Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Audio torzitásmérö
Lapozás: OK   1 / 1
(#) snakesix hozzászólása Nov 6, 2008 /
 
auto erösitők teszteléséhez szeretnék épiteni egy egyszerü torzitásmérö készüléket.Az elgondolásom a következö: a bemeneti (line in) jelet egy potival ráviszem egy analóg müszerre. A hangszóró jelét leosztva rá egy másik potira,amiröl aztán megint a müszerre,csak forditott polaritással.

Vagypedig, TL072 ,ebböl 2 elöerösitö,utána egyenirányitva,és ugy rá a müszerre( persze a hangszoro jele itt is leosztva,plusz poti,plusz forditott müv.erös. bemenetre kötés)

vajon müködne?

Köszönöm a válaszokat.
(#) korgs2 válasza snakesix hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
Szerintem sokkal egyszerűbb és pontosabb egy oszcilloszkóp+jelgenerátor.
(#) snakesix válasza korgs2 hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
igen,meg pontosabb is lenne,csak nincs szkópom
(#) kaszarobert válasza snakesix hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
Szerintem hangfrekis torzításokat a hangkártyáddal is mérhetnél. Legalábbis a jelalakot lehet látni, bármelyik jó hangfelvevő progiban (soundforge, goldwave) Esetleg, a jobb csatorna a bemenő, a bal a hangszóróról levett jel, így rögtön láthatod, utána pedig lehet összeadni, meg különbséget képezni, meg spektrumanalizálni, gondolom ezekből valahogy a torzítást is kiszámolhatod, ha tényleg fontos a számszerű érték.

Egyébként érdekes az ötleted, csak hát szerintem megoldhatatlan, hogy egy potival pontosan ugyanakkora jelet állíts be, mint a bemenet, de lehet, hogy ha ügyes vagy frekvenciaátvitel mérésére jó lehet valami ilyesmi megoldás, egy jelgenerátorral.
(#) snakesix válasza kaszarobert hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
lehet,h müszerrel tényleg megoldhatatlan,mert ugye van fázistolás is,meg a frekvenciamenet is más és más erösitönként.na ezeket nem lehet potival kompenzálni.
(#) oldman válasza snakesix hozzászólására (») Nov 6, 2008 / 4
 
Az első kérdés az hogy milyen torzítást szeretnél mérni?
A hangtecnikában leginkább használt a harmonikus és az intermodulációs torzítás. (Ez utóbbit szívesen hanyagolják a specifikációkban mivel nem egyszerű szép számokat elérni. )
Tehát beszéljünk a harmonikus torzításról - egyenlőre. A közhiedelemmel ellentétben torzítást mérni szkóppal nem nagyon lehet csak a durva eltérések becslésére használható, például vágás, nullátmeneti torzítás. Gyakorlott szemmel 5-10% torzítás már észrevehető kevésbé durva hibánál is, de számszerű értéket nem nagyon lehet megadni.
A tényleges torzítás meghatározásához először nézzük a definícióját: k= gyök(K2^2+K3^2+....Kn^2)/gyök (K1^2+K2^2+K3^+....Kn^2)
k =torzítási tényező (klirr faktor) K1 az alapharmonikus K2...Kn a felharmonikusok amplitúdója.
Tehát az eszközre adott jelet és annak felharmonikusait kell mérni, és elvégezni a fenti műveletet. Ez így borzasztóan hangzik de mivel kis torzításokról van szó általában, egyszerűen megméred az alapfrekvencia amplítúdóját, majd kiszűröd egy lyukszűrővel az alapharmonikust és némileg egyszerűsítve a maradék a tozítás.(Alapharmonikus 100%) természetesen egyéb zaj, brumm nem lehet jelentős amplitúdóval mivel az meghamisítja az eredményt.
A lyukszűrőt meg lehet oldani passzív vagy aktív módon de uP rajongók helyes kis progit is irhatnak! A lényeg hogy a csillapítása minnél nagyobb legyen! (>50dB cca 1% torzítás méréséhez.)
(#) snakesix válasza oldman hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
Köszönöm a választ,egy egyszerü kapcsolással akkor nem megvalosithato akkor marad a terheléses teszt+fülelés
(#) oldman válasza snakesix hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
Megvalósítható, főleg ha csak végfokot akarsz mérni!
Mindössze 3-4 alkatész szükséges, ebből csak egy cca 10 H tekercs okoz nagyobb bonyodalmat, ezen kívül egy jó légszigetelésű kettős forgókondi, egy 10~100 Ohm potméter és egy kondi kell. Természetesen egy hangfrekis generátoron (Ez jó esetben lehet akár egy PC hangkártya) és egy hangfrekis mV mérőn kívül. (Ezt meg egy jobb 200 mV-os AC multiméterrel és egy műv. erősítővel össze lehet hozni. Esetleg a hangkártya is használható) Igaz csak 1 frekvencián működik, de más tekercsekkel más frekire is elkészíthető.
Ne add fel!!
(#) elektrorudi válasza snakesix hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
Egyszerű kapcsolással valóban nem megoldható.
A torzításmérés elve valóban az, hogy a bemenő jelet elkülönítsük a kimenőjeltől, és a különbséget kijelezzük...
A régi műszerek úgy mértek, hogy a bemenő színusz jelet egy nagyon meredek lyukszűrővel kiszűrték, és ami maradt az volt a torzítás... de ez elég pontatlan mérés, mivel ugye 1% torzításnál, egy 100mV-os jelből csak 1mV maradt...
Ekkor pedig már felléptek a zaj problémák. Ilyen jelszintnél a hasznos jel összehasonlítható a zaj nagyságával...
Magyar cég nem is tudott soha normális műszert gyártani. Maximum átviteltechnikai (telefon) mérésekre voltak jók a magyar műszerek. Régen (és mai is) elsősorban a Brüel & Kjaer cég tudott minőségi hangtechnikai műszereket gyártani.
Manapság a legegyszerűbb a hangkártyáddal + egy megfelelő programmal megmérni a torzítást.
A mérési módszer annyit változott, hogy végigsöprik az egész sávot egy spektrumanalizátor programmal, és a felharmónikusokat matematikailag összegzik. Egy gombnyomással mérheted a harmónikus, intermodulációs torzítást, zajt, vagy amit akarsz...
(#) kaszarobert válasza snakesix hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 



Idézet:
„meg a frekvenciamenet is más és más erösitönként.na ezeket nem lehet potival kompenzálni.”



Szerintem, pont ezt tudnád mérni vele! Ha pl 1khz-re beállítod a 0-át, és ezután más frekiken is mintát veszel. Persze nem csináltam még, ki kéne próbálni...



Én sajnálom, hogy kiegyeztél abban a megoldásban, hogy nem lehet megcsinálni, pedig többen használható ötleteket adtunk neked
(#) snakesix válasza kaszarobert hozzászólására (») Nov 13, 2008 /
 
Köszönöm a válaszokat,folyton agyalok,sok hülyeségen,de kezdö vagyok.csak sacc per kb tudok áramköröket tervezni,a végeredmény vagy jo,vagy nem...
Érdekel a dolog(az elektronika),és igyekszem sokat tanulni,és épitgetni.
szabadidömben,munka után szoktam "büvészkedni"
Mégegyszer köszönöm mindenkinek a választ.
(#) oldman válasza snakesix hozzászólására (») Nov 13, 2008 /
 
Helló! Ne add fel! Mindenki volt kezdő!-legfeljebb nem akar emlékezni rá! Sokan az általános isk. fizika óráira sem emlékeznek, de szívós tanulással-kitartással többet tudnak mint sok vizsgázott, "felkent hozzáértő"! A lényeg: Ne azonnal a csúcstecnikával ( Hogy építhetek PS 2 kozolt? Ingyen energia...stb) kezd!! Ezen az oldalon (tapasztalatom szerint) sok ismeretet találsz, és mindenki próbál segíteni. (pl.:én is) Bátran kérdezz - de lehetőleg a megfelelő témában és hangnemben! Mindenki próbál hasznos tanácsot/segítséget adni de pontosan és, érthetően kell kérdezned! Ez sokszor nem egyszerű de ehhez is lehet segítséget kérni. Sok kitartást és sikert!
(#) edgar válasza snakesix hozzászólására (») Nov 13, 2008 /
 
Hogy ne kinlodj es egybol megertsd a meres mikentjet, leszives kesed meg a:
Rozsa Sandor -Elektronikus Amator Merokeszulekek MK kiado 1977 cimu konyvet.
Amelyben a 256 -257-ik oldalon targyalja a torzitas meres technikajat es ad egy muszer kapcsolast aminek lattan nyomon kovetheted egy ilyen muszer mukodeset.
(#) edgar válasza edgar hozzászólására (») Nov 13, 2008 /
 
Kozben keresgeltem (egyszerut kertel):
Kép: Hivatkozás
Bővebben: Link
A kepen lathatoan tobbfele impedanciara tudod illeszteni a kis aramkort.
Egy dologra kell ugyelni, hogy a rehelo ellenallasok ne legyenek induktivak.
Ezt ugy oldod meg, hgy tobb ellenallast kotsz parhuzamosan amik ki jon a kivant ertek.
Nem neztem utanna de biztosan van szamitogepes program is amelyel tudsz merni torzitast.
(#) edgar válasza edgar hozzászólására (») Nov 13, 2008 /
 
Lyukszuro:

Bővebben: Link
(#) kaszarobert válasza snakesix hozzászólására (») Nov 13, 2008 /
 
Én meg csak azt mondom, hogy az ötleted jó!
(#) snakesix hozzászólása Nov 13, 2008 /
 
Köszönöm a válaszokat.
sokat segitettetek.
(#) dinokal hozzászólása Jan 6, 2009 /
 
Itt egy jó kis torzításmérő!
(#) elektrorudi válasza dinokal hozzászólására (») Jan 8, 2009 /
 
Köszi.
Ez a fázistolós oszci pont jól jött (igaz más projekt miatt)
(#) Lacaboy hozzászólása Szept 10, 2017 /
 
Sziasztok!
Ennek a torzitas kijelzonek mi lehet a mukodesi elve? SMD DD-1. ?
(#) Lacaboy hozzászólása Szept 11, 2017 /
 
Elvileg full analóg kapcsolás.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem