Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   283 / 3959
(#) Dudus válasza Csaplar hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Anyag a darlingtonokról

A relék áramáról mit tudni? Ha semmit, mérd meg, hogy mekkora áramot igényel a behúzáshoz. Köss vele sorba egy árammérőt (a legnagyobb méréshatártól kezdj mérni!) és kapcsold 12V-ra. A műszer mutatni fogja az áramot.
(#) Csaplar válasza Dudus hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Mellékelem, hogy én melyik relére gondoltam...
Köszi az eddigi infókat!


raylm.pdf
    
(#) Dudus válasza Csaplar hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
50mA ha jól olvastam az az áram amit igényel, nyugodtan használj szinte bármilyen 500mA körüli tranzisztort. Pl. 2N2222, BC639....stb.


A Bázisellenállást úgy méretezd, hogy kapjon a bázis annyi áramot amivel az Uce a legkisebb lesz. Ehhez Ib=50mA tratozik katalógus szerint. Ekkor Uce 500mV

A PIC kimenete 5V-on van ebből vonjuk le az Ube~0.6V-ot

Tehát az előtéten kell esnie 4.4V-nak és folyni fog rajta 50mA Rb~88 Ohm. Válaszd a hozzá tartozó nagyobb szabványos értéket ( szerintem 100 Ohm megfelelő ) és kész is vagy.

A tarnzisztor 50mA*500mV=0.025W-ot fog disszipálni, ami bőven megengedhető erre a tranzisztorra. ( katalógus: 0.83W ha T<25 Celsius )

-szerintem-
(#) Csaplar válasza Dudus hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Köszönöm, hogy ilyen részletesen leírtad!

Üdv
(#) Dudus válasza Dudus hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Ja ....

BC639-re számoltam csak nem írtam bele.

Bocs!
(#) Csaplar válasza Dudus hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Még annyit kérdeznék, hogy a BC817-es is megfelelő lehet, igaz?
(#) Dudus válasza Csaplar hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Igen.
(#) p_istvan válasza Csaplar hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
"Mikrovezérlő lábára akarom így kötni és az úgy is csak 50mA-t tud elviselni..."

Melyik PIC tud 50 mA-t?
(#) Csaplar válasza p_istvan hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Elnéztem volna? 18f4520
(#) (Felhasználó 25130) hozzászólása Szept 8, 2008 /
 
Szevasztok azlenne a bajom hogy van egy 3lábu potméterem ée bekellene kötni egy lézeres kapcsolásba egyszerű cucc mégsem tudommeik lábat hova kössem plz segitsetek
(#) moltam válasza (Felhasználó 25130) hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Szerintem igy kell bekötni.

pt.PNG
    
(#) (Felhasználó 25130) hozzászólása Szept 8, 2008 /
 
megpróbálom azért kössz
(#) Dudus válasza Csaplar hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Nem ismerem a PIC-eket, de most megnéztem egyet az 25mA-t tudott I/O lábon.

Át kell számolni, de az elv igaz.
(#) PWM válasza Frankye hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Igen olyan mootorrol lenne szó amin nincs gyári töltő (romet). Időközben kaptam egy kapcsolási rajzot osztálytársamtól a kérdésem az lenne, hogy télleg úgy működik ahogy a rajzon le van írva?

stab.JPG
    
(#) p_istvan válasza Csaplar hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Az adatlap szerint:

DS39631D-page 321

Maximum output current sunk by any I/O pin ...............25 mA
Maximum output current sourced by any I/O pin ...........25 mA
(#) sprofan válasza PWM hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Szerintem a kimeneten 7,4V-lesz.
(#) proli007 válasza Dudus hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Hello!

Bocsi, hogy belepofázok, de szerintem elnézted a katalógust.

Az 500mV szaturációs feszültség, 500mA kollektor áramra vonatkozik, 50mA bázisáram mellett.

A h21 karakterisztikán látszik, hogy minimálisan 100-as bétára lehet számítani 50mA kollektoráram mellett.
De ha 50-es bétát számolunk is, akkor is megfelelő 1mA bázisáram. Ha ötször ennyivel meghajtjuk, biztos a siker. Tehát legfeljebb 5mA bázisáramra van szükség.

A PIC lába, ha 25mA-el terhelhető, akkor sem igaz, hogy egyidőben az összes kimenetet ennyivel lehet terhelni. A tok disszipáció is behatárolja a kimenetek terhelhetőségét.

üdv! proli007
(#) Dudus válasza proli007 hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Örülök, hogy kijavítasz!

Én úgy értelmeztem, hogy 50mA bázisáramnál lesz Uce minimális. Azt gondoltam, hogy ekkor ha kisebb áramot is hajtunk át a Collectoron az az Uce(sat)-ot nem érinti.

Legkisebb disszipációra törekedtem, de nem vettem figyelembe a port terhelhetőségét (25mA) így amúgy sem állja meg ez a méretezés a helyét.

Üdv.
(#) Frankye válasza sprofan hozzászólására (») Szept 9, 2008 /
 
Bizony! (2x1,2=2,4 -> 5+2,4=7,4 és nem 7,2)
(#) Csaplar válasza Dudus hozzászólására (») Szept 9, 2008 /
 
Hali!

Nem igazán tudom követni az eseményeket...

Akkor ha most mondjuk BC817-et akarok a relé és a pic közé tenni és a relé max 10A-t vehet fel, akkor mekkora ellenállást kell beraknom?

Köszi és bocs, ha értetlen vagyok!

Üdv
(#) Dudus válasza Csaplar hozzászólására (») Szept 9, 2008 /
 
Mint, sokan rámutattak a port maximum 25mA-re terhelhető. Tehát a tranzisztor bázisárama nem lehet ennél nagyobb.

Ha nem törekszel minimális disszipációra, akkor a szükséges collector áramot osztani kell a B-vel. Ez BC817-néll ilyen Ic mellett több, mint 100 , számoljunk ezzel. 50mA, ha osztod ezzel megkapod a szükséges bázisáramot 500uA. Számoljunk 0.6V nyitófeszültséggel. Így R = 4.4V/500uA=8.8 KOhm

A disszipáció P=Ucesat*Ic=~1V*50mA=50mW

Proli007, egyetértesz?
(#) Csaplar válasza Dudus hozzászólására (») Szept 9, 2008 /
 
Köszi az infókat!

Lenne egy más jellegű kérdésem is. Egy Ricoh óra IC-nek akarok tápot adni a nyákon és kellene hozzá valamilyen elem. Jelenleg egy CR2032-es 3V-os van, de az fizikailag elég nagy.
Létezik valami kisebb foglalatú megoldás?
(#) SzervízMacska válasza Frankye hozzászólására (») Szept 9, 2008 /
 
Hy!

Meghajolva a tudásod előtt azt szeretném megtudni, hogy:
- miért pont 1,2V-ot számoltál diódánként;
- továbbá az így kapott értékhez miért 5-öt adtál hozzá ( hiszen a rajzon 7806 szerepel )?
(#) _ampervadasz_ hozzászólása Szept 9, 2008 /
 
Üdv mindenkinek!
Csak annyi lenne a kérdésem, hogy BGA tokozású IC-t hogyan lehet nyákra ültetni?
(#) MolnarG hozzászólása Szept 9, 2008 /
 
Sziasztok!
Pontos 1Hz -et szertnék építeni a rajz alapján, de a benne szereplő BFW10 -es N típusú JFET -et nem lehet kapni. Mivel tudnám helyettesíteni?
Előre is köszi.

BFW11.pdf
    
(#) elektromoska válasza MolnarG hozzászólására (») Szept 9, 2008 /
 
Szia! Gyakorlatilag bármilyen "N"-es fettel helyetesíthető. pl.:BF244 (ez mindenhol kapható) üdv tibi
(#) Frankye válasza SzervízMacska hozzászólására (») Szept 9, 2008 /
 
Idézet:
„miért pont 1,2V-ot számoltál diódánként”

Mert a diódán 1,2V feszültség esik.
Idézet:
„az így kapott értékhez miért 5-öt adtál hozzá ( hiszen a rajzon 7806 szerepel”

Ez természetesen elírás csupán, igazad van.
(#) p_istvan válasza Frankye hozzászólására (») Szept 9, 2008 /
 
"Mert a diódán 1,2V feszültség esik."

Inkább maradjunk a jól bevált 0,6-0,7 V-nál a néhány mA-es tartományban, szerintem...

Üdv.
(#) MolnarG válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 9, 2008 /
 
Hali! Neten találtam olyat is amit mondasz. Így gondoltad nem?
(#) MolnarG válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 9, 2008 /
 
Nekem mondjuk az a kapcsolás szimpatikusabb amit először küldtem ha tényleg helyettesíthető a BFW10 -es egy BF244 -el, és nem kell semmit állítani rajta. A másodiknál a trimmerel a frekvenciát kell pontosítani? Csak mert nem rendelkezem itthon frekvenciamérővel és oszcilloszkóppal sem.
Következő: »»   283 / 3959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem