Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2172 / 2208
(#) pucuka válasza Cinema hozzászólására (») Jan 14, 2020
Levegősek lettek.
(#) TAttila77 válasza Cinema hozzászólására (») Jan 14, 2020
Kedvet gyüjtök, hogy írhasssak, mert amikor eszeveszett veszekedést látok a kedvem elmegy, de igencsak másnak is. Amúgy meg fűt az SE, de ha kevés akkor begyujtom a PP-ket is. Van miből válogassak
(#) jani1987 válasza pucuka hozzászólására (») Jan 14, 2020
Van is egy-kettő nálam modellnek.
(#) Cinema válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 14, 2020
Milyen táptrafót?

Üdv!
(#) jani1987 válasza Cinema hozzászólására (») Jan 14, 2020
A múltkori kísérletben elégnek bizonyult egyetlen PCL86 a hangfal meghajtáshoz. Az anód áram akkor olyan 26mA lehetett. Pár oldallal visszább írtam eme nemesnek legkevésbé sem nevezhető próbálkozásomról. Ketté szedtem az M magokat a kimenőhöz. A keresztmetszet 2,94cm2. Ebből lejön a lakk réteg de nem sokat vesz el. Tápnak 520V körül számolok középen csapolva szigorúan EZ80-nal. A clc-hez nem ártana egy nagyobb fojtót szerezni. Mivel a láda két utas fa-nak 30Hz-et láttam elégnek. Minden más számolást csak részletben.
(#) gkari válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 14, 2020
Idézet:
„Tápnak 520V körül számolok középen csapolva szigorúan EZ80-nal”
Ha ez 520V váltófeszültséget jelent, akkor az EZ80 "szigorúan" gyorsan halott lesz.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2020
(#) jani1987 válasza gkari hozzászólására (») Jan 14, 2020
Szélső állásba. 260-0-260V. Amit használok 250-0-250V-os. És Ez80 van benne.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2020
(#) tdi75 válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 14, 2020
Az jó játék a trafó tekerés.
Az ez80 at ha jól emlékszem valami 2x350 volt táppal lehet max meghajtani.
Én most egy BEAG pp kimenő szétszedésébe futottam bele áttekercselés miatt.
Hogy ezt a trafót mennyire összerakták...
Úgy fogja az impregnálás mint a beton.
(#) jani1987 válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 14, 2020
Itt volt haverom szombaton és megajándékoztam egy SE kimenővel. Meg adtam PCL82-t, 84-et és 85-öt. Meg UBL21-et. Meg pár másik vegyes csövet. Hadd kísérletezzen a sajátjával.
(#) krauszkrisztian14 hozzászólása Jan 14, 2020
Üdv!
Valaki el tudná magyarázni a mellékelt kapcsolási rajz alkatrészeit?
Sok kapcsolási rajzot láttam, de ilyen ábrázolásokkal nem találkoztam.
A másik kérdésem, hogy gondolom a cikcakkos vonal a hangbemenetnél egy 500kOhm-os ellenállás. Ennél, és a többi ellenállásnál hány wattosat érdemes használni?
Előre is köszönöm!

e80l.png
    
(#) TAttila77 válasza krauszkrisztian14 hozzászólására (») Jan 14, 2020
Vav egy 500k és egy 130 ohmos ellenállás, a négyzetekben miliamperek vannak feltüntetve,a körben pedig a fűtő feszültség. A kondenzátor a katód ellenálláson pedig nincs írva, ésn odabiggyesztenék olyan 47-10u/25V- környéki elkót. Kb.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2020
(#) krauszkrisztian14 válasza TAttila77 hozzászólására (») Jan 14, 2020
Köszönöm szépen!
(#) krauszkrisztian14 válasza TAttila77 hozzászólására (») Jan 14, 2020
És a háromszög?
Az a kondi és a tápdesz közti áram?
(#) TAttila77 válasza krauszkrisztian14 hozzászólására (») Jan 14, 2020
Azt meg nem mondom mi, de a bemeneten van. Én úgy olvasom ezt a júra kori ősidők rajzán, mintha 4,2V kéne a kivezérléshez tán? Talán. Akkor bizonyára jól meg kel küldeni a pentódát, hogy kököpje azt a kicsiny csenevész 2,5W-ot
Meglestem egy pillanatra és valóban jól meg kell azt hajtani. Pl. A diyaudio-n Shisido 300b erősítőben SRPP-vel hajtják meg. Láthatod, de itt meghajt egy trafóval egy vég triódát. a lényeg ott van.
https://i.pinimg.com/originals/7a/49/f7/7a49f7f4ea46cbe232b242f6747...46.gif
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2020
(#) krauszkrisztian14 válasza TAttila77 hozzászólására (») Jan 14, 2020
Az a cső adatlapjából kiolvasva a g2 árama
Jól látom, hogy 200 volt megy a hangszóróra közvetlen?
Valamint bármilyen hangszóróval használható, ami 2,5W-os?
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2020
(#) TAttila77 válasza krauszkrisztian14 hozzászólására (») Jan 14, 2020
Azt a 300b-s rajzot nézzed amit idelinkeltem, ott sokkal jobban értelmezhető és azt a rajzot egy az egyben meg is csinálhatod az illesztötrafóig. Az illesztő helyére kimenőt raksz és biztosan meg fog szólalni. A datasheet-jét a csőnek nem néztem, de az ajánlott Ra-nak megfelelő illesztésű kis SE kimenőt kéne keress,vagy bonts valamiből. Kell neki vagy 5k-s primer impedanciájú trafó. /Jó sok menettel vékony huzallal tekerve./ Nem tudom pontosan, de kipróbálhatod egy régi csöves TV hangkimenő trafójával éppenséggel. Tán azok közt lelsz elyen ide illőt.
(#) sturbi válasza krauszkrisztian14 hozzászólására (») Jan 14, 2020
A rajz régies, de könnyen érthető. Nem egy komplett erősítőt, csak az E80L tipikus beállítását ábrázolja. Eléje kell egy erősítő fokozat, ami akkorát erősít, mintha a rajzon EL 84 lenne (annak is ekkora a meghajtó fesz. igénye (kb. 4,3 Veff)). Ennek bemenetén egy csatoló kondi látható, ide jó egy 47 nF 400 V-os. Jól látod, a rácslevezető itt 500 Kohm (lehet kisebb is (220-470 Kohm), terhelhetősége lényegtelen, mert áram nem folyik rajta (ill. elhanyagolható). A háromszögben a szükséges meghajtó fesz. van írva ennél a beállításnál (7 Kohm=Ra, a hangszóró elé ilyen kimenő kell, de nem kell túl szigorúnak lenni, 5-8 Kohm megfelel). A katód ellenállás 130 ohm, ezen átfolyik a 30 mA nyugalmi anódáram és a 4.2 mA segédrácsáram, összesen 34,2 mA (ekkora áram hatására kb. 4,5 V esik az ellenálláson, ez lesz a rácselőfesz). 1-2 W-os ellenállás megfelel ide (4,5 V x 0,0342 A=0,160 W, tehát kevesebb mint 200 mW disszipálódik rajta). Vele párhuzamosan egy katód hidegítő kondi látható, ide megfelel 47-220 µF 12-25 V-os elkó. Az árnyékoló rácsot össze kell kötni a katóddal, mert csövön belül nincsen (katódellenállás tetején látszik). Fűtésnek 6,3 V 700 mA (ez lehet váltó vagy egyenfesz is), anódfesznek 200 V dc kell, akkor érvényesek a rajzon feltüntetett értékek. Természetesen úgy is működik, ha nincs előtte előerősítő fokozat, de halk lesz (egyes CD-k 2V eff kimenőjelet is tudnak).
(#) djhans hozzászólása Jan 15, 2020
Teljesen elkészült a kis PCL86 SE. Háttér zenehallgatásra használom. Ebben vannak a Capri kimenők. (EI66)
(#) cua válasza djhans hozzászólására (») Jan 15, 2020
(Nekem csak ket kep latszik)
(#) djhans válasza cua hozzászólására (») Jan 15, 2020
Nekem mind a három.
(#) boti2 válasza djhans hozzászólására (») Jan 15, 2020
Gratula, nagyon cuki!
(#) Ge Lee válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 15, 2020
Az a beag kimenő szerintem nem ér annyit sem, hogy a lakkot áztatgasd róla kemény munkával. Vegyél inkább rendes vasat, adnak hozzá osztott csévét ha olyat kérsz, a PP-hez én kizárólag az osztott tekerést javaslom, különben nem lesz szimmetrikus. Mint a képen.
(#) CHZ válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 15, 2020
Akkor le kell vágni róla a csévét, új csévét olcsón lehet kapni.
Nem kell osztott cséve, több hátránya van mint előnye. Jó tekercselrendezéssel szimmetria is jó lesz!
(#) Ódenka válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 15, 2020
Egy a több apróság közül:
Kimenőnél nem szerencsés mágnesezhető anyagból készült szorító csavarokat használni.
Amikor acél imbusz csavarokat látok nem egyszer, a hátam is borsózik.
Olcsón lehet színesfém szakboltokban sárgaréz pálcákat venni 3-4mm-esben. Menetet metszeni meg már több diyernek is sikerült.
Kötőelem boltban vannak inox csavaranyák, félig zártban is.
Van 3-4mm-esben szigetelő gyűrű és van zsugorcső, amit az összefogó csavarok vastestben elhelyezkedő részére ráhúzhatunk.
Amikor annyira hiszünk abban, hogy minden számít egy erősítő kivitelezésénél, legalább a filléreseket tegyük meg.
Ha meg jó minőségű lemezeket szerzünk be, adjuk meg a módját a szerelésnek is.
Ha megnézünk külföldön gyártott kimenőket, minimálisan szigetelő csavarok vannak az összefogó csavaranyák alatt.
Azoknál legtöbbször impregnálást is látunk - nem mindegy, mivel.
Nem mai leírás

vas.JPG
    
(#) Ge Lee válasza Ódenka hozzászólására (») Jan 15, 2020
És ezt miért nekem írod? Azt a képet a netről ollóztam az osztott cséve miatt. Az én kimenőmben réz csavarok lesznek szigetelten, meg saválló lemezcsík szorítók ami ugye nem mágnesezhető.
A 4-es csavarra mondjuk már nem nagyon húzható zsugorcső, mert akkor nem fér bele a 4,5-ös lyukakba.
Persze, ettől én még halottam nagyon jó hangú kimenőt mezei acél csavarokkal összerakva is, mert ugye elsődlegesen a vasmag anyaga az ami számít. A csavar anyaga kb. nem oszt nem szoroz, az erővonalak gyakorlatilag megkerülik.
(#) Ódenka válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 15, 2020
Idézet:
„erővonalak gyakorlatilag megkerülik.”

Igen, ha nincs ott semmi, nézz utána, meglepő, de átmegy a csavaron is az az oktalan erővonal.
A szigetelő cső meg nem enged vas zárlatot a pakkban. Ez se számít? Biztos nem...?
Hangfrekvenciát viszünk át.
Csak a felrakott képre és nem az általad leírtakra céloztam a hsz-el.
(#) Ódenka válasza Ódenka hozzászólására (») Jan 15, 2020
Ha ő nem értett hozzá, akinek a cikkein alapult a vas összefogó anyagokról tett megjegyzése, akkor én is rosszul tudom, elnézést. Bár, függetlenül ezt már évekkel ezelőtt is így tudtam.

hajlamos.JPG
    
(#) mayky hozzászólása Jan 15, 2020
Arra azért kíváncsi lennék, hogy egy vakteszben ki lenne itt az aki 10-ből 10-szer eltalálná azt, hogy az éppen hallgatott erősítő kimenőjében réz vagy acélcsavar van?
(#) Ge Lee válasza Ódenka hozzászólására (») Jan 15, 2020
Akkor mutatom. Az EI66-tól a 90-ig (nekem EI84 van) lemezekben 4,5-ös lyuk van. Ha a 4-es csavarra zsugort teszek, az életben nem tolom át még egy lemezen sem sérülés nélkül. Viszont ha 2 réteg kaptont teszek rá már simán. De ugyanez a helyzet a többi lemezmérettel is, ha a hozzá illő csavarméretet szeretnéd használni.
Ha meg megnézel egy E lemez sarkot ahol a furat van, akkor látod hogy ott a saroknál szélesebb a lemez, épp annyival amekkora a furat. Tehát nem csökken le ott sem a lyuk miatt a mágneses keresztmetszet, vagyis ha lesz is ott kósza erővonal, a zöme nem jön zavarba. De nyugodtan mérd meg menet közben, acél vagy réz csavarral, hogy mennyit változik a trafó viselkedése.
(#) Ge Lee válasza mayky hozzászólására (») Jan 15, 2020
Senki nem fogja eltalálni egyszer sem. Azt viszont igen, hogy normális minőségű német esetleg usa magon van-e a cséve, vagy valami ócska beagon. Meg állítólag még azt is, hogy 0,35-ös esetleg vékonyabb lemezekből van-e a mag, de ilyenhez még nem volt szerencsém.
Azt mondják nem véletlenül van ilyen 0, tizenakárhányas lemezeken azon erősítők kimenője amiket dollár tízezrekért mérnek. Majd egyszer lehet hogy kipróbálom, mert a németeknek is van 0,27-es meg 0,23-as lemezük is, csak valamivel drágábban mint a 0,35-ös.
Következő: »»   2172 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem