Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Labortápegység készítése
A hsz a hozzászólás rövidítése a netiktt szerint...
Egyébként semmi baj, csak olvasd el ezt itt , és tisztábbak lesznek az itteni "szabályok".
Szívesen. Már csak be kell tartanod őket...
Ezt a tápot szeretném megépíteni http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/ps3010/ps3010a.html
de a két műszer nélkül .De ,ha kiveszem az (M1) műszert akkor ki vehetem az (R22.....R27) ellenállásokat is?? (M2) -nél kivehetem az (R15.....R20) ellenállásokat??
Hali!
Megépített valaki ezt a labortápot? Vagy ha nem is, mi a véleményetek róla? http://w3.externet.hu/~veres_ferenc/html/elekrto/valttap_30V_2A.htm Előre is köszi!
Sziasztok!
A PCB kolléga által favorizált tápot dobtam össze tegnap este, egy kötést elnéztem a próbanyákon, nem működött, hiba észrevesz, bekapcs. és hibátlan. De ehhez nagyon hasonló már megjelent egy triacos előszabályozással kiegészítve, ami azóta is birizgál. Este beszkennelem annak a rajzát, de a PCB-s áramkörnél a megadott adatokkal nem kell jobb. (Ha betartod a paramétereket!) Üdv
A 723-as adatlapjában is vannak hasonlók. Biztosan működik.
Szeretjük a 723-at, öreg, de ma is gyártják, mert jó. Az áramkorlátja igen egyszerű, ezt szokták tuningolni, a többi része tökéletes az IC-nek.
Jó lehet a hatásfoka, de TL440 sztem ár nem beszerezhető. Elég régi ez a könyv...
Megértek minden törekvést a 0-30V -ig szabályozható labortápok építésére, nekem is kedvenc témám volt. A gyakorlat azonban azt bizonyította, hogy elég, ha két - esetleg három - fokozatban átkapcsolom a bemenőfeszt automatikusan. Ha középkivezetéses trafót használsz és graetz van a két szélső kivezetésen, akkor egy relével válthatod a negatívot (ami a tápé) a graetz negatívra (teljes feszültség), vagy a középkivezetésre (fél feszültség). A relét egy - a kimenőfeszt figyelő - komparátor vezérli, így bármely állásban bekövetkező rövidzárnál is csak féltápot kap, kisebb a disszipáció.
Szia!
A könyv régi, az elvet kellene triacra átültetni. Korábban volt egy pic-es előszabályozós tápegység rajzom, de akkor még megvolt a régi tápom. (A múltkor sikerült egy hálózati kisérlet folytán tönkretenni, a panelt elégetni). Ezért gondoltam valami fejlettebre. Ez nagyon hasonlít PCB kolléga tápjára, amit próbapanelen sikeresen megépítettem. Gondoltam, az elejére meg egy előszabályzót és kész a király táp. Üdv
Ha már az 50(100)Hz-en történő előszabályzót preferálod, akkor UAA145 még kapható. A graetz két diódáját tirisztorral kiváltva tudja a dolgát.
Azért a zavarok miatt én inkább egy kapcsolóüzemű (mondjuk 100kHz-es előszabályzót tennék oda, vannak szimpatikus IC-k erre.
Sziasztok.
Egy kis segítséget kérnék. Megépítettem az alább található labortápot, és nagyon királyúl megy, nem ezzel van a baj. Szeretném folyamatosan mérni, hogy hány mA-t veszek le a tápról. Már csináltam is hozzá egy DVM-et, ICL7107-essel, egy 1 Ohm-os ellenállást kellene beraknom a kapcsolásba, szerintem a T3 emmitere és a 7-es bekötési pont közé kellene, de a kérdés, hogy nem zavarná-e meg a működését? Előre is kösz a választ.
Oda hiába tennéd...
Ott van az Rx ellenállás, az az "áramfigyelő". Ezzel lehet párhuzamosan kötni a DPM-et, ami ugye 200mV érzékenységű és egy potival - mondjuk 1...10k-ssal - beállítani, hogy a kimenő áramnak megfelelő értéket mutasson (hitelesítés). Ha így kötöd be, akkor 9V-os elemről tudod csak táplálni, mert a mérőbemenet (IN LO) nem azonos a táp mínusszal! Ha külön feszültségforrás nem áll rendelkezésre, kicsit bonyolultabban meg lehet oldani a dolgot: a kimeneti negatív ággal kötöd sorba a söntöt (így a növekvő áram a GND-hez képest pozitív feszültséget ébreszt) és kettőstápról (+ - 5V) járatod a DPM-et, mert ekkor közösíthető a mérőbemenet (IN LO) a táp negatívval. Másik előnye, hogy egysarkú átkapcsolóval a kimenőfeszt is tudod mérni.
A DVM-nek külön tápegysége van. Akkor szerinted nem járható út? V-ot már méri egy DVM.
Dehogynem járható! Csak mondom, ott az Rx azzal kösd párhuzamosan.
Ha párhuzamosan kötöm, akkor a labortáp áramkorláta nem fog meghülyülni?
Sziasztok!
Úgy láttam még erről a tápról nem esett szó... Ami tetszik nekem, hogy külön tápról megy az IC, ami azért is jó, mert épp csak 32 voltos trafóm van itthon, ami 45 volt egyenirányítva. Az IC-hez meg van kis trafóm. -van akadálya annak hogy az IC tápfesze és a mérőegység tápfesze ugyanaz legyen? -valaki ismeri ezt? tapasztalatok? vélemények? -a feszültség finombeállítás potit hogy kéne bekötni? (van elképzelésem, de nem akarok esetleg butaságot írni) Zoli
SZIASZTOK.
Végül ezt a tápot építettem meg.(mellékelve) Tökéletesen stabilizál szabályoz de van vele egy nagy gond... 25 volt helyett maxon csak 12volt van és mikor váltok a bementi kapcsolóval ezt felezi le.Az áramerősségben se vagyok biztos meg van az az 1A. köszi... u.i.:további infót a www.urbanelektronika.hu-n találtok a tápegységeknél
Sziasztok!
Végre megoldottam a bemenő fesz problémáját. 38V-ot még elbír a PCB féle táp? Ha nem, akkor hogyan tudom csökkenteni? Bekapcsoláskor a Z2-es zener nagyon hamar felforrósodik, és 31V van utána. Az IC 7es lábán meg 10V-ot mérek. És a kimeneten nincs feszültség. Ez lehet mind a nagy bemenő feszültség miatt, vagy valami más hiba is lehet? Deniel
Közben megtaláltam a hibát, a panelon összeért valami, aminek nem kelett volna.
Most leterhelve max 19V jön ki belőle, pedig a trafó feszültségkétszerező nélkül terhelve bírja a 14V-ot. Deniel
Sziasztok!
Mivel lehetne helyettesíteni a 2n3055-öt. Merthogy sajnos eddig még sehol sem kaptam. :pardon1: Előre is köszi!
Szolnok megyében, de pesten tanulok. Igazság szerint eddig csak a lomexban néztem de hétvégére kellenne.
Amúgy kösz a gyors választ.
Ha pesten tanulsz, nézz el ebbe az üzletbe! Ha nincs is raktáron, megrendelik! (Honlap szerint btto 157,- Ft)
Sziasztok!
Böngészem már egy ideje a netet egy frankó labortápegység irány...Mégpedig: 0...30V, 0...6A vagy esetleg mégtöbb.Sajnos eddig nem találtam ilyen kapcsolást ,ha van valakinek akkor legyen szives nekem szólni.
Szia!
Kis változtatással az alább belinkelt is megfelel. http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html Meg kell változtatni a figyelőellenállás (R7) értékét, (durván a felére 0,47 Ohm ról 0,2 -re), és a végtranzisztort pedig ki kell cserélni egy olyanra, ami elbírja a 6 A huzamosabb ideig. Egyébként a kapcsolás többi része elég jó, és a stabilitásával sincs semmi probléma, egy aprócska változtatást szeretnék esetleg említeni (persze, ha a többiek is egyetértenek velem) lehetne még egy ellenállást (kb 150 Ohm) betenni a Q2 emiterébe áramkorlátozásnak. Üdv!
sziasztok
lenne egy kérdésem : van egy trafóm 2*12V / 4,16 A. Namármost ebből kellen nekm kb. 14.4 V-ot kihozni valahogy. Persze egyenfeszt. Gondolom hogy ez a feszültségérték viszonylag állandó legyen kell v.mi sztabilizázó ic is. ehez kellenénke kapcsrajzok. Előre is köszi.
milyen ic-d van?
Tipikussan 14.4 VDC kell neki, akkor 100%, hogy a max tápfesz 18VDC lehet. 12VAC -> ~16,92VDC kapsz... így kell: http://www.hobbielektronika.hu/cikkek/egyeniranyitok_-_tapegysegek....l?pg=3 üdv
És egy LDO-val még lehet stabilizálni is. Némelyik típus már 0,2V feszkülönbségnél is működik.
Szabival egy véleményen vagyok: ha 14,4V-ot mondanak a cuccra, az biztosan autós alkalmazás, azoknak 18V a max általában. |
Bejelentkezés
Hirdetés |