Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Áramváltó trafóval áram mérés, hogy?
Lapozás: OK   8 / 8
(#) hulala válasza compozit hozzászólására (») Szo, 16:24 /
 
Senki nem mondta, hogy nem jó az analóg műszer, sőt szerintem is jobb mert elég csak fél szemmel rátekinteni és lehet látni, hogy kb. mennyi az áram. Ezt próba hegesztésnél, beállításnál nézi az ember. A szeme nagyjából leátlagolja a folyamatosan mozgó mutatót nem úgy mint a digitális műszernél ugyanis a MIG hegesztés alacsonyabb áramoknál (70-180A) rövidzárlati átmenetek vannak másodpercenként ötször-nyolcszor. Ezt korlátozza egy komolyabb fojtó tekercs de így is erős lengések vannak. Volt olyan MIG gépem melyben volt két 7107-es panelműszer de ki kellett dobnom belőle mert zavart és csak az árammérő funkciót hagytam meg egy 400 A-es analóg kijelzővel pótolva. Most is elővettem ezt a műszert meg egy ugyanolyan 200 A-est de egyszerűen nem találtam neki helyett a front oldalon akár hogy variáltam. Az a ledes még éppen hogy elfért volna de már túl sok energiám elment eredménytelenül.
(#) hulala válasza pipi hozzászólására (») Szo, 16:27 /
 
Nem kell azt mindig nézni csak néha próbahegesztést végez az ember egy jó beállításhoz és akkor rá tud nézni a "szeme sarkából" ill. rutinból mozgatja addig a pisztolyt. De jó dolog ez csak hát van aki elutasítja a téma felvetését is.
(#) hulala válasza zamatőr hozzászólására (») Szo, 16:36 /
 
Nem tudom mennyire jó ötlet mert anno én gyári árammérőt akartam átalakítani feszültség mérésre úgy, hogy cseréltem a feszültség osztó ( szemre-gyártmányra egyforma panelműszer 7107-est) ellenállásokat gondolván egyformák lesznek így de nem sikerült. Nem találtam meg miben tértek el egymástól. Lehet, hogy most vissza kellene forrasztani az eredeti ellenállásokat de mint írtam már elfogyott az "erőm" meg jó pár évvel ezelőtti történet. Ugyan ráírtam a dobozára az ellenállás értékeket de ...
(#) hulala válasza 444Tibi hozzászólására (») Szo, 16:40 /
 
Tibi ez a Hall sensor beállítás hogyan működik? Nem értettem meg a gyári adatlapból mert volt amely 2x15 V-ot igényel volt amely 1x5 V-ot. Eddig sem volt tiszta a fejem de mikor el kezdtem olvasni az adatlapokat hát mit mondjak... számomra magas volt.
(#) hulala válasza hulala hozzászólására (») Szo, 16:46 /
 
Például egy ilyenre gondolok.

LEM.png
    
(#) 444Tibi válasza hulala hozzászólására (») Szo, 20:03 / 1
 
Az áram a modell függvénye, pl.
HAL200S névleges 200A, a maximális amitől még nem lesz a szenzornak maradandó offszet és linearitás hibája 600A.
Ennek kell +-15V táp és a kimetet
+-4V ami az áttételi tényező.+200A=+4V fordított polaritásnál -200A=-4V a kimeneten.
Felvett árama az eszköznek működés közben kevesebb mint +-25mA, a +-15V tápból.
A kimenet 70C fokig 1kohm, 85C fok hőmérsékleten 3kohm terhelhetőségű azaz ennél kevesebbel nem illik leterhelni.

Vannak igen 5V táposak is, azok jellemzően 2,5V kimenettel rendelkeznek és vannak AC-re is az mindkét mérendő polaritásra azonos feszültséget ad ki.
Pl. 100A hall, nulla áram 2,5V kimenet, -100A nulla volt, +100A 5V. A 2,5V a közepe a nulla.

Ipari környezetbe nagy zavarok mellett létezik a szokásos 20mA áramkimenetes is. Ennek kimenetét a fogadó helyen az előírt ellenállással kell lezárni kell és az áram a mérték, pl. 100A=20mA.
A hozzászólás módosítva: Szo, 20:11
(#) NGY válasza hulala hozzászólására (») Szo, 20:20 / 4
 
"Áramváltó gázcsőből"

Nem tudom, mennyire ragaszkodsz a HALL szenzoros áramváltóidhoz, ezért inkább csak bemutató céllal, hogyan "is" lehet gyorsan, egyszerű eszközökkel mérni 200 A áramot egy 200 mV méréshatárú digitális műszerrel (és minel kisebb helyigénnyel).

Némi becslés után készítettem egy eszközt, megmértem, az eredmény alapján a kívánt mérési tartomány beállítható.

3/4-es gázcsőből levágtam 15 mm-t, leszigeteltem (a szövetszalag nagy előnye, hogy kívül is ragad kissé, így szépen megtartja a már feltekert meneteket), 0,15 mm-es zománchuzalból rátekertem 100 menetet (könnyebb számolás érdekében), majd ismét leszigeteltem.
Primer "tekercsnek" átvezettem a gyűrűn 1,6 A váltakozó áramot (ez volt kéznél), a szekunder oldalt lezártam 1k ellenállással, ezen 5,3 mV feszültséget mértem.

Ebből számolható, hogy 200 A-hez hány menet (vagy mekkora lezárás) kell. A pontosság növeléséhez lehet növelni a menetszámot, majd vagy a lezárást változtatni, vagy feszültségosztót alkalmazni.

Megjegyzés:
- a kész eszköz pontossága nyilván csökken a kisebb áramértékek felé (ahogy általában a műszerek pontossága a végkitérésük közelében a legjobb)
- a kapott AC feszültséget egyenirányítani, szűrni szükséges a DC műszer számára

Fenti eszköz elkészítése kb. egy óra volt, fényképezéssel együtt.
(#) hulala válasza 444Tibi hozzászólására (») Vas, 6:24 /
 
Nagyon szépen köszönöm a hozzászólásod mivel érezhető, hogy odafigyelsz rám ( mint egy "nehézfejű" ember) és veszed a fáradságot hosszabban kifejteni a témát. Még fogok kérdezni. A lényeg, hogy nagyon szeretnék mérni a közeljövőben. No ez nem a hegesztéshez kötődik mert ott nem olyan fontos a pontosság. Egyenáramot szeretnék mérni több ponton (két generátor által megtermelt áram). Ezeknek a mérése, megjelenítése és dokumentálása. Itt azért ráfordulnék a lényegre. Ugyan már rendeltem olcsó mérő műszert kettő darabot de bizonytalan vagyok, hogy jók-e egyáltalán nekem ( PZEM-015 100 A-es sönttel). Ezért inkább erre a célra kiszemeltem 3 darab LEM LA 100-P típusú áramváltót melyek 100/50 mA-esek. De nem tudom, hogy milyen kijelző ill. megjelenítő egység lenne jó hozzá. Szóval fogok még bőven kérdezni.
A hozzászólás módosítva: Vas, 6:28
(#) hulala válasza NGY hozzászólására (») Vas, 6:31 /
 
Köszönöm neked is a válaszod. Hasonlót már rendeltem egyet méréshez de egyenlőre még várom a legjobb megoldást. Ez már nem hegesztőgéphez kellene.
(#) hulala válasza NGY hozzászólására (») Vas, 6:37 /
 
Azt elfelejtettem írni- az nagyon tetszik, hogy jól lehet variálni ill. közeledni a kijelző műszer igényei felé és a pontossága is módosítható vagy megválasztható.
(#) proli007 válasza hulala hozzászólására (») Vas, 7:22 / 1
 
Hello!
Ha nem haragszol, megjegyezném, hogy nagyon csapongsz a témában. Valami egyirányú célt kellene felvenni és annak elérési útja mentén kellene haladni. Azt is lehet hogy körbejársz egy témát, de akkor is valami rész célt és irányt kellene kijelölni és még az nem tiszta, csak azzal foglalkozni.

- Tehát felmérni, mire is van igazából szükséged, egyen vagy váltóáramot mérnél. De ott a frekvencia sem mellékes, mert ugye egy inverter szekundere nem 50Hz.
- Hogy milyen eszközök állnak rendelkezésedre. Aztán "normálisan" megvizsgálni a meglévő eszközöket, mit lehet ebből hasznosítani. Vagy is a műszereid bemeneti paraméterét kideríteni, a megtáplálási lehetőséget figyelembe venni.
- Majd az érzékelők paraméterit meghatározni és végül tisztázandó, hogy milyen illesztő fokozat kell a kettő közé.

Ha állandóan irányt váltasz, nem fejezel be egy témakört, akkor lefárasztod a segítőidet és végül magadra maradsz.
(#) hulala válasza proli007 hozzászólására (») Vas, 8:04 /
 
Tehát: A hegesztő áram mérést lezártam, vegyük megoldottnak mert működik. Amit most nyitottam mert ez sokkal fontosabb számomra és mindenképp meg akarom csinálni az a két generátor által leadott áram mérése ami egyenáramú mérés lenne. Azért nem váltó mivel összesített és nem egyenletes a váltóáramú részen sem a frekvencia sem a feszültség. Szóval jobbnak tartanám az egyenáramú összesített adatokat megjeleníteni. Igen, igazad van. Még az elején tartok és bizony csapongok össze vissza. Ezért kellene olyan komoly emberek segítsége mint ti vagytok, hogy helyes mederbe kerüljenek a gondolataim. Még visszatérve a témához: elindulok - kell valami kiindulási alap ami nálam az előttem lévő cél ill. már meglévő anyagok. Amit már beszereztem de nem tudom, hogy egyáltalán mennyire alkalmas eszközök: 2 darab PZEM-015 mérő műszer az egyikhez 100 A-es sönt van a másikhoz egy áramváltó ( gyárilag ezt adták, ezt rendeltem). Viszont nem vagyok egyáltalán határozott, hogy jó az irány amit csinálok ezért kértem segítséget merre haladjak. Értem én, hogy nehéz követni ezért próbálok hosszabban írni. Annak viszont nem örülnék ha elfordulnátok tőlem mert nem ez a célom még ha nagyon rosszul is fejtem ki a mondani valóm vagy a kérdésem. Műszaki ember vagyok de az elektronikában alacsony ismeretekkel viszont határozott végcéllal tehát igyekszem befejezni is valahogyan az elkezdett dolgokat. Még türelmet is kérnék de ha kérdeztek megpróbálok a magam szintjén válaszolni tehát folytatni fogom és elkezdem az alapoktól.
(#) hulala válasza proli007 hozzászólására (») Vas, 8:17 /
 
Tehát: A hegesztő áram mérést lezártam, vegyük megoldottnak mert működik. Amit most nyitottam mert ez sokkal fontosabb számomra és mindenképp meg akarom csinálni az a két generátor által leadott áram mérése ami egyenáramú mérés lenne. Azért nem váltó mivel összesített és nem egyenletes a váltóáramú részen sem a frekvencia sem a feszültség. Szóval jobbnak tartanám az egyenáramú összesített adatokat megjeleníteni. Igen, igazad van. Még az elején tartok és bizony csapongok össze vissza. Ezért kellene olyan komoly emberek segítsége mint ti vagytok, hogy helyes mederbe kerüljenek a gondolataim. Még visszatérve a témához: elindulok - kell valami kiindulási alap ami nálam az előttem lévő cél ill. már meglévő anyagok. Amit már beszereztem de nem tudom, hogy egyáltalán mennyire alkalmas eszközök: 2 darab PZEM-015 mérő műszer az egyikhez 100 A-es sönt van a másikhoz egy áramváltó ( gyárilag ezt adták, ezt rendeltem). Viszont nem vagyok egyáltalán határozott, hogy jó az irány amit csinálok ezért kértem segítséget merre haladjak. Értem én, hogy nehéz követni ezért próbálok hosszabban írni. Annak viszont nem örülnék ha elfordulnátok tőlem mert nem ez a célom még ha nagyon rosszul is fejtem ki a mondani valóm vagy a kérdésem. Műszaki ember vagyok de az elektronikában alacsony ismeretekkel viszont határozott végcéllal tehát igyekszem befejezni is valahogyan az elkezdett dolgokat. Még türelmet is kérnék de ha kérdeztek megpróbálok a magam szintjén válaszolni tehát folytatni fogom és elkezdem az alapoktól.Még hozzátenném utólag: Nem sértő számomra ha valaki kritizálja a bejegyzésem mert a kritika jó dolog. Úgy fogom fel, hogy segíteni akar az illető fórumtárs még ha esetleg nem is egyezik meg végül a gondolatunk. Bátran lehet hozzám szólni, nem fogok cirkuszolni mert az én érdekem a saját sikerem még ha mások is segítenek hozzá.
(#) proli007 válasza hulala hozzászólására (») Vas, 8:33 /
 
- Azt tisztázni kell, hogy a sönt egy ellenállás azon egyen és váltóáram egyaránt mérhető.
- Az áramváltó egy transzformátor, csak nem feszültség, hanem áram transzformálásra használjuk és csak váltakozóárammal működik, mivel fluxszusváltozás csak ott van.
- A hall elemes érzékelőt, inkább áramérzékelőnek hívjuk, nem áramváltónak. Bár kinézetre-funkcióra lehet hasonló, de alapvetően tápfeszt igényel és aktív elektronika szokott benne lenni. Ezzel is akár egyen, akár váltóáram érzékelhető. Ha váltóáramot érzékelünk, akkor valamely viszonyítási ponthoz képest (ez szokás szerint a tápfeszültség fele) kapjuk meg a szintén váltakozó feszültséget.
(Egyenáram esetén is ezt teszi, és a kimeneti feszültség az áram irányától függően nő, vagy csökken, arányosan az áram értékével.) De minden esetben a mérvadó a eszköz adatlapja! És ez a tervezés kiindulási pontja is!
Tehát a fogalmakkal vigyázni kell, mert a pontatlan megfogalmazás, vagy nem kielégítő kiegészítés, félreértésekhez vezet. Ez nem szépirodalom, itt mindig mindent ugyan úgy célszerű megnevezni. Csak akkor értünk szót.
(#) 444Tibi válasza hulala hozzászólására (») Vas, 8:43 /
 
A PZEM teljesen jó lesz neked,ha jól emlékszek 8-10V felett külön tápot igényel, ha meg 200V feletti a mérendő akkor gépészkedést igényel.
Ez általában bőven elég. Otthon a sufniba nem jellemző 500V DC több 100A mellett.
Ezt meg a kistesóit is használom sokat, logol, kiír mindent.

Amúgy Prolinak valahol igazsága vagyon, el kéne döntened mit is akarsz mérni és egyszerre 1 feladatra koncentrálni. Azt a lehető legegyszerűbben, ha van hozzá otthon cucc akkor azokkal megoldani és végszükségbe növelni az ökolábnyomot 2-3000 kilométerről postázgatott egységekkel.
Én ezokból, nem, egyáltalán nem vagyok sem ultrazöld se delimagyar de hestore.hu szoktam vásárolni, ha ott nincs akkor magyarhonból. Vagy hazafelé a Legitron felé megyek és ott egy 30éve ilyen bizbaszokat áruló kedves hölgytől veszem meg az alkatrészeket.(utolsó mohikán szerintem az offline boltok között)
Igen 30-60%-al drágább. De jobban alszok.

Ha elkészültél az 1. projekttel, teljesen, akkor jöhet a 2. 3. ----10.

Ha tudok bármiben szívesen segítek méréstechnikában.
(#) Gafly válasza 444Tibi hozzászólására (») Vas, 8:54 /
 
Neked tökéletesen igazad van.

@hulala:
- Akkor pontosan hogyan is oldódott meg a hegesztő áram mérése?
- Mi most akkor az új kérdés, röviden összefoglalva?
Én már nehezen tudom követni...
(#) hulala válasza 444Tibi hozzászólására (») Vas, 21:56 /
 
Ez egyetlen egy projekt. Akkor még rendelek hozzá 2 darab PZEM-015-öst 100 A-es sönttel. Amennyiben nem bánod későbbiekben meg foglak keresni a kérdéseimmel. Most többet nem írok mert most értem haza.
Következő: »»   8 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem