Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   77 / 189
(#) fricihun válasza proli007 hozzászólására (») Máj 28, 2011 /
 
De megnéztem, csak gondoltam oda is kelleni fog. Jó rendben akkor azt majd kiveszem, és köszönöm a segítséget.

üdv. Tomi
(#) proli007 válasza fricihun hozzászólására (») Máj 28, 2011 /
 
Hello!
A gond nem az, hogy betetted a tranyót, hanem hogy így fordítva működik. Vagy is pont fordítva húz majd a relé vele. Mert az 555 akkor húzza meg a relét, mikor a kimenete alacsony szintű. A tranyó, meg akkor fogja elejteni. (vagy is invertált lesz a működése)
üdv! proli007
(#) fricihun válasza proli007 hozzászólására (») Máj 29, 2011 /
 
Hello! Aha most már értem. Köszi szépen. Akkor tranzisztor nélkül lesz ahogy rajzoltad.
(#) BEMcorp hozzászólása Máj 31, 2011 /
 
Sziasztok!

Adott ez a PWM kapcsolás.Ha a frekvenciát is szeretném változtatni, elég az 1Kohm -os ellenállás helyére potit raknom?
Illetve, ha azt szeretném, hogy ha teljesen "letekerve" a fordulatszámot megálljon a motor, kell-e valamit változtatnom, vagy ez ebben a formában nem elég?
Ráadásként még egy kérdés, ha az 555-ös reset lábát engedélyezésre használom, leállítja a motort, vagy teljesen kinyitja a FET-et?
(#) proli007 válasza BEMcorp hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Hello!
- Ez fix frekire való.
- Ha a RESET láb alacsony szintű, akkor az 555 kimenete is alacsony szinten van.

Ha a frekvenciát a kitöltéstől függetlemül szeretnéd változtatni, akkor inkább ezt a kapcsolásom ajánlanám. (az utolsó 555 RESET lábával kapuzhatod a működését is)
üdv! proli007
(#) BEMcorp válasza proli007 hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Értem, köszi.
Addig ok, hogy reset hatására alacsony szinten van a kimenet, de a FET aktív alacsony szinttel, vagy magas szinttel "működik"? (tudom, ez elmehetne a kezdő kérdésekhez is...)
(#) proli007 válasza BEMcorp hozzászólására (») Máj 31, 2011 / 1
 
Hello!
Ezt azért már illene tudnod. Ha a Gate feszültsége a küszöb feszültség alatt van, akkor a Fet zárva van, tehát nem folyik rajta áram. Ha felette, nyitva van, és folyik áram.
De ha vizuális típus lennél itt meg is nézheted.
üdv! proli007
(#) BEMcorp válasza proli007 hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Ráhibáztál, elég vizuális típus vagyok, és köszi a videót, így már értem, világos. Igazából csak azt nem tudtam, hogy úgy működik mint az npn, vagy mint a pnp tranzisztor.
De így már értem, még egyszer köszi!

Üdv.: BEM
(#) tib12 hozzászólása Jún 16, 2011 /
 
Üdv mindenki, építettem egy astabilt 555-el de nem csinál semmit csak melegszik az ic+ lenne egy kérdésem: a kimenet a gnd és kimenet vagy + és kimenet. Mi lehet a probléma?
(#) proli007 válasza tib12 hozzászólására (») Jún 16, 2011 /
 
Hello!
- Várhatóan vagy fordítva van a tápfesz, vagy túl van terhelve a kimenet (esetleg bázis ellenálás nélkül van a kimeneten tranyó, vagy előtét ellenállás nélkül Led.). Az is gondot jelenthet, ha nincs kondi a 2-6-os láb és a GND között. De a kapcsolás olyan egyszerű, hogy elég nehéz elrontani valamit. Ellenőrizd le a bekötését, vagy az IC lábszámozása szerinti bekötését.
- A kimenetet lehet terhelni a plusztáp-kimenet és/vagy a GND-kimenet között is. De az nem haladhatja meg a 200mA (inkább 100mA) terhelőáramot.
üdv! proli007
(#) tib12 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 16, 2011 /
 
Ugy csináltam meg mint itt. Tehát 1 és 2 láb közé 1 kis kerámiakondi, 1.-es lábra a + és egy 47µF-es kondi, a kondi negatív-ja megy a 2-6 lábra és és egy ellenállásra(20k) ami visszamegy a 7. lábra és egy másik ellenállással(10k) lemegy a gnd-re és a 4-8 lábra. A 3. láb a kimenet. Ja és a kapcsoláson a 4-es láb valami körrel van kapcsolva az ic-re az nemtudom mi...
(#) proli007 válasza tib12 hozzászólására (») Jún 16, 2011 /
 
Hello!
Ahogy írod, a táp fordítva van. 1-es a GND és a 8-as a plusz táp! (A 4-es a RESET láb, aminek alaphelyzetben a plusz tápon van a helye.
De nem tudom mit készítettél, de a 2-es lábon "kis kerámia" mekkora kapacitás? És akkor hogy lehet ott még a 47µF-nak ráadásul a negatívja, hiszen ha a 47µF az időzítő kondi lenne, akkor a pozitív lábának kellene oda csatlakozni.
üdv! proli007
(#) tib12 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 17, 2011 /
 
Akkor egy működő kapcsolást, ahogy be tudom kötni hogy működjön, mert eddig egy nagy össze-visszaság van. esetleg a fordított táptol lehet baja? És kb mennyi tápot kell neki adni, 3V elég?
(#) proli007 válasza tib12 hozzászólására (») Jún 20, 2011 /
 
Hello!
- A fordított táptól (főleg ha az terhelhető is, tehát táp-elem-aksi) általában belepusztulnak az IC-k.
- Még mindig nem tudni mit is készítettél, de szerintem az "össze-visszaság" az nálad van, nem a rajzoknál.
- A 3V az a minimum az 555 működésénél, és ha a kimenetéről egy fehér Led-et szeretnél működtetni, akkor az elég kevésnek fog bizonyulni.
üdv! proli007
(#) tib12 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 20, 2011 /
 
Már sikerült megoldani, egy teljesen uj kapcsolással nyák nélkül. Ahhoz képest hogy az ic kb 10 percig kapta a fordított tápot nincs baja. Igen valóban nálam volt az össze-visszaság. Köszi a segítséget.
(#) cseryz hozzászólása Jún 21, 2011 /
 
Sziasztok!

Vane egy olyan ventillátorom ami a 3. lábát akkor húzza le GND-re ha forog. Ha megáll ahhor "lebeg" ez a láb. Egy olyan kapcsolást szeretnék lehetőleg 555-el ami csak akkor ad ki 4szögjelet ha forog a ventillátor.
Köszönöm a segítséget.
Csery
(#) proli007 válasza cseryz hozzászólására (») Jún 21, 2011 /
 
Hello!
Tessék! Én a frekit csak találomra állítottam be, mert nem írtad, de majd kiszámolod ezzel a programmal a számodra kedvező értéket.
üdv! proli007
(#) cseryz válasza proli007 hozzászólására (») Jún 22, 2011 /
 
Köszi szépen, faján működik.
Ugyanezt a dolgot kevesebb alkatrészből van esély kihozni ha nem ragaszkodok az 555-höz ?
Csery
(#) proli007 válasza cseryz hozzászólására (») Jún 22, 2011 /
 
Hello!
"Egy olyan kapcsolást szeretnék lehetőleg 555-el "
Vicces gyerek.. :yes:
üdv! proli007
(#) cseryz válasza proli007 hozzászólására (») Jún 22, 2011 /
 
Tudom ellenntmondásos vagyok, azért köszönöm szépen.

Eredetileg azért akartam 555-el mert olyanom van, most viszont kiderült kellene ebből vagy 16 darab, azért gondoltam minnél kevesebb az alkatrész annál jobb.

Respect,
(#) blackdog hozzászólása Jún 22, 2011 /
 
Sziasztok!

Egy késleltető időzítést szeretnék megvalósítani nem tudom, hogy ez 555-el megoldható-e.
A lényeg:
A bemenet alap esetben L szinten és a kimenet is. Mikor a bemenet H szintre kerül és ott is marad! akkor a kimenet maradjon L szinten 5-30 sec.-ig majd az is váltson magas szintre és maradjon is ott.
Ez megoldható? (nekem eddig nem sikerült )
(#) hibbantpasi válasza blackdog hozzászólására (») Jún 22, 2011 /
 
Szia!

Én az alábbi kapcsolást épitettem meg, jól működik. A számológéppel ki tudod az alkatrészeket is számolni.

Üdv: hp

késleltető
(#) blackdog válasza hibbantpasi hozzászólására (») Jún 22, 2011 /
 
Köszi. Ezt ismerem és gondolkodtam rajta, de én a bemenetnek egy 4013 IC-n keresztül adok jelet és ezzel nem lenne szerencsés egy másik (nem is CMOS) IC tápját kapcsolgatni.
(#) gaboca323f hozzászólása Jún 22, 2011 /
 
Üdv!

Szeretnék egy olyan kapcsolást ami ha ráadom a tápáramot, 2-3mp múlva meghúz egy 12 voltos relét, a relé kb 100mA vesz fel, a tápáram is 12 volt lenne.

Van valakinek egy bevált ötlete erre?

Előre is köszönöm!
(#) proli007 válasza blackdog hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Hello!
Remélem erre gondoltál..
üdv! proli007
(#) proli007 válasza gaboca323f hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Hello!
Nem tudom ez megfelelő-e számodra. De ha egyszerűbbet szeretnél, akkor a rajzon szereplő kapcsolást is megépítheted. (Bár ez OFF itt)
üdv! proli007
(#) gaboca323f válasza proli007 hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Üdv!

Az "off" kapcsolás is jó lenne nekem, de nincs itthon fet, valamilyen BD tranyóval nem lehetne kiválltani?
(#) proli007 válasza gaboca323f hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Hello!
Tranyóval is meg lehet így oldani, csak akkor nagy kondi kell, és a tényleges kapcsolás, a relé behúzó árama végzi. esetleg komplementer darlington kapcsolással, a helyzet javítható.
üdv! proli007
(#) gaboca323f válasza proli007 hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Üdv!

Jó nekem az ha a relé végzi a kapcsolást, amúgy is 4 áramkört kell kapcsolni. Milyen tranzisztort javasolsz a helyére? (BD137 az tuti van itthon)
Esetleg lerajzolnád, hogy kössem be?

Előre is köszi!
G
(#) proli007 válasza gaboca323f hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Hello!
Szét offoljuk a témát! A Modik örülni fognak. A BD jó helyette. De mire gondolsz, hogy rajzoljam le? Hogy kinézetre hogyan kell összekötni? De akkor inkább a "Kezdő kérdések" rovatban.
üdv! Proli007
Következő: »»   77 / 189
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem