ott folyik minden). Erre mi a megoldás, nekem minimum 3x32A kell.
Következő: »»   2 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem