Fórum témák
» Több friss téma |
Hy! Köszi mindenkinek a gyors választ!
Másik megoldás lehetne, hogy a gépen nemcsak 1 output van hangra. Van négy output. Zöld, fekete, sárga, szürke. Elvileg a 3,5 mm-es jack-en ( a feketén) lehet sugározni antennával. És vidéken egy kisfaluban ahova max. 50m-re sugárzok 100%, hogy nem kapnak el illegális sugárzás miatt. Csak arra kell, hogy ami gépen megy zene azt fogjam a kerti kiülőben. Válaszokat előre is köszönöm Üdv: kezdőfiú
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem: Nagyon nagy baj ha ennek az FM adónak a tekercseit nem 0,4 és 0,5 mm átmérőjű rézhuzalból készítem hanem 0,7 mm átmérőjű rézhuzalból? A válaszokat előre is köszönöm.
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy FM adót. (kezdő vagyok a témában) Már nagyon sokféle kapcsolási rajzzal találkoztam, így teljesen tanácstalan vagyok, és szükségem lenne némi segítségre az induláshoz. Először is azt kellene meghatározni, hogy egy 150-200 m hatótávra hány mW teljesítménnyel kellene sugározni ahhoz, hogy ne sisteregjen, tisztán szóljon. Ha ez megvan, akkor megpróbálok ilyen teljesítményű kapcsolásokat nézegetni. Igen, tudom, hogy nem lehet ebben a tartományban adni, de egy 300 m körzetben nincs senki, akit zavarhatna. Ezután még biztosan lenne néhány kérdésem, de ahhoz el kell valahol indulni. Köszönöm a segítséget! ![]()
Hello, nem baj, sőt jobb is, csak kissé több helyet hagyjál, neki a panelen.
Üdv!
Majdnem talált, az fm transmitterben jobb lett volna. DE itt egy kapcsolás FM transmitter Gondolom ez jó lesz.
Nem néz ki rosszul, de ez a 20mW elég ilyen távra ?
A frekvencia átvitel 15kHz-ig még talán megfelel, ez kb az a határ, ami még elmegy... Másrészt aggódom, hogy ilyen BH1417 IC-t lehetetlen beszerezni. ![]()
Szia! Ekkora hatótávhoz kb. 50-60 mW-os teljesítmény már bőven elég, ha egy átlagos érzékenységű vevővel számolunk. Persze ha dipól antennát szeretnél használni, akkor akár 5-10 mW is bőven elég lehet.
A linkelt kapcsoláshoz sajnos a BH1417-es IC és a 7,6 MHz-es kvarc beszerzése nem egyszerű feladat. És főleg nem olcsó. Ha megelégedsz monó rendszerű adóval is, akkor az IC árából akár 5-6 darab tranzisztoros adót is építhetsz. És a teljesítménye sem csak 20 mW lesz. (lehet csak én voltam béna, de én ősszel vettem pár darab BH1417-est, és kipróbáltam 7,6 és 7,68 MHz-es kvarccal is, de nem jártam sikerrel. 3 darabot építettem, 3 különböző nyákon, de egyik sem akart működni... de ez ne riasszon el, valószínűleg csak én szúrhattam el valamit)
Sziasztok!
Láttam boltokban olyan eszközt, ami szivargyújtóról kap tápot, és a rádugott mp3 lejátszó jelét fm hullámon sugározza, és azt az autórádióval befogva lehet zenét hallgatni közvetlenül a lejátszóról. Nézegettem a rádiós témákban kapcsolásokat, de a legtöbb mono bemenetet sugároz, ha jól láttam. Lehetséges házilag építeni egy ilyet stereo bemenettel úgy, hogy élvezhető minőségben sugározzon (max 4-5m távra)? Esetleg tudtok valami okos IC-t erre a célra?
pucuka linkelt egy sztereó adóról rajzot, alig pár hozzászólással alább. Nyugodtan visszaolvashatsz egy topikban, és kereshetsz is, nem tilos. Sőt...
Egyébként sztereó adásra olcsó IC még a BA1404-es IC is. Bár ezzel sem hinném, hogy nagy újságot mondtam volna, ha minimálisan is rákerestél volna, vagy utána olvastál volna a dolgoknak (akár itt HE-n belül is). Kismillió hozzászólás van már a sztereó FM adóval kapcsolatban... Bocs a hangnemért, csak amikor a lustaság ilyen szembeötlő, akkor az egy kicsit bosszantó.
Üdv!
Ebben Novak kollégára hallgas, én nem építettem meg, csak az adatlap alapján tűnik jónak. a teljesítmény valószínűleg elég lehet, de ha nem, akkor egy egytranzisztoros telj erősítővel orvosolható.
Szia!
Körülnéztem de nem könnyű olyan boltot találni, ahol IC, meg kvarc is van. És komolyan aggódok, ha sikerülne szerezni, és elszúrok valamit, dobhatom ki az IC-t. Na meg a hatótáv is kérdéses. Ez volt a dolog szomorú része ![]() De most jön a szerencsém ![]() Mivel szabadtéri hangosítási feladatra kell, és a hangfalak egy helyen lesznek, így nekem teljesen mindegy, hogy mono vagy sztereó. Tehát mono lesz eldöntöttem ![]() Így én a tranzisztoros megoldás mellett döntök ![]() Egyenlőre köszi a segítséget ![]()
Így, hogy mondtad az IC típusát, tényleg volt találat bőven! Linkelem is amit találtam, mert pontosan ilyesmire való, és nagyon egyszerű: >>ITT<< van.
Köszi!
Látod, látod
![]() Nekem is volt, hogy az eredeti rajz szerint épített adóm az mp3 lejátszóra kötve hallgathatatlan volt, PC-ről pedig gyönyörűen szólt. Ha a linkelt kapcsolás RC szűrőit beépíted az IC elé, akkor minden rendben lesz. Annyi, hogy egy kicsit nagyobb hangerő kell hozzá, de az meg annyi, hogy feljebb tekered a forrást.
Kicsit félreérthetően, illetve nem egyértelműen fogalmaztam az előző hozzászólásomat.
Szóval a rajz, amit linkeltél az teljesen jó lesz számodra, azt építsd meg bátran. Csupán a BA1404-es IC audio bementén lévő RC tagokat "másold le" az általam linkelt rajzról. A rajz többi részével nem kell foglalkoznod. Csupán az 1-es és 18-as lábakra csatlakozó kapcsolási rajz részletet cseréld ki az én linkemben találhatóra. Az áramkör minden egyéb részét úgy építsd meg, ahogyan az a Te linkeden látható.
Szia!
Egy kicsit körülnéztem, és EZT a kapcsolási rajzot találtam, gondolom ismerős ![]() Ez viszonylag kevés alkatrészt tartalmaz, és a hatótáv biztosan elég (500mW) nyilván sok is, de gondolom vissza lehet fogni. A fogyasztás nem számít. A kérdésem: ez megfelel-e nekem ? A hangminősége egy "rendes" FM rádióadáshoz képest milyen? Érdemes-e ezt megépíteni ? Vagy van egyszerűbb/jobb? JA, ami a legfontosabb: mennyire hajlamos elmászni ? Mert enyhe rázkódásnak lenne kitéve ![]() Néhány alkatrészel kapcsolatban kérdeznék is, bár a leírást még elolvasom előtte ![]() Köszi! -- Kérésre a link törölve. Topi
Bocs, de az előző linkemre NE KATTINTSON SENKI, valami gond van az oldallal, nekem linuxból engedte, most meg látom, hogy valami támadó webhely!
Mégegyszer bocsánat, de elvileg gondot nem okozhatott, mert a böngésző letiltja. A kép amit mutatni akartam, itt van csatolva.
Mire elolvastam a tanácsodat, már itt is van a kezemben az ottani verzió megépítve, de legfeljebb majd beletoldok, és kevésbé lesz kultúrált
![]() A legnagyobb bajom viszont, hogy a "3.5 Turns High Precision Variable Coil (65 - 79nH)" nevű csodát nem találtam sehol. Próbáltam készíteni egy tekercset, és nyomkodni a menetek távolságát, de nem ad semmiféle jelet. Az a gyanúm, hogy nem tekercs, csak feltekert drót lett... Másik témában már volt aki pont ehhez pont ilyet keresett (ITT a legfelső), de nem derül ki, hogy az megoldás-e. Néztem mindenféle képleteket, de pl nem tudok behelyettesíteni semmit, mert a multiméter nem is érzi az ott eső feszültséget, komolyabb műszerem pedig nincs. Az antenna 30cm rézdrót (esetleg baj, ha nem 1db vastag, hanem összesen kb 3mm hajszáldrót?) Mellékelek képeket, hátha a nyomtatnivaló NYÁK tervet csináltam rosszul kézzel, ha az hibás, szóljatok! ITT van minden ami alapján készült.
Sziasztok!
Szeretnék feltenni néhány kérdést. Olvasgattam ezt a topicot, de nem világos minden részlet amire kiváncsi lennék: 1, Több helyen találtam rádióadó kapcsolásokat, de mindenhol más és más van írva a hatótávra. Azt szeretném megtudni, hogy egy kis városban ahol alacsonyak a házak hány mW-ra lenne szügségem, hogy nagyjábó 1km-re tudjak adni szimpla rúd antennával. 2, Sokat olvasgattam ezekről a PLL áramkörökről is, de egy pár dolog nem világos: - Létezik olyan áramkör amelyet NEM kell reszetelni frekvenciaváltáshoz? - Nagyjából mennyi idő amíg beállítja a kívánt frekvenciát? - A PIC-ben meglehet úgy is írni a programot, hogy ne DIP kapcsolóval kelljen kiválasztani a frekit, hanem egy egyszerű forgókapcsolóval ( persze ekkor csak 4-5 frekvencia lenne elérhető) - Lehet-e egy ilyen PLL kapcsolást hozzákötni egy rádió vevőhöz? Egyelőre ennyi jutott eszembe. A Válaszokat köszönöm!! ![]()
Idő közben feltűnt, egy "kis" hiba a nyákon, azt javítottam (15ös láb nem volt tápon) meg felcseréltem egy 10pF és 1nF kondenzátort. Így sem megy. Délután kapok 1mm átmérőjű rézdrótot, csinálok abból tekercset, ahogy olvastam a korábban linkelt topicban. Nem is sistereg, semmi nyoma annak h lenne jele. Földhöz képest jut feszültség az antennára, szóval valamit művel. Kezdek elbizonytalanodni abban is, hogy jól raktam össze, pedig csak lemásoltam a nyáktervet, amit egyébként kitben is árulnak, szóval illene jónak lennie.
Hello! Egy adó hatótávolságát igen nehéz előre meghatározni. Függ a terepviszonyoktól, az antennától, és az utólagos hangolástól, illesztéstől, valamint a vevőtől. Hobbi szinten nincs mérővevő, ki mit gondol, azt irja oda, valakinek ha már hall valamit a zajban az a hatótáv, valakinek meg a zajmentes "hifi" a kritérium. Városi környezetben nehéz a rádiózás, főleg, ha alacsonyan van az antenna, a teljesítményigényt 0,5-1W-ra saccolom.
-PLL: igen, van olyan PLL ami nem kíván semmi féle resetet, csak nyomod a gombot és lépteted a frekvenciát, ez csak vezérlőszoftver kérdése. -Egy PLL behúzási ideje legfeljebb pár ms lehet, függ a hurokszűrőtől -DIP kapcsoló? Igen, meglehetősen nagy a programozó szabadsága ebben az ügyben. -Lehet, sőt ajánlott egy "kalózadót" PLL-ről üzemeltetni, mert ezen oszcillátorok többsége meglehetősen instabil. Ha lehet, legyen az antenna és az oszcillátor között egy pufferfokozat, ami az antenna felől jelentkező terhelésváltozásokat leválasztja. Sokat javít a stabilitáson, ha mégsem használnál PLL-t
Nagyon köszönöm a válaszokat! Nagyon sokat segítettél!
![]()
Ez az interneten 0,5W adónak nevezett zajgenerátor,sosem volt 0,5W-os de +0,1W se jön ki belőle.
Ajánlom, hogy építsd meg az említett adót, és 50 ohmos műterhelésre kötve mérd meg a teljesítményét. 12 V-os tápfeszültség esetén jól beállított trimmerkondikkal bizony kijön belőle 450-470 mW. Én próbáltam 15 V-os tápfeszültséggel is, viszont ahhoz úgy kell megtervezni a nyákot, hogy a BFR tranyó kellő hűtőfelületet kapjon, de jó hűtés mellett én vettem ki belőle 580 mW-ot is!
De tény, hogy ezeket a teljesítményeket csak 88-90 MHz környékén tudja, 107 MHz-en már egy jó 80-100 mW-tal kevesebb jön ki belőle.
Azt szeretném még kérdezni, hogy ha még a BFR tranyó után még egy RF végfokot kötök persze nagyobb telljesítményű tranyóval, akkor megnő a kimenő telljesítmény is, ugye?
Ha megfelelő végfokot, megfelelő illesztéssel kötsz utána, akkor természetesen a kimenő teljesítmény is nagyobb lesz.
Ha még növelni szeretnéd a teljesítményt, akkor én egy C-osztályú erősítőt ajánlanék.
Ha kb 88,5MHz frekvenciát szeretnék, és a párhuzamos LC-ben C=10pF, mekkora tekercs kell nekem? Nem tudom hogy kell méretezni; összeszedtem 10 tonna képletet, de olyan hülyeségek jönnek ki, hogy jaj.
Csináltam kb 0,5-ös rézdrótból tekercset 3, 4, 5, 6 menettel, nyomkodtam fél napig, de semmi. Egyáltalán nem szól semmilyen frekvencián, 50szer átnéztem; jól van összerakva és kész. Mivel tudnám helyettesíteni a gyári hangolható tekercset? Kérlek segítsetek! Idézet: „De tény, hogy ezeket a teljesítményeket csak 88-90 MHz környékén tudja, 107 MHz-en már egy jó 80-100 mW-tal kevesebb jön ki belőle.” Ez nem csak hangolás kérdése? |
Bejelentkezés
Hirdetés |