Fórum témák
» Több friss téma |
Köszönöm a gyors reagálást! Én is a házat gyanítottam ennél a kondinál, viszont van egy olyan orosz kondim, ahol a ház a pozitív (jelölve van) ezért bizonytalankodtam.
Üdv mindenkinek!
(Kezdő vagyok) Kerámia kondenzátoraimat válogatom és nincsenek ráírva feszültségértékek. Honnan tudom meg milyen feszültség értékre lehet rákapcsolni?
Ha tudsz mellékelj képet.Üdv.
50 vagy 100 voltosak a manapság kapható kerámiakondik. Mivel utólagos beazonosításuk majdhogynem lehetetlen, nem célszerű őket 50V felett használni.
Rég nem mozgott a topic, de azért szeretnék kérdezni kondikkal kapcsolatban.
Első kérdésem, hogy a 450VDC feszültségű (elko) kondenzátor működik 230VAC körben, vagy azt nem igazán bírja? Kimondottan LED-ek meghajtásához használt áramkörben szeretném használni, és 100mA árammaximumot akarok vele beállítani. A terhelés oldalon (DC oldalon a LEDeknél) ~180V-ot elhasználnak a LED-ek, így gyakorlatilag az Urms-em kicsiny lesz, és ezért gondolom én, hogy használható elko 450V-os kondi is az AC körben. Áramérték beállítására kellene, a megfelelő fólia kondenzátor aranyárban van... Köszi a segítséget előre is. Tomesz
Elektrolitkondenzátor váltakozóáram hatására felrobban. (Fordított egyenfeszültség hatására is.)
A mellékel ábra szerint esetleg.... Ajánlatos egy nyúzópróbát elvégezni.
Ezt Te próbáltad már valaha?
Ez elko-ra igaz, vagy bármilyen más tipusú DC feszű kondira? Tomesz.
Igen, kipróbáltam. Egy 48V-os AC ventilátor előtétkondija volt. Elkóval próbáltam ki, power tipusú, a sima erősen melegedett.
Mit értesz az alatt hogy: vagy bármilyen más tipusú DC feszű kondira?... Nemvalószínű, hogy tantált találnál ekkora feszültségre....
Szia!
Bocsi a kis szünetért, nem voltam pár napig itthon. Nekem az Urms-em, ami átfolyna a kondin az ~158V lenne. Ennek a feszültségnek a hatására kell a megfelelően méretezett kondin a 100mA-t előállítani. Ezt a feszültséget is elbírná szerinted? Tehát ha jól értelmeztem a rajzodat, akkor ha pl. 10µF kondira van szükségem, akkor két 20µF-os kell szemben? A diódák típusa mindegy milyen? Tomesz.
A más típusú DC kondik alatt pl a tantált, vagy a kerámia kondit értettem.
Az mit jelent, hogy power tíousú kondi?
nagyon kicsi ESR értékű. kapcsolóüzemű tápokban használják. A régebbiekre I.P.R.S volt ráírva, mostanában pedig WV jelölés. Például: 4u7/400WV. De találkoztam már ESR02 jelöléssel is.
A kerámia kondi meg nem polarizált. ennél 1000V DC = 400V AC.
Igen, így értem, köszönöm.
Megnéztem egyik cég alkatrészei között, LOW ESR nevezett kondik vannak bőven, de sajnos csak kisebb feszültségértékűek, és nagyobb kapacitásúak.
Készítettem egy rögtönzött ábrát kézzel.
Elméletileg ebben a kapcsolásban az elkók felhasználhatók áram beállítására? A diódák mindegy milyenek?
A diódák inkább 1N5408. Én mindegyik kondi mellé tettem 240KOhmos ellenállást.
A többi pedig már a LED-es topicba tartozik. :wave:
Sziasztok!
Egy másik topicban már ugyan rákérdeztem, de szeretném itt is feltenni akérdést, hátha itt másoktól is jön válasz. Az elektrolit kondenzátorokat lehet 230VAC körben használni áram értékének beállítására? Mondjuk egy 450V-os 22µF -os elkó ugyanúgy beállítani a kívánt áramomat, mint egy 22µF-os fólia kondi? A feszültségértékem jelenleg nem pont 230VAC, hanem ~187VAC lenne. De ez most mindegy, a kérdés az, hogy kibírja-e az elkó? Ha nem, létezik akármilyen-bármilyen megoldás erre? Tomesz
Üdv!
Hát ha az ELKO 450V-os, akkor miért ne bírná ki?
A válaszodból kimaradt,hogy BIPOLÁRIS ! Különben nagy durranás lesz a vége,mert AC[ körben akarja használni.
Magyarul ha nem sima "mezei" polarizált, akkor elbírna nagy valószínűséggel?
Szevasztok
Megtudná valaki mondani,hogy hogy vannak jelőlve a kon denzátorok. Pl: 10pf 10nf
Helló! Szerintem a kerámia kondikra gondolsz, mert azokon van a legkevesebb hely írásra. Ha csak számok vannak rajta, akkor a legkisebb értéket jelöli. A nanos nagyságrendet szokták "J" (jé) betűvel jelezni. A számok közé írt betű a tizedes vessző. Amúgy ki szokás írni rendesen, még a feszültséget is. Szinek szerint is létezik fesz. és érték tűrés is. Üdv.: VIM
Még egy kérdés. A diódáknak milyen szerepük van a kapcsolásban? A két szembefordított kondi gyakorlatilag úgy fog viselkedni, mint egy bipoláris kondi? Diódák nélkül mi történik a kondikkal?
A dióda akadályozza meg, hogy fordított polaritást kapjon a vele párhuzamosan kötött kondenzátor. (Igazából kap egy kis fordított feszültséget -- úgy kb. 0,7V-ot---, de a többszáz volthoz képest az elenyésző.) A két szembefordított kondi a diódákkal együtt úgy viselkedik, mint egy nem polarizált kondenzátor. Ha nem volna dióda, felrobbannának a kondik.
Köszönöm a választ, azt hiszem kipróbálom ezt a megoldást, remélem a hétvégén lesz időm forrasztgatni.
Sziasztok!
Mi a különbség a két kapcsolás között? Nem tudom eldönteni melyiket építsem meg, melyik milyen előnnyel/hátránnyal jár. Célom 100pF/1kV-os kondi készítése 100pF/500V-os kondikból. Kérdezhetitek, miért nem veszek eleve 1kV-ost? Azért, mert 500V-osból van egy marékkal. Látszólag a két áramkör ugyanúgy működik, de valami különbség csak lehet a kettő között... Egy frekvencia kompenzált nagyfeszültségű osztót szeretnék készíteni, és ez lenne a kompenzáló kondija. Előre is köszi az ötleteket!
Hídáramkörről és kiegyenlített hídról hallottál már?
De berakhatsz oda triakot, szikraközt, vákumcsövet, rövidzárat, szakadást, amid van, ha a kondik egyformák, 0V a potenciálkülönbség. De szakadás javasolt, gyakorlatban nem feltétlen egyformák a kondik.
Üdv. Viszont ha kell van 5-7KV-os is. Adok szívesen.De az is jó amit csináltál. Öreg T
Köszi!
Ismerem a hidat, ezért is játszottam el a gondolattal, hogy vajon lehet e a gyakorlatban különbség közöttük, amikor elméletileg ugyanazt tudja a két áramkör.
Szia!
Köszönöm a felajánlásod, de nincsenek olyan nagy igények, max. 600...700V körül fogok mérni vele. Köszi mégegyszer!
10 %-os tűrés esetén legyen
C1 = C5 = 90 pF, C2 = C6 = 110 pF C3 = C7 = 110 pF, C4 = C7 = 90 pF. a) eredője 99 pF, b) eredője 100 pF. |
Bejelentkezés
Hirdetés |