Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   32 / 189
(#) proli007 válasza szbalogh hozzászólására (») Júl 10, 2009 /
 
Hello!
A hálózati feszültség frekvenciája (itt 100Hz) miatt, lesz egy kis interferrencia is. Lassú a PWM nem lehet, mert akkor valóban kapkodni fog. Gyorsnál, meg a Fet jobban igénybe lesz véve. Ki kell próbálni, mi az optimális, de a motor még fütyülni is fog, ha a freki a hallható. tartományba esik.
üdv! proli007
(#) szbalogh válasza proli007 hozzászólására (») Júl 10, 2009 /
 
Szuper! Köszönöm!
Már át is rajzoltam a nyákomat
Még annyit, hogy az 1N4001-es dióda helyett lehet led-et is tenni? Van egy csomó piros ledem
(#) HUNTCs hozzászólása Júl 10, 2009 /
 
Üdv,

Végignyálaztam ezt a 6x lapot, de nem nagyon találtam a problémámra megoldást, pedig biztos pofon egszerű

555-t szeretnék normál astabil módban működtetni, de az a bajom, hogy a bekapcsoláskor az első impulzus hosszabb a kimeneten, mint a többi, talán mert az időzítő kondi alapesetben kisütött állapotban van. Találtam is valami megoldást erre a problémára az 555 Timer Pro programban, de sajnos csak a fizetős részben, szóval az érdekes rész ki van törölve...

Ha valakinek van megoldása rá, KÉREM, segítsen. Indexrelé lenne a drágaszágból és elég zavaró a probléma.

Így (is) érthető a megfogalmazás! Frankye
(#) madazg77 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 10, 2009 /
 
Köszönöm.
Üdv.
(#) proli007 válasza szbalogh hozzászólására (») Júl 10, 2009 /
 
Hello!
Gyakorlatilag nem illik, lévén a diódára megadott 5V-os zárófeszültség miatt, és a csúcsáramok miatt, ami a 470µF-ba megy. A zéneráramkörrel sorba, viszont lehet, ha van elég plusz feszültség a 470µF-ban. De a zénerrel is lehet sorba egy Led. Akkor levonod a feszültségét a zénerből, és akkora zénert raksz bele. (A 12V csak azért szükséges, hogy a Fet biztosan nyitva legyen a motoráramnál, amit még nem tudni mekkora lesz, és a Fet típusától is függ.)
üdv! proli007
(#) proli007 válasza HUNTCs hozzászólására (») Júl 10, 2009 / 1
 
Hello!
Bizony ez így van!
- Az 555 komparálási szintjei, a 1/3 tápfesz és a 2/3 tápfesz. Ha az oszcillátor jár, akkor a kondi ezen két feszültség között töltődik ill. sül ki. Tehát a változás a kondiban 1/3 tápfeszültség. Induláskor, viszont 0..2/3 feszültségig töltődik. Gyakorlatilag kétszer hosszabb az idő. Ahhoz, hogy az időzítés közel egyforma legyen indulás és periódikus működés közben, a kondiban induláskor 1/3 tápfesznek kellene lenni. (vagy a kondi negatív lábának, 1/3 tápfeszen kell lenni eleve.)

- Egyszerűen és kevésbé fájdalmasan megoldhatod, ha a kondit két db-ra választod szét. Az eredeti kapacitást elosztod 3-al, és a 6-osláb és a mínusz közé teszed a kondi 2/3-adát (pld. 22uF), az 1/3-adát, meg a 6-os láb és a plusz táp közé (pld. 10uF). Így induláskor a két kondi feltöltődik, de az eltérő kapacitásuk miatt, az alsó kondiban 1/3 tápfesszel indul. (Ha nem tudod az eredeti kondit pont ilyen arányban szét osztani, akkor választasz másik két kondit és módosítod az ütemet a töltőellenállás cseréjével.
üdv! proli007
(#) szbalogh válasza proli007 hozzászólására (») Júl 13, 2009 /
 
Szia!
A motorral párhuzamos dióda Shottky kell hogy legyen vagy jó sima is?
Mindenképpen kell bele?
(#) proli007 válasza szbalogh hozzászólására (») Júl 13, 2009 /
 
Hello!
(Sajnos gyakorlatból nem tudom mondani, mert mint említettem, nekem ilyen mocim nincs, de..)
Mindenképpen illik belerakni, hogy megvédje a Fet-et az induktív lökésektől. Ha a PWM freki nem túl magas (f<400Hz) akkor megfelel egy hagyományos dióda is. Ha nem, akkor gyors diódára lesz szükséged. (de ócska PC tápban több tonna áll rendelkezésre) Ha lehet, akkora áramú legyen, mint a motor névleges áramfelvétele.
üdv! proli007>
(#) HUNTCs válasza proli007 hozzászólására (») Júl 13, 2009 /
 
Teljesen jó így, köszi. Szinte észrevehetetlen a különbség.
(#) ferzoo válasza szbalogh hozzászólására (») Júl 13, 2009 /
 
Én már használtam 555-öst kapcsolótranzisztor és Fet +hajtására egyaránt,igen jó hatásfokkal ment 18KHZ-en sőt 40KHZ-en is.Az Ic.1Bd139 +But11A vagy IRF634-el 12Volton hajtotta a nagyfesz. tekercset kb.4KV ot áll.elő,ezt ionizátorba és villanypásztorban építettem be.Áramfelvétel 12V=0,52A BUT11A hűtése 5,5X4,5cm.bordák 8db.2,4cm magasak voltak.Melegedés max.40fok.
(#) Einstein hozzászólása Júl 13, 2009 /
 
Üdv mindenkinek!
Valahol láttam egyszer egy olyan 555-ös kapcsolást ami a 9v-ból csinált 230v-váltót és azt szeretném megkérdezni hogy van-e valakinek ilyen kapcsolása és hogy mekkora felületű hűtőborda kell neki (tranyóknak) és utánna kell-e állítani?(mert az 555 az nem óraidőzítő )
Köszönöm a választ előre is!
(#) proli007 válasza Einstein hozzászólására (») Júl 13, 2009 /
 
Hello!
Szerinted gondolat olvasók vagyunk? Mihez kell az átalakító és miért éppen 9V-ból? Mekkora teljesítményt és frekvenciát szeretnél, és miért?
(De mint ha ezen már "kínlódtál" volna..)
Idézet:
„mekkora felületű hűtőborda kell neki (tranyóknak) és utánna kell-e állítani?(mert az 555 az nem óraidőzítő”

Ezt meg nem is tudom értelmezni, de lehet én vagyok értelmetlen!
üdv! proli007
(#) Einstein válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 13, 2009 /
 
Végül is így van. (de érdekelne 230V ra is pl villanyborotva táplálására ha nincsen áram lehetőség.(50Hz-re.))
(#) uli válasza proli007 hozzászólására (») Júl 13, 2009 /
 
Szia Proli!
Megépítettem EZT a szabályzót, amit még Te tettél fel régebben.
A problémám annyi, hogy valamiért nem működik. Biztosan bennem van a hiba, mert nálam nem újdonság, hogy egy áramkör nem indul be elsőre. Amit tudok: Az IC 1-4, 1-8 lábán ott a zéner feszültsége(6,2V).
A FET (IRF1405) működik, a dióda (MBR diódát használtam) is jó.
Kivettem a zénert, hátha az a baj, hogy kevés a FETnek ez a feszültség, de nem segített.
A FET működőképességét úgy ellenőriztem, hogy a 3-as lábra a tápfeszt kapcsoltam, ekkor elkezdett pörögni a motor, valamint az IC füstölni. ( a 47 ohmos ellenállás is, de azt most hagyjuk.)
Mit kéne még megnéznem, mi lehet a hiba?
Kössz előre is: Uli
(#) _JANI_ válasza uli hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Gondolom az 555-öst ez az ellenállásokat kicserélted miután az indiánok beleköltöztek az áramkörbe... Javaslom a szisztematikus hibakeresést!

Mielött bárminek is nekifognál: Alaposan ellenőrizd le a nyákot, zárlatot és szakadást keresve!

A tápfeszültség megvolt.
De jelezve volt hogy a zéner feszültsége az alkalmazott fet típusától is függ!

A fet működő képességéről már meggyőződtél.
Bár nem a legszerencsésebb módon,
mert el kellett volna távolítanod az áramkörből az 555-öst a próba idejére...


Az oszcillátorból az R3-as ellenállást el kell távolítani.
így annak el kell indulnia ha jó.
Ha beindul a rezgés, akkor az R3-as visszaköthető és a potenciométernek máris szabályoznia kell a kitöltési tényezőt...
Ha NEM, akkor az R1, R2, C1 környékén kell körülnézni.

Remélem megtalálod a hibát.
(#) proli007 válasza uli hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Hello!
Pontosan úgy van, ahogy Jani írja! A kapcsolásban nincs hiba, annak működnie kell.
De az nagy hiba volt, hogy az IC kimenetére tápot adtál. Annak biztosan vége. Az IC kimenete egy "Totem-pole" fokozat, amely 200mA terhelhetőségű, és áramkorlátozást nem tartalmaz. Ezt sem a földre húzni, sem a tápra kötni nem szabad.
Viszont az IC-t egyszerű módszerrel megvizsgálhatod, ha pld. egy 1kohm-on keresztül lehúzod a 6-os lábat a GND-re. Akkor a kimenetnek fixen magasan kell lenni. Amikor meg a 6V-ra teszed az ellenállás másik lábát, akkor meg nulla lesz a kimenet. Ha ez működik, akkor már sok gond nem lehet.
üdv! proli007
(#) uli válasza proli007 hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Üdv!
Köszönöm mindkettőtöknek a segítő hozzászólást. Közben kiderült mi a hiba. A rajzolásnál lehagytam egy vezetősávot, ezt utólag pótoltam, de sikerült rossz helyre beforrasztanom. Azóta megy a szerkezet.
Egy pár kérdésem lenne még azomban:
- a frekvenciát szeretném megemelni: a 47 nF-osat cserélhetem 4,7nF-ra, vagy 10nF-ra??
-A poti elég érdekesen szabályoz. A feléig nem csinál semmit, onnantól szépen megindul, majd van egy pont, ahol akármennyire finoman tekerem, de megugrik, és onnantól újra szépen szabályoz. Erre mi lehet a megoldás? Log. poti? (egy másik témában olvastam, az jó lehet.)
-A poti cserélhető nagyobbra, ha a 33k-s ellenállást csökkentem? Ha igen, hogyan számoljam ki a megfelelő értékeket??
Kössz: Uli
(#) Horatio hozzászólása Júl 14, 2009 /
 
Sziasztok
A problémám az, hogy ha a reset lábát az IC-nek tápra kötöm, akkor amikor az 555-ös tápot kap, rögtön elkezd számlálni, függetlenül a triggertől.Ez a gond a reset miatt van vagy máshol keressem a hibát?A válaszokat előre is köszönöm.
(#) ferzoo válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
120Voltos trafót lehet tekerni akár 230volt/12/24v ból is.Használtan bizo-ból börzén vagy piacon 3-400ft.ért adják.Menetszámot ki kell számolni majd szekundert áttekerni.Én 2hete vettem 0,20as Cu-z huzalt tekercselőtől 1150ft/0,5Kg.Régi áron adta áfa mentesen.De volt neki 0,25mm.0,38mm.is hasonló árban.
(#) mex válasza Horatio hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Igen a reset lábat késleltetve kell a működéshez minimálisan szükséges 1V tápfeszültség fölé emelni.
Ez egyszerűen 10k+10-100µF soros kapcsolásával megoldható. 10k a pozitiv tápra,a másik vége a 4-es lábra a kondenzátor pozitivval egyetemben,a kondi negativ az áramkör testpontjára.
Az áramkör ki, és bekapcsolása közt el kell telni egy kis időnek, hogy a kondi kisüljön az áramkör egyéb elemein keresztül és ismét nulláról induljon a töltése.
(#) Horatio válasza mex hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Köszönöm a segítséget.Szimulálásnál már bevált, remélem a tényleges megépítésnél sem lesz gond.
(#) szbalogh válasza uli hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Én is nagyban dolgozok a vezérlőmön
Találtam 30 napos szimulátorprogit, abban próbálgatom az ntc-s vezérlést. Ezzel 70-240Hz között mozog a frekvencia a hőmérséklet függvényében. Ha 2db 2A-es sima diódát használok Schottky helyett az nem fog elégni?
50-100%-ig nekem megfelel majd a fázis. Még pár alkatrészt be kell szerezni és akkor mehet a forrasztgatás
Mennyire pontosak ezek a szimulátorprogramok?
Mennyire felel meg a valóságban amit ott látok?
(#) _JANI_ válasza uli hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Próbáld ki egy 5Kohmos (4.7Kohmos) TRIMMER potenciométerrel is a kapcsolást. Nézd meg, hogy azzal egyenletes lesz-e a szabályzás...
(#) proli007 válasza uli hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Hello!
Én úgy gondolom, biztos írtam, hogy ez egy végtelenül egyszerű kapcsolás, tehát sokat nem lehet várni tőle.
Itt a PWM frekvencia változik. Tekintve, hogy a kondenzátor töltése nem lineáris, a PWM-re is ez rányomja a bélyegét. Tehát amikor a kitöltés 0%-ra vagy 100%-ra vált, van egy kis ugrás. Valamint a kitöltési tényező is kezdetben úgy változik, hogy az egyik idő állandó, míg a másik változik. (Ezért változik a freki is)
A működésnél, azt kell érteni, hogy az IC az 1/3 és 2/3 tápfeszültség között kapcsol. Tehát amikor a poti max-ra van tekerve, és az R3 értéke kétszer akkora (vagy kisebb) mint az R1+R2 értéke, akkor már a kondi nem tud a 2/3-ad tápra feltöltődni. Így a komparátor nem tud átbillenni alacsony szintre és állandóan magasan marad. (töltés és kisütés nem lesz egyforma, hiszen kisütésnél, az R1 értéke nem számít)
Az R3 értékét, szándékosan olyan értékűre választottam, hogy ez a 0%/100% állapot, a poti véghelyzete előtt már beálljon. Hogy egy egyszerű "mezei" potival is ki lehessen vezérelni a PWM-et 0..100%-ig. Tehát ez az állapot, poti végállása előtt már bekövetkezik.
A poti ellenállását növeled, akkor a szabályozás jellege olyan lesz, hogy középhelyzetben kissé kisebb lesz a szabályozási meredekség, véghelyzet közelében, pedig nagyobb. Szóval amolyan kétszer logos karakterisztikát fog játszani. Hiszen a véghelyzetből eltekert poti ellenállása is beszámít az R3 értékébe.
Nem tudom mit vársz el ettől az áramkörtől, de megírtam, hogy egy normális PWM-et nem így kell készíteni. Ez olyan, mintha valami lenne, körben mégsem. Viszont egyszerű, mint a faék. De mint az is az ajtó kitámasztására jó maradéktalanul, űrhajó vezérlébe nem..
üdv! proli007
(#) mex válasza proli007 hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Idézet:
„De mint az is az ajtó kitámasztására jó maradéktalanul,”

Bocs hogy belepo ,de még az sem mindegy hová teszed a faéket az ajtó kitámasztásánál (az asszony tudna ötleteket adni)
(#) uli válasza szbalogh hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Szia!
Először megjegyezném, ezt ne tőlem kérdezd, én csak egy mezei utánépítgető vagyok, aki próbálja megérteni a dolgokat.
De amit tudok (itt olvastam):
Antiparalel diódát a frekvencia és a motor névleges árama ismeretében kell választani. Nem árt túlméretezni. A frekvencia határozza meg, hogy szükséges-e shottky-t venni, vagy megteszi a mezei dióda is. Adatlapján a diódáknak rajta van ms-ban vagy us-ban (mili/mikro sec.) egy jelzőjük, ami ha jól tudom, azt az időt jelzi, amíg a dióda a nyitott állapotából lezár. Ha ez az érték túl magas, akkor az a dióda csak alacsonyabb frekvenciák esetében használható. Ha megnézed a használni kívánt diódád adatlapját, kiderül, használható-e az a tipus.
Milyen motort szeretnél meghajtani? Az a 2 amper ami rájuk van írva, az nem azt jelenti, hogy annyit el is bír folyamatosan. Ezt nekem egy öreg mondta. Remélem használhatók az infók.
Szimulátor progikról annyit, hogy nekem igazából sosem működött jól semelyik sem. Vagy kellett egy fél óra, míg 1 mp-et leszimulált, pedig egy egyszerű 555-ös kapcs. volt... Vagy nem is csinált semmit. Úgyhogy én a megépítésben bízok.
Egy kérdés: Mi szükség a frekvencia emelésére, ha nő a hőmérséklet is? Mi lesz az alapja a vezérlőnek? 555?
Sok sikert egyébként a megépítéshez

Proli: Köszönöm a magyarázatot.
A kapcoslástól persze nem várok sokat, mint minden 555-el készült kapcsolástól, de reménykedtem, hogy ez megfelel majd óriási igényeimnek. De valószínűleg akkor még egy harmadikat is meg kell építenem. De abban már TL494es fog dolgozni, ha jól megy.
Esetleg még azon gondolkozom, hogy egy kis PIC segítsen nekem. Nem értek hozzájuk nagyon, sőt kicsit se, de azt tudom, hogy megválaszthatom egy egy lábát, hogy be vagy kimenet legyen. Ha most én kettőt megteszek bemenetnek, és arra egy-egy potit kötök, akkor egyikkel a frekvencia állítására lenne lehetőség, másikkal a kitöltési tényező beállítására. De ezt most nem is fejtegetem, úgysem valószínű, hogy ilyet teszek bele. Mindössze annyival fogott meg, hogy egy 8 lábú pic már el tudná látni a feladatot, és nem kell 10 kondit+ellenállást, meg egy tizen X lábú ICt bezsúfolnom egy kis nyáklapra.
Lényeg: Kössz a segítséget, Jani, megpróbálom azt is, de majd csak holnap.
uli
(#) szbalogh válasza uli hozzászólására (») Júl 15, 2009 /
 
Szia!

A motorral párhuzamos Schottky helyett (mivel az nincsen ) gondoltam mondjuk 3db 2A-es diódát. A frekvencia azért változik, mert poti helyett az egyik oldalon egy potinak csak 2 lábát használom a másik oldalon pedig ntc van. Proli írta, hogy 400Hz-ig jók a sima diódák, ezért írtam a Hz-tartományt amit a szimulátor kiírt.
Nekem szépen működik szimulátorban, csak azt nem tudom, hogy mennyire felel az meg a valóságnak.
(#) Pet91 hozzászólása Júl 19, 2009 /
 
Hello!
Van egy kis problémám. A labortápom most nem jó, és elemről kísérletezgetek az 555-össel, de nem akar csinálni semmit, hiába az adatlapja alapján dolgozok vele. feszt adok rá, de akkor az elem feszültsége 5V-ról 1,8-2V-ra zuhan, az ic meg melegszik mint állat.
Nincsen leterhelve, csak egy leddel.
mi lehet a baj?
K. és üdv.
(#) proli007 válasza Pet91 hozzászólására (») Júl 19, 2009 /
 
Hello!
Vagy nincs kondi a (2-6 láb és a GND között) rajta, vagy fordítva van bekötve. De ha melegszik, akkor elég gyanús, hogy már vége. (5V-os elemed van? )
Javítsd meg a labortápot..
üdv! proli007
(#) Pet91 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 20, 2009 /
 
Nem, csak 5v-ra merült a kísérletezgetés közben.
Kondi az van, a TI féle tokon a kis pötty meg az 1. lábon van, nem? Kb így:?
8 7 6 5 <-lábak
<-ic
o <-pötty
1 2 3 4

tehát:
8 7 6 5

o
1 2 3 4

Üdv!
>>>
Következő: »»   32 / 189
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem