Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » DCF77 óra Nixie-csövekkel
Sziasztok!
Elég gyenge az érdeklődés... A PIC felprogramozásában is tudok segíteni, ez ne legyen az akadálya a megépítésnek.
Ha nem vagyok indiszkrét, hány fő jelentkezett?
Az tényleg nem sok. Remélem, hogy mások is csatlakoznak, akik szeretnének maguknak egy gyönyörű órát!
Szia HP41C!
Egy készlet panelre én is jelentkezem! Mivel trafós panelem már van sooty jóvoltából, ezért egy dc-dc konverteres kellene, a kijelzőpanelből pedig szeretnék egy Z573-ast. Nem tudom készült-e kijelző kijelző panel terv az IN-18, vagy a Z568M-hez? Ha van ilyen terv akkor a kijelzőpanel olyan kellene. A következő órát ezek valamelyikével építeném.... :yes: Érd és környékén lakók PIC programozásában tudok segíteni.
Szia,
Láttál már élőben IN-18-akat? Csak egy jótanács hogy ha még nem és most készülsz venni akkor előbb nézd meg valahol élőben (mondjuk az AAET-n az én standomon), mert szerintem mindent összevetve nem ér kétszer annyit mint a Z566M :yes: Jó, tudom én könnyen beszélek mert nekem már van, de sooty szavaival élve "kicsit túl van árazva". üdv.
Szia,
Igen láttam már élőben, de nekem tetszenek azok a 10cm-es "slagok". A Z566M 30mm-es karaktereket ír, a Z568M 50 mm-eseket, és az IN18 40mm-eseket. Mindenképpen valami nagyobb csövekben gondolkozok a következő óra megépítésekor. Egyébként tényleg durva ára van az IN-18-nak....
Sziasztok
Engem is érdekelne a nyák gyártás az órához! Gratulálok a remekműhöz Idézet: „Akinek kellene, pontos megjelözéssel (DC-DC konverteres vagy transzformátoros) illetve a kiválasztott kijelző panel megoldásával írjon privát üzenetet.”
Szia!
Sajnos nincs (még) Z568M csőhöz panelterv...
Gondolom még egyenlőre irányárat nem tudsz mondani igaz?
Sziasztok!
Az ár a darabszámtól és a határidő rövidségétől is függ. Fordítsuk meg a kérdést, milyen panelenkénti árig mehetünk el?
A z566m-mel letesztelem a mostani Mule v2 panelt, mert nem szertném, ha meglepetés érne, mint a trafós esetében (kapcsolás teszteléshez készen van, de paneltervet módosítani kell). A nagy órához, Z568m-hez kisgeri készített paneltervet, azt át lehet alakítani a Mule v2 "szabványos" csatolófelületére. Az In-18-ra meg kell tervezni a nyákot, de ott sok esetben gyári foglalattal együtt árulják a csöveket (in-12b-nél is) és a nyák tervezésénél azt is figyelembe lehet venni. (Ha már az in-18 -is drágának tűnik, a z568m még inkább annak fog tűnni a z568m panel így hatalmas lesz, talán 2 db-onként kellene egy modult tervezni)
Igen, át lehet alakítani azt a paneltervet nagyon könnyen, de: ekkora csöveknél olyan nagy lesz az anódáram a multiplex üzem miatt, hogy azt a 74141 szerintem már nem fogja elviselni. 74141 max árama 7mA, Z568M multiplexálva meg 25mA. Azért kíváncsi vagyok más véleményére is, mert senki kedvét nem akarom elvenni, csak én biztos nem állnék neki ezzel kísérletezni, hogy vajon kinyírom-e a driver IC-t.
A nagy órával is van már fejlemény, Hp41C már küldött programot a PIC-be, sikerült is végül felrakni, és mennek a tesztek. Számítógéppel már kommunikál, adatok mennek oda-vissza.
Sziasztok!
Tekintettel a csövek áraira a Z568M és az IN18 verziókból nemigen fog összejönni a sorozatgyártáshoz való mennyiség...
Szervusz!
Én a nyáktervnek is örülni fogok!
Szia!
Sajnos nem rendelkezem egyik fajtával sem, így nem is tervezem a panelt sem..
Ha lesz egy kis időm, átrajzolom majd a nem multiplexes változatot, bár a fentebb említett áramproblémák miatt én biztos nem fogom kipróbálni. Bár nem kötelező a 74141, tranzisztorral is meg lehet oldani.
A nagy órán most tesztelem a dátumbeállítási problémákat, az eredményt majd küldöm nemsoká privátban.
Az adatlap szerint a z566m-el se nagyon kellene mennie annak is 20mA -a csúcsárama, de azzal a régi változat működik. A 200v -os minimális tápfeszt a dc-dc konverter tudja. A z568m és a z566m egyéb paraméterei között nincs nagy eltérés ( ha el nem néztem)
Igen, ezt én is néztem, hogy hogyan működik neked a Z566M-ekkel. Fényerőben van valami különbség ahhoz képest, mint ha a csövet sima egyenárammal a névleges áramával hajtanád meg? Nem kizárt, hogy működik a Z568M-ekkel is egyébként, ki kell próbálni. Ez a DC-DC le tud adni 5-6W-ot? Z568M-hez ennyi kéne. Z566M-hez "csak" kb. 3.4W. Legalábbis papíron, névleges mennyiségekkel. Elmegy kevesebbel is természetesen, maximum nem lesz akkora fényereje. De ki kell próbálni. Z566M-eknél mennyire melegszik a DC-DC nálad?
Most akarom lepróbálni, de a diódát ki kellen cserélnem az uf-es re. Utána tudok beszámolni a tapasztalatokról. Lehet, hogy itt is baj lesz a nagyobb frekvencia miatt, ezért nem mondanám ki előre a verdiktet. :no: ezt a mostani dc-dc-t nem biztos, hogy a z568m-nél erőltetni fogom
Összerakom már a kijelzőpanelt működőképesre, mindegyik csővel benne, aztán kipróbálom a DC-DC-t egyszerre mind a 6 csővel. Bár szerény véleményem szerint kevés lesz. Viszont van másik DC-DC rajz is, az 10W-ot minden további nélkül lead.
Rápróbáltam a Mule v2-re a v1 z5660m-es paneljét minden módosítás nélkül. Más az anódok sorrendje és hátrafelé néz, de működik. A melegedést, nem tudom tesztelni, mert ez a példány a z573m-ekkel is meleg. UF csere után kiderül. :yes:
Mit ne mondjak, jól néz ki! UF csere utáni állapotra én is kíváncsi vagyok! Azzal a kicsi órámmal nagyon elégedett vagyok, a FET picit langyos, de amúgy minden más teljesen hideg.
Na végeztem egy kis tesztet: Próbaképp összedobtam egy fix kijelzést, anódellenállás 33k csövenként. Először a nagy óra tápjára raktam rá, a kapocsfesz leesett 265V-ra, és a 6 cső felvett összárama 24mA volt. (1. kép) Utána ezt az egészet ráraktam a DC-DC konverterre is. (2. kép) Maxra feltekerve 165V volt a kapocsfesz, a 6 cső árama összesen 7.4mA volt. Ez a kijelzési képen is látszott, bár a fénykép elmosódott kicsit. látszik, hogy 2-es ki sem tudott gyújtani teljesen, meg amúgy is sokkal kevesebb volt a fény, és vastagabb az ionizált gázréteg. Ez utóbbi teszt nyilván nem volt teljeskörű, mert egyszerre csak 1 cső virítana 25mA-rel, de konstansan a 25mA árammal meg az összes csövet meg kéne tudja hajtani. (valószínű hogy kicsit kisebb ellenállásokkal) De szeritem ekkora csövekhez már a másik DC-DC kell.
Valószínű igazad lesz, de a 33k anódellenállást soknak gondolom (a z566m-eken 5,5k ohm volt), a 165v meg bizonyosan kevés a z568m-nek (most kapcsoltam le a tesztet, persze így rendesen langyos volt a hűtőborda és a 100 uH, 74141 nem melegedett egyáltalán.) Még az in-18 -ra kíváncsi lennék, hogy elviszi-e, de abból nekem csak 1 db-van Megdöbbentően szépek a nagy csövek működés közben
Persze a multiplex miatt kell a kisebb anódellenállás, de a példádon statikus a hajtás.
Igen, szerintem is sok, azért is írtam, hogy nem teljes a teszt. Ahogy szerintem ki lehetne próbálni rendesen, cső nélkül, 1db 8k-s ellenállással. Vagyis maradjon 200V a kapocsfesz, 25mA az áram, akkor ohmtörvénnyel 8k jön ki, ami helyettesíti csövet és az anódellenállást is. (elég ennyi, mert csak ez van 6-szor, de egyszerre úgyis mindig csak 1 működik) Ha ezzel az ellenállással nem esik durván 200V alá a fesz, vagy beállítható ennyire, akkor jó. Fűteni persze fog a teszt alatt. Tényleg nagyon szépek, de élőben az igazi, ezért csináljuk. Én is most láttam először egyszerre 6-ot működni élőben!
Sziasztok!
Tegnap este először jutott el abba a fázisba a nagy óra tesztelése, hogy már a csöveket is vitte. Gondoltam megosztom veletek ezeket a pillanatokat! Megoldandó problémák természetesen még vannak, de halad előre a project! Ezúton is külön köszönet Hp41C kollégának a rendszeres javításokért! (a kijelzett időt ne nézzétek, mert a magas anódfesz miatt kioltott első 0-val fellépett a derengési probléma, így olyan időt állítottam be, ami nem 0-val kezdődik) |
Bejelentkezés
Hirdetés |