Fórum témák
» Több friss téma |
Még egy apróság: az idézett hibás rajz nem váltó méréshez van. Először kell egy graetz, sorba kötve a fogyasztóval, abba tenni a söntöt, stb... utána jöhet a mérés.
... vagy csak a sönt kell, az pedig rámegy egy műv. erősítőre, az erősít és a kimenetén egyenirányítjuk a jelet, szűrjük és úgy tovább az ICL-re.
Nem közvetlen azt mondtam hogy állítgatni kell, hanem hogy az árammérő után kapcsolt fogyasztók függvényében már nem lesz hiteles a mérés.
Igen, a torz szinuszra gondolok! Ami egy adott fix terhelésre hitelesítve oké, de amint új készüléket csatlakoztatunk az árammérő után (vagy levszünk egyet), a torzulás mértéke és milyensége megváltozik! Így emiatt már nem hiteles a mérés, amennyiben a műszerünk nem képes valódi effektív értéket mérni. Tehát nem feltétlen az a gond hogy egy adott terhelés mekkora áramot vesz fel, hanem hogy hány darab és milyen jellegű áramfelvételt produkáló készülék csatlakozik az árammérő után. Egy háztartásban nem tekinthető fixnek az áramfelvétel és a hálózatra csatlakoztatott (a szinuszban torzulást létrehozó) készülékek száma.
Szerintem itt és a kezdő kérdés miatt kár ezen meditálni. Ezen az alapon nagyon sok műszert ki lehetne dobni. Ha jól megnézzük, tiszta színusz ritkán van. Nemrégen pl. hárman, különböző helyen néztük szkóppal a formát ( egész más okból ) és mindenhol csúnya volt.
Jöhet a mindenre jó megoldásod... Idézet: „Jöhet a mindenre jó megoldásod...” Nyugalom, nem mondtam hogy lenne egy "mindenre jó" megoldásom. Egyébként van, MAX536 a neve de méregdrága ic. És ide túl jó.
ICL 7107 miért nem jó neked?
Az ICL szériának van több változata is. Ha kell akkor a www.alldatasheet.com - ról, vagy más adatbázisokból le is tudod tölteni az adatlapokat. De van egy másik jó. MAX316. Ezt a MAXIM cég fejlesztette ki. A MAXIM-nak Itt is van több változata, és nem is olyan drága hozzá a cucc. ![]()
Mit akarsz egy LED-es árammérőnél kezdeni egy 4 csatornás, kalibrált D/A-val? Mert amit emlegettél, az az, de itt semmi keresnivalója
![]() Amúgy meg az a véleményem, hogy a kétutas egyenirányítás utáni söntön kialakuló feszültséget aluláteresztő szűrővel "kiegyengetve" egész jóeredményt lehet elérni. Vagy lehet a ferci által felvázolt másik megoldás is, hogy a söntről származó váltót OPA-val precíziósan egyenirányítjuk és azt átlagoljuk. Egyik sem méregdrága megoldás, az utólagos egyenirányításnál nincs a fogyasztó tápellátásában a diódákon eső nyitófeszültség miatti esés. A 7107 miatt meg úgyis kell +/-5V táp, arról lehet járatni az OPA-kat.
Melyikre gondoltál a mellékelt képen láthatók közül? Mást nem találtam MAX316 néven...
Nem ugyan arra gondolunk.
Ha beírod a gugliba hogy "MAX536", akkor valóban egy négycsatornás D/A-ról szóló találatokat kapsz. De én természetesen nem erre gondoltam, hanem erre: MAX536A/MAX636 Egy másik fórumon ezt írtam róla: Idézet: „Találtam egy jó kis IC-t, MAX536/636 a neve. A bemenetére kerülő bármilyen jelforma effektív értékével megegyező DC szintet produkál a kimenetén. Akár egy DC szinten ülő torz háromszögjelet is megeszik. Nézegettem az adatlapját és rájöttem hogy kis kiegészítéssel 1MHz-ig simán el lehetne vele menni 1%-os hiba mellett annyi megkötéssel, hogy a 'skála' alsó 10%-ának a hibája nagyobb lenne mint 1%. A skála szót azért tettem idézőjelbe, mert arra gondoltam hogy nem deprez műszer hanem egy ICL7136 lehetne utána 3,5 digites LCD kijelzővel. Ezek áramfelvétele a MAX536-al együtt borzasztó csekély! Így 4db 9V-os ellemmel (+-15V-os tápfesz miatt) lehetne építeni egy elemes (akkumlátoros) műszert 1MHz-ig, mondjuk 10mV-tól 200V-ig digitális kijelzéssel, amivel mérhető bármilyen jelalak effektív értéke! Végülis olyan lenne mint egy kis digimulti, csak a mérővezeték csatlakozója lenne normális BNC. De akár deprez műszer (is) lehetne rajta. A nyák kialakítására már vannak ötleteim...”
Az MX536A, nem MAX. Kicsit félrevezettél, mert létezik MAX536 is, de az teljesen más.
Amúgy az MX536A/636-ra azt írja a Maxim, hogy "Not Recommended for New Designs", szóval nem biztos, hogy erre építve érdemes mostanában tervezni. (Mellesleg nem minden a true RMS, mert ha teljesítményt akarsz mérni, ott még a fázis is számít.)
Tényleg, elírtam!
Teljesítmény-mérésre tényleg nem biztos hogy az igazi (főleg hogy hogyan szorzol!?). De dbalazs áramot szeretne mérni, nem teljesítményt.
Sorry!
MAX136-ot szerettem volna írni, csak véletlenűl fordítva nyomtam le két gombot. ![]()
Hát alapvetően a hálózati áramból felvett áramok méréséről volt szó a felvetésben, az meg ugye leginkább a teljesítménymérésre szokott kelleni - bár ez tényleg csak feltételezés. A szorzás meg egyszerűen a 230-cal történik
![]() Szóval ilyen esetben én a fázisszöget többre tartanám, mint a trueRMS mérést. Egy átlag multiméterrel sem fogsz trueRMS-t mérni, márpedig elég elterjedten használják azért a szakik.
Ok, most már látom, hogy mi ez
![]()
Helló
Hogy lehetne megoldani, hogy egy ICL7107-essel felépített kijelző egységgel a labortápom kimenetén lévő feszültséget és áramot is tudjam mérni, úgy hogy egy kapcsolóval átkapcsolható legyen. Valakinek van valami ötlete? ![]() Ehhez a rajzhoz kellene illeszteni a mérőt. Bővebben: Link A kimeneti 0,33 Ohm-os ellenálláson lehetne mérni az áramot, de nem tudom, hogyha átkapcsolnám feszültség mérésre hogy tudnám azt is hitelesíteni.
A 7107-et független tápról kell majd járatni.
Nos igen, ez evidens.
Illetve a kapcsolási rajzon a feszültségmérő alatt az ICL7107 közvetlen bemenete értendő. Azt hiszem 30-as és 31-es lábak.
A külön tápról való járatás meg van oldva. Meg a bemenet is földfüggetlen.
![]()
Ma vettem 7107 es IC-t. 7106-ot adtak helyette.
Én meg betóltam, nem is néztem. Mennyi esélyem van, hogy elszállt?
Üdw.
Én is megépítettem a kapcsolást, de van vele egy kis gond... Amikor bekapcsolom, a kijelző nagyon halvány és bár beáll 0-ra, de amikor mérni szeretnék vele, pl. 9V helyett 0,67V-ot mutat. Rámértem a táp és a panel bekötési pontjaira és a pozitív ág alig 2V. (a negatív rendesen -5V) Már a 2. +-5V-os tápot építem hozzá és ugyanaz az eredmény... Van vkinek ötlete, hogy mi a rossz?
Az az érdekes, hogy a táp önmagában remekül működik, jön a +5 és a -5 volt is szépen (7805 és 7905-ös IC-kkel oldottam meg) , de amint rákötöm a műszerre, a pozitív ágon leesik a feszültség vagy 2 volttal - még akkor is ha kiveszem a 7107-es IC-t belőle... :bummafejbe:
Helló
Nézd át a panelműszer nyákját, mert olyan mintha valahol zárlat lenne. Próbáld meg a tápot leterhelni egy égővel, vagy valamivel, hogy bírja-e azt. A panelműszer pozitív ágon 500mA-t is felvehet.
Hihetetlen, hogy egy ilyen kis szar fog ki rajtam, mikor már a nagy része megvan...
![]() Nem találtam egy normális izzót, de rátettem egy LED-et meg egy 150 ohm-os ellenállást a kimenetekre... A negatív oldalon 3,4, a pozitívon 2,2 voltot adott ki egy ilyen kis terhelésre. Ezek szerint a tápellátás a rossz? (a satbil tápt amúgy egy robogó akksiról üzemeltetem, mivel most készül a labortápom, abba menne a műszer; ha menne... ![]() Tudsz esetleg egy normális +-5 voltos tápkapcoslást mutatni? Mellékelem, amikkel eddig próbálkoztam... Vagy lehet, hogy pont a 7805 és a 7905 a szar? (csak mert a fekete-fehér kép a 7905-ös adatlapjából van kimásolva, azt építettem meg elsőnek)
a 7905-össel ne is próbálkozzak? A fekete-fehér kép sem jó? (ill biztos nem, mert az is ugrál, de miért, amikor az gyári kapcsolás??)
Úgy gondoltam kitolok a rendszerrel és előszedtem egy PC tápot. Megfelelő lábakra rákötözgettem a mérőt, és most nosmálisan, erős fénnyel világított. Ellenben mérni még mindig nem mér rendesen, 8,67V helyett 0,64V-ot, illetve 1,3V helyett 0,08-at mutat... Átnéztem a kapcsolást, elvileg minden úgy van, ahogy a képen. (gyári doksiból) Mégegyszer átnézem, de sztem vmi más lehet a gond... Ötlet valakinek?
![]()
A bemenetet hogy osztod le neki? Arról is rakhatnál egy rajzot. Szerintem csak be kellene kalibrálni és menne is.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |