Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   333 / 843
(#) proli007 válasza Tonybacsi hozzászólására (») Márc 12, 2011 /
 
Hello!
Nem kell szomorkodni, hanem a követelményeidhez illeszkedő kapcsolást kel kiválasztani, ha van ilyen.
üdv! proli007
(#) Alkotó hozzászólása Márc 12, 2011 /
 
Proli007 lapbortápjához (ez az), készítettem egy másik paneltervet. Szintén a szerző elképzelése szerinti relés előszabályzó is van hozzá, amiről már korábban itt írtam pár sort.
Most egyberajzoltam a két fokozatat. A kapcsolás egy kicsivel másképpen néz ki, mint az eredeti.
1. Teljesen külön vettem a vezérlés tápját, az előválasztó beilleszthetősége miatt.
2. A bemenetre került egy soros "áramkorlátozó" ellenállás, ami a kapcsolgatások miatt jelentkező áramlökéseket igyekszik tompítani.
3. Az értékek elvileg 80V/4A határokhoz illenek.
4. A fetek kaptak egy-egy source ellenállást.
5. Az áram és feszültség mérés osztótagjait is a panelre tettem, méghozzá tirmmeres osztóval, tehát bármilyen 200mv-os alapműszert tudunk használni, ami egyből a kívánt mennyiséget fogja mérni.
6. Végül szintén proli007 gondolata alapján, a LED-eket nem közvetlenül az IC-k kimenetei hajtják meg, hanem kapcsoló elemen keresztül, amivel elértük, hogy nagy áramú LED-eket is használhatunk, illetve pl. az áramkorlát elérésekor még egy zümmert is használhatunk.

Ez még csak terv, nem próbáltam ki, de nagyon bízom abban, hogy jól fog működni.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 12, 2011 /
 
Várok minden építő jellegű észrevételt javaslatot.
(#) saraha válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 12, 2011 /
 
Szia.
Hűű..80V-os 4A-es, :eek2: Ez aztán nagyon bizalomgerjesztő.Sajnos az én 2x100V-os labitápommal vannak problémáim úgyhogy ezt a kapcsolást látva lehet bontás lesz annak a vége.
(#) Doncso válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Ez nekem nagyon tetszik. Ha ezt tudom, hogy ezen munkálkodsz, vártam volna egy kicsit, és ezt építem meg, nem az RT-set. Sebaj. Ez viszont nagyon igéretesnek tünik. Legfeljebb mekkora disszipációt kapnak majd a FET-ek?
(#) blackdog hozzászólása Márc 13, 2011 /
 
Sziasztok!

Még régebben valaki belinkelt nekem egy viszonylag egyszerű tápegység rajzát ahol az áramkorlát működését nem csak LED jelezte hanem hang is.
Nem találom sehol.
Tud valaki adni nekem egy ilyen kapcsolást?
(#) Alkotó válasza Doncso hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Még csak papíron létezik ez a fajta kombinációja proli labortápjának és relés előszabályzójának. A határadatokat is csak találomra választottam, de azért lett éppen 80V, mert így még a 100V-os puffer-elkő biztonságosan használhat (Ubemax=91,8V). Az áramnál meg arra gondoltam, hogy lehetőleg használjuk ki a lehetőségeket, de azért csak okosan.
Ha minden terv szerint alakul, akkor a kimeneti feszültség változása, automatikusan magával hozza a bemeneti fezsültség bizonyos lépcsőkben történő változását is. Ezért a lépcsők maximumánál van a maximális melegedés, azaz tulajdonképpen 4 maximum van a 4 fokozatnak megfelelően.
Mellékeltem egy táblázatot, amiben 80V/2-3-4A-re látható alul (zöldel aláfestve), az egyes fokozatokhoz tartozó elméleti maximum teljesítmény. Ha minden ideális, akkor ennek az 1/5-e jut minden FET-re. 2A-nél ez csak 14W/FET, ami nekem nagyon szimpatikus.

Ebben a megközelítésben, a feszültség növelhetőségén túl, benne van egy másik lehetőség is. Ha nem akarunk nagy feszültséget, mert mondjuk elég 20-30V, akkor ehhez jelentős áramot tudunk társítani, akár 10-15A-t. Ekkor azért más típusú vég-FET-re lesz szükség, és gondot okozhat megfelelő relét találni az előválasztó fokozathoz.
(#) SALáta válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Szép táp! Alkotós minőségű nyák Proli007 hővédelmét nem lehetne integrálni bele? Megint sokat akarok.
(#) Alkotó válasza SALáta hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Beszélek vele ez ügyben.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
A relés előszabályzó rajzán lévő R1=75-82k érték hibás, helyesen 180k- kell oda 80V-os Ukimax-hoz.
Nem volt jó ötlet egy dokumentumon belül lévő rajzokat meghagyni eredeti pozíciószámaikkal, mert így két darab R1 és R2 stb. van.
(#) Alkotó válasza Doncso hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Az RT-s táp nagyon jó, ne sajnáld ha belefogtál, mert a kapcsolgatósnak még lehetnek buktatói.
(#) CIROKL válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
A kérdésem nem pont hozzád intézem , csak úgy általánosan ?
Amit kiszúrtam az hogy ez a tápegység az nem a pozitív ágat szabályozza EZ mennyivel jobb vagy netán van e valami negatív hatása a megszokott pozitív szabályzástól ?
Hozzá nem értőként kérdezném a dolgot ezért jó lenne ha egy kicsit többet tudnék a két szabályozás közötti eltérésekről ? Az eddig legtöbb labortáp megoldás az a pozitív szabályozást használta , látni láttam már ilyen negatív szabályozású rajzot is ,de eddig még nem tanúsítottam iránta érdeklődést .
(#) saraha válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Amúgy csak a tápegység külön az tesztelt?
(#) CIROKL válasza saraha hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
(#) saraha válasza CIROKL hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Köszi Laci. :hide:
(#) zozz12 hozzászólása Márc 13, 2011 /
 
Itt már olyan fejlesztések mennek, hogy az követhetetlen! Sok sikert mindegyikhez!
(#) Doncso válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Hát, végül is igazad van, sokan mondták, hogy jó táp. tulajdonképpen ezért álltam neki.
A disszipáció az nekem is tetszik. Nem mindegy mennyi az annyi. Relével kapcsolatban, például tudnám ajánlani a gépjármű reléket, 12v-ról működnek, és van hogy 30A-t is tudnak kapcsolni, autósboltba, de még bontóba is találni ezer számra fillérekért.
(#) andras1 válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Minden elismerésem mellett kérdezném, hogy milyen progival készülnek a rajzaid? (3d-nyák-kapcsolás) Persze a Te érdemed hogy így néznek ki.
(#) Alkotó válasza andras1 hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Én ezeket használom: 3d=AutoCAD; nyák=SprintLayout; kapcsolás=ProfiCAD.
A programválasztást elsősorban az igényekhez kell igazítani. Egészen biztosan vannak ezektől sokkal "fejlettebb" lehetőségek is az adott probléma megoldásához (pl. EAGLE), csak a fejlettségért általában kötöttségekkel kell fizetni.
Abban teljesen egyetértünk, hogy egy program önmagában nem sokat ér. Alapvető feltétel, hogy saját szemléletünket is igyekezzünk belevinni a produktumba.
(#) andras1 válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Az tény hogy nincsenek kötöttségeid, viszont ez így sokkal nehezebb, sokkal több munkát ró rád hisz nincs "átjárhatóság" , kompatibilitás a programok között, míg egy célprogrammal all in one lehet ezeket a feladatokat megoldani. Éppen ezért még egyszer
(#) Kovidivi válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Az alkatrészeket Te készítetted, vagy valahonnan letölthető? Aztán ezeket csak pakolgatod a rajztérbe gondolom. A pontos pozícióját pl. az ellenállásnak kiszámolod, vagy rasztert állítasz be, és azon navigálsz, esetleg az Autocad mögött fut egy ablak, ahol a nyákterv látható, és ALT+TAB-bal váltogatsz gyorsan, és úgy pakolod az alkatrészeket? Nem akarok off lenni, melyik témát javasolnád, ahol pár szót beszélhetnénk erről? Köszi!
(#) lajos1969 hozzászólása Márc 13, 2011 /
 
Elkészült a labortápom!
(#) subi hozzászólása Márc 13, 2011 /
 
Sziasztok!
Megépítettem az ALKOTO féle tápot, ami szépen szabályozza a feszültséget. Az áram határolással azonban talán van valami bibi. Szeretném megkérdezni,hogy a P1 áramerősség szabályzó poti felső lábán hány volt feszültségnek kell lennie? Nekem 0.76 volt feszültség van. Ez jó?
Előre is köszönöm a választ!
(#) Doncso válasza subi hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Pontosan melyik tápról van szó? Van három. Lassan négy.
(#) emmzolee válasza lajos1969 hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Nagyon fain lett.
(#) subi válasza Doncso hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Szia!
A 2.7.1 -féle labortápról.
Üdv.
Subi
(#) lajos1969 válasza lajos1969 hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Ezután már egyszerűen ment, ugyanis ezt használom már régóta.

SDC13356.jpg
    
(#) lajos1969 válasza emmzolee hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Köszönöm.
(#) subi válasza subi hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Sőt, határozottan kimondható, hogy nincs áram korlát, nem működik.
Tudnátok segíteni mi lehet a probléma?
Subi
(#) qvasz2 válasza subi hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
De ugye a P3-at már próbáltad állítani? mert az arra való, hogy beállítsd a max áramot.
Következő: »»   333 / 843
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem