Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Analóg oszcilloszkóp javítása
Ha szkóp-képet teszel fel, legyen látható a kezelőszervek beállítása, vagy add meg a beállításokat!
Lapozás: OK   110 / 246
(#) pucuka válasza Jackass hozzászólására (») Jún 15, 2013 /
 
Ezért használnak fémréteg, és huzal ellenállásokat, mert stabilabbak. A szénréteg, a régi zöld színűek különösen, hajlamosak az öregedésre, különösen, ha a terhelhetőségük közelében járnak.
Régi műszerekben, bizony előszeretettel használtak huzalellenállásokat, a fémréteg nem olyan régi találmány, kb a 60 -as évektől használják csak.
(#) Jackass hozzászólása Jún 16, 2013 /
 
Üdv!

Néhány ellenállás kicserélése sokat számított. A fókusz már egészen jó. Éles pontot sikerült varázsolnom a képernyőre. A fényerősség EC92 anódja és katódja között -5V körülire áll most be a feszültség és néminemű változást lehet látni a poti tekergetésével. Az éles pont "mögött" halványan még látszik egy nagyobb téglalap. A nagyobbik baj viszont az, hogy a kijelzőcső nem zár le a jel visszavezetésénél. Halványan látszik a visszatérő jel. Szinuszjelet a csatornára kapcsolva. Össze vissza több jelalak is megjelenik halványan. Gondolom ennek az eredménye. Ha minden igaz nemsokára lesz kapcsolási rajz.
(#) proli007 válasza Jackass hozzászólására (») Jún 17, 2013 /
 
Hello!
- Gondolom a rács és a katód között van a -5V. (Anódnál kissé izgi lenne.)
- Az X eltérítő generátor visszafutása alatt a képcső ki van oltva. Ennek van külön kioltóáramköre, de legalább is egy kondi, ami lezárja a csövet. De ha túl nagy a fényerő, akkor előfordul, hogy nem képes kellő képen működni. (Amikor azt írtad kicsi a fényerő, a kép alapján én azt is hatalmasnak találtam. Most is lehet a fénypont körüli udvart látod a magas fényerő miatt. Pont szerű képnél, vigyázni kell a fénnyel, mert beégetheti a foszforon a képet a nagy fényáram. üdv!
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2013
(#) Jackass válasza proli007 hozzászólására (») Jún 17, 2013 /
 
Üdv!

Elnézést, elírtam valóban a katód és a rács között. Az régi kép volt amit mutattam. Annál most sokkal halványabb volt a jel a képernyőn. Akkor a sok jel össze vissza emiatt van ugye?
(#) proli007 válasza Jackass hozzászólására (») Jún 17, 2013 /
 
Hello! Azt én nem tudhatom innen. Az eltérítő generátor lassan fut baloldalról a jobboldal felé. ekkor nézed a jelt, ami így sűrűbbnek látszik. A visszafutás alatt gyorsan megy a jobboldalról a bal felé. ekkor ritkább a jel. Ezt kellene kioltani. HA kisebb a fényerő, sikeresebb a kioltás. üdv!
(#) adamo32 hozzászólása Júl 11, 2013 /
 
Sziasztok!
Az LO-70-es szkópomon van egy olyan jelenség, hogy az x eltérítés rövid, de nem minden időalapon, csak az 1-es, 2-es, 8-asés 9-es állásban. Mi lehet az oka ennek?
(#) pucuka válasza adamo32 hozzászólására (») Júl 11, 2013 /
 
Az a képeken is látszik, hogy az eltérítő generátor nincs valami jó formában. Az előállított fűrész meglehetősen nagy torzítású, és az amplitúdójával sincs minden rendben. Először a tápfeszültségeket kell ellenőrizni. Ilyenkor lesz szükséged egy másik szkópra, hogy a fűrészgenerátor jeleit ellenőrizni tudjad.
(#) adamo32 válasza pucuka hozzászólására (») Júl 11, 2013 /
 
Köszönöm válaszod!

Azt szeretném megkérdezni,hogy melyik pontokon kell ellenőríznem a fűrészjelet?
(#) pucuka válasza adamo32 hozzászólására (») Júl 11, 2013 /
 
Anód, katód, segédrács, és a tápfeszültségek. Gyanús, hogy a cső lesz hibás.
(#) adamo32 válasza pucuka hozzászólására (») Júl 11, 2013 /
 
Ha jól gondolom,akkor a fűrészjelet a 6P15P anódján kellene megnéznem, és a hozzá kapcsolódó alkatrészeket is átnézni.
Csak az a problémám, hogy nem tudom a feszültség értékeket, neten sem találtam róla infót.
(#) pucuka válasza adamo32 hozzászólására (») Júl 12, 2013 /
 
Először is próbáld meg a csövet cserélni. Ha nincs eredeti, akkor cserélheted EL83 -ra, vagy ha minden kötél szakad, akkor EL84, vagy 6P14P -re is, de akkor a 3 -as, és a 6 -os lábat össze kell kötni.
A feszültségek saccolásához egy kis segítség:
Bővebben: Link
Vásárláshoz:
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Júl 12, 2013
(#) adamo32 válasza pucuka hozzászólására (») Júl 12, 2013 /
 
Köszönöm!

Csövem volt itthon másik, (fogalmam nincs,hogy honnan), kicseréltem,de nem változott semmi.
Aztán találtam benne egy rossz kondit, (C17), ami 100 nF helyett, mindössze 1nF volt. Kicsréltem, és sokat javult a helyzet,de még mindig nem tökéletes.
(#) Gabi válasza adamo32 hozzászólására (») Júl 12, 2013 / 1
 
Lehet, hogy a 6N1P cső X oldala haldoklik. Próbáld meg azt is cserélni, ha van esetleg. Jó lenne ránézni egy másik szkóppal arra is, hogy mit ad ki a fűrészgenerátorod.
(#) adamo32 válasza Gabi hozzászólására (») Júl 12, 2013 /
 
6N1P-m nincs, de van ecc85. Elvileg a helyettesíthető vele?

A fűrészjelet Közvetlenül a 6P15P anódján nézzem meg?
(#) Gabi válasza adamo32 hozzászólására (») Júl 12, 2013 / 1
 
"Elvileg" igen, de a bekötését meg kell nézni, főleg a fűtését. Közvetlenül az anódján a 6P15P-nek, de aztán követni kéne, hogy mi történik a továbbiakban. (C19, R44, C17,C18 alkatrészeken végiglépkedve nézni, hogy mi történik a fűrészjellel.)
(#) Gabi válasza adamo32 hozzászólására (») Júl 13, 2013 / 1
 
Egyébként menyire jó szkóp ez? (Elgondolkoztam az után építésén retro jelleggel.)
(#) adamo32 válasza Gabi hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Túl pontos mérésekre szerintem nem alkalmas, nekem is csak hangfrekis sávban kell jelalak megnézésére.
Utánépíteni csak akkor érdemes, ha tényleg építeni akarsz, mert láttam a neten egy párat 4-5 ezer forintért, amiből nemigen jön ki az alkatrészek költsége sem.
Én szinte ingyen jutottam hozzá, és tetszik is.
Nemhiába, az Orosz technika...
(#) adamo32 válasza adamo32 hozzászólására (») Júl 14, 2013 /
 
Sziasztok!
Ma volt időm végigmérni az összes kondit a szkópban és még kettőt cseréltem a bemeneti osztóban. Amivel jobb lett: 30 Hz-en értékelhető jelalak, valamint 100 kHz-en is.
A fűrészjelet csak jövő hétvégén tudom megnézni sajnos.
Bocsánat a fényképek minőségéért.
(#) Doncso válasza adamo32 hozzászólására (») Júl 14, 2013 /
 
Szerintem ez már a csúcs ami tud ez a kis szkóp. Ezek a kis orosz szkópok nem a tűélességről híresek, inkább indikálásra való, szerintem nagyjából ez a max amit ki tudsz hozni belőle, de a javítás öröme legalább megvolt.
(#) adamo32 válasza Doncso hozzászólására (») Júl 14, 2013 /
 
Nekem már ez is bőven elég, csak hangfrekis tartományban mérek vele, de jó volt elszöszölni vele.
Annak még tudnék örülni, ha 20 Hz-et is meg tudnám mérni vele.
De tudom hogy ez hobbi célokra lett készítve, és nem várok tőle csodát.
A hozzászólás módosítva: Júl 14, 2013
(#) Doncso válasza adamo32 hozzászólására (») Júl 14, 2013 /
 
Hát, ha ismered a korlátait, és tudsz együtt dolgozni a hiányosságaival, akkor teljesen jó kis műszer, nekem is volt miniscope-om, OML-2 -esem is és még egy kis orosz csoda, de amire kellett arra jó volt.
(#) Gabi válasza adamo32 hozzászólására (») Júl 16, 2013 / 1
 
Pár feszültség érték, bár inkább csak egyen szintek.

lo-70.jpg
    
(#) adamo32 válasza Gabi hozzászólására (») Júl 17, 2013 /
 
Nagyon szépen köszönöm!
(#) silent15 hozzászólása Okt 1, 2013 /
 
Sziasztok, most vettem egy hibás szkópot, és már nekiáltam szétszedni. Nincs sugár, viszont minden egyéb van, ezért egyből mentem a nagyfesz részre. Rámértem a diódákra, de egyik sem nyit. Ez nekem nagyon gyanús, egyáltalán mérhető mezei multiméter diódateszterével, az ilyen nagyfeszdióda? Amúgy egy EMG 1567-ről van szó.
ÜdV!
(#) proli007 válasza silent15 hozzászólására (») Okt 1, 2013 /
 
Hello! Nagyfesz diódákat általában nem lehet mérni DVM-el, mert több dióda van benne sorba. De egy korlátozó ellenállással, tápfeszről lehet mérni a nyitófeszültségét. (Mint egy Led-nek.) üdv!
(#) silent15 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 1, 2013 /
 
Mekkora az a minimális feszültség,amit rá tudok kötni? 9V elemmel már menne a mérés?
(#) proli007 válasza silent15 hozzászólására (») Okt 1, 2013 / 1
 
Várhatóan menne, de áramkorlátozó ellenállást köss vele sorba, mert lehet utolsó próba lesz, mint a gyufáé.. "jó, ez is jó.."
(#) gerenk válasza silent15 hozzászólására (») Okt 1, 2013 /
 
Építs egy ilyen egyszerű ferrit trafós nagyfesz oszcit, a dióda a mérendő, a puffer
kondi 1 nF legalább 8 kV-os.
(#) silent15 válasza gerenk hozzászólására (») Okt 1, 2013 /
 
A C2 mit csinál? az csak lóg, azt ne vegyem figyelembe?
A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2013
(#) gerenk válasza silent15 hozzászólására (») Okt 1, 2013 /
 
Csak kiollóztam, egy nagyfesz. sokszorozó része, nem kell.
Következő: »»   110 / 246
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem