Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » FM adó kapcsolások kérdések
Lapozás: OK   36 / 107
(#) kasztl válasza kendre256 hozzászólására (») Júl 2, 2009 /
 
bazze az gáz akkor inkább hagyom
(#) kezdofiu hozzászólása Júl 2, 2009 /
 
Hy! Köszi mindenkinek a gyors választ!
Másik megoldás lehetne, hogy a gépen nemcsak 1 output van hangra. Van négy output. Zöld, fekete, sárga, szürke. Elvileg a 3,5 mm-es jack-en ( a feketén) lehet sugározni antennával.
És vidéken egy kisfaluban ahova max. 50m-re sugárzok 100%, hogy nem kapnak el illegális sugárzás miatt. Csak arra kell, hogy ami gépen megy zene azt fogjam a kerti kiülőben.
Válaszokat előre is köszönöm
Üdv: kezdőfiú
(#) tbalint3 hozzászólása Júl 6, 2009 /
 
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem: Nagyon nagy baj ha ennek az FM adónak a tekercseit nem 0,4 és 0,5 mm átmérőjű rézhuzalból készítem hanem 0,7 mm átmérőjű rézhuzalból?
A válaszokat előre is köszönöm.
(#) zoka hozzászólása Júl 6, 2009 /
 
Sziasztok!

Szeretnék építeni egy FM adót. (kezdő vagyok a témában)
Már nagyon sokféle kapcsolási rajzzal találkoztam, így teljesen tanácstalan vagyok, és szükségem lenne némi segítségre az induláshoz.

Először is azt kellene meghatározni, hogy egy 150-200 m hatótávra hány mW teljesítménnyel kellene sugározni ahhoz, hogy ne sisteregjen, tisztán szóljon. Ha ez megvan, akkor megpróbálok ilyen teljesítményű kapcsolásokat nézegetni.

Igen, tudom, hogy nem lehet ebben a tartományban adni, de egy 300 m körzetben nincs senki, akit zavarhatna.

Ezután még biztosan lenne néhány kérdésem, de ahhoz el kell valahol indulni.

Köszönöm a segítséget!
(#) Medve válasza tbalint3 hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
Hello, nem baj, sőt jobb is, csak kissé több helyet hagyjál, neki a panelen.
(#) pucuka válasza zoka hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
Üdv!
Majdnem talált, az fm transmitterben jobb lett volna.
DE itt egy kapcsolás FM transmitter
Gondolom ez jó lesz.
(#) zoka válasza pucuka hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
Nem néz ki rosszul, de ez a 20mW elég ilyen távra ?
A frekvencia átvitel 15kHz-ig még talán megfelel, ez kb az a határ, ami még elmegy...
Másrészt aggódom, hogy ilyen BH1417 IC-t lehetetlen beszerezni.
(#) Novak válasza zoka hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
Szia! Ekkora hatótávhoz kb. 50-60 mW-os teljesítmény már bőven elég, ha egy átlagos érzékenységű vevővel számolunk. Persze ha dipól antennát szeretnél használni, akkor akár 5-10 mW is bőven elég lehet.
A linkelt kapcsoláshoz sajnos a BH1417-es IC és a 7,6 MHz-es kvarc beszerzése nem egyszerű feladat. És főleg nem olcsó.
Ha megelégedsz monó rendszerű adóval is, akkor az IC árából akár 5-6 darab tranzisztoros adót is építhetsz. És a teljesítménye sem csak 20 mW lesz. (lehet csak én voltam béna, de én ősszel vettem pár darab BH1417-est, és kipróbáltam 7,6 és 7,68 MHz-es kvarccal is, de nem jártam sikerrel. 3 darabot építettem, 3 különböző nyákon, de egyik sem akart működni... de ez ne riasszon el, valószínűleg csak én szúrhattam el valamit)
(#) szkrep hozzászólása Júl 6, 2009 /
 
Sziasztok!
Láttam boltokban olyan eszközt, ami szivargyújtóról kap tápot, és a rádugott mp3 lejátszó jelét fm hullámon sugározza, és azt az autórádióval befogva lehet zenét hallgatni közvetlenül a lejátszóról.
Nézegettem a rádiós témákban kapcsolásokat, de a legtöbb mono bemenetet sugároz, ha jól láttam.
Lehetséges házilag építeni egy ilyet stereo bemenettel úgy, hogy élvezhető minőségben sugározzon (max 4-5m távra)?
Esetleg tudtok valami okos IC-t erre a célra?
(#) tbalint3 válasza Medve hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
Hello
Köszönöm a segítséget.
(#) Novak válasza szkrep hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
pucuka linkelt egy sztereó adóról rajzot, alig pár hozzászólással alább. Nyugodtan visszaolvashatsz egy topikban, és kereshetsz is, nem tilos. Sőt...
Egyébként sztereó adásra olcsó IC még a BA1404-es IC is. Bár ezzel sem hinném, hogy nagy újságot mondtam volna, ha minimálisan is rákerestél volna, vagy utána olvastál volna a dolgoknak (akár itt HE-n belül is). Kismillió hozzászólás van már a sztereó FM adóval kapcsolatban...
Bocs a hangnemért, csak amikor a lustaság ilyen szembeötlő, akkor az egy kicsit bosszantó.
(#) pucuka válasza zoka hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
Üdv!
Ebben Novak kollégára hallgas, én nem építettem meg, csak az adatlap alapján tűnik jónak. a teljesítmény valószínűleg elég lehet, de ha nem, akkor egy egytranzisztoros telj erősítővel orvosolható.
(#) zoka válasza Novak hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
Szia!

Körülnéztem de nem könnyű olyan boltot találni, ahol IC, meg kvarc is van.
És komolyan aggódok, ha sikerülne szerezni, és elszúrok valamit, dobhatom ki az IC-t. Na meg a hatótáv is kérdéses.

Ez volt a dolog szomorú része

De most jön a szerencsém

Mivel szabadtéri hangosítási feladatra kell, és a hangfalak egy helyen lesznek, így nekem teljesen mindegy, hogy mono vagy sztereó.

Tehát mono lesz eldöntöttem

Így én a tranzisztoros megoldás mellett döntök

Egyenlőre köszi a segítséget
(#) zoka válasza pucuka hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
Oké, köszi a segítséget!
Üdv!
(#) szkrep válasza Novak hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
Így, hogy mondtad az IC típusát, tényleg volt találat bőven! Linkelem is amit találtam, mert pontosan ilyesmire való, és nagyon egyszerű: >>ITT<< van.
Köszi!
(#) Novak válasza szkrep hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
Látod, látod Na a lényeg, hogy az általad linkelt kapcsolással az a baj, hogy forrástól függően néha szép tiszta a hangja, néha pedig élvezhetetlen zajtenger lesz belőle. Ha megépíted, akkor az IC 1-es és 18-as lábát ezen rajz alapján kösd be, és akkor nem lesznek az említett gondok.
Nekem is volt, hogy az eredeti rajz szerint épített adóm az mp3 lejátszóra kötve hallgathatatlan volt, PC-ről pedig gyönyörűen szólt. Ha a linkelt kapcsolás RC szűrőit beépíted az IC elé, akkor minden rendben lesz. Annyi, hogy egy kicsit nagyobb hangerő kell hozzá, de az meg annyi, hogy feljebb tekered a forrást.
(#) Novak válasza szkrep hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
Kicsit félreérthetően, illetve nem egyértelműen fogalmaztam az előző hozzászólásomat.
Szóval a rajz, amit linkeltél az teljesen jó lesz számodra, azt építsd meg bátran. Csupán a BA1404-es IC audio bementén lévő RC tagokat "másold le" az általam linkelt rajzról. A rajz többi részével nem kell foglalkoznod.
Csupán az 1-es és 18-as lábakra csatlakozó kapcsolási rajz részletet cseréld ki az én linkemben találhatóra. Az áramkör minden egyéb részét úgy építsd meg, ahogyan az a Te linkeden látható.
(#) zoka válasza Novak hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
Szia!

Egy kicsit körülnéztem, és EZT a kapcsolási rajzot találtam, gondolom ismerős

Ez viszonylag kevés alkatrészt tartalmaz, és a hatótáv biztosan elég (500mW) nyilván sok is, de gondolom vissza lehet fogni. A fogyasztás nem számít.

A kérdésem: ez megfelel-e nekem ? A hangminősége egy "rendes" FM rádióadáshoz képest milyen?
Érdemes-e ezt megépíteni ?

Vagy van egyszerűbb/jobb?

JA, ami a legfontosabb: mennyire hajlamos elmászni ? Mert enyhe rázkódásnak lenne kitéve

Néhány alkatrészel kapcsolatban kérdeznék is, bár a leírást még elolvasom előtte

Köszi!

-- Kérésre a link törölve.
Topi
(#) zoka válasza zoka hozzászólására (») Júl 7, 2009 /
 
Bocs, de az előző linkemre NE KATTINTSON SENKI, valami gond van az oldallal, nekem linuxból engedte, most meg látom, hogy valami támadó webhely!

Mégegyszer bocsánat, de elvileg gondot nem okozhatott, mert a böngésző letiltja.

A kép amit mutatni akartam, itt van csatolva.

500mW.JPG
    
(#) szkrep válasza Novak hozzászólására (») Júl 7, 2009 /
 
Mire elolvastam a tanácsodat, már itt is van a kezemben az ottani verzió megépítve, de legfeljebb majd beletoldok, és kevésbé lesz kultúrált
A legnagyobb bajom viszont, hogy a "3.5 Turns High Precision Variable Coil (65 - 79nH)" nevű csodát nem találtam sehol. Próbáltam készíteni egy tekercset, és nyomkodni a menetek távolságát, de nem ad semmiféle jelet. Az a gyanúm, hogy nem tekercs, csak feltekert drót lett... Másik témában már volt aki pont ehhez pont ilyet keresett (ITT a legfelső), de nem derül ki, hogy az megoldás-e. Néztem mindenféle képleteket, de pl nem tudok behelyettesíteni semmit, mert a multiméter nem is érzi az ott eső feszültséget, komolyabb műszerem pedig nincs.
Az antenna 30cm rézdrót (esetleg baj, ha nem 1db vastag, hanem összesen kb 3mm hajszáldrót?)
Mellékelek képeket, hátha a nyomtatnivaló NYÁK tervet csináltam rosszul kézzel, ha az hibás, szóljatok!
ITT van minden ami alapján készült.
(#) Gyimate hozzászólása Júl 8, 2009 /
 
Sziasztok!
Szeretnék feltenni néhány kérdést. Olvasgattam ezt a topicot, de nem világos minden részlet amire kiváncsi lennék:
1, Több helyen találtam rádióadó kapcsolásokat, de mindenhol más és más van írva a hatótávra. Azt szeretném megtudni, hogy egy kis városban ahol alacsonyak a házak hány mW-ra lenne szügségem, hogy nagyjábó 1km-re tudjak adni szimpla rúd antennával.
2, Sokat olvasgattam ezekről a PLL áramkörökről is, de egy pár dolog nem világos:
- Létezik olyan áramkör amelyet NEM kell reszetelni frekvenciaváltáshoz?
- Nagyjából mennyi idő amíg beállítja a kívánt frekvenciát?
- A PIC-ben meglehet úgy is írni a programot, hogy ne DIP kapcsolóval kelljen kiválasztani a frekit, hanem egy egyszerű forgókapcsolóval ( persze ekkor csak 4-5 frekvencia lenne elérhető)
- Lehet-e egy ilyen PLL kapcsolást hozzákötni egy rádió vevőhöz?
Egyelőre ennyi jutott eszembe. A Válaszokat köszönöm!!
(#) szkrep válasza szkrep hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Idő közben feltűnt, egy "kis" hiba a nyákon, azt javítottam (15ös láb nem volt tápon) meg felcseréltem egy 10pF és 1nF kondenzátort. Így sem megy. Délután kapok 1mm átmérőjű rézdrótot, csinálok abból tekercset, ahogy olvastam a korábban linkelt topicban. Nem is sistereg, semmi nyoma annak h lenne jele. Földhöz képest jut feszültség az antennára, szóval valamit művel. Kezdek elbizonytalanodni abban is, hogy jól raktam össze, pedig csak lemásoltam a nyáktervet, amit egyébként kitben is árulnak, szóval illene jónak lennie.
(#) Medve válasza Gyimate hozzászólására (») Júl 8, 2009 / 1
 
Hello! Egy adó hatótávolságát igen nehéz előre meghatározni. Függ a terepviszonyoktól, az antennától, és az utólagos hangolástól, illesztéstől, valamint a vevőtől. Hobbi szinten nincs mérővevő, ki mit gondol, azt irja oda, valakinek ha már hall valamit a zajban az a hatótáv, valakinek meg a zajmentes "hifi" a kritérium. Városi környezetben nehéz a rádiózás, főleg, ha alacsonyan van az antenna, a teljesítményigényt 0,5-1W-ra saccolom.
-PLL: igen, van olyan PLL ami nem kíván semmi féle resetet, csak nyomod a gombot és lépteted a frekvenciát, ez csak vezérlőszoftver kérdése.
-Egy PLL behúzási ideje legfeljebb pár ms lehet, függ a hurokszűrőtől
-DIP kapcsoló? Igen, meglehetősen nagy a programozó szabadsága ebben az ügyben.
-Lehet, sőt ajánlott egy "kalózadót" PLL-ről üzemeltetni, mert ezen oszcillátorok többsége meglehetősen instabil. Ha lehet, legyen az antenna és az oszcillátor között egy pufferfokozat, ami az antenna felől jelentkező terhelésváltozásokat leválasztja. Sokat javít a stabilitáson, ha mégsem használnál PLL-t
(#) Gyimate válasza Medve hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Nagyon köszönöm a válaszokat! Nagyon sokat segítettél!
(#) bringas2 válasza zoka hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Ez az interneten 0,5W adónak nevezett zajgenerátor,sosem volt 0,5W-os de +0,1W se jön ki belőle.
(#) Novak válasza bringas2 hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Ajánlom, hogy építsd meg az említett adót, és 50 ohmos műterhelésre kötve mérd meg a teljesítményét. 12 V-os tápfeszültség esetén jól beállított trimmerkondikkal bizony kijön belőle 450-470 mW. Én próbáltam 15 V-os tápfeszültséggel is, viszont ahhoz úgy kell megtervezni a nyákot, hogy a BFR tranyó kellő hűtőfelületet kapjon, de jó hűtés mellett én vettem ki belőle 580 mW-ot is!
De tény, hogy ezeket a teljesítményeket csak 88-90 MHz környékén tudja, 107 MHz-en már egy jó 80-100 mW-tal kevesebb jön ki belőle.
(#) Gyimate válasza Novak hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Azt szeretném még kérdezni, hogy ha még a BFR tranyó után még egy RF végfokot kötök persze nagyobb telljesítményű tranyóval, akkor megnő a kimenő telljesítmény is, ugye?
(#) Novak válasza Gyimate hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Ha megfelelő végfokot, megfelelő illesztéssel kötsz utána, akkor természetesen a kimenő teljesítmény is nagyobb lesz.
Ha még növelni szeretnéd a teljesítményt, akkor én egy C-osztályú erősítőt ajánlanék.
(#) szkrep válasza Novak hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Ha kb 88,5MHz frekvenciát szeretnék, és a párhuzamos LC-ben C=10pF, mekkora tekercs kell nekem? Nem tudom hogy kell méretezni; összeszedtem 10 tonna képletet, de olyan hülyeségek jönnek ki, hogy jaj.
Csináltam kb 0,5-ös rézdrótból tekercset 3, 4, 5, 6 menettel, nyomkodtam fél napig, de semmi. Egyáltalán nem szól semmilyen frekvencián, 50szer átnéztem; jól van összerakva és kész. Mivel tudnám helyettesíteni a gyári hangolható tekercset? Kérlek segítsetek!
(#) Medve válasza Novak hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Idézet:
„De tény, hogy ezeket a teljesítményeket csak 88-90 MHz környékén tudja, 107 MHz-en már egy jó 80-100 mW-tal kevesebb jön ki belőle.”

Ez nem csak hangolás kérdése?
Következő: »»   36 / 107
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem