Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Robotika kezdőknek
 
Témaindító: mspike, idő: Júl 18, 2005
Lapozás: OK   31 / 82
(#) DaviS válasza borvendeg hozzászólására (») Feb 14, 2011 /
 
Igen sajnos baj van vele, de talán egy zavarszűrő megoldaná a problémát, csak nemtudom milyen értékü kondit szokás ehhez használni.
(#) borvendeg válasza DaviS hozzászólására (») Feb 14, 2011 / 2
 
100nF-et használok nagyfrekis szűrésre. De akkor sem szabad ezt csinálnia. Főleg hogy a másik nem csinálja. Boltba vetted? Nem lehet visszavinni?
(#) DaviS válasza borvendeg hozzászólására (») Feb 14, 2011 /
 
Pár éve rendeltem az RC pandától. Forrasztok rá szűrést, aztán meglátjuk, hogy kuka-e vagy sem.
(#) DaviS válasza borvendeg hozzászólására (») Feb 14, 2011 /
 
Köszi a segítséget! Találtam a fiókaban pár 100nF-os kerámiát, rátettem és most jónak tűnik! (Remélem így is marad!)
(#) bodgabo válasza Prome hozzászólására (») Feb 14, 2011 /
 
Most nézegetem én is ezeket a játékokat, -szerintem- elviselhető az áruk és könnyű építkezni belőle.
Ja, és van lánctalpas (pontosabban gumihevederes) is.
Bővebben: Link
(#) Fizikus válasza vagnerjazon hozzászólására (») Feb 14, 2011 /
 
Van lanctalpas fem epitojatek is:
Lanctalpas 1
Lanctalpas 2

Innen lehet valogatni:
Fem epitojatekok
(#) DaviS hozzászólása Feb 15, 2011 /
 
Sziasztok!
Megtudná nekem mondani valaki, hogy a btm222 es bluetooth modul antennakimenete és földje között mekkora az ellenállás?
(#) Prome válasza bodgabo hozzászólására (») Feb 15, 2011 /
 
Szerkezetileg jobb, mint amire én gondoltam, de nekem úgy tűnik ebben nincs villanymotor.
(#) bodgabo válasza Prome hozzászólására (») Feb 15, 2011 /
 
Nem is arra gondoltam, hogy abból egy komplett robot alap kijön. Csupán a készletben van sok használható alkatrész, amik robot építéshez hasznosak lehetnek. Néha nagy kincs egy lemezdarab is két furattal!
(#) puli122 válasza DaviS hozzászólására (») Feb 15, 2011 /
 
Nálam 0 Ohm.
(#) Prome válasza bodgabo hozzászólására (») Feb 15, 2011 /
 
Így már értem, ebben viszont igazat adok.
(#) Prome válasza DaviS hozzászólására (») Feb 15, 2011 /
 
Szia!

Lehet hogy hülyeséget mondok, - nem kötekedés, csak kérdés - de egy léptetőmotor vezérlése nem elég egy pic önmagbában? Miért kell plusz ez az IC?
Legalábbis a jutubon láttam olyasmi videót ahol demoként egy piccel vezéreltek egy léptetőmotort.
(#) bzolitb válasza Prome hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Megoldhatod egy pic-el is, csak akkor használnod kell FET-es meghajtást, ugyanis egy léptetőmotor aránylag sok áramot vesz fel, én amivel dolgoztam, az 3 A és 3V-os, azaz 9W-os léptetőmotor volt. A PIC kb. 20-25mA táplálást tud a lábán kimenetkor leadni, ami kevésnek bizonyul a tekercsek megtáplálására. Ugyanakkor léteznek meghajtó ic-k léptetőmotorok vezérlésére, vagy akár dc motorok vezérlésére is léteznek H-híd ic-k. Kényelmi szempontot jelentenek ezek az ic-k olyanok számára, akik nem szándékoznak elektronikát tervezni, vagy nem tudnak.
(#) DaviS válasza puli122 hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Köszi nálam is csak nem tudtam, hogy ez normális-e.
(#) Prome válasza bzolitb hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Értem, köszi a választ. Bár gondolom sokminden számít, pl. a méret, vagy hogy a fetek összára több mint ez az példa szerinti IC ára. Viszont ha van fet a fiókban akkor célszerübb.
Nem tudod, a pc tápban azok a nagy lapos 3 lábuak fetek?
(#) bzolitb válasza Prome hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Konkrétan nem tudom a pc tápban mi micsoda, nem mélyedtem bele a pc tápokba. A léptető motorok vezérlésére pedig kénytelen vagy használni feteket, ugyanis én még egy olyan motorral sem találkoztam, aminek elég lett volna az 5V 20mA. A dc motorokat is tranzisztorokkal vezérlik egészen a 1 KW-os motorok környékéig. Szóval szerintem mindenképpen tranzisztoros meghajtás szükséges a motorok vezérlésére. Egyedül a szervó motoroknak elég a pic lába natúran, mert a szervókban kis elektronika található, és azt a kis elektronikát vezérled a pwm jellel, és majd a kis elektronika szabályozza, hogy a dc motor mekkora feszültséget kapjon. Remélem érthető valamennyire, de mégsem, akkor kérdezz bátran.
(#) Udani hozzászólása Feb 16, 2011 /
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem hogy hol lehet kapni vagy rendelni servo motort.
(#) bzolitb válasza Udani hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Modellező boltokban, vagy ebayen, én erről a kettőről tudok.
(#) DaviS válasza Udani hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Én ezt ajánlom http://www.zenn.hu/modelsport/index.php?cPath=22 itt elég nagy a választék, csak nem minden van készleten.
(#) Prome válasza bzolitb hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Idézet:

Konkrétan nem tudom a pc tápban mi micsoda, nem mélyedtem bele a pc tápokba. A léptető motorok vezérlésére pedig kénytelen vagy használni feteket, ugyanis én még egy olyan motorral sem találkoztam, aminek elég lett volna az 5V 20mA. A dc motorokat is tranzisztorokkal vezérlik egészen a 1 KW-os motorok környékéig. Szóval szerintem mindenképpen tranzisztoros meghajtás szükséges a motorok vezérlésére. Egyedül a szervó motoroknak elég a pic lába natúran, mert a szervókban kis elektronika található, és azt a kis elektronikát vezérled a pwm jellel, és majd a kis elektronika szabályozza, hogy a dc motor mekkora feszültséget kapjon. Remélem érthető valamennyire, de mégsem, akkor kérdezz bátran.”

sok
Köszi. igen ezt értettem. De kérdés: Olyan picike léptetőmotorra is érvényes ez, amit a fotón mutatok?
Bocsi elég halovány a kép.
És tudom, itt se a méret számit meg kellene mérnem, de úgy értem van esélye, hogy elbirja ezt a pic önmagában?
Végülis valami egyszerű túláram védelemmel védhető a pic nem arra az esetre ha megszorulna a motor s sok áramot kérne?
Vagy a túláram védelem helyett akkor már egyszerübb FET-et berakni...
Na mindegy...


Kérdés: Fet helyett használhatok teljesitménytranzisztort is?

Kép0383.jpg
    
(#) DaviS válasza Prome hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Szia!
Bár nem nekem szólt a kérdés, én is építettem már ilyen pici léptetőmotorhoz vezérlőáramkört. Szerintem a legegyszerübb megoldás egy sima tranzisztormező pl. ULN2003.
(#) Prome válasza DaviS hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Köszi!
Nekem van egy marék tranzisztorom pl. BD135. Ez is jó erre a célra? Mert akkor nem kéne költenem.
Viszont nem egészen értem a léptetőmotor vezérlést.
Próbáltam ráadni néhány voltokat, de csak jobbra balra ugrált...
Parallel portos és pices vezérlés egyaránt érdekel.
(#) bzolitb válasza Prome hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Nem teljesen értem, hogy miért akarsz mindenképpen segéd alkatrészek nélkül léptetőmotort vezérelni. De ha ilyen kis motort szeretnél, akkor jó megoldás DaviS által mutatott latch ic. A léptetőmotor nem attól hevül túl, és megy tönkre, hogy túl nagy áramot vesz fel, hanem ugye a tekercsekben forgatod a mágneses teret azzal, hogy mindig más tekercsre jut logikai egy vezérlő jel. Ha megszorul a tengelyed, akkor sincs semmi, ugyanis lépésvesztés jön létre, ami azt jelenti, hogy a forgó rész nem tudja követni az álló rész forgó mágneses mező fázisát. Ebből annyit veszel észre, ha lépésvesztés van, hogy "kalapál" a léptetőmotor, persze nem használ neki, de nem is megy tönkre egy-két lépésvesztésben. Szóval a léptetőmotor abban tud tönkre menni, hogy ha túl hosszú ideig kap logikai egyes jelet egy darab tekercs a motorban, ugyanis nincs ideje a tekercsnek visszahűlni, mint amikor forgatod rajtuk a mágneses teret. A latch alkalmazása pedig azért is célszerű, mert leválasztja a tekercseket a pic lábairól, és ez a konkrét típus tartalmaz záró diódákat is az áram lekapcsolásakor keletkező indukciós árammal szemben, valamint nagyobb áramot tudsz kivenni belőle, mint a picből.
(#) Prome válasza bzolitb hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Értem, Igazából a picet féltettem, direktbe ha megszorul nem az lenne hogy több áramot kér a pictől mint amit adni képes és akkor a pic megy tönkre?

Segédalkatrészeket csak az egyszerüség kedvéért akarnék elhagyni, persze csak ha ez megoldás.
Ha csak 20 mA alatti motort használok akkor elvileg működhet nem?
Esetleg védődiódát berakok akkor a pic már védett a túláramtól?

A másik ok a költségkiméleés. sok motort vezérlek, a sok segédalkatrész ára meg összeadódik.
Persze ha meg a pic ég ki akkor ez mégiscsak drágább.

Harmadik ok a helytakarékosság.
(#) bzolitb válasza Prome hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Többet nem tud kérni belőle, mint amit eladni képes a pic sztem. Ha félted a pic-et akkor elhanyagolhatatlan a segéd alkatrész, én általában ha nagyobb áramokkal, vagy induktív alkatrészekkel dolgozok mikrokontrollerrel, akkor optocsatolós leválasztást mindenképpen teszek a mikrokontroller lábaira. A védő dióda pedig nem a túláram védelem miatt szükséges, hanem amikor a tekercsen lekapcsolod a feszültséget, akkor a tekercsben áram indukálódik, ami ellentétes az üzemi árammal, ezért tesznek párhuzamosan diódát a reléknél is. Érdemes szerintem átolvasni a tekercsek működését a cikkek közt itt az oldalon. Helytakarékosságra csak azt tudom mondani, hogy smd alkatrész, amiből csak lehet (1206-os tokozású ellenállás 0,25W-os). A költséghatékonyságra pedig azt, hogy a biztonságnak, és a megbízhatóságnak ára van, el kell dönteni mi a fontos, és mérlegelni.
(#) lazsi válasza Prome hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Ez a tranzisztor jó lehet, kb. 0.5 - 1 Amperig. De ilyen áramoknál már rendesen melegedni fog! A képen lévő motor (csak nem egy floppyból való? kisebb áramú, ahhoz nagy eséllyel nem kell hűtés. Amire figyelj még, az a védődiódák: A motor tekercse elég nagy feszültséget is produkálhat (többek között ezért sem érdemes közvetlenül uC-ról hajtani, még ha bírná is árammal...). Az Ic-kben általában ezek is benne vannak.
A tartóáramhoz általában az üzemi feszültséget lekapcsolják az 50-70%-ára. De pl. egy 12V-os motor esetében akár 5V is elég lehet (így jól felhasználható egy PC táp...).
Ha jól tippeltem és valóban floppyból való a motor, akkor nézd meg, hogy az abban lévő meghajtó használható-e. Én csináltam olyat, hogy fogtam a floppyt, megkerestem a csatlakozóin a léptetés (STEP) és az irány (DIR) jeleket, és azt vezéreltem. Ez arra is jó lehet, hogy megismerd a motor vezérlését: megnézed, hogy a 4 vezeték közül melyiken van feszültség, majd léptetsz egyet és újra megnézed.
Ha érdekel, előkeresem, hogy melyik csatlakozási pontra mit kell kötni.
Idézet:
„Viszont nem egészen értem a léptetőmotor vezérlést. Próbáltam ráadni néhány voltokat, de csak jobbra balra ugrált...”

Egy jó hasonlat: Olyan, mint egy bicikli. A bicikli sem megy, ha csak az egyik pedált nyomod. Az kell, hogy megfelelő ütemben és sorrendben nyomod a pedálokat (kapcsolgatod a tekercseket). A neten rengeteg helyen lehet találni magyarázatot a működéséről.
(#) borvendeg hozzászólása Feb 17, 2011 /
 
Hello!
Aki BTM222 modult használ a kérdés elsősorban nekik szól.
Honnan tudom, hogy melyik az 1-es lába? Van az árnyékoló lemezkén egy kis benyomás, de nem olyan egyértelmű számomra.
Illetve ti milyen kapcsolás szerint használjátok? Az adatlapban sajnos nincs példakapcsolás.
(#) vagnerjazon válasza borvendeg hozzászólására (») Feb 17, 2011 /
 
Nem. Az a kis mélyített kör a 38-as lába neki. Onnan jöttem rá, hogy a modul egyik sarkának kivételével mindegyiken olyan láb van, ami GND(ez jól látszik a modulon a forrasztás miatt), egy nem. És ekkor már volt mihez viszonyítani.
Amúgy hogy érted, hogy az új antenna tesztet nem élte túl a modulod? (Ezt még régebben írtad.)
(#) borvendeg válasza vagnerjazon hozzászólására (») Feb 17, 2011 /
 
Úgy értettem, hogy be volt forrasztva egy panelra és egy NYÁK antenna volt rátervezve. Ahhoz, hogy ezt az antennát megszüntessem e kellet forrasztani a panelról, de sajnos 2lába levált.

Te hogyan kötötted be? Valami visszajelzőled ilyesmi van rajta?
(#) vagnerjazon válasza borvendeg hozzászólására (») Feb 17, 2011 /
 
Értem, egyébként én amikor csináltam neki egy második panelt, úgy "forrasztottam ki", hogy a lehető legtöbb ónt lehúzogattam a pákával, aztán tapétázókéssel "levágtam" a modult a NYÁK-ról, így kicsit sem sérült meg.

Én a következőket kötöttem be: GND, VCC, PVCC(összekötöttem a VCC-vel), Tx, Rx, antenna. Visszajelző LED nincs, de nem is foglalkoztam vele, hogy lehet-e tenni rá.
Következő: »»   31 / 82
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem