Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelem alkalmazása a lakás energia ellátásában
Lapozás: OK   21 / 242
(#) tbence3 válasza Apec hozzászólására (») Jan 1, 2011 /
 
Szegeden a Szilánk nevű kft-t ha felkeresed ők tudnak rendelkezésre bocsájtani kifejezetten napelemhez használatos üveget. Korábban már beszéltem velük erről.
(#) greenpower válasza tbence3 hozzászólására (») Jan 1, 2011 /
 
Nálam a cellákat a huzalozás (Tabbing wire) tartja össze, és a szilikon amit a sarkaira rakok a celláknak. Ha megköt nincs esélye elmozdulni.

A feszültséget Arduino mikrovezérlővel mérem majd perces mintavétellel amit Etherneten küldi majd az adatbázisba. Az áramerő sönt ellenállásával még gondjaim lesznek mert 0-30V és 0-20A tartományban kellene mérni a mikrovezérlő meg csak 0-5V tartományban mér 8bit (0,02V) felbontással. Ha 1 A pontossággal szeretnék mérni akkor kb. 10W veszteség lesz majd a sönt ellenálláson. De azt hiszem egy műveleti erősítő megoldja ezt a problémát.
(#) greenpower válasza greenpower hozzászólására (») Jan 1, 2011 /
 
bocsi tévedtem a felbontás 10bit, szóval lehet hogy mégsem kell műveleti erősítő. De ennél a fázisnál még nem tartok, más komplikációk még felléphetnek.
(#) tbence3 válasza greenpower hozzászólására (») Jan 1, 2011 /
 
azért a huzalozás nem tartja össze teljes mértékben. Az EVA fóliát ahhoz tudnám hasonlítani mint ha pl. kiöntöd a cellákat műgyantával. Szóval távolságot tartja valamint egy síkban tartja a cellákat.
(#) greenpower válasza tbence3 hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Nem tudom, nálam a 2mm-es ónozott szalag nagyon összetartja. Egy cellát alul két sor és felül is két sor tart. Mikor forrasztás közben mozgatom az egész sort egyben mozog az egész mintha egy darab lenne. Szilikont csak a sorok távolságtartására használok és biztonság kedvéért minden cella egyik sarkára nyomok egy 2 centis "gombócot". Az üveg és a hátlap között van 3-mm hézag amiben majd az aktív hűtés levegője fog keringeni.
Igazi megoldás a Silgard lenne, láttam egy youtube videót amiben a fickó ezzel csinálta de a Silgard annyiba kerül mint az egész panel
(#) girhes hozzászólása Jan 2, 2011 /
 
Szia Greenpower!

Végre egy tökös gyerek, aki beválall minden mozzanatot "hivatalosan" azaz hajlandó közzétteni minden adatot.
Bárkit kérdeztem a téli teljesítményekről csak hímelt-hámolt, meghogy a napelemnek napfény kell, de pontos számokat senki se mondott.
Olyan elismert villanyszerelő is volt, hogy amikor mutattam a cellákat, kiröhögött, hogy hiába kötöm őket össze ebből(36 db cellából) összesen vagy 3 watt lesz.
Meg ilyenek.
Mindig nézem az ebay-t, ott láttam 180Wp 85000 Ft/ db üzemmódba, itthon ez 140e Ft.
Jó a blog, csak így tovább!
(#) girhes hozzászólása Jan 2, 2011 /
 
Az alu profilt honnan szerzed be, meg milyen áron?
(#) greenpower válasza girhes hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Hali

Nincs mit ezen titkolni. Én úgy vagyok vele hogy a kritikát elfogadom/elismerem de csak olyantól aki jártas a témában és meg tudja cáfolni ha hülyeséget állítok.

Aki nem ért hozzá az kiröhög és azt mondja hogy nálunk ez nem éri meg.
A forgalmazó fikázza hogy milyen gagyi amatőr konstrukció.
Akit érdekel a téma az utánajár és azután utánaszámol, ha tévedtem kijavít.
Aki pedig hasonló cipőben jár az tanácsot ad vagy tanácsot kér attól függően hogy Ő meddig jutott.

Ami a 180Wp-s panelt illeti a mai reális kiskereskedelmi ár 1,7~2 euró/Wp. De ha magad szerzed be az alkatrészeket és van egy kis ezermester vénád a harmadából össze lehet hozni.

Egy dolog fontos, a napelemnek napfény kell hogy igazán jól termeljen. Télen ideális szögben 32Wp-t mértem egy 65Wp-s panelen. De ez az érték az optimális munkapontban volt ami nagyon hőmérséklet, tájolás és fényerő függő. A rendszert amit most építek tesztelés és tapasztalat szerzés céljából építem 3*65Wp teljesítménnyel, ha beválik belevágok a 2kWp-s projektbe. Addig pedig remélem sok emberrel találkozom aki hisz benne hogy nálunk is megéri a napfény befogása. EZT megnézve van okunk a bizakodásra
(#) greenpower válasza girhes hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Az ALU profil az sima 900*70*2mm Alu lemezből van L alakba hajlítva, így a legolcsóbb , csak kell hozzá lemez hajlító. Szerencsére a faterom bádogos úgyhogy ingyen van
(#) greenpower válasza anbonn hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Ez a extraclear üveg mennyibe kerül és hol lehet beszerezni. Mezei üvegesnél szerinted megrendelhető?
(#) KTobi válasza greenpower hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Ha nem probléma, meg tudnád adni az €/m^2 árat? Kíváncsi vagyok mire jönne ki. Az ősszel cserepeztünk egy házat, és hát, nem olyan túl olcsó a cserép se. Szöget ütött a fejembe, hogy mi volna, ha rögtön a tetősíkbe beépítené az ember a napelemeke, napkolektort. Csak megfelelően kell kialakítani a tetőszerkezetet.
(#) greenpower válasza KTobi hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Minek az árára vagy kíváncsi, ALU lemez vagy a napelem?
(#) KTobi válasza greenpower hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Napelem, a panel amit összeraktál. Tehát ekkora lett, meg ennyibe került, ennek az aránya érdekel.
(#) greenpower válasza KTobi hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
A napelemeket meg a többi apróságot ebben az E-Bay shopban vásárolom. Angliában van úgyhogy nem kell vámot fizetni mint az USA-ból. Kb. 2 hét alatt jön meg csomagban.
(#) greenpower válasza KTobi hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
A napelem 70*80cm (0,56m2) 65Wp teljesítményű és darabja kb. 47 euróba került. ITT szét van írva aprólékosabban.
(#) greenpower válasza KTobi hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
De ha már cserép, akkor a jövőt ezekben látom. És az igazán profi pedig ez lehet
(#) tbence3 válasza greenpower hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Ha jól tudom akkor van erre egy magyar szabadalom is. Flexibilis napelemből csinálják. Bővebben: Link
(#) greenpower válasza tbence3 hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Az a kérdés hogy mennyiért fogják árulni. Ha 1-1,5euró/Wp + a mezei cserép ára akkor vevő vagyok rá, ha több akkor nálam felejtős.
(#) anbonn válasza greenpower hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Igen, én mezei üvegesnél veszem, méretre vágva kb 35000 Ft/m2
(#) greenpower válasza anbonn hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Mennyi ??? Nem 3500?
Én 7,5euroért veszem a 70*80cm-t
(#) anbonn válasza greenpower hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Bocsi! egy nullával több lett
(#) cimopata válasza greenpower hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
A sima üvegnek nincsen valamennyi szűrése az UV tartományban? Mert ez esetben ha 4mm-zs üveget használsz akkor az már jócskán csökkenthet az UV tartalmon ami csökkenti a kimenő P-t.

Tipp: Esetleg lehetne tenni egy próbát üvegfedél nélkül.

Lehet hogy rosszul tudom
(#) fpali53 válasza girhes hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Megkérdezhetem, hogy az ebay melyik oldalán találtad?
(#) anbonn válasza cimopata hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
De igen! Ezt próba nélkül is biztos! A sima ablaküvegnek csak a látható tartományban van olyan (megközelítő) fényáteresztő képessége mint a solar üvegeknek, UV tartományban a vastartalom jelentősen csökkenti a beeső fény mennyiségét.
(#) greenpower válasza cimopata hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Már én is gondolkodtam azon hogy le kellene mérni üveg nélkül a teljesítményt. Csak az a gond hogy mikor rakom össze az üveglap már bele van ragasztva a keretbe és annak a hátuljára rakom az elemeket.
De azt mondjuk kipróbálhatom hogy egy elemet lemérek aztán beteszem az üveg mögé és úgy is lemérem.

Hasonlót tervezek nyárra mikor hűtés és aktív léghűtéssel szeretnék egy teljesítménygörbét lemérni.
Meg azt is érdemes lenne kipróbálni hogy sima ablaküveg és az anbonn által említett extraclear üveg között mennyi a különbség.
(#) cimopata válasza greenpower hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Én inkább valami polikarbonáttal vagy plexivel fedném be cellákat.
(#) greenpower válasza cimopata hozzászólására (») Jan 3, 2011 /
 
Ideális az lenne, mert nem kellene felni hogy összetörik, de a műanyag nem annyira tartós mint az üveg. Idővel (10-15 év) a fény áteresztő indexe is csökken. Legalábbis nem tudok olyan műanyagról ami hosszú éveken át vetekszik az üveg fényáteresztő kepésségével. De ha létezik ilyen és elfogadható az ára akkor vevő vagyok rá. Silgardbol öntött lap szerintem ilyesmi lehet de baromira drága.
(#) cimopata válasza greenpower hozzászólására (») Jan 3, 2011 /
 
10-15 év alatt az üveg lehet több energiát meggátol mint a 10-15 év után a műanyag alapúaknak az öregedése.

De ez mind-mind csak feltevés. Jó lenne ha valaki szolgálna gyakorlati tapasztalatokkal.
(#) tbence3 válasza greenpower hozzászólására (») Jan 3, 2011 /
 
Én is ezért vetném el a plexi használatát. Arról nem is beszélve, hogy a nyári napsütésben jelentősen fel is melegszik és még könnyebben vetemedik.
(#) anbonn válasza greenpower hozzászólására (») Jan 3, 2011 /
 
http://napra-kesz.hu/napkoll_ossze.html
Következő: »»   21 / 242
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem