Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum
SZIASZTOK.
Végül ezt a tápot építettem meg.(mellékelve) Tökéletesen stabilizál szabályoz de van vele egy nagy gond... 25 volt helyett maxon csak 12volt van és mikor váltok a bementi kapcsolóval ezt felezi le.Az áramerősségben se vagyok biztos meg van az az 1A. köszi... u.i.:további infót a www.urbanelektronika.hu-n találtok a tápegységeknél
Sziasztok!
Úgy láttam még erről a tápról nem esett szó... Ami tetszik nekem, hogy külön tápról megy az IC, ami azért is jó, mert épp csak 32 voltos trafóm van itthon, ami 45 volt egyenirányítva. Az IC-hez meg van kis trafóm. -van akadálya annak hogy az IC tápfesze és a mérőegység tápfesze ugyanaz legyen? -valaki ismeri ezt? tapasztalatok? vélemények? -a feszültség finombeállítás potit hogy kéne bekötni? (van elképzelésem, de nem akarok esetleg butaságot írni) Zoli
Ha párhuzamosan kötöm, akkor a labortáp áramkorláta nem fog meghülyülni?
Dehogynem járható! Csak mondom, ott az Rx azzal kösd párhuzamosan.
A DVM-nek külön tápegysége van. Akkor szerinted nem járható út? V-ot már méri egy DVM.
Oda hiába tennéd...
Ott van az Rx ellenállás, az az "áramfigyelő". Ezzel lehet párhuzamosan kötni a DPM-et, ami ugye 200mV érzékenységű és egy potival - mondjuk 1...10k-ssal - beállítani, hogy a kimenő áramnak megfelelő értéket mutasson (hitelesítés). Ha így kötöd be, akkor 9V-os elemről tudod csak táplálni, mert a mérőbemenet (IN LO) nem azonos a táp mínusszal! Ha külön feszültségforrás nem áll rendelkezésre, kicsit bonyolultabban meg lehet oldani a dolgot: a kimeneti negatív ággal kötöd sorba a söntöt (így a növekvő áram a GND-hez képest pozitív feszültséget ébreszt) és kettőstápról (+ - 5V) járatod a DPM-et, mert ekkor közösíthető a mérőbemenet (IN LO) a táp negatívval. Másik előnye, hogy egysarkú átkapcsolóval a kimenőfeszt is tudod mérni.
Sziasztok.
Egy kis segítséget kérnék. Megépítettem az alább található labortápot, és nagyon királyúl megy, nem ezzel van a baj. Szeretném folyamatosan mérni, hogy hány mA-t veszek le a tápról. Már csináltam is hozzá egy DVM-et, ICL7107-essel, egy 1 Ohm-os ellenállást kellene beraknom a kapcsolásba, szerintem a T3 emmitere és a 7-es bekötési pont közé kellene, de a kérdés, hogy nem zavarná-e meg a működését? Előre is kösz a választ.
Ha már az 50(100)Hz-en történő előszabályzót preferálod, akkor UAA145 még kapható. A graetz két diódáját tirisztorral kiváltva tudja a dolgát.
Azért a zavarok miatt én inkább egy kapcsolóüzemű (mondjuk 100kHz-es előszabályzót tennék oda, vannak szimpatikus IC-k erre.
Szia!
A könyv régi, az elvet kellene triacra átültetni. Korábban volt egy pic-es előszabályozós tápegység rajzom, de akkor még megvolt a régi tápom. (A múltkor sikerült egy hálózati kisérlet folytán tönkretenni, a panelt elégetni). Ezért gondoltam valami fejlettebre. Ez nagyon hasonlít PCB kolléga tápjára, amit próbapanelen sikeresen megépítettem. Gondoltam, az elejére meg egy előszabályzót és kész a király táp. Üdv
Jó lehet a hatásfoka, de TL440 sztem ár nem beszerezhető. Elég régi ez a könyv...
Megértek minden törekvést a 0-30V -ig szabályozható labortápok építésére, nekem is kedvenc témám volt. A gyakorlat azonban azt bizonyította, hogy elég, ha két - esetleg három - fokozatban átkapcsolom a bemenőfeszt automatikusan. Ha középkivezetéses trafót használsz és graetz van a két szélső kivezetésen, akkor egy relével válthatod a negatívot (ami a tápé) a graetz negatívra (teljes feszültség), vagy a középkivezetésre (fél feszültség). A relét egy - a kimenőfeszt figyelő - komparátor vezérli, így bármely állásban bekövetkező rövidzárnál is csak féltápot kap, kisebb a disszipáció.
A 723-as adatlapjában is vannak hasonlók. Biztosan működik.
Szeretjük a 723-at, öreg, de ma is gyártják, mert jó. Az áramkorlátja igen egyszerű, ezt szokták tuningolni, a többi része tökéletes az IC-nek.
Sziasztok!
A PCB kolléga által favorizált tápot dobtam össze tegnap este, egy kötést elnéztem a próbanyákon, nem működött, hiba észrevesz, bekapcs. és hibátlan. De ehhez nagyon hasonló már megjelent egy triacos előszabályozással kiegészítve, ami azóta is birizgál. Este beszkennelem annak a rajzát, de a PCB-s áramkörnél a megadott adatokkal nem kell jobb. (Ha betartod a paramétereket!) Üdv
Hali!
Megépített valaki ezt a labortápot? Vagy ha nem is, mi a véleményetek róla? http://w3.externet.hu/~veres_ferenc/html/elekrto/valttap_30V_2A.htm Előre is köszi!
Ezt a tápot szeretném megépíteni http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/ps3010/ps3010a.html
de a két műszer nélkül .De ,ha kiveszem az (M1) műszert akkor ki vehetem az (R22.....R27) ellenállásokat is?? (M2) -nél kivehetem az (R15.....R20) ellenállásokat??
Szívesen. Már csak be kell tartanod őket...
Bocsi nem tudtam a szabályokat legközelebb figyelek. Ja és mi az a hsz?
Sziasztok!
Szeretnék megépíteni egy tápot , de van az áramkörbe beépítve analóg áram és feszmérő , na ezek nekem nem kellenek Kérdésem az ,hogy ezeket hogy lehet kivenni úgy hogy a táp ugyanúgy működjön. válaszokat előre is köszönöm Legközelebb 1 hsz ba írd és NE BMP-t tegyélfel!! -szabi83
Az áramkorlát mostmár rendben: 0,22R-t 0,1-re cseréltem.
Következő kérdésem: a feszültségszabályozás az előírt 10k-s potival elég durva. Ezt szeretném kicsit finomítani. 10k-s 10 fordulatos helipoti sajna ~3E ft, ez kilőve. De pl ha a 10k mellé tennék egy 1k-s potit sorba az javítana a helyzeten? (10k=durva, 1k=finobabb állítás?)
Köszi a gyors választ!
Akkor marad a 24v, majd a következő többet tud! ) A toroid 2x2 kivezetéses és 400VA-t tud, de lehet h 2 kisebb jobban befér, még meggondolom. Áramkorlátot kipróbálom.... Még1 kérdés. Tettem a tápra 2db "topi-féle" DVM-t fesz és árammérésre. Az árammérő (számoló) 2 tizedesig mér de nagyon ugrál, elmászkál a század meg a tized is. Ezen lehet vhogy finomítani? Vhol olvastam hogyha ilyen kicsi feszt (néhány100 mv) kell mérni, akkor a ledkijelző áramfelvétel változása is befolyásolhatja a mérést, ezért érdemes külön meghajtani a 7107-t. Ez segítene?
Te a kapcsolás korlátait szeretnéd áttörni! Ovass vissza egy kicsit, leírtam már miért nem lehet feljebb menni. (elsősorban a műv.erősítő max 30V-os tápfesze miatt).
Áramkorlátot a figyelőellenállás csökkentésével lehet növelni, amíg a tranyók/trafó/hűtés bírják. Ha a toroidod elbírja, és független a két szekunder tekercse (nem középleágazás, ami bonthatatlan) akkor semmi akadálya.
Hi! Megépítettem a PCB-féle tápot, működik, de vannak kisebb-nagyobb problémák, ebben kérnék segítséget.
Részletesen: Az egyenirányított, simított bemenő fesz terhelve (2A) 32v. Ekkor a kimenő 0-tól max 24v-ig szabályozható, és stabil. 1. kérdés: hogyan lehetne tovább emelni a kimenő feszt? Próbáltam emelni az IC tápfeszt 27,2-ről 29,4v-ra de így is csak 25v lett a max és közben a zener elégé melegedett! Állítgattam az r8-r14 osztót, de 24v fölé így sem ment. 32v bemenő mellett elvileg kb 30v-t kellene ennek a kapcsolásnak tudnia nem? Második kérdésem: az áramkorlát 2,6A-nál lezár maxra tekert P1 és P3 potiknál is, ez miért van? Harmadik kérdés: ha dupla tápot szeretnék építeni, a két táp mehet egy 2x24v-os toroidról párhuzamosan, vagy inkább 2db trafót használjak? Előre is köszi a segítséget!
itt ugyanmindegy, de fettel is lehet ... csak kicsit másképp.. mivel az nem áram hanem fesz vezérelt...
mindakettőő elfűti amit kell.. ha ennyire spórolni akarsz akkor kapcsolóüzemű stabilizátor.... én is ilyet akarok majd... ha lesz kedvem belekezdeni... csá
Hello,
kicsit elméleti a kérdés és lehet, hogy teljesen egyértelmű a válasz, de nem lehetne power MOSFET az áteresztő tranzisztor helyet egy tápban? Miért a tranzisztor az általános? Nagyobb a belső ellenállás, jobban fűt, kevesebb áramot bír.
szia, kosz az infot, 1 tekercses a trafom. megprobalom lecserelni a kondit 50v-ra, 27-es zenert 5w-ra, parhuzamosan kotni ket 2n3055-t aztan majd kiderul... ic tapjat nem nagyon emelnem egyelore, ha keves lesz a kimeno fesz, akkor inkabb utolag.
Na.az egyik fele a kapcsolásnak kész(dupla tápot akarok csinálni)már csak a trafó meg a háza meg a másik fele .
Szia.Én ott a Nyáktervnél és a beültetésnél egy kis hibát vettem észre.Jól látom????nézd már meg.
köszi. nekem is teccik a rajz és meg akarom építeni csak nézd meg azt a hibát!!! csikosgabi
A kényes pont a műveleti erősítő, aminek max. tápfesze 30V lehet, tehát ezt semmilyen körülmények között (hatására) nem szabad túllépni.
Ha már így alakult a sorsa a projektnek (44V-os puffer), nem tehetsz mást, minthogy megnöveled a zeneres stabilizátor teljesítményét (itt megjegyzem, hogy az "eredeti" kapcsolásban sem jó a méretezés, mert a ZPD típusú zenerek üzemi árama 6...8mA, a 220ohmos munkaellenállással 35V bemenőfesznél az áram 36mA. A különbség 30mA körüli, amit nem hiszem, hogy a 324-es műv.erősítő elfogyaszt, így a zener-áram magasabb a megengedettnél) A javaslat: zener cseréje nagyobb teljesítményűre ZL vagy ZX típusra, valamint 3 db 1N4001 diódára. Ezzel kb 29,2V-ra emelkedik a műv.er. tápja, ami az elérhető kimenőfesz felső határát is hasonó arányban módosítja és kissé csökkenti az ellenállás disszipációját is. Az ellenállás értéke 470ohm 1W-ra adódik. Ennél a megoldásnál a folyamatos melegedés (zener,470ohm) lesz jellemző. Kicsivel több alkatrésszel építhetsz egytranzisztoros stabilizátort (csak a műv.erősítőnek és csak egy dióda+ tranzisztor a többlet) ekkor maradhat a kicsi zener 4148-akkal sorosan (de 4 dióda), viszont a zener áram a tranzisztor áramerősítési tényezőjével osztható, így a soros ellenállás disszipációja is drasztikusan csökken. Egy kérdés: egy tekercses vagy középmegcsapolásos a trafód? (utóbbi esetre további melegedéscsökkentő trükk is van)
Első kérdés: miért kötsz egy tápegység kimenetére hangszórót? Mit vársz ettől?
A jelenség: búgás, oka: megjelenik valamilyen %-ban a táp kimenetén az 50Hz. Miért is jelenik meg? A stab.táp IC-k (78xx) bemenetén 2...2,5V-al nagyobbnak kell lennie az egyenfesznek, mint amit kimeneten szeretnél. Az egyenirányítót követő pufferkondenzátoron mindig van - a terheléstől és a kapacitástól függő - 50 v. 100Hz-es fűrészfogszerű búgófesz. (DC-re ültetett váltó), ezt csak szkópon lehet szemlélni. Digit multiméterrel mérve becsaphatja magát az ember, mert a tiszta DC-n kívül "hozzáméri" a műszer - jelalaktól függően - akár a fűrészfesz. 30...40%-át is és úgy tűnhet a dolog, hogy elegendő a bemenőfesz. Az is előfordulhat, hogy a trafód kicsi, és a terhelés (4ohm-os hangszóró) hatására maga a váltófesz leesik, plusz a szűrőkondi kapacitása nem elég a szűréshez (azaz a 2,5V-nál magasabb DC-hez a bemeneten). |
Bejelentkezés
Hirdetés |