Fórum témák
» Több friss téma |
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd!
I. A helyes tápfeszültségek megléte.
II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Élesztés.
Érdekes ez a DF téma. Elméletileg Hangszóró ellenállás/kimeneti ellenállás. Néhol Z, máshol R értékkel számolják. Ha csökken a hangszóró ellenállása, azonos kimeneti impedancia mellett csökken az eredmény is. Ezt nem értem... Viszont a DF-t félre téve, ha csak a kimeneti impedanciára koncentrálunk, akkor ott nyilván a kisebb érték a jobb általában. Ehhez nagyban hozzájárul a kimeneti tranzisztorok száma, illetve például az emitter ellenállásaik értéke is. A nagy teljesítményű PA erősítőknek jellemzően ezért is nagy a DF-értéke.
Meg a nyílthurkú erősítés. Ha az elég nagy, akkor alig számítanak az emmitter ellenállások, vagy a tranyók darabszáma.
Ráadásul a kimeneti ellenállás erősen frekvenciafüggő.
Tehát ha van 1 pár tranzisztor, 0,84 Ohmokkal, illetve van 10 pár tranzisztor, 0,22 Ohmokkal, azt be lehet állítani ugyanarra a minimum értékre? Mondjuk 0,0X Ohm körüli értékre?
Azért érdeklődöm mert van több darab St.végfokom épitve 4-4 pár végtranzisztorral oldalanként,a hangjával nem vagyok elégedetlen, de ha meghajtom akkor a hansugárzok majd kiesnek a helyéről úgy járnak,ha másik végfokról használom akkor pedig alig mozognak kb. ugyan akkora hangerőnél. Pedig az is házi építésű darab. Erre keresnék tanácsot vagy megoldást akár.
Ha elég nagy a hurokerősítés, akkor mOhmokat is el lehet érni. Nyilván nem az ST150-nel. Ugyanis, akkor jó nagy negatív visszacsatolást lehet elérni, ami erősen csökkenti a kimeneti ellenállást, javítja a frekvenciamenetet, a THD-t, IMD-t, a kimeneti offset stabilitását, stb. És persze növeli a gerjedési hajlamot, szóval nem egyszerű.
Megpróbálhatsz kompenzálást. A hangszóróval sorbakötsz egy 0,1 ohmos ellenállást úgy hogy a hangszóró GND felőli végére kötöd. Ezzel az ellenállással párhuzamosan kötsz egy néhány 100 ohmos potit. A poti közepét egy 10k-s ellenálláson keresztül bekötöd a bemenetre, közvetlenül a bemeneti diff. erősítő bázisára. ( Nem a visszacsatoló ágba! )
A beméréshez szkóp kellene, meg műterhelés, ha mégis begerjed, akkor ne a hangszórókon. Indításnál a poti közepe legyen a GND felé letekerve. Óvatosan tekered a potit a másik irányba és közben nézed, hogy emelkedik e a kimeneti feszültség. Elvileg ez arra is jó, hogy a hangszórókábeleken eső feszültséget kikompenzáld. És nem ártana kisebb feszültségről, vagy valami áramkorlátos tápról indítani. Már negyed teljesítmény is elég, nem kell kivezérelni teljesen, csak ha már minden jó.
Szia! Az átfogó visszacsatolású félvezetős erősítőkkel általában nincs tennivalónk. Ez igaz az ST151-re is. A mellékelt szimulációból kiolvashatod mekkora a csillapítás az általad használt hangszórók rezonanciafrekvenciáján. A -30 dB-nél nagyobb számértéket megfelelőnek tekinthetjük.
A Damping faktor hatásának jobb megismerése érdekében végezz el egy kísérletet. Köss sorba a hangsugárzóddal a névleges impedanciájával megegyező mérőszámú teljesítmény-ellenállást. A DF nagyjából 1(!) lesz, amire azt mondanánk: borzalmasan rossz. Hallgasd meg azzal a teljesítménnyel amit a soros ellenállás melegedése még megenged. Figyeld meg mennyire zavaró a membránok túllendülésének lazább korlátozása és mi érezhető abból, hogy a fázismenet kiegyenesedett.
Köszönöm a segitséget van szkóp,van müteher is.Hétvégén próbálkozom vele.Bár gondolom sok mindent nem fogok tudni tenni az st150.végfokkal de legalább megértem a miérteket.
Azt gondolom nincs is tennivalód. Még az is belefér, hogy a stabil működés érdekében egy RL tagot kössünk sorba az erősítő kimenetével. Bizonyára találkoztál már ilyennel, nem kell belinkeljem.
Na de egyébként mennyit segíthet, ha mondjuk megduplázzuk a kimeneti tranzisztorokat egy olyan erősítőnél, ahol egyébként viszonylag alacsony a kimeneti impedancia és alapból 200 körüli a DF?
Szerintem, nem sokat. A 200 azt jelenti, hogy 4 ohmos hangszórót feltételezve a kimeneti ellenállás ( vagy a belső ellenállás ) 20 mOhm. Ez nem azért ilyen kicsi, mert olyan sok tranyó van benne, vagy olyan kicsik az ellenállások, mert a 20 mOhmhoz nagyon sok tranyó kellene. Ez az átfogó negatív visszacsatolás miatt lesz ilyen kicsi.
Ha ez a 200 azokra az ST151-ekre vonatkozik, amiktől akkora kilengései vannak a hangszóróknak, akkor valahol máshol keresd a hibát, mert a 200 már egy elég kis érték. Egyébként, miből gondolod, hogy az a 200 valóban 200? Megmérted? A hozzászólás módosítva: 22:12
Nem, bocsánat, ez egy elméleti érték volt azért, hogy legyen miből kiindulni. A visszacsatolás mellett azt gondolnám, hogy bele kellene szólnia a tranzisztor, illetve emitter ellenállások fix ellenállás értékeinek is a kimeneti impedancia alakulásába. De ez csupán a nem megalapozott véleményem. Az érdekesség kedvéért azt azért megjegyezném, hogy például a gfa565, illetve 585 között alig van különbség a kapcsolásban, kivéve hogy az egyikben 5, a másikban pedig 10 pár végtranzisztor van. A gyárilag megadott DF pedig >600, illetve >1000, a dupla kimenetes javára. Persze ezek csak gyári specifikációk.
A hozzászólás módosítva: 22:22
|
Bejelentkezés
Hirdetés |