Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   31 / 189
(#) szbalogh válasza proli007 hozzászólására (») Júl 7, 2009 /
 
Nem. Úgy értsd ahogy írtam! Ameddig tekertem addig világított. Picit tekertem rajta akkor felvillant. Ha végig tekertem akkor végig világított. Amikor a potit már nem tudtam tovább tekerni akkor elaludt, ha abbahagytam a tekerést akkor is elaludt. És csak az egyik irányba tekeréskor világított.
Úgy kéne majd beállítani, hogy 30 fokon 50%, mondjuk 50 fokon pedig 100% legyen.
Igaz, jobb ha poti marad, emrt akkor utólag is tudok bármikor változtatni.
(#) proli007 válasza szbalogh hozzászólására (») Júl 7, 2009 /
 
Hello!
Mi is lámák vagyunk, mert nem tudjuk mit kérdezel.
- Ha arra vagy kíváncsi, hogy van-e különbség, hogy a diódák vannak a 2-6 láb felé, vagy a poti közepe, akkor az a válasz, hogy mindegy. A lényeg, hogy a diódák szétválasztják a kondi töltését a kisütéstől, így az külön-külön szabályozható. A potit ha eltekered, akkor pld. a töltésidő csökken, akkor a kisütési idő nő. És ez már maga a PWM.
- Ha a 3-as, vagy 7-es láb közötti különbséget kérdezed, arra már válaszoltam. A 3-as láb, a plusz táp felől és a mínusz táp felől, egyaránt terhelhető. Míg a 7-es láb szakadt kollektoros kimenetű. A tranzisztor, csak a plusz táp felől terhelhető (azaz le tud húzni valamit, de fel már nem, ezért kell a kollektor "felhúzó ellenállás" számára)
Tehát, mikor a tranyó ki van nyitva, akkor a kis ellenállású kollektor-emitter kőrben folyik a kisütőáram. A kis ellenállás, a kisütőkőr áramát, csak kis mértékben befolyásolja.
Amikor a tranyó zárva van, akkor a külső felhúzó ellenálláson keresztül mehet a kondi töltése. Ilyen esetben a felhúzó ellenállás értékét is be kel számolni a töltőáramkör ellenállásába.
(Jó lenne már utána nézni, hogy is működik az 555, akkor nem lennének ezek már kérdések!)
üdv! proli007
(#) proli007 válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 7, 2009 /
 
Hello!
Idézet:
„Mert nem PWM szabályzást kapnál hanem az oszcillátor frekvenciája fog változni a hőmérséklet függvényében.”

Pontosabban fogalmazva, az oszcillátor frekvenciája is fog változni. De attól még "PWM" lenne, hiszen a kitöltés is változni fog.
üdv! proli007
(#) szbalogh válasza proli007 hozzászólására (») Júl 7, 2009 /
 
Na. Megnéztem kicsit jobban amit csináltam (vezérlés és motorvezérlo2.lay). Csak kontakthiba volt
Ettől függetlenül nem működik. Ugyanolyan világos az izzó és a motor fordulatában sem hallok változást bárhova tekerem a potit.
(#) mex válasza szbalogh hozzászólására (») Júl 7, 2009 /
 
Jó még a fet?
(#) szbalogh válasza mex hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Azt nem tudom, de nem irf740 hanem irf540. Ez elvileg többet bír. Az 5-ös láb és 7-es láb nincsen sehova se kötve.
(#) strobi hozzászólása Júl 8, 2009 /
 
nekem akkor csinált ilyet mikor egy fordított fajta volt betéve (rossz volt a rajz )
(#) szbalogh válasza strobi hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
A fet lábaira gondolsz? Elég sokáig tartott kibogarásznom mire beazonosítottam a lábakat így életemben először
Lehet, hogy rosszul kötöttem be mégis?
Megnéznéd a mellékelt fájlt, hogy jól csináltam-e egyáltalán?
(#) szbalogh válasza strobi hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Van irf 740-em is. Próbáljam ki azzal?
(#) mex válasza szbalogh hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Tedd fel kép-ként, a nyákot, úgy megtudja az is nézni, akinek nincs SP-je.
(#) szbalogh válasza mex hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Ez az. A nagy kocka 25A-es egyenirányító. A nagy áramoknál széles csíkot hagytam.

vezérlo2.JPG
    
(#) mex válasza szbalogh hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
A graetz pufferelkója hol van? Ha a nyákot nézem, akkor a fet hűtőzászlója a vastagabb fehér csik lenne a tokozás körvonalrajzán?
(#) mex válasza szbalogh hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Csak még anyit fűznék hozzá: pufferelkó nélkül ne számits helyes működésre, mert az 555 tápfeszültsége másodpercenként 100x megszűnik....
Ha viszont teszel pufferelkót, akkor ügyelni kell a rajta kialakuló feszültség csúcsértékére, ez ne haladja meg a 15V-ot, különben az 555 látja kárát.
A legbiztonságosabb, ha kettéválasztod a vezérlés, és a teljesitményrész tápfeszültségét. Erre, ha visszaolvasol láthatsz példákat, Proli mester rajzain.
(#) szbalogh válasza mex hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Arra gondoltál, hogy van-e feszültségszabályozó áramkör az egyenirányításban?
Mint itt? Bővebben: Link
Nem elég a kondi? Az van egy az ic és a híd között.
Igen úgy van benne a fet, a vastag csík a hűtőzászló.
(#) mex válasza szbalogh hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Mekkora értékű a kondi?
A fet jól van bekötve.
(#) szbalogh válasza mex hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Hű arra most így fejből nem emlékszem
Este megnézem. Azt hiszem 470µF

Khm! A rendszer nem véletlenül nem engedi meg, hogy "csetes" stílusban írj, ennek kijátszása ("As szem") súlyos vétség, s mint ilyen, warn-nal "díjazzuk!"
Frankye
(#) mex válasza szbalogh hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Mekkora feszültség mérhető a pufferen?
Illetve mekora a trafód szekunderfeszültsége?
Azért nem találtam a kondit, mert nem elektrolit a jelölése a nyákon....
(#) szbalogh válasza mex hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Az értékeket majd este megmérem meg megnézem.
A trafó 12V-os, az egyenirányító után 11.7V jön ha jól emlékszem.
(#) nagytk válasza szbalogh hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Üdv!
Te milyen ÁK/NYÁK tervezőt használsz?
Kösz...
Krisz
(#) zsoltii90 hozzászólása Júl 8, 2009 /
 
Hello mindenki!
Ez a kapcsolás rendesen működik (kép) én ezt építettem meg először nem is az volt a baj hogy nem működött hanem azért kértem segítséget mert én így nem tudom használni.
Én 3 Led-et (RGB) szeretnék vezérelni ezért 3 x kell megépíteni és mivel a 3 szín 1 LED ben van 3 pozitív és közös negatív csatlakozással ezért nekem olyan PWM kellene amiből hármat megépítve közösíteni tudnám a negatív kimenetet.
Ez a kapcsolás tetszett (kép2) csak olvastam hogy problémák voltak vele. Ha valaki javítani tudná vagy esetleg újjal tudna szolgálni megköszönném. Az itt belinkeltek közül mind kipróbáltam és nem igazán működött.
Előre is köszönöm.
Üdv:Zsoltii90
(#) proli007 válasza szbalogh hozzászólására (») Júl 8, 2009 / 1
 
Hello!
- Nagyon nem mindegy, hogy a motor áramfelvétele mekkora. Legalább amperenként 2200µF-ot kell tenni.
- Viszont ha a puffer kondi megfelelő, akkor azon, kb. 1,3-szor nagyobb feszültség lesz, mint a váltó. (Amit Te mértél, az a szűretlen lehetett) A feszültség, a legmagasabb terheletlenül, mikor a motor nem jár.)
- Az áramkört, nem egy motorral kell egyből próbálni, hanem 1..2W-os izzóval előszőr. Aztán ha már megy, jöhet a motor.
- A 470µF legfeljebb az IC szűrésének elegendő. De mint Mex írta, az ne kapjon 15V-nál nagyobb feszültséget. (viszont nem hallgattál rá, és nem nézted meg, hogy táplálom az IC-t.
- Nem szükséges viszont a nagy motoráramot szűrni, az lehet szűretlen is. De az IC-nek minden képen szükséges. Tehát az egyenirányító híd plusz feléről egy diódával leveheted a feszültséget és utána egy kondit (pld. 470µF-ot). Majd egy stabit, vagy egy egyszerű zéneres stabilizátort (ellenállás-12V-os zéner). Az IC-nek ilyenkor is illik közvetlenül szűrni az 1-es és 8-as lába között, 10..100uF. Az 5-ős láb és az 1-es közé is illik kötni, egy 10..100nF-os kondit.

üdv! proli007
(#) proli007 válasza zsoltii90 hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Hello!
Nem érthető a kérés, mert nem tudni miről beszélsz.

Idézet:
„szín 1 LED ben van 3 pozitív és közös negatív csatlakozással”

A Led-ek, diódák. tehát nem "3 pozitív.." hanem három anód, és közös katód kivezetés van, ha jól értem. (Egyszerűen szólva, közös katódos a dióda.)

Idézet:
„nekem olyan PWM kellene amiből hármat megépítve közösíteni tudnám a negatív kimenetet”

- Ez a kapcsolás, nem PWM, hanem analóg, hiszen az áramkör alapvetően különböző frekvenciájú lassú háromszögjeleket gyárt. Ezzel a PWM kapcsolással, amit feltettél, nem lehet közösíteni az analóg részt. Viszont azzal a PWM-el, amit én feltettem, lehet(ne).
- Viszont a diódák katódja van a negatív tápon, tehát ha a Te diódáid is közös katóddal rendelkeznek, akkor az analóg áramkör (háromszor) jó hozzá.
- Viszont ha a diódákat sorba szeretted volna kötni, az eleve nem megy. Ha háromszor építed meg, akkor a három dióda, különböző színekben fog egy időben világítani. (De lehet ez az eredeti szándékod is) Viszont, ha egy-egy áramkörre akarod kötni a diódákat, akkor csak külön előtét ellenállás kell eléjük.

Szóval, mi is a helyzet?
- Milyenek a diódák?
- Hány darab van belőle?
- Mekkora a tápfesz?
- Mekkora a diódák működtető árama és nyitófeszültsége?

(Az analóg rész tápfeszére, viszont nem ártana egy kondi.)

Amúgy mi baj volt ezzel a kapcsolással?
üdv! proli007
(#) szbalogh válasza proli007 hozzászólására (») Júl 9, 2009 /
 
Szia!
Már értem végre amit próbálsz nekem kezdőnek magyarázni
Tegnap utána is néztem, hogy milyen lehetőségeim lennének a külön táplálásra. Van egy hifiból származó 12V-os trafóm aminek meg van az egyenirányító alaplapja is. Max 630mA. Ennyi elég a szabályzónak?
Vagy van egy 100Ah-s akksim is végső esetre.
A motornak akkor marad a 200VA-es trafó diódahíddal kondi nélkül.
Így jó lesz szerinted?
(#) zsoltii90 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 9, 2009 /
 
Hello!
A LED így néz ki (led.jpg)
12V-ról szeretném működtetni valahogy úgy ahogy a kép.jpg-n illusztráltam
A kép2.gif kapcsolást még nem próbáltam (nekem ilyen lenne jó) csak már más problémát talált benne
Lásd: http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_2233_2_ASC.html
(#461146) lewi
hozzászólásában. De ettől függetlenül lehet hogy én is megépítem.
Remélem sikerült most már rendesen elmagyaráznom és köszönöm az eddigi türelmedet.

Kevesebb smile is bőven elég! Frankye
(#) szbalogh válasza nagytk hozzászólására (») Júl 9, 2009 /
 
Szia!
Sprint Layout 5-öt.
(#) proli007 válasza szbalogh hozzászólására (») Júl 9, 2009 /
 
Hello!
A szabályzónak, nem szükséges külön trafó, annak fogyasztása 10..20mA között lesz. Mert mint írtam a teljesítmény egyenirányítóról, egy diódával levehető a szabályzó feszültsége. Így a dióda utáni kondit nem tudja kisütni a motoráramkör, mert a dióda lezár.
Valami ilyesmire gondoltam.
üdv! proli007

Motor-PWR.png
    
(#) proli007 válasza zsoltii90 hozzászólására (») Júl 9, 2009 /
 
Hello!
- Az hogy más problémát talál benne, attól az áramkör még jó lehet. Minden esetre, a Led-hez való illesztést, figyelembe kell venni.
- Amit lerajzoltál, PWM kapcsolást (kép.jpg) az nem működőképes. (mintha nemrég leírtam volna, hogy működik az 555 kimenetei) Ugyan is a 7. láb nyotott kollektoros kimenet NPN tranyóval, tehát az feszültséget nem ad ki, csak le tudja húzni az áramot. Ezen a lábon, csak úgy tudod vezérelni a Led-et, hogy az 1kohm ellenállást a 7-es láb és a plusztáp közé kötöd, a Led-et, meg a 7-es láb és a mínusz táp közé. (Katódok a mínuszon)
- Amúgy nem akarlak elkeseríteni, de Led-eknél a PWM meghajtásnak nincs előnye. Mindössze annyi van, hogy nem a tranyó fogja eldisszipálni a felesleges hőt, hanem a soros ellenállás. Ráadásul, a Led impulzus üzemben, látszólag kevesebb fényerőt veszít, mint analóg üzemmódban. (A multiplexeres vezérlésnél, pont ezt használják ki) Magyarul, analóg jellel vezérelve, jobban halványul a Led, mint a PWM-el. És a fogyasztás sem lesz kevesebb. Akkor meg minek a küzdelem. A PWM meghajtást, szinte ugyan úgy kell illeszteni az analóg részhez mint a Led-et. Szóval kis teljesítmény esetén mint itt nem sok értelme van az erőlködésnek.
- Az analóg áramkör, előállít egy lassú háromszög jelet. Ha a poti középen van, akkor a jel közepe kb. a féltápon van. De a lényeg, hogy a fűrészjel csúcsának alja, az Uled+bázis-emitter feszültségen legyen. Ezt a potival kell beállítani. (azaz, hogy a Led éppen csak kialudjon) Aztán a háromszög csúcsa, pedig minél közelebb a plusztáphoz. Az előtét ellenállás számításához, pedig a háromszögjel csúcstól csúcsig mért feszültségét el kell osztani a Led maximális áramával. Ennyi a feladat.

pld. ha a Led feszültsége 2V akkor a háromszög alsú csúcsának 2,65V-on kell lenni. A háromszög csúcsfeszültségét a tápból és a 100kohm/22kohm-ból lehet kiszámolni. Az IC 7. kimenete legfeljebb 1V-ra tudja megközelíteni a tápot. Így a 100kohm-ra 12V-2V=10V jut maximálisan. Ez az ellenálláson 10V/100kohm=100uA áramot jelent. Ha a 22kohm felől ekkora áram folyik a háromszög jel felől, akkor ott fog komparálni az IC. 100uA*22kohm= 2,2V Tehát 2,2V lesz a háromszögjel Upp feszültsége. 20mA Led-áram esetén, ez 2,2V/20mA=110ohm Led előtét ellenállást jelent. (Nem tudom az eredeti kapcsolás hány mA Led-áramot feltételez, de a 33ohm kevésnek tűnik, mert ez 66mA áramot jelentene.)

Viszont, a 2,2V háromszögjel feszültség, nem túl biztató, 12V mellett. Célszerű lenne a csúcsértéket növelni. Ezt a 22kohm növelésével lehet elérni (a freki is ennek megfelelően lassulni fog) 47kohm esetén, a csúcsfeszültség, már 4,7V lenne, így 220ohm is jó a Led elé (21mA). De ez függhet a Led nyitófeszültségétől is. Viszont nagyobb háromszögjel esetén, könnyebb a Led illesztése az áramkörhöz.

Szóval, mérd meg a Led-ek nyitófeszültségét, a névleges áramuknál, és akkor számítható ki igazán a dolog.
üdv! proli007

Led-Fesz.png
    
(#) madazg77 hozzászólása Júl 9, 2009 /
 
Sziasztok!

Szeretném a segítségeteket kérni. Van egy XR-2242-es Long Range Timer. Az volna kérdésem, hogy lehet-e helyettesíteni 555-ös IC-vel? Egy ipari akkumulátor tőltőben van a XR-2242.

Köszönöm.
üdv.

XR-2242.pdf
(#) proli007 válasza madazg77 hozzászólására (») Júl 9, 2009 /
 
Hello!
Ha helyettesíthető lenne, akkor a neve nem 2244 lenne, hanem 555.
Mint látható, ez egy hosszú idejű időzítő. Ami az "555" áramkörén kívül egy bináris 128-as számlálót és start/stop áramkört is tartalmaz. plusz, extrém nagy kapacitás és ellenállás is megengedett az alkalmazásnál.
üdv! proli007
(#) szbalogh válasza proli007 hozzászólására (») Júl 10, 2009 /
 
Kérdeznék még egyet.
Ha túl kicsi a frekvencia akkor szakadozva fog menni a motor ha meg túl nagy akkor sokat fűt el a fet?
Jól látom én ezt így?
A másik pedig, hogy elég a 0.5k vagy 2.5k a 7-es láb elé? Csak azért mert ilyeneket találtam
Ez alapján az áramkör alapján:
Bővebben: Link
Következő: »»   31 / 189
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem