Fórum témák
» Több friss téma |
Azt nem tudom miért kell két fázisvezető de egy fázisú betáplálás esetén eléggé veszélyes mutatvány az, amit kiderítettél.
A kábelből kösd ki az egyik fázist, a másik kismegszakítót cseréld C 10 A típusúra és mehet a vízmentes dugalj.
Az a vezeték, még mindig az ideiglenes, ami a mérőhelyre megy be mér legalább 2 éve?
Sziasztok!
Ki milyen és mennyi arányban használ gipszet dobozoláshoz és csövezéshez?
Télen, vagy nyáron ? Kültérben, vagy beltérben ? Homok, vakolóhabarcs, csemperagasztó és a gipsz keveréke. Adott helyzet és kötési idő figyelembe vételével.
Jól emlékszel.
Valóban, még mindig ideiglenes az építkezési vállalkozó, és az elektromos szolgáltató miatt. A szolgáltató eredendően is több, mint egy évet igért a véglegesítéshez, pedig az oszlop szó szerint a ház előtt van. Na, de Covid, meg ki tudja még mi?
Ez csak azért kérdeztem, mert az nem 32A-es betáp így, hanem annyi, mint annak a vezetéknek a végén levő kismegszakító és a vezeték meghatároz.
Igazad van pongyolán fogalmaztam.
Amit említettem, az a tervezett.
Ha az egy B 16 A-es, akkor az lehet hamarabb leold, mint egy C 10 A-es kismegszakító. Ilyenkor annak az értékét kell pontosan ismerni. Mennyi is az ?
A hozzászólás módosítva: Jún 13, 2021
Szia!
A vasöntvény tokozatt 1970 körül ,ki lett vonva a forgalomból. Tehát jóval ezelőtti. Én a 30-s évek Magyar gyártmányára gondolnék. Nem is egy 60 éves olvadóbetéttel találkoztam. Egyszerűen nem volt zárlat amitól kiment volna.
Ez is egy vasöntvény tokozat . Ez is legalább 50 éves.
Ez egy sima kádárkocka 2 szobás lakóháznál van. A hozzászólás módosítva: Jún 13, 2021
A mostanában szokásos szögletes porcelános késes betétet az ötvenes évek második felében vezették be.
Ez a henger alakú kivevő pöckös ez alighanem mind AEG licences magyar gyártmány volt. A 30-as évek az szerintem jó feltételezés.
Kinek válaszoltál?
Biztos nem nekem, mert annak a tűzhelynek a teljesítményfelvétele 8,465 kW.
Igen, a számítás pontos, ez a minimum bővítés.
3x16A = 48A , tehát 48A x 230V = 11040 W ( 11,04 kW ) Ez a teljesítmény fedezi a tűzhely megadott teljesítményét, de ha szeretnél tartalékot, akkor érdemes 3 x 20 A-re bővíteni. A tűzhelyet, ha már adott a 3 fázis 5x2,5 mm2 vezetékkel kössed be a 3x6 mm2 helyett.
Sziasztok.
Ismerősi körben vettek egy régi házat. A villamos rendszert az előző tulaj elkezdte felújítani. A lakáselosztóba bent bekerült egy három fázisú FI relé. A szekrény felől öt vezeték megy be a lakásba a három fázis a PE és az N vezeték. Kint a villanyóraszekrénybe a PE és az N nincsen összekötve, az N jön az óra alól, a PE pedig a szekrény előtt leütött szondával van összekötve. A kérdésem a következő lenne, jól gondolom, hogy ez így egy TT rendszernek felel meg? Az óra alól kijövő N vezeték csak 2.5mm2 alu, lehet, ezért nem lehet PEN vezetéknek használni? Mennyire szabályos ez a megoldás így?
A szolgáltatási terület adja meg, hogy TT rendszer van-e vagy nem. Helyi villanyszerelők kapásból tudják.
Nem szabványos ma már, 10 mm2-es sodrott réznek kellene lennie a fázisnak és a nullának is a mérőhely után. Természetesen a PE vezetéknek is. Ezt kicserélni csak regisztrált villanyszerelő tudja a plomba miatt.
A hozzászólás módosítva: Jún 14, 2021
Bontás, új vezetékezés nem opció. Legfeljebb a peres eljárás lefolytatása után az előző tulajdonos költségére.
Légkábeles a méretlen? Mert nem TT, hanem TN az, az oszlopokon földelt a nulla. A mérőszekrényben ma már nem lefogadott a föld-nulla kötés kialakítása.
Megfigyeltem, mindig ez van, áram kell, vezeték nem. Az után mégis győz az áram szeretete a vezeték utálat felett..... (B terv konyha kiköltöztetése az oszlophoz ... )
A kettő nincs összefüggésben. Attól mert légkábeles még lehet TT, mint sok helyen.
Ami jelenleg megvan : a 3 fázis és a villanytűzhely.
Ami nincs : az önálló 5x2,5 mm2 csatlakozó vezeték és a csatlakozó teljesítmény. Az önálló áramkör odavezetésére bontás nélkül falon kívüli kábelcsatornában, védőcsőben van lehetőség. A csatlakozó teljesítmény növelése a mérőhely jelenlegi állapotán múlik, hogy mennyire szabványos ( ha tavaly épült, annak kell lennie ) és ehhez jön hozzá a hálózatfejlesztési hozzájárulás. ( 3,600 Ft/kw +ÁFA ) Ez 50-120 E Ft körüli összeg Az, hogy minden elektromos, a főzés, a fűtés, vízmelegítés, nincs gáz és a rendelkezésre álló elektromos teljesítmény ismert volt gondolom. Egyéb lehetőség : itt a jó idő, lehet grillezni a kertben.
Szia.
Földkábeles az utca. Régi ÉDÁSZ most EON terület. A szekrény alatt van a képen látható doboz, leplombálva nemvolt, így bele tudtunk nézni. Innen jön fel a méretlen három fázis és a nulla. Láthatóak a kis keresztmetszetű alu kábelek amik az óra elé az áramszolgáltatói kismegszakítókhoz mehetnek Ha ezt a kis keresztmetszetű részt cseréltetni akarnánk (a dobozból fel a megszakítókhoz és az óra mögött) nyilván regisztrált villanyszerelő kellene, de mivel a szolgáltatói oldal ez ingyenes vagy fizetős lenne? Mivel a házban sütő és tűzhely is van a három fázison, ez a keresztmetszet gondolom nem elég hosszú távon hozzá. Be a lakáselosztóba már cserélt réz kábelek mennek, csak a szolgáltatói oldallal van probléma. A megértés miatt, ha ez egy TNCS rendszer lenne, alapesetben a PEN szétválasztása már a szolgáltatói oldalon történik és az óra felől már a PE és N vezetéknek kellene jönni, vagy a szétválasztásnak utána már a mért oldalon kell történnie?
A PEN szétválasztásnak itt, ahol a képen van az első tuláramvédelmi eszköz, itt kell megtörténnie. Ide kell csatlakozni a földelés csatlakozó vezetékének is.
A hozzászólás módosítva: Jún 15, 2021
Ez nagyon régi kialakítás, a jelenlegi szabvány előírja a nulla földelését az első túláramvédelmi eszköz mellett - földkábelnél kötelező. Még akkor is, ha egyébként a légvezetékről van csak földkábellel lekötve. Amúgy a tokozat is kuka, legalábbis beleköthet a szolgáltató, ha így marad.
Az előírás az a PEN-re,hogy óra után nem szabad összekötni a nullát a földdel, de előtte, ha földkábeles, igen. Idézet: „de mivel a szolgáltatói oldal ez ingyenes vagy fizetős lenne?” Nincs semmi ingyen, a szabványosításnál a regszerelő munkáját meg kell fizetni, meg az anyagköltséget is. Bővítésnél, a 32 Amper feletti részre (fázisonként összegezve) is kábé 5000 ft/Amper a hálózatfejlesztési díj (nemrég drágult, én Pesten dolgozom, ÉMÁSZ terület, bár már minden eon lesz itt is...).
A megértés miatt, ha ez egy TNCS rendszer lenne, alapesetben a PEN szétválasztása már a szolgáltatói oldalon történik és az óra felől már a PE és N vezetéknek kellene jönni, vagy a szétválasztásnak utána már a mért oldalon kell történnie?
Remélhetőleg a jövőről beszélsz (ez a "kellene jönni", ez kissé bizonytalan a referenciában), mert a múltban sokféle variáns létezett. És igen, régen a nullázásnál nem volt keresztmetszet követelmény.
Bocsi, de mielőtt elindulnék a szolgáltatóhoz (EON) megkérdezem :
'90 körül épült társasházban levő lakásban "kinőttük" az elektromos betápunkat (3*16A) A hálózatot ellenőrző villanyreszelő szerint nyugodtan kérjek bővítést, 25A is elbírna a kábel*, 20-at biztos megadják ... Mekkora a valószínűsége ( veszélye ) hogy a mostani lépcsőházi, faajtó mögé rejtett mérőhelyet nem fogadják el - korszerűsíteni kell indokkal ? Illetve mennyi most az "ingyen" kérhető max. teljesítmény ? ( a szolgáltató weblapján van 3*32, sőt 3*80A lehetőség is ...) *Mérő és a lakásmegszakító közt - onnan már csak 16 A körök vannak
Egy nyaralóban nem üzemi konyhát akarnak ellátni a tűzhelyről. Bőven elég lesz nekik egyszerre legfeljebb 2 lap vagy külön a sütő. A mérőhely szabványos, azzal nincs semmi gond. Amikor a villanyszerelő odahúzta a 3*2,5-ös vezetéket, még nem ez a tűzhely állt ott (nem tudom, milyen). A vevő meg általában úgy vásárol, hogy "-De szép ez a ..., megvesszük." Aztán a helyszínen szembesül azzal, hogy csak korlátozottan használhatja. Ezt el is fogadta.
Ami a kifogás alapját képezi, az a lakáselosztóban a 11 db C16-os kismegszakító. Nem bontottam ki, de gondolom, a dugaljak, tűzhely és a bojler kivételével a többi vékonyabb vezetékkel készülhetett.
Alapból 1 ingatlanra 1 db 32 A-es mérőhely. Társasház esetén, amennyi lakás, de csoportos mérőhelyet kell kialakítani.
Mennyibe kerül a teljesítménybővítés? 32 Amper igényléséig alanyi jogon jár, tehát az áramszolgáltató felé nincs költsége, kivéve a 7.328 Ft-os szerelési díjat, melyet utólag fizettet és számláz ki a szolgáltató. 32 Amper feletti igény esetén 3.600 Ft+Áfa/Amper hálózatfejlesztési díj fizetendő. DE! A mérőóra helynek azonban az ELMŰ és a szabványok előírásainak meg kell felelnie, melynek felülvizsgálata, dokumentálása, illetve kivitelezése, a műszaki feltételek megteremtése a regisztrált villanyszerelő kompetenciája. A regisztrált villanyszerelőnek fizetendő összeg mindig a helyszíni adottságok függvénye, ezért pontosan nem meghatározható. A leggyakrabban előforduló kivitelezési díjak az alábbiak: - mérőhely felülvizsgálat és dokumentáció elkészítése: 22.200 Ft - ELMŰ ügyintézés (opcionális): 15-30.000 Ft - mért és méretlen fővezeték cseréje: 30.000 Ft-tól - 1 fázisú villanyóra 32 Amperes teljesítménybővítése: 22.200-160.000 Ft. Pontos, tételes árajánlatot kizárólag előzetes helyszíni felmérést követően lehet adni. 3 fázis esetén a leírtakat figyelembe véve, plusz a 32A és a 75A közötti különbözetet figyelembe véve a hálózatfejlesztési hozzájárulás az ELMÜ felé. Ha nem ELMÜ, hanem EON, ott is hasonló az eljárás. Ha 4 db lakás, akkor egy ehhez hasonlót kell kialakítani, ehhez 4 db 1x32 A-ert lehet igényelni alanyi jogon. A mérőhely dobozok azért nagyobbak, mert ha valamelyik lakás 3 fázist igényel, könnyebb, egyszerűbb a bővítése, de a szolgáltató is kérheti már, hogy egységesen 3 fázisra legyen kialakítva. A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2021
|
Bejelentkezés
Hirdetés |