A Bundestag a napokban nagy többséggel elfogadta azt a törvénymódosítást, miszerint a jövőben az új típusú okmányokban lévő RFID-chipekbe ezután bekerülnek az ujjlenyomatok is.
Mint ismeretes, az új, immár ujjlenyomatot is tartalmazó biometrikus igazolványok tesztelését idén március elsején kezdték meg Németországban. Az idén június 30-ig tartó időszakban összesen 20 helyi illetékhivatal vesz részt. Az új típusú iratokban egyelőre csak egyetlen ujjlenyomatot tárolnak. A mintákat a kérelmek beadásakor az okmányirodákban veszik le és az adatokkal együtt továbbítják a Német Szövetségi Nyomdának. Az egyik fő változás az, hogy az ügyintézők már nem egy, hanem két ujjról vesznek majd lenyomatot és megvizsgálják mindkét minta minőségét.
A parlament elfogadta a jogszabály megváltoztatását és más előterjesztéseket is. Utóbbiak lehetővé teszik, hogy a rendőrség és más igazságügyi szervek megvalósítsák a korábbi elképzelést és automatikusan, az interneten keresztül azonnal megkapják a gyanúsítottakról elkészült fotókat akár egy országos nyomozás vagy egy helyi közlekedési szabálysértés esetén. A változtatások idén november elsejétől lépnek életbe, feltéve, hogy addig a tartományi parlamentek is elfogadják őket. A gyermekeknek eddig csak 16 éves koruk után kellett biometrikus igazolványt kiváltaniuk, ez most lecsökkent 12 évre.
Az elképzelések szerint az okmányhivatalokat, a rendőrséget és a vám- és pénzügyőrséget egyaránt ellátják leolvasókészülékekkel. Emellett a német hatóságok hozzá szeretnének férni az európai uniós tagországok állampolgárainak adataihoz is, hogy így gyorsíthassák meg az azonosításukat és az ügyintézéseket. Eközben adatvédelmi szakemberek egyfolytában bírálják a jogszabály módosítását, mondván az egy európai különút, ami technikai katasztrófákhoz vezethet. A legnagyobb problémát az jelenti, hogy nincsen biztosítva az, hogy a személyes adatokhoz kizárólag a hatóságok férhessenek hozzá. Így ezek az információk, a fotók és az ujjlenyomatok akár illetéktelen kezekbe is kerülhetnek.
"Ez egy Abszurdisztánba tartó vonat" -
kommentálta az ügyet Wolfgang Wieland, a Zöldek képviselője. Frank Hofmann, az SPD képviselője szerint viszont nem minden technikai fejlesztés járul hozzá a megfigyelési állam kialakulásához.