Fórum témák
» Több friss téma |
Szia!
Lenne egy olyan kérdésem, hogy van külön toroidra is progi? Mert én, csak egyszerü trafóhoz találltam. És az nem jó a toroidhoz.!
Szia!
Letekertem a régi drótot a toroidró. Azt szeretném megtudni, hogy egy sorba kell tekerni az egész drótot egymásra, mert ugy van, hogy a kezdet és a vég között van egy 1cm távolság. Nem szabad körbe köbe tekerni a drótot a toroidon? Azért kérdezem, mert még ilyet nem tekertem Hogy tekerjem meg, hogy 2x24V legyen?
GULIVER 83
elkuldom a linket a lap aljan talalod meg ezt a programot ott kikell valaszt a vasmagot h mijen trafohoz megadod a mereteit stb. stb. http://fenykapu.free-energy.hu/pajert/index.htm?FoAblak=../pajert14...t.html ha nemmenne akor irj de ha megy akkor is
"Az anyag és a forma kiválasztásánál elsősorban a kívánt hatásfok a mérvadó. Amennyiben nagyobb teljesítményeket kell átvinni, úgy a toroid vasmag az előnyösebb, mivel annak hatásfoka megközelíti a 95 %-ot. A hagyományos lemezes transzformátorok hatásfoka csak 75-85 % között van. "
A fénykapu hatásfoka meg a nullához közelít. Egyébként az általános képlet bármilyen vasmagtípushoz alkalmas. Az alkalmazott anyagminőség változtathat az adatokon.
Sziasztok!
25V 250W Toroid trafómra szeretnék 2x12V feltekerni mivel helyhiány miatt nem tudok plusz egy trafót betenni. A menetszámot már kiszámoltam próba tekerésekkel. Gyakorlatilag 2x45 menetet kell feltekernem. A kivitelezés miatt érdeklődnék. Hogyan célszerű megoldani? A két tekercset feltekerhetem egymás mellé vagy szigetelés , 1 tekercs, szigetelés, 2 tekercs, szigetelés? A tekercset a toroid teljes felületére szét kell húzni vagy szorosan egymás mellé tekerjem? A válaszokat előre is köszönöm.
szia!
es ezt az altalanos kepletet hol talalom meg? Használd a shift gombot! szamóca.
Kedves Kollégák!
Már egyszer - kétszer elhangzott a HE fórumain, hogy a fénykapu trafós oldalát fenntartásokkal kezeljétek. Alig van benne használható összefüggés vagy képlet. A cikk írója csak összeollózta a dolgokat. Tehát a "Bővebben: link", helyett írjuk "óvatosabban:link" Nézzetek körül az atikváriumokban: Áts Illés: Kistarnszformátorok - ajánlott irodalom. A transzformátorok alapegyenlete: Bmax= (U*10.000)/(4*k*f*N*A*kv) Ahol: Bmax: megengedett maximális indukcó (anyag kivitel függő) Jó anyagból készített toroid vasmag esetén 1,5-1,5 Tesla U: feszültség [V] k: kitöltési tényező (szinuszos meghajtásnál 1,11) f: frekvencia [Hz] N: menetszám A: vasmag keresztmetszete [cm2] kv: vaskitöltés ( mivel a feltekert trafólemez közt van egy kis levegő vagy egyéb - jól megcsinált trafónál értéke 0,94) Ha hálózati transzformátorral számolunk sok összevonás és némi egyszerűsítés is lehet: Bmax=(U*48)/(N*A)
Bocsánat a toroidra Bmax értéke 1,5-1,7 Tesla legyen. Az imént elírtam.
Ha ki akarjuk számolni egy 230Voltos toroid hálózati transzformátor menetszámát meglévő vasunkra, (1,5T indukcióval) akkor a következő képlettel gyorsan jó megoldást kapunk: N= (U*48)/(Bmax*A) képletből: N= 7360/A
Üdv mindenkinek!
Nekem az volna a kérdésem, hogy van egy "pucir" magom amit megszeretnék tekerni csak nem tudom hogy hogyan számitsam ki, hogy pl.220V-ra mennyi tekerés kel? A válaszokat előre is köszönöm!
Kinek van meg véletlenül a toroid NEM FERRIT vasmagoknak az adattáblázata véletlenül...Előre is köszi.
Milyen az a pucir mag?
Tudni kéne a keresztmetszetét és az anyagát, vagy a B-jét a méretezéséhez.
A lehetetlent pöccre teljesítjük!
De ez sajnos nem megy. Ha mondjuk gyártót, anyagminőséget is mondanál???
A feletted levő hozzászólást nem olvastad?
elolvastam de nemsokat értettem belőle.
A pucir mag az olyan hogy nincsen rajta semmi csak simán az üres vas és arra szeretnék tekerni. Az adatai: Magassága: 25mm A külseje: 82mm A belseje: 42mm A segitséget előre is köszönöm.
"elolvastam de nemsokat értettem belőle."
Erre szokás mondani, akkor ne akarjál toroid trafót tekerni. De mi nem ilyenek vagyunk! (ugye?) Az utolsó képlet kimondottan 230V-ra egyszerűsített. Az utolsó tagja "A" a vasmagkeresztmetszet négyzetcentiméterben. Adataid szerint: 2,5*2 (8,2-4,2/2)=5cm2. Ha ezzel elosztod az első számot, 7360/5=1472 menetet kell tekerned rá 230 V-ra 1,5 Teslás vasmagindukciónál. Ha megvan a kívánt szekunder feszültség, már arányosan ki tudod számolni a szükséges menetszámot. A kapott értéket osszad el 0,9-cel (hatásfok, jóindulattal) és a kapott menetszámot tekerd rá szekunderként. Még valami! Ha elkészültél a primerrel, mérd meg a tekercs üresjárati áramfelvételét. Ha hangosan zümmög, illetve az áram meghaladja a 100 mA-t, tekerj még hozzá néhány menetet, mérj újra és eszerint számold a szekundert.
Mondjuk nekem nem 1472 tekerés jött ki a 230V-ra hanem 1247. Mert van egy bolti toroidom és egy ugyan olyan toroidot csinálok még egyet mint a bolti ami 2x12V és ott megszámoltam hogy a 12V 68 tekerés és eszerint számoltam ki. És hogy biztos legyek a dolgomban ezt megvalósitottam a gyakorlatban is és rátekertem még egyszer 68 tekerést (amit a 12V-nak számoltam) és a végeredmény pedig tökéletes lett 12V volt azon a leágazáson amit én tekertem.
Én eszerint számoltam ki, hogy mennyit kell tekerni a 230V-ra (de amúgy tulajdonképpen ez nem helyes mert a trafókat 220V-ra szokás méretezni). Úgy hogy mivel megszámoltam hogy 12V 68 tekerés hát elosztottam a 68/12=5,66 tekerés 1V. És ezt megszoroztam 220-al és megkaptam hogy 220V- ra kell tekerni 1246,66 kerekitve 1247 tekerést. Én igy számoltam, vagy ez igy nemjó?
A hálózati feszültség most már jó ideje nem 220V, hanem 230V.
A 12 voltos tekercselésből 230-ra a hatásfok beszámításával kell visszaszámolni. Ez nekem 1173 menetre jött ki. Ami azt jelenti, hogy nagyon jó minőségű vasmagod van, amit 1,88 (1,9)T-re is lehet gerjeszteni. Az 1247 menet nagyjából 1,8 T gerjesztést jelent. Ha ismeretlen magra tekerünk, inkább alsó értékkel számolunk. Ha ismered a gyári tekercset, akkor tudod, mekkora gerjesztéssel számoltak.
Na mondjuk azt jó tudni hogy most már a hálózati fesz nem 220V hanem 230v. Mert én tekertem mát több tucat tarfót csak nem toroidot hanem rendes hagyományosat, és azokat mindet 220V ra méreteztem de mind hibátlanul működik. A többi számitások meg majd a gyakorlatban kiderülnek hogy jól számoltunk-e?
És még egy kérdés hogy olvastam itt a visszamenő hozzászólásokba hogy a rézdrótot nemszabad szigetelőszalaggal betekerni, mert megeszi a lakkot a dróton. Szerintem ez órási hülyeség nem? Mert én idáig minden egyes trafómat avval készitettem és semmi bajuk. És méghozzá jobb mint a papir mert ha a trafó egyszer eléggé felmelegszik akkor egy picit megolvad rajta szigetelőszalag és jobban odaragad és tompitja zajokat amit a trafó kiad.
Érdekes figura vagy! Egyszer azt írod, semmit nem értettél a számítás menetéből, aztán kiderül, tömegével gyártod a trafókat, amiket magad méretezel. ???
A rendes trafókat a cséve méreteiból számitom ki hogy mennyi menetszám kell rá. És teljes más képlettel.
Megtekertem a toroidot de nem 1247 tekerést hanem 1420-at a 230V-nak. és még tekertem rá 19V-nak megfelelő drótot és a kijöveten csak 14,6V-van.
És az egész trafót mikor bekapcsolom akkor egy pár másodperc alatt felmelegedik elég keményen! Mit ronthattam el?
Amikor a tekercsben a menetek egymas melle "fekszenek" akkor a szigeteles serulese miatt, kimarad "1 menet" (akar tobb, vagy tobszor is).
Na hát de az hogy létezik hiszen szigetelt drót
[OFF]S a vasmag is szigetelt amire rátekerted?
A vasmagot szigeteltem és a drót is vadi új amit tekertem rá.
És amúgy a trafótekerés nem is nehéz mert a hagyományos trafóra nekem még gépem is van úgyhogy az nekem már semmiség. Idézet: „És amúgy a trafótekerés nem is nehéz mert a hagyományos trafóra nekem még gépen is úgyhogy az nekem már semmiség.” Bocsáss meg, de ezt nem tudom értelmezni. Nade visszatérve a toroidra, nem lehet, hogy túl van gerjesztve a vas? Milyen képlet alapján jött ki a menetszám?
Meg geped is van, trafo tekereshez.
- de szamoltatni a forumozokkal szamoltatsz. |
Bejelentkezés
Hirdetés |