Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Témaindító: csonthulye, idő: Dec 10, 2005
Témakörök:
Mindkettőt akarod egy dobozba? A cső az tölcséres? 1 db van belőle?
A két sugárzót szeretném egy dobozba tenni, a csőből egydarabvan jelenleg, de tudok egy ilyen méretűt venni, nem tölcséres, ez egy egyenes darab, vagy vegyek két tölcséreset ebben a méretben?
Ez igaz és én csak tippeltem. Viszont sokat nem tévedtem de az is lehet rossz eredmény tudom. Így viszont hogy nem csak politizálunk , segíteni és tanulni is tud az ember
![]() Amúgy azt én is tudom hogy nagyon "bonyolult és összetett folyamat" ! Főleg ha azt akarjuk hogy aránylag minden hol jól szóljon ![]()
Sziasztok.
Mi történik akkor, ha egy reflexcsővet meghosszabbítok? Lefelé vagy felfelé mászik el a freki ?
Köszönöm a válaszod.
És mi történik akkor ha túl hosszú csövet alkalmazok?
Köszi, szerintem jó lesz a méretekből ítélve, nincs benne cső, a négy sarkát levágom az előlapnak, és ez lesz a cső helyett ugye? Így mekkora a rezonancia frekvenciája?
50 Hz. De pontosat csak akkor tudnál ha lemérnéd.
Alacsony hangolási freki. Nem kívánatos kiemelés , rossz impulzusválasz , csökkent terhelhetőség , a jutalma.
Köszi.Akkor majd megpróbálom belőni, hogy mikor a legjobb.
Ezt doboztrvezésnél kell eldönteni.
Terhelhetőség vagy inkább jobb mélyátvitel? A dobozméret és hangolás lehetőleg olyan legyen , hogy ne legyen benne kiemelés, ha nem direkt akarjuk. A csőátmérő lehetőleg olyan legyen amiben az áramló levegő sebessége nem haladja meg 30 m/s , különben suhogós lesz. A legjobb 15-20 m/s környéke. Azonkívül nagyon fontos a doboz belső oldalainak aránya. Erről több oldalt lehetne írni. Konkérét eseten könnyebb lenne elmagyarázni pár dolgot.
Ha esetleg tudnál valami leírást hangdogoz tervezésről, akkor azt szivessen fogadnám.És hogy kell kiszámíttani a csőben áramló levegő sebességét?
Célszerű erre a célra kifejlesztett szoftvert használni. Freeware soft most nem nagyon ugrik be ,de fizetősben a BassBox nagyon jó.
Komplett leírást a hangdoboz tervezésről ,ráadásul magyarul nem nagyon ismerek ,de részleteiben témánként tudok segíteni.
Köszönöm.
Egyébkén a H2000 15 cm-es mélyközép hangszórójával szeretnék készíteni két kis ládát reflexnyílással.Egyenlőre csak a ládát tudnám elkészítteni, és ha lenne rá keret akkor megvenném hozzá a hangsugárzókat.Ezt a magasat szeretném hozzá illeszteni.Mekkora láda kellene ennek a mélysugárzónak?Nagyjából 40-50 Hz-ig kéne lemenni, de számítt a láda mérete is mert álványon lessz, szóval túl nagy se lehet.Ebben tudnál nekem segítteni ?
Ajánlott alkalmazás: mélyközéphangszóróként, 12 literes b-reflex dobozban, 50-55Hz közötti hangolással.
Na elkészült a láda, hamarosan lesznek képek is.
A digibest-től NE rendeljetek. Aljas, hitegetős banda 1 hónapot vártam a hangszóróra, hiába. Majd mikor meguntam megrendeltem egy angliai forgalmazótól és 3-4 munkanapon belül hozta is a futár, összvissz max egy ezressel került többe így. A hangszóró tényleg jó, hangerőre nem lesz panasz, mélyátvitel megvan, jelenleg 200-230W körüli max teljesítényt kap, ez már bőven elég(de úgy gondolom 300Wig fel lehet vinni a belepumpált teljesítményt és nem fog neki fájni). A láda még nincs behangolva, de már így sem rossz. Úgy hallottam, hogy nem árt az új hangszórókat először kicsit járatni, és utána behangolni hozzá a ládát, mert eleinte még változhatnak valamicskét a tulajdonságai, ebből igaz valami vagy csak pletyka? Üdv Marcello G
Nem pletyka! Valóban be kell járatódnia, vagyis a friss, kemény membránközpontosító, ill. peremfelfüggesztés lágyul, és változnak kissé még a paraméterek.
Akkor jó hogy még nem vágtam le a PVC csövet
![]()
Nem lenne jó. A piezo magassugárzóhoz nem lehet rakni sima hangváltót, mert más az impedanciája. Amúgy az ilyesmit nem érdemes túl bonyolítani, a mélyet kösd direktbe, vagy esetleg sorba vele egy 1mH tekercset, a magassal sorban pedig kb 150nF-os fólia kondit.
Meg egy 8 ohm ellenállást párhuzamosan a piezó-val , hogy az impedanciát is helyre tegyük.
És ha azzal a "kb 150nF"
![]()
De ez a 150nF -os megoldás nem jó ötlet több szempontból sem. Egyrészt ha a szükséges 8 Ohm -os elenálással párhuzamosan zárjuk a jelet akkor a mély hangok csillapítva lesznek(pedig amúgy is sanszos ,hogy a magas az érzékenyebb) . A teljes impedancia lecsökken és ez terheli az erősítőt ,és nagyon nagy teljesítményű ellenálás kellene aminek bírnia kell a nagy ,mély impulzusok erősségét ,hogy elfűtse csak úgy a jelünk nagyrészét.
![]()
És ha mondjuk csak a kondi van a magassal sorba kötve úgy nem jó? Mert piezzónak elég nagy az ellenállása tehát 8 ohm körül maradna az eredő impedancia nem?
(bár lehet nem így van csak egy tipp)
Arra kell törekedni ,hogy egész sávban minél inkább hasonló legyen a terhelő impedancia. Ennek ellenére már én is alkalmaztam olyan megoldást (csak próbaként) amit te mondasz és nem is volt olyan rossz.
![]()
Nem feltétlenül kell helyretenni az impedanciát. Ezek a piezo sugárzók nem a szép hangjukról híresek és nem biztos, hogy érdemes vele ennyit foglalkozni, bár volt nekem is elég sokáig és igencsak kacifántos váltót csináltam hozzá, de pince vagy házibuliba jó az simán soros kondival is.
Sziasztok!
Szeretnék magamnak új hangsugárzókat építeni. Jelenleg van 2 db 25cm-es Videoton hangszóróm. Szerintem HA25-479 -esek lehetnek. A cél, telet és erős mélyek zenehallgatáshoz és filmnézéshez. Ezekkel a hangszórókkal mennyire lehetséges? Vagy cserélni kéne őket? Mit tudtok ajánlani hozzájuk, esetleg van valakinek konkrét tervrajza a ládához? ![]() Köszi: Gábor |
Bejelentkezés
Hirdetés |