Fórum témák
» Több friss téma |
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd!
I. A helyes tápfeszültségek megléte.
II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Élesztés.
Érdekes ez a DF téma. Elméletileg Hangszóró ellenállás/kimeneti ellenállás. Néhol Z, máshol R értékkel számolják. Ha csökken a hangszóró ellenállása, azonos kimeneti impedancia mellett csökken az eredmény is. Ezt nem értem... Viszont a DF-t félre téve, ha csak a kimeneti impedanciára koncentrálunk, akkor ott nyilván a kisebb érték a jobb általában. Ehhez nagyban hozzájárul a kimeneti tranzisztorok száma, illetve például az emitter ellenállásaik értéke is. A nagy teljesítményű PA erősítőknek jellemzően ezért is nagy a DF-értéke.
Meg a nyílthurkú erősítés. Ha az elég nagy, akkor alig számítanak az emmitter ellenállások, vagy a tranyók darabszáma.
Ráadásul a kimeneti ellenállás erősen frekvenciafüggő.
Tehát ha van 1 pár tranzisztor, 0,84 Ohmokkal, illetve van 10 pár tranzisztor, 0,22 Ohmokkal, azt be lehet állítani ugyanarra a minimum értékre? Mondjuk 0,0X Ohm körüli értékre?
Azért érdeklődöm mert van több darab St.végfokom épitve 4-4 pár végtranzisztorral oldalanként,a hangjával nem vagyok elégedetlen, de ha meghajtom akkor a hansugárzok majd kiesnek a helyéről úgy járnak,ha másik végfokról használom akkor pedig alig mozognak kb. ugyan akkora hangerőnél. Pedig az is házi építésű darab. Erre keresnék tanácsot vagy megoldást akár.
Ha elég nagy a hurokerősítés, akkor mOhmokat is el lehet érni. Nyilván nem az ST150-nel. Ugyanis, akkor jó nagy negatív visszacsatolást lehet elérni, ami erősen csökkenti a kimeneti ellenállást, javítja a frekvenciamenetet, a THD-t, IMD-t, a kimeneti offset stabilitását, stb. És persze növeli a gerjedési hajlamot, szóval nem egyszerű.
Megpróbálhatsz kompenzálást. A hangszóróval sorbakötsz egy 0,1 ohmos ellenállást úgy hogy a hangszóró GND felőli végére kötöd. Ezzel az ellenállással párhuzamosan kötsz egy néhány 100 ohmos potit. A poti közepét egy 10k-s ellenálláson keresztül bekötöd a bemenetre, közvetlenül a bemeneti diff. erősítő bázisára. ( Nem a visszacsatoló ágba! )
A beméréshez szkóp kellene, meg műterhelés, ha mégis begerjed, akkor ne a hangszórókon. Indításnál a poti közepe legyen a GND felé letekerve. Óvatosan tekered a potit a másik irányba és közben nézed, hogy emelkedik e a kimeneti feszültség. Elvileg ez arra is jó, hogy a hangszórókábeleken eső feszültséget kikompenzáld. És nem ártana kisebb feszültségről, vagy valami áramkorlátos tápról indítani. Már negyed teljesítmény is elég, nem kell kivezérelni teljesen, csak ha már minden jó.
Szia! Az átfogó visszacsatolású félvezetős erősítőkkel általában nincs tennivalónk. Ez igaz az ST151-re is. A mellékelt szimulációból kiolvashatod mekkora a csillapítás az általad használt hangszórók rezonanciafrekvenciáján. A -30 dB-nél nagyobb számértéket megfelelőnek tekinthetjük.
A Damping faktor hatásának jobb megismerése érdekében végezz el egy kísérletet. Köss sorba a hangsugárzóddal a névleges impedanciájával megegyező mérőszámú teljesítmény-ellenállást. A DF nagyjából 1(!) lesz, amire azt mondanánk: borzalmasan rossz. Hallgasd meg azzal a teljesítménnyel amit a soros ellenállás melegedése még megenged. Figyeld meg mennyire zavaró a membránok túllendülésének lazább korlátozása és mi érezhető abból, hogy a fázismenet kiegyenesedett.
Köszönöm a segitséget van szkóp,van müteher is.Hétvégén próbálkozom vele.Bár gondolom sok mindent nem fogok tudni tenni az st150.végfokkal de legalább megértem a miérteket.
Azt gondolom nincs is tennivalód. Még az is belefér, hogy a stabil működés érdekében egy RL tagot kössünk sorba az erősítő kimenetével. Bizonyára találkoztál már ilyennel, nem kell belinkeljem.
Na de egyébként mennyit segíthet, ha mondjuk megduplázzuk a kimeneti tranzisztorokat egy olyan erősítőnél, ahol egyébként viszonylag alacsony a kimeneti impedancia és alapból 200 körüli a DF?
Szerintem, nem sokat. A 200 azt jelenti, hogy 4 ohmos hangszórót feltételezve a kimeneti ellenállás ( vagy a belső ellenállás ) 20 mOhm. Ez nem azért ilyen kicsi, mert olyan sok tranyó van benne, vagy olyan kicsik az ellenállások, mert a 20 mOhmhoz nagyon sok tranyó kellene. Ez az átfogó negatív visszacsatolás miatt lesz ilyen kicsi.
Ha ez a 200 azokra az ST151-ekre vonatkozik, amiktől akkora kilengései vannak a hangszóróknak, akkor valahol máshol keresd a hibát, mert a 200 már egy elég kis érték. Egyébként, miből gondolod, hogy az a 200 valóban 200? Megmérted? A hozzászólás módosítva: Pé, 22:12
Nem, bocsánat, ez egy elméleti érték volt azért, hogy legyen miből kiindulni. A visszacsatolás mellett azt gondolnám, hogy bele kellene szólnia a tranzisztor, illetve emitter ellenállások fix ellenállás értékeinek is a kimeneti impedancia alakulásába. De ez csupán a nem megalapozott véleményem. Az érdekesség kedvéért azt azért megjegyezném, hogy például a gfa565, illetve 585 között alig van különbség a kapcsolásban, kivéve hogy az egyikben 5, a másikban pedig 10 pár végtranzisztor van. A gyárilag megadott DF pedig >600, illetve >1000, a dupla kimenetes javára. Persze ezek csak gyári specifikációk.
A hozzászólás módosítva: Pé, 22:22
Nagyon durván úgy képzeld el, hogy a hurokerősítés nagyságával csökken a THD, az IMD és a belső ellenállás is, hiszen ez a belső ellenállás a visszacsatoló hurkon belül van. Egy végfok olyan feszültségre igyekszik beállítani a kimeneti feszültséget, ami a bemenet. ( Persze az erősítést figyelembevéve. ) Mivel a belső ellenállás lerontaná a kimeneti feszültség nagyságát, ezt is kiszabályozza. Vagyis, a belső ellenálláson eső feszültséggel nagyobb feszültséget állít elő. Valami olyasmi, ha a hurokerősítés 60 dB, akkor az ezredrészére csökkenti a belső ellenállást (is). Ezért aztán nem annyira lényeges, hogy hány tranyó van benne. Nyilván, ha a tranyókat megduplázzuk, akkor kisebb a belső ellenállás, vagyis kevesebbet kell kiszabályoznia az n.v.cs-nek. De a tranzisztorok duplázása helyett inkább a hurokerősítést kell növelni. Ha ez kicsi, akkor mondjuk a DF 20, ha megduplázod a tranyókat, akkor 40. Ez azért kevés. 20dB hurokerősítés növelés meg 10-szer hatásosabb. ( durván )
Nem nagyon számolgattam hozzá semmit lemásoltam a GPA300 RL tagját.8-as fúrószáron 10 menet 3mm rézdrót, a közepén 10ohm 5w ellenállás párhuzamosan kötve.
Nem lehet, hogy ott valami más gond van? A DF miatt biztosan nem csinálhatna ilyet. Nekem volt régen valami végfokom ami azt csinálta, hogy úgy 60% hangerőig működött normálisan, aztán ha feljebb tekertem elkezdett olyan 3-4Hz körüli frekin gerjedni.
Egyébként, egyre inkább terjedőben van ez a "az átfogó visszacsatolás megöli a hangot" nézet, nem csak a diyaudio-n meg itt a tunernam féle "non nfb" nézet hanem sok helyen lehet olvasni. És az van, hogy igaz is. Jómagam nem is állnék neki már olyan félvezetős végfoknak ami átfogó visszacsatolást tartalmaz (tapasztalataim okán). Csak mindig van egy de. A csöves rá az egyszerű példa, azzal könnyű játszani mert alig van vagy nincs is különbség a visszacsatolt és a visszacsatolatlan erősítés között. Ha vissza van csatolva, kompenzálva van, akkor már már olyan hangja lesz mint egy félvezetős végfoknak, eltűnik a tér, az élet a zenéből, lesz egy majdnem vízszintes vonal a két doboz között ahol szól a zene. Ha ki van kötve a visszacsatolás, megjön az élet a zenébe, kitágul a tér, lesz egy hatalmas ellipszis vagy gömb alakú tér amiben szól a zene. És megint jön a de. De, ezzel együtt (a jobbaknál) ezzel együtt bejön egy erőteljes harsányság, némely zenén és frekiken csörömpölés, kalimpálás, karcosság ami ugye zavaró is. Tehát a kettő között kéne valami állapotot találni, vagy, meg kellene szüntetni a visszacsatolás nélküli állapot eme negatív velejáróját. Vannak a rossz csövesek amik eleve nem szólnak jól, sokan azért hallgatnak olyat, mert abba ezek nincsenek, ott csak brummogás van visszacsatolás nélkül. Azért az jelenthet valamit, hogy egyre többen építenek olyan végfokot amiben nincs átfogó visszacsatolás, gyártók is, lásd dartzeel, allegro (flow one), KD legutóbbi csomagja (B100 és meghajtói) stb.
Azaz igazság hogy egyébként nincs bajom a végfokkal ezen a hangsugárzót nagyon mozgató problémán kivül,3 ilyen végfok van megépítve és mindnél ez a jelenség. De tény hogy nagyon kell tekerni a potit hogy ez elő jöjjön.Nyáron kint voltam a tunningshon és megálltam egy platónál ahol irgalmatlanul hangosan szólt a zene,és alig mozogtak a 38cm sugárzók. Pedig mozgott a föld a lábam alatt szinte.Délután bekötöm a GPA300 végfokot megnézem azzal jön e a probléma.
TPA3116Használ valaki közületek tpa3116 vagy tpa3225 chipes erősítőt?Tapasztalatokra lennék kíváncsi. Én három napja öaazedobtam egyet, kis kínai panel, egy videotrafo, graetz, 2200µF kondi, kb 15Vról ketyeg. Nekem nagyon bejön a hangja. Kezd elmenni a hallásom vagy ezek tényleg jók? Ami megfogott benne, hogy nagyon kicsi hangerőn is részletes a hangja. Valami nekem hiányzik a hangjából (még nem jöttem rá mi) ez tény, de 1000Ftért. 3napja hallgatom és csak mosolygok, hogy egy gyufásdoboz méretű panelből ilyen hang jön ki. Rámértem egyébként. 2x30w a hivatalos 8ohmon ha jól emlékszem. (TPA3116) Én úgy mértem, hogy mikor elkezdte a szinuszt vágni, kicsit visszább vettem és megmértem a műterhelésen a váltóáramot. 15V tápnál 7,5V, 20V tápnál 8V. Ez ha jól számolok 7 illetve 8Watt. Ebben megerősítést kérnék. 8ohmos a műterhelésem. Kérdésem továbbá, lehetne erre valami füleskimenetet varázsolni? Hídba van kötve a chip gondolom a jobb meg a bal negatív kivezetést nem lehet így összekötni.
Inkább az előbbi. Nekem 3116 nincs de van 3110 és 3123, ezek a jótól elég messze vannak, de hát ugye a jó mint fogalom az eléggé relatív, akár egyénenként is mást takar. Amire azt mondanám (hangilag) hogy jó azok a Tripath csipjei, pl. a TA2020 (ilyenem is van) stb. De ezeket talán már nem is gyártják.
A füleskimenet meg leosztott jel, ennyi.
A jelenleg kapható TPA3116-osnak árult panelek 90%-án hamisított chip van. Az eredeti chip közel tápig kivezérelhető! 24V-os tápról valóban tudja az 50W teljesítményt - persze csak csúcsban, mert az apró hűtőborda kevés a folyamatos szinuszos terheléshez, de zenével teljesen jó.
Kérdés, hogy mivel mértél, oszcilloszkópról leolvasott érték volt? Ha neked 20V tápnál csak 8V feszültséget tudott a kimenetre produkálni akkor az valószínűleg nem TPA3116. Amúgy szerintem az eredeti TPA egész jó, bár én annál is a kimeneti szűrő módosításával kezdtem.
Multival mértem. És menne az feljebb is, de azt néztem hol kezdi el vágni a szinuszt, picit visszább vettem, hogy épp ne vágja és akkor mértem rá.
Ennek 220uH szűrők vannak a végén. Megnézném milyen chip van a borda alatt, de mivel ragasztom vissza a bordát? Nagyon gondolkodom egy Aiyima A07-en.
"Inkább az előbbi"
Ne is mondd, a magasakat már nem hallom olyan csillogóknak. "A füleskimenet meg leosztott jel, ennyi" Ezt fejtsd már ki bővebben. Van egy bontott panelem, házimozi füleskimenete volt. Ellenállással, aljzattal. Ezt csak kössem ennek a kimenetére? A két negatívot ha közösítem nem fog összeveszni?
Nem kell elfelejteni hogy a TPA3116 hidalt végfok, így a "két negatív" is erősen megkérdőjelezhető...
Nem tudok most rajzolni, és fogalmam sincs sem arról hogy hány ohmos a fejhallgatód sem arról hogy mekkora jelet visel el, de tegyük fel, hogy van 8V kimenő jeled mint írtad, a fejes 32Ω és elvisel mondjuk 1V-ot. Ekkor ugyanúgy rákötöd a hangszórókimenetre mint egy hangszórót, azzal a különbséggel, hogy ha kivezérled az erősítőt akkor se legyen rajta több mint 1V. Ha kivonom a 8-ból az 1-et akkor marad 7V feszültség azt kell megetetni mondjuk 2db ellenállással ha szimmetrikusan akarod kivitelezni. Ha pl. teszel be vele sorosan 100-100Ω-ot akkor a 8V-os kivezérlés 232Ω-on fog eloszlani arányosan ahol durván 1V fog jutni a fejhallgatóra ha jól számoltam fejben. Természetesen ha hidalt a kimenet akkor a mezei 3 lábú fejhallgató csatlakozó nem játszik mert mind a 4 érnek külön kell lennie.
"Természetesen ha hidalt a kimenet akkor a mezei 3 lábú fejhallgató csatlakozó nem játszik mert mind a 4 érnek külön kell lennie."
Na erre voltam kíváncsi. Nekem sajna 3, így nem lesz füles kimenet. 150 ohmos egyébként, de tárgytalan a dolog akkor.
"Sánta üzemben" üzemben is szólni fog, ebben az esetben a "P" kimeneteket használd szerintem és ne az "N"-eket. Meg a GND természetesen.
Amúgy hirtelen nem látok rá racionális magyarázatot, hogy "sánta üzemben" miért szólna sokkal roszabbul mint hidalva. Különben sem audiofül kategória...
Ez nekem hogy nem jutott eszembe! Pedig a szkóppal is úgy mértem, hogy a gnd-n volt a negatív csúcs.
Köszi!
"Nekem 3116 nincs de van 3110 és 3123, ezek a jótól elég messze vannak, de hát ugye a jó mint fogalom az eléggé relatív, akár egyénenként is mást takar."
Már nem vagy elégedett a csöveseid hangjával, vagy mi történt? |
Bejelentkezés
Hirdetés |