Fórum témák
» Több friss téma |
Szia!
Most gyorsan fogtam pár alkatrészt és egy darab előre kifúrt nyákot, és megépítettem a kapcsolást, amit még annak idején feltöltöttél. A kapcsolási rajzon csak a következőket módosítottam (ilyen alkatrészeim voltak itthon): tranzisztor: BC857-es PNP, SMD tranzisztor (kedves ferzoo, igaz, hogy hangfrekis tranyónak van deklarálva, viszont 100-150 MHz-ig vígan elmennek ezek a tranzisztorok is, teljesen felesleges ide BF, BFR... tranzisztor). Mikrofon előtét ellenállása 5,6 kohm, bázis-föld ellenállás 8,2 kohm, emitter köri ellenállás 120 ohm. Valamint a rezgőkör adatai: C=10 pF, L= 4,5 menet 5 mm-es átmérőre tekercselve 0,6 rézhuzalból. Ezen kívül még a táp és a föld közé bekötöttem egy 22 nF-os és egy 10 µF-os kondenzátort, hidegíteni. A tápfeszültség egy 6 V-os akku volt. Ezekkel az alkatrészekkel első bekapcsolásra működött az áramkör. Hangolni is teljesen könnyedén lehet a menetek széthúzásával-összenyomásával. Az áramfelvétel nálam 33 mA volt. Antennaként egy 40 cm-es vezetéket kötöttem rá. Csatoltam a tákolmányról 2 képet, és egy mp3 fájlt, amit egy mp3 lejátszó FM rádiójával vettem fel. Az adó hangját hallhatod rajta. Igaz, nagyon halk, de ez nem csoda, ha ránézel az áramkörre. A mikrofont megfújkodtam, kopogtattam az asztalt, és belemondtam egy "hahó"-t is ![]() A hatótávon lepődtem meg a legjobban... az íróasztalomról lógott lefelé az antenna, így az egész házban teljesen tisztán tudtam venni, sehol sem halkult, vagy tűnt el az adás (10-13 méter, 3-4 téglafal után sem). Messzebb nem próbáltam. Úgyhogy próbáld meg ezeket az értékeket, működnie kell!
Szia!
Tök rendes vagy, hogy összedobtad segítés céljából! Lenne egy kérdésem: Szerinted az baj hogy adapterről tápláltam nem akkuról? Nem-e azért rossz nekem! De ha nem akkor kipróbálom a te alkatrészeiddel! Kösz a fáradozásaidat!
Húha, hát adapterről táplálva is működnie kell, viszont a 100 Hz-es búgáson kívül biztos, hogy mást nem fogsz benne hallani. Az áramkörben gyakorlatilag semmiféle szűrés nincs, ami elnyomná a brummot.
A föld és a táp közé egyébként mindenképp építs be egy 10-100 nF közötti kerámia kondit, és egy 1-22 µF-os elektrolitkondenzátort. Ezek nélkül nagyon könnyen gerjednek ezek az áramkörök. Én mindenképp elemről próbálnám megtáplálni, a trafós dolgok elég rossz eredményt adnak a hang szempontjából. Ráadásul trafókon a vezeték is vagy egy méter szokott lenni... Igazából most próbálgattam, de a 2 db ceruzaelemtől kezdve a 12 V-os akkuig mindegyikről működött. Gondolom főleg hatótávban van különbség, de nem próbáltam messzebb menni tőle. Szóval fel a fejjel, láthatod, hogy működőképes az eredeti áramkör is! Próbáld meg úgy megépíteni, ahogy leírtam. Úgy biztosan működik... Viszont ha előről kezdenéd az építést, én inkább olyan kapcsolást ajánlanék, amiben legalább egy egytranzisztoros kis erősítő van a mikrofonnak. Az is csak 2 tranzisztor, alig több munka megépíteni, mint egy ilyet, viszont használható eredményt ad... ha rákeresel, biztosan találsz pár rajzot. BC547 vagy 548 köré szoktak ezek felépülni.
Nekem van vagy 2méter kábel az adapteremen
![]()
Az adó kedvéért ne vágd le rövidebbre, a búgáson az sem fog segíteni. Ezt nem lehet olyan egyszerűen kiszűrni, hogy ráakasztasz egy nagyobb elkót, sajnos annál érzékenyebbek az ilyen áramkörök.
Inkább egy elemtartót és elemeket vegyél, azzal jobban jársz.
Fm adók között nézz szét, van már ilyen téma, a jelforrás mindegy, ha a házban, konyhában stb akarod hallgatni nem kell mindjárt wattokban gondolkozni, fogyasztásban sem, van olyan feltört linuxos ruter ami képes akár internetes rádiót is lejátszani megfelelő módosítások után, utánna meg már csak egy egyszerű sztereó adó kell, minimális teljesítménnyel, hogy ne zavarj senkit, és talán akkor nem büntetnek meg. Bármilyen kis teljesítményű adót üzemeltetni illegális! Komoly bírsággal sújtható! Azonban létezik egy előírás, egy készülék maximálisan mekkora teljesítménnyel sugározhat, ez egy megfelellőségi tanúsítvány, ha jól emlékszem maximum 1 mikro W.
2Db.ceruzaelemmel jobban jársz,adapterről vevőt szoktak használni odahaza,pl.6Volt-ról 1000mikro sorba vele + ágba 3,3ohm/3W majd 470mikro/16V R-C szűrő.Adóról 3fokozatú sem fogyaszt 30mA nál többet.Komoly ember ilyen Bc-s ****okkal nem foglalkozik.
Finomabban is lehetne fogalmazni... -- kobold
Annyira nem is foglalkozok vele csak mivel voltak alkatrészek gondoltam összerakom hogy mit mutat!
Ilyen kategóriájú kis adókat nagyon szépeket és stabilakat lehet építeni 2-3 db BC547-essel vagy valami hasonlóval is. Ha nincsenek komolyabb igények a hatótáv iránt, akkor ezek is tökéletesek. Egy 3 fokozatú BC-s adó nagyon szépen viszi akár a 80-100 méter is, és megfelelő leválasztással nyugodtan kézbe lehet venni, lehet tapogatni, nem fog elmászni a frekvencia. A kimenetre pedig olyan szűrőt rak az ember, amilyet szeretne. 87,5-108 MHz-re tökéletes a BC széria is.
Feljebb nyilván előnyösebb a BF, BFR vagy még inkább a BFG sorozat, de aki csak használható áramkört szeretne, az nyugodtan foglalkozhat a BC-s adókkal is. Csalódás nem fogja érni. De tény, hogy egy PLL vezérelt VCO-t vicces lenne BC-re alapozni...
Üdv!
Van még egy nagy előnye a BC -k használatának, a második harmonikuson sem erősítenek egy dekát sem, nemhogy a harmadikon. Így meg lehet spórolni a jóminőségű harmonikus szűrőt. csak tudni kéne, hogy mi miért van
Üdv
Ehhez az adóhoz milyen gyári tekercs kell? Más: Tudom, hogy nem tartozik szorosan a témához de kellene a segítséged. Régebben a weblapodon (elektronika.iweb.hu), volt kint egy kapcsolás AM/FM rádióvevő 88-120 MHz-re címmel ennek a kapcsolási rajza most nekem kellene, ha még megvan akkor fel tudnád tölteni mellékletként a hozzászólásodba? Sokat segítenél vele. Köszönöm.
Szia, a hivatkozott rádióvevő kapcsolási rajzát, és eredeti leírását megtalálod ezen az oldalon.
A kimenetére én anno egy egyszerű, LM386-os ICvel épített kis erősítőt kötöttem. A linkelt rádióadóhoz pedig egy 3-6 menetes, hangolható induktivitás szükséges. Nekem még a Coilcraft-tól volt jópár ilyenem (ha jól emlékszem akkor azok 5 menetesek voltak). De te magad is készíthetsz egy hasonló tekercset, simán, légmagos kivitelben. Nem baj, ha nincsen hangolható magja. Csak akkor vele párhuzamosan egy 10-15 pF körüli trimmerkondit használj, és azzal tudod majd hangolni.
Szia
Köszönöm a segítséget, és még A legegyszerűbb FM vevő kapcsolási rajza kéne.
Most nézem ez a légiforgalmi vevő rajza, nekem az kéne amin 4 tekercs van és eredetileg NTE108 tranzisztor van de az nem kapahtó és BF199-el helyettesítetted, itt van egy link az akkori oldaladról: Bővebben: Link
Már nincs meg a kapcsolási rajz?
![]() (Egyébként az oldaladat valaki megfertőzte Trojan.Malscript.html vírussal!) Amit linkeltem az oldaladról ott sajnos csak a leírások vannak de a kapcsolási rajzok nincsenek feltöltve.
Hello mesterek!
Én sátoraljaújhelyben lakom akarok veni egy kisebb adót (kb olyat ami 1-2 Km re sugároz,de engedély nélkül) bemérhetnek? néznék olyan frekit amin nem zavarna be semmit és nem csúszna át másik frekire kösz a választ előre ![]()
Üdv!
Bemérhetnek! Ráadásul a szlovákok is. ![]() és esetleg melyik adó lenne amivel nem tudnának bemérni?
A műterhelés egy olyan "antenna", ami elvileg nem sugároz rádióhullámokat, hanem a rákötött teljesítmény csupán hővé alakul.
vágom,de ezáltal nem fog csökkenni a távolság?
De, elég alaposan csökkenni fog.
Néhány méterre azért elmegy ![]()
énötletem: rádiónak az output-ba 3,5mm-es jack. A kábel másikvégére antenna. (Haveroktól hallottam)
Üdv: kezdőfiú
Nem, elvileg sem. Minden bizonnyal valami félreértésen alapul az ismerőseid elmélete. Használd a válasz gombot, az áttekinthetőség érdekében!
bocs. Elvileg ők rádióztak tömény 20méteres körzetben.
(nagytávolság mi?) Én nem értek annyira hozzá. Inkább led a területem. Elnézést a hülye ötlet miatt. Üdv: kezdőfiú
Szia!
Amit belinkeltél az a légifrgalmi vevő kapcsolási rajza, amit megköszönök, hogy belinkeltél, de nekem az AM/FM vevőé kellene, amiben négy tekercs van és az NTE108 tranzisztort helyettesítetted BF199-el. Itt az idézet: "Az eredeti kapcsolásban a tranzisztor típusa NTE108 volt, de mivel ezt én nem tudtam beszerezni, vettem helyette BF 224-et és BF199-et. Mindegyikkel működött az áramkör, de a BF199-el sokkal érzékenyebb volt!" Ez a kapcsolás kéne. A választ előre is köszönöm.
Üdv!
Amiről hallhattál azt úgy hívják, hogy fm transmitter. (max ERP 50 nW) Nézz át ebbe a topikba. Egyébként csak a tisztánlátás kedvéért: Bármilyen frekvenciahasználat (sugárzás) csak engedély alapján történhet, 9kHz és 400 GHz között Az ún kisteljesítményű, és kishatótávolságú eszközök használatához, és csak a használatához nem kell engedély, de a gyártásához, és forgalmazásához igen. (kell rendelkeznie CE minősítéssel, amit csak akkreditált mérőlaboratóriumok adhatnak ki)
Működhet a dolog, kis kiegészítéssel, ha egy HF teljesítményerősítő kimenetére egy impedanciában hozzá illeszkedő hurkot teszünk, akkor a hurkon belül (inkább) fogható az "adás" szintén egy HF erősítővel...ez off topik, de ez is egyfajta rádió.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |