Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hall elem működése (Hall effektus)
Lapozás: OK   7 / 9
(#) lfuli válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 21, 2012 /
 
Köszönöm, de tudnál adni egy linket, vagy elérést, mert így google nem találja.
(#) lfuli válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 21, 2012 /
 
Megtaláltam. Allegro microsystems. De most hogy nézem, ez sem lesz jó. Nekem 3 vezetékes kell, vagy olyan, amiből 3 vezetékesre alakítható. Ha megnézed, teljesen eltér a blokkdiagramja a TLE4921-től, és 2 kivezetése van, nem 1... Ettől függetlenül érdekel, hogy melyik weboldalon akadtál rá erre az árra!
(#) Auth Zsigmond válasza xNorbi hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
Igen, a floppy motorokban vannak hall jeladók, a floppy motorok elektronikus kommutációjú egyenfeszültségű motorok. A floppy motor serlegében lévő váltakozva felmágnesezett belső gyűrű mágnesei stimulálják a hall érzékelőjét.
(#) Auth Zsigmond válasza gabor64 hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
Javasolom a próbát egy PC ventilátor ATS277 halljával.

Két szélső lábra (lásd adatlap): tápfeszültség (pl. 12 V egyenfesz.)

Mágnes közelítésére: egyik középső láb aktív, ellentétes polaritásnál másik.
Segitségül: ATS277.pdf, ld. a fórum elején...
(#) Auth Zsigmond válasza Iszkakof István hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
Az "E" meg hasonló jelű hall-ok négy kivezetésűek, sima hall elemek, nem tartalmaznak elektronikát (billenő kört, erősítőt, stb.) Ezek bizonyos elektronikák (pl. floppy motor) külső érzékelő elemei, a kis jeleit az elektronika dolgozza fel. Általában az átlós lábakon átfolyatott kis (kb. 1 mA) áram hatására a másik átlós lábpáron feszültség (jel) jelenik meg. (Ez a hall-elv!)

A Hobby-Elektronika egyik száma (sajnos nem tudom melyik, de alkalomadtán kiderítem) részletesen foglalkozott a floppy motorokkal, ott kivesézi a hall érzékelő szerepét is, komplett kapcsolás is szerepel.

Barkácsoláshoz célszerűbb integrált hall-t (pl. ATS277, stb. ) alkalmazni, ez a típus pl. 300 mA-el terhelhető!
http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_6344_from.html
(#) Iszkakof István válasza Auth Zsigmond hozzászólására (») Feb 22, 2012 /
 
Köszönöm, hogy válaszoltál. Jobb későn mint soha, de elkéstél.
Ezelőtt pár hónappal nekiültem, lehar segített a Messengeren kommunikálva és megfejtettük a cd meghajtóban található négy lábú Hall elem titkát. Mindazok ismeretében összeállítottam ezt az egyszerű áramkort amit mellékelek. A mérési pontokat 1-től 5-ig számoztam. Az első szám az érzékelő mágnes nélkül, míg a másik szám a feszültség voltban mérve, mágnes jelenlétében. Szélirányjelzőt építek belőle, azért van a stabilizálás a negatív ágon.
(#) Auth Zsigmond válasza Iszkakof István hozzászólására (») Feb 22, 2012 /
 
Véletlenül találtam rá a hozzászólásodra, nem jelöltem be, hogy értesítést kérek hozzászólás esetén. Bocs, a késésért...
Érdekes a megoldásotok, de szerintem az egy század voltos (0,61 V világit, 0,62 nem...)hiszterézis igen karcsúnak tűnik, könnyen bizonytalanná válhat a működés, kérdés, hogy hőmérséklet ingadozás, stb. nem tréfál-e meg...

A megoldás fizikáját nem értem, miért változtatja meg az értékeket a mágneses tér, hiszen a hall igazából funkcionárisan be sincs kötve! A hall lelke egy kis fém (jó esetben arany) lapocska, melynek két szembeni oldalát bekötve egy áramkörbe, ha áram folyik rajta, akkor a töltések kiszorulnak a szabad (két másik) oldal felé, ott töltés jelenik meg, zárva áram folyik.
(#) Iszkakof István válasza Auth Zsigmond hozzászólására (») Feb 22, 2012 /
 
Teljes mértékben igazad van. Tényleg bizonytalanná vált a működése (kigyulladt a led), azért kellett egy kicsit átalakítani és így is marad, bár azóta már kaptam újabb jó ötletet. Mellékelek egy képet, amin található kapcsolási rajz meg lesz építve négy példányban P-N-P, és négy példányban N-P-N tranzisztorokkal. A két dióda azért szükséges a led elé, mert az egyik fenn lesz az oszlopon, a másik lenn a kijelzőn. Ezzel a megoldással egy UTP kábel hat szála elég, hogy lejöjjön a nyolc fajta információ, a szélkakastól a kijelzőhöz. A megmaradt két szál kell az anemométernek. Majd ha kész lesz és megbízhatóan fog működni, a teljes kapcsolási rajzot és a fényképet felteszem. Vagy jó lenne, ha elébb összeállítanám a kapcsolási rajzot és megmutatnám?
(#) Auth Zsigmond válasza Iszkakof István hozzászólására (») Feb 23, 2012 /
 
Érdekelne a megoldásod, gondolom többünket érdekelne ha megmutatnád a kapcsolási rajzot.
Családi házban lakom, magam is fontolgatok egy időjárás állomás kialakítást, kissé más elvek szerint, mint Te.
Hogy a fórum köztémájánál maradjunk, én a szél irányhoz 8 db. fix hallt gondoltam el felszerelni, a szélsebességhez jól csapágyazott HD (vagy floppy) serleget, a benne lévő hall érzékelők jelének nyákról történő kivezetésével.
(#) Iszkakof István válasza Auth Zsigmond hozzászólására (») Feb 23, 2012 /
 
Elkészítettem a rajz felét. A másik fele úgy fog kinézni, mint a pirossal körvonalazott rész. Ez még nincs így letesztelve, csak az előző rajz. Remélem, hogy a héten az elektronikai munka kész lesz, és a működő áramkör után fogok kapcsolási rajzot készíteni.
(#) Auth Zsigmond válasza Iszkakof István hozzászólására (») Feb 23, 2012 /
 
Hát, kicsit zsúfoltak a napjaim, ehhez idő kell, hogy végig tanulmányozzam. Úgy gondolom, másokat is érdekel az eredeti ötleted, gondolom, ők is megküldik véleményüket, hiszen az észrevételekből okulva, a gyakorlati példák kapcsán lehet igazából hasznos a fórum.
Természetesen én is jelentkezem majd.
(#) Iszkakof István válasza Auth Zsigmond hozzászólására (») Feb 23, 2012 /
 
Örülök, hogy foglalkozol a gondommal. Reménykedek, hogy a szélirányjelzőm befér a topic témájába, mert Hall érzékelőre épül. Amennyiben nem, szóljatok és átköltözök a megfelelő helyre. Bizonyára túlbonyolítom a dolgokat, de kicsit szándékosan is, mert más megoldás is lehetséges lenne,de ez elektronikusabb. Egy évvel ezelőtt még nem hallottam azt a kifejezést, Hall szenzor.
Megtörténhet, hogy ha mind a négy lábát bekötném a szenzornak, jobban működne, de nem tudom hova és az is lehetséges, hogy nem is fontos. A szerdán feltett áramkör működése instabil, mert egy ellenállást kellett megcsapolni a negyedénél, amelyiknek a végén csak 0,15 volt ingadozás van, bizony az kevésnek bizonyult.
a csütörtöki rajz 750 ohmos ellenállásán már 0,3 volt az ingadozás, ezzel már stabil volt az áramkör a teszten. N-P-N tranzisztorokkal szépen ment, de még a P-N-P tranzisztoros változatot nem teszteltem le. Hátha holnap. Készítek a készülő munkámról is képet és holnap felteszem .
(#) Iszkakof István válasza Auth Zsigmond hozzászólására (») Feb 24, 2012 /
 
Itt egy fénykép a készülő szélirányjelzőhöz. A hall érzékelők egymástól 45 fokra találhatók. Elég elmosódott a kép, de kivehető a lényeg. A középső tengelyt egy képmagnóból szereltem ki, arra lesz rögzítve egy mágnesdarab. Eredetileg két tesztlapra akartam szerelni az összes elektronikát, de nagyon össze lett volna zsúfolva. Két lap fenn lesz az oszlopon, a kijelző benn a szobában. A tengely, aminek a segítségével a mágnes körbefordul, meg lesz hosszabbítva és azon lesz a szélkakas. Az esővédelem csak részletkérdés.
(#) Auth Zsigmond válasza Iszkakof István hozzászólására (») Feb 24, 2012 /
 
Látom, dolgozol keményen!
Valóban, kicsit bonyolult a megoldás, de az ilyen esetekből lehet tanulni. A képmagnó motor jó ötlet, jól csapágyazott, könnyen elfordul. Gondolatébresztőnek javasolom, hogy ha fel tudsz hajtani valahol egy nélkülözhető kis floppy meghajtót, szedd szét, abban van 3 db kis hall érzékelő, és a legtöbbnél a palástjára van ragasztva egy kis mágnes forgás jeladónak, ötletadónak nem rossz!

Örülök, hogy a hall érzékelőkkel foglalkozol. Nagyon érdekes alkatrész, mozgó érintkező nélkül ad ki jelet (vagy kapcsol) állandó mágneses tér hatására IS, (ha nincs klasszikus indukció, azaz nincs erővonal metszés) , nincsenek mozgó alkatrészei, stb. Érdemes az Allegro választékába belemélyedni, az autó elektronikákban jeladóként igen elterjedten alkalmazzák.

Érdeklődéssel várom a tapasztalataidat, további jó munkát kívánok.
(#) kkrisz75 hozzászólása Feb 24, 2012 /
 
Sziasztok.

Van nekem egy TLE4905L típusú, érzékelőm.

Egyszer kipróbáltam egy leddel, és amint közelíttettem a mágnest kapcsolt is.

Most kivettem a próba nyákból és fel akartam használni, de az istennek sem működik.

Aztán volt nekem még pár TLE4905G (ugyan ez SMD kivitelben) azokat is megpróbáltam ugyan így bekötni de egyik sem működik.

Most én vagyok a "hülye" vagy tönkre mentek a polcon.

1es láb, a bal oldani ha a "púpja" felém néz, oda adom a tápot. A 2. középső a test, és ha ledet akarok kigyújtani, a plusz lábát, a "Q" vagyis jobb oldali (3) lábra kell kötni. Jól értem?

Igazából egy 5V os relét akarok kapcsoltatni vele majd, de így, hogy egy led sem világít nehéz lesz.
(#) Auth Zsigmond válasza kkrisz75 hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Az általad mellékelt linkről töltsd le a hall adatlapját, alkalmazási bekötéseket is tartalmaz. A LED rákötésekor figyelembe kell venni az alkalmazott feszültséget, áramkorlátozás nélkül könnyen el lehet küldeni az örök vadászmezőkre a LED-et...
Ha a próba nyákon működött, kiszedve is működnie kell. Az adatlapról megkapod a kérdéseidre a válaszokat. Építsd meg az adatlapon lévő mérőkört, az segít megérteni a működést.
(#) kkrisz75 válasza Auth Zsigmond hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Köszi a választ...

Adatlapot elsőként letöltöttem, de a kapcsoláson kívül sajnos nem teljesen értem, angolban nem vagyok otthon annyira még.

De ma közbe működésre bírtam, csak nem úgy működik ahogy gondoltam. Vagy ahogy a leírást értelmeztem.

A led plusz lábát közvetlen tápra kötve és a test lábát a kimenetre kötve, kapcsolja a ledet. (előtét ellenállást nem írtam mert egyértelmű, hogy kell)

Viszont elsőre úgy értelmeztem az adatlapot, hogy a bemenő feszültséget kapcsolja a kimenetre. Viszont most, hogy mértem üresen akár közelítem a mágnes akár nem, ott nincs kijövő feszültség. Viszont ha bekötöm a ledet akkor van, annyi amennyi a leden át tud folyni.
Lehet rosszul értem, de a testet kapcsolja.

Igaz nem mindegy, hogy a mágnes melyik pólusa közelít és/vagy melyik oldalról, de nekem így is jó, mert a mágnes és a jeladó fixen áll egymáshoz képest, így az érzékelőt úgy teszem elé ahogy nekem kell.
(#) Auth Zsigmond válasza kkrisz75 hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Nem akartam megkerülni kérdésedre a konkrét választ, mert végig kellene gondolnom, bele kellene mélyednem, és most kicsit időzavarban vagyok, családi okok miatt.

Annak idején én egy PC ventilátorból kibányászott ATS277 típusú hallal kezdtem pár éve kísérletezgetni, egy kicsit szívatott az elején engem is, ennek az oka lehet esetleg ha nyitott kollektoros a kimenete, vagy valami másféle kimenete van.
A Te hall-od bolti, úgy látom négyszáz forint felett van az ára, én megszorult, vásárban ötven forintért vett PC ventilátorból kioperált hallal próbálkoztam, úgy hogy nem aggódtam, hogyha kísérletezés során esetleg elszáll szegény, pl. egy elkötés miatt. Élve maradt, s a két közbülső lábakra kötött ledeimet felváltva kapcsolgatta, úgy ahogy akartam, mágnes saroktól függően egyiket, vagy másikat.

Bocs, hogy nem tudtam konkrét segítséget adni, kísérletezésre biztatlak, s ahogy írod, már van is sikerélményed. (Az adatlapod igen részletes, alkalmazási ábrái a szöveg nélkül is sokat segíthetnek!)

Csak így tovább! Jó munkát!
(#) kkrisz75 válasza Auth Zsigmond hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
A választ azért köszöntem, mert van ahol nem szokás reagálni ilyen gyorsan.

Van egy két megszorult pc táp ventilátorom, meg pár proci hűtő is. Bele nézek, ha van benne hall akkor olcsóbb lenne.
Köszi az ötletet.
(#) Iszkakof István válasza kkrisz75 hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Bocs a közbeszólásért, de hall elem egy PC-ben több helyen is van, ahol már láttam és ahol nem láttam. Ahol még nem láttam, mert nem széjjel az a floppy meghajtó és a ventilátorok. Már szedtem széjjel cd- és merevlemez meghajtót. mindegyik motorjában található három db. négylábú. Továbbá találtam még képmagnó motorban is három darabot.
(#) Auth Zsigmond válasza Iszkakof István hozzászólására (») Feb 26, 2012 / 1
 
A flppykban, a HD-kben és azt hiszem a képmagnókban lévő hall-ok is "sima, egyszerű hall érzékelők, az átlós lábakra kapcsolt feszültség mágneses tér hatására a másik átlós "lábpáron" töltést szorít ki, feszültség mérhető, zárt áramkört kialakítva áram folyik. A feszültség mértéke általában a mágneses térrel arányos, ezért például ezekkel egyszerűen lehet a mágneses tér nagyságát mérni, a polaritás alapján pólust behatárolni. (A mérésre egy deprez műszer, akár egy régi magnó kivezérlés jelző műszere is alkalmas lehet.)

A ventilátorokban lévő hall a felmágnesezett mágneses serleg éppen felette lévő mágneses pólusának megfelelően a két "kimeneti" (középsők) lábai közül vagy az egyikre vagy a másikra kötött tekercset kapcsolja, a serleg elmozdulása (forgása után) felváltva, így valósítva meg a(z elektronikus) kommutációt. Fontos különbség a floppy hallal szemben, hogy ezek a kis integrált áramkörök munkaáramokat (több tíz, de akár több száz ) milliampert is tudnak kapcsolni, és bennük jelformáló és erősítő stb. áramkör gondoskodik a határozott átbillentésről (kapcsolásról). Barkácsoláshoz ezek nekem szimpatikusabbak, egyrészt emberi léptékű a méretük (tranzisztorhoz hasonló kialakításúak), nem kívánnak a (ki-be) kapcsoláshoz külső, járulékos alkatrészeket.

A PC ventilátorok (különösen az olcsóbbak) csúszócsapágyasak, idővel elfárad a kenőanyag bennük, a zsír megsül, a ventilátor megszorul, ezért szinte fogyóanyag egy lelkiismeretes PC tulajdonosnál, ha nem akarja a procit, vagy a zápot kifektetni. Ezeket a ventiket az első gyanús hang esetén célszerű cserélni, így aztán igen sokhoz lehet hozzáférni, olcsón vagy ajándékba is (pl. ismerősöktől, vagy szervizekből).

Biztosan Te is tudsz ilyeneket szerezni, találkoztam már leégett példánnyal is, aminek igen csak amper szaga volt, a hall viszont teljesen ép volt benne.
Jó barkácsolást!
(#) Iszkakof István válasza Auth Zsigmond hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Szia Zsigmond
A kép magnó motorjában, amit én szedtem széjjel, volt. Tényleg, úgy átlósan kell bekapcsolni a feszültséget rá, de ha nem tettem oda egy 200 ohm körüli ellenállást, hogy azon kapja a feszültséget, azonnal megment. A keresztfiamtól kaptam öt cd meghajtót, így hát sokáig el vagyok látva Hall elemmel, de olyannal, amit már valamennyire ismerek. Két okból akarok használni Hall szenzort. Az első az, hogy nem kell adjak érte pénzt, mert bontásból minden anyag megvan. A másik ok, hogy némi betekintésem legyen a mágnesesség érzékelők működésébe. Az sem elvetendő, hogy nem szükséges akkora mechanikai pontosság. Már készítem a végleges kapcsolási rajzot, és ami után működik az áramkör, felteszem.
A polaritás behatárolására tényleg jó ez a négylábú érzékelő. Az áramkörét véletlen én is megépítettem. Nem annak készült, de az lett belőle. Két led halványan égett, egyik sarkától a mágnesnek az egyik led fénye erősödött, a másik elaludt, a másik pólus közelítésére ez a jelenség fordítva történt.
(#) Iszkakof István válasza Iszkakof István hozzászólására (») Ápr 21, 2012 /
 
Megépítettem a teljes áramkört, de nem tetszett az eredmény, nem elég stabil.
Szégyen, vagy nem, de feladom. Most mellékelek egy egyszerű ábrát, ezt fogom megépíteni, nyolc példányban. Így 10 szál drót fog kelleni, hogy lehozza a szélkakastól az információt, de nem számít, most már. A végeredményről tájékoztatlak.
(#) Auth Zsigmond válasza Iszkakof István hozzászólására (») Ápr 22, 2012 /
 
Köszönöm a tájékoztatást.
Fel a fejjel! Minden kísérletezés során tanul az ember. Olyan új alkalmazási lehetőségek is kiderülhetnek, amire a gyártó sem gondolt.
Jó egészséget a kísérletezéshez! Üdv.!
(#) laszlokunstar válasza Iszkakof István hozzászólására (») Ápr 22, 2012 /
 
Ne add fel!
"Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud,és megvalósítja.
(Albert Einstein)"
(#) Auth Zsigmond válasza laszlokunstar hozzászólására (») Ápr 22, 2012 /
 
Egyetértek!
(#) Auth Zsigmond válasza laszlokunstar hozzászólására (») Ápr 22, 2012 /
 
Egy másik hobbielektronika fórumban "kadarist" adott egy tippet egy fórumozó kérdésére.

A kérdést "hall sensor"-ra változtatva négy oldalas képtalálat adódott, a Te javasolt kapcsolásoddal az élen. Ötletes megoldásokról vannak benne gondolatébresztő fotók. Ha időd megengedi, másold be a kereső sorba, és kukkants bele mind a négy oldal anyagába, tanulságos!

http://www.hobbielektronika.hu/forum/?sf=hall+szenzor&k=and&h=f&i=b...es%E9s
(#) Auth Zsigmond válasza Auth Zsigmond hozzászólására (») Ápr 22, 2012 /
 
Most látom, a link közvetlenül megnyitható!
(#) bánárgábor hozzászólása Nov 18, 2012 /
 
segítséget szeretnék kérni olyan, olyan hall IC-t keresek ami a mágnes déli oldalát érzékeli, és a mágnes érzékelésekor a kimeneten negatív feszültség van előrre is köszönöm, ha valaki tudna kérem segítsen banargabor@gmail.com
(#) bánárgábor válasza bánárgábor hozzászólására (») Nov 22, 2012 /
 
egy nagyon jó választ kaptam Auth Zsigmondtól köszönet érte neki
UNIPOLÁRIS: D-i sarkra kapcsol (ad ki jelet egyik lábán), csak a D-i sark tere alatt "tartózkodás" idejéig!
É-i sarokra nem reagál. (Három lábúak. Tápfesz 2 láb, jelnek 1 láb)
BIPOLÁRIS: D-i saroknál bekapcsol, É-i saroknál kikapcsol. (vagy: két lábán felváltva ad ki jeleket).
Négy lábúak, tápfesznek 2 láb, jeleknek 2 láb.
LINEÁRIS: Analóg jelet ad ki mágneses térben, általában híd áramkör van benne.
egy suzuki gt 200 gyújtása lesz, eredetileg induktív jeladós de meghibásodott és nagyon drága lenne az eredeti alkatrész, egyszerűbb egy hall gyújtás beleépíteni, igaz így a sok kísérletezés miatt igen csak elhúzódik a beüzemelése
Következő: »»   7 / 9
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem