Fórum témák
» Több friss téma |
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd!
I. A helyes tápfeszültségek megléte.
II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Élesztés.
Üdv Mindenkinek!
Szerintem azt megállapíthatjuk, hogy ezekben a gyári hifi / házimozi berendezésekben általában kisebb teljesítményű a trafó, mint amekkora az erősítők teljes kihajtásához, folyamatos szinusz jellel nézve szükséges lenne. Ugyanakkor Szilva hozzászólása elgondolkodtatott, hogy talán arra az időre, amire szükséges, zenében, mégis csak le tudja adni a max teljesítményt. Ha most az én hifimből indulok ki, 2x80W helyett folyamatosan csak 1x80-at tud leadni vagy kb. 2x20-at. A táp pontosan fele akkora, mint amekkorát én tettem volna bele Csak egy kis elméleti segítséget szeretnék kérni az erősítős szakemberektől : A táp ráadása után ugye a trafó a dióda hídon keresztül feltölti a pufferkondikat. És gyakorlatilag az erősítő ezekből a kondenzátorokból nyeri a szükséges energiát. Vagyis ha hirtelen leválasztanánk a trafót, az erősítő egy nagyon rövid ideig még szólna a pufferkondenzátorokból. Hogy mennyi ideig, az a terheléstől és a kapacitástól függ. A kondenzátorok további tulajdonsága, hogy akár igen nagy áramot is ki lehet belőle nyerni egy pillanatra. (Gondoljunk csak a rövidre zárásra). És én most pont erre gondoltam, hogy ha ugyan kisebb is a trafó, mint kellene, de a szükséges feszültségre fel tudta tölteni a kondenzátorokat, akkor elvileg pillanatnyi csúcsáramokat ki lehet venni, ami úgymond "zenei teljesítményben" megmutatkozhat. Szerintetek ebben lehet valami igazság? Csak nekem ez így túl elméleti, nekem valami számolás vagy méréses bizonyíték kellene.
Köszi a potira a választ.
Lenne egy másik kérdésem.Van egy autó rádióm.Egy TDA7370-es IC hajtja.Hány wattos lehet.Elvileg 2*25W. Az a gond hogy a végfokja egy panelon van a többi kapcsolással(rádio,magno).Van a panelon egy olyan jelonés hogy CTR5.Ez arra való hogy külső forrásből kössek rá jelet?3 kábel megy oda és 2 RCA van a másik végén.
Az szerintem az erősitőnek van ott. Ujabb autos rádiókon elöl van egy AUX In bemenet. Ide lehet kötni pl MP4et.
Pont ezen okfejtés miatt van zenei teljesítmény.
Nem aux.Én is olyanra gondolok hogy külső adathordozót lehet rákötni.És akkor egy szimpla erősítő.
Próbáld ki hogy befelé megy e a jel vagy kifelé jön belőle. Vagy esetleg még azt tudom mondani, hogy keresd meg a rádió kapcsi rajzát.
Hi zoka!
Ehhez az egész puffer elkós, tápáramos, teljesítményes témához én egy rendkívül egyszerű mondhatni primitív képletet használok. (A teljes tudományos megoldás esetére, Bessel függvények, grafikus megoldás, stb. ). Szóval : Δ U = (I x t)/C Δ U = feszültség változás a kondin, mértékegység - Volt I = töltő áram, vagy esetedbe a kisütő áram, mértékegység - Amper t = idő, mértékegység - szekundum C = kapacitás, mértékegység - Farád Egy életből ellesett példa: a 10 000 ľF-os a puffer elkódat 5 A-el kezded kisütni. Mennyi idő alatt csökken a kondin lévő feszültség, -gyakorlatilag a tápfesz- 10 V-al? A képlet szerint: 10 = (5 x t)/0.01 ebből t = 0.02 sec. Az az 20 milisec. Ezért kell a töltést pótolnia a szekundernek, a diódán keresztül, -Grétc esetén 10 ms-onként- mert különben pillanatok alatt lemerül a puffered, és eltűnik a tápfeszültség..
Csak összehoztam lapose segítségével a 0V DC-t, amit külön köszönök neki. Mondjuk kissé változik az értéke, de néhány mV körül marad 47ohmos terheléssel. Viszont ha fejhallgatót kötök rá, akkor 100mV körül mérek. Ez normális?
További probléma merült fel. Hallatszik valami olyasmi hang, mint amit hangolás közben a régi rádiók adtak ki, egy magas frekvencia, ami néha előjön, néha eltűnik. Ráadásul mindenféle zajt felszed a környezetből. Ha összeérintek két csavarhúzót a közelében, az is hallatszik a fejhallgatóban, mindeközben nagyon halkan sistereg is, néha pedig mintha egy rádióadó hangját vélném felfedezni . Csillagföldelést alkalmaztam az erősítőben, a bemenet rövidre van zárva.
Jelen esetben R3+R4+R5trimmer adja a bemeneti ellenállást.
(Sajnálatosan egy bemeneti RC szűrőtag sincs) R5 felcsavart állásában sem érdemes 50k-nál nagyobbat használni, mert illesztési hiba miatt csökken a magas összetevők aránya.
Sziasztok!
Lenne egy elborult ötletem... Szóval: lehet kapni jó potikat, nagyon drágán. És vannak a kommersz potik, amik nem ismerik az együttfutás fogalmát, azon kívül rosszabb is a hangjuk, mint egy elelnállásokból felépített kapcsolósornak. (pl yaxley kapcsolós hangerőszabályzó) Ma kivettem a potit az erősítőmből, és beleraktam 2-2 3 forintos ellenállásból felépített feszültségosztót fixen. Nem ecsetelem hogy jobb a hangja, gondolom ez nyilvánvaló. De hát azért hangerőt szabályozni kell, a yaxley kapcsoló számomra nem járható út. EZÉRT: arra gondoltam, mi lenne, ha 2 darab fényérzékeny ellenállásből épülne fel egy feszosztó, (egyik fényre csökkenti az értékét, a másik növeli) és egy közönséges, bóvli mono potméterrel tudnám szabályozni a megvilágító led fényerejét? Szerintetek hülye vagyok, vagy van benne valami?
Ismert a módszer, csak másképp. A LED megfelelő karakterisztikájú fényerőszabályozása macerás, ezért én olyan megoldásról tudok, ami egy keskeny ék alakú maszk két oldalára helyezi a fényadó-érzékelő elemet, és a maszk le, fel húzogatására változik az ellenállás.
A gond az hogy ez nem esik sohasem nullára, az LDR Rmin-je miatt. Tehát "letekert" állásnál is hallható lesz a műsoranyag a hangsugárzókból. A forgótárcsásnál nincs jobb, egyszerűbb. :yes:
Na, akkor van jogosultságom az élethez, ha a logikából indulunk ki. Az megy egy dolog, hogy nem ismerem őket.
Igen, jaxley lenne a legjobb, de szerintem elég silány megoldás, hogy hangerő változtatáskor egy darabig megszűnik, aztán ismét szól halkabban/hangosabban a zene..
És ha feszültség vezérelt hangerő szabályzót használnál? Nem tudom milyen hangminőség romlásról beszélsz, így nem tudom segítene-e egy VCA. Itt egy topic, nem hosszú, érdemes átolvasni. Konkrétan erre a kapcsolásra gondoltam. Ebből kettőt építesz, és egy közös potival állítod a bemenő feszt, és azzal arányosan megjelenik a kimeneten a bemenő jeled. A potival az együtt futást is be tudod állítani.
Szerintem elég sokat belenyúlna a hangba, amúgy gondolkodtam hasonlókon. A leg tetszetősebb egy digitális potméter volt, de akkor értelmét vesztené az eddigi elmefuttatás. -ugyanis szerintem a hangerőt tekerni kell, méghozzá nehéz gombbal, nem pedig nyomkodni kell két gombot.
Sziasztok. Saját készítésű erősítőmre szeretnék egy fejhallgató kimenetet tenni. Hogy tudom ezt megoldani? Vagy hogy kapcsolja le a végfokot, miylen módon működne?
Előre is köszi.
Szerintem gerjed a szerkezet
Idézet: „Igen, jaxley lenne a legjobb, de szerintem elég silány megoldás, hogy hangerő változtatáskor egy darabig megszűnik, aztán ismét szól halkabban/hangosabban a zene..” Ez abban az esetben lenne így, ha átkapcsolásoknál az érintkezők szétkapcsolódnának. De többségében (ilyet kell vásárolni) egy pillanatra a két szomszédos érintkezőt zárja a mozgó érintkező. :yes:
Üdv !
Szeretnék egy kb. 25 Wattos monó végfokot építeni , és azt szeretném kérdezni, hogy a plusz-mínusz tápos kapcsolások azok jobbak-e, mint a sima pluszosak ? Köszi !
Nekem volt ilyen hangerőszabályzóm. Az ellenálláslánc jól van megépítve és, aránylag sok érintkezőnk van akkor folyamatos a szabályzás!
Én már csak ilyet használok. A 7-20ezer forintos kategória már nem az én pénztárcámhoz van méretezve. De találkoztam már Alps potival, aminek együttfutási hibája, és pályakezdési hibája volt. Tehát a név sem ad teljes garanciát.
Sziasztok! Most építek egy TDA 7560-as erősítőt LM 1036n hangszínszabályzóval és TL064 -es sub-szűrővel. PC táprol szeretném hajtani. A kérdésem az lenne hogy, a +12V az közös lenne az erősítővel, és amikor feltekerném a hangerőt akkor az erősítőnek gondolom kéne az amper, ez nem fogja kiütni az LM1036+TL064 et? Esetleg lehet valami védelmet eléjük rakni?
Hali!
A táp mindegy milyen. A végfok a lényeg
Kösz !
Tudna valaki valami kapcs. rajzot egy 16 Ohmos 25 Wattos hangszóró végfokához ? Ha van benne előerősítő, az sem baj.
Üdv,szeretném megkérdezni hogy jól irtam oda a szavakat a potméterhez?Éshogy jó ez e egy 2*2 wattos erősitőnek?
Ha ez 1k B jelű akkor nagyobbat tennék bele, ha csak illusztráció akkor tegyél olyan 10-100K közöttit. (De 1k potival is működnie kéne, de a "meghajtó egységek" jobban szeretik ha 1kohmnál nagyobb ellenállásal van a kimenetük és a testjük összekötve). A feliratok jók.
Igen, jól írtad oda. Hangerőszabályzáshoz én logaritmikus potenciométert javasolnék.
Igen,csak példának,persze nem 1Kohm-ost ennék bele én is.De ennek hol a test,a bemenet,a kimenet??
Kinek a pap kinek a papné...én a lineárist szeretem hangerőszabályzónak.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |