Fórum témák
» Több friss téma |
Használjál LORA WAN modult inkább
![]() Azzal akár sokkal többet is át tudsz vinni , akár 10-30 km is. LoraWan A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2016
Jól értem, hogy ez egy olyan kb 10-15EUR-ba kerülő modul amivel simán át lehet lőni 15km-et? Bárhol akár a nyílt tengeren is?
![]() Illetve akkor, ha van egy távirányítóm meg mondjuk egy autóm akkor két db kell belőle és akkor oda-vissza is lehet kommunikálni?
Akár 100 - 200 km is ha elég magasan repülsz
![]() Persze az átviteli sebességek változóak lehetnek átviteli protokol választásának függvénye. Ha van megfelelő bázis állomásod lásd budapesti 3 db azzal a budapesti terület le van fedve kb 25mW mint milli Watt 10^-3 tíz mínusz harmadikon W teljesítménnyel . Pont - pont , pont- multi pont közti átvitelt is tud. Háát mondjuk autót azt nem vezetnék vele közúton ! ![]() Repcsi Teszt A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2016
![]()
HHMM képeket lassabban biztos, ne várd el az azonnali képet.
Távolságtól függhet az átviteli sebesség. Protokoll leírása alapján 50-100 kbs is van ... de rosszabb esetben csak 10 kbs .
Majd kiderül, ha nem megy hát nem megy, de legalább normális távirányítót lehet építeni.
Abban kérném még a segítséged, hogy melyik modult érdemes nekem megvenni. Sima Ardunio-ra szeretném kötni a legjobb lenne, ha csak biteket kellene átlőnöm majd a két végén összerakom, hogy mit is akartam, de az sem baj, ha valami szabvány átvitelt tud. 5V-om és 3.3V-om van. (a raspberry-re nem akarom egyből kötni) A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2016
Számold ki mennyi bájt 1 képed ff/szines átlag átvitelt vegyük kb.: 20 kbs .
Ebből kiderül mennyi idő 1 db kép. Legfeljebb úgy mozogsz majd mint a mars járók ![]() Igaz ott több mint negyed órás a rádiójelek terjedési sebessége ![]()
Köszönöm!
Nekem az jött le erről a modulról, hogy minden az EEPROM-ban van, a működtetéséséhez nincs szükség mikrovezérlőre. Tápfeszt ráadni, szünet, adatot a bemenetre, ha nincs adat egy ideig, akkor az a sleep. A vevőnek is programozás nélkül kéne működni. Talán Chi**ad -ék tudnak valamit.
Ha esetleg valamiért mégsem jönne be a Lorawan, én ilyeneket használok : Bővebben: Link ezek 100mW-osak RX-TX TX-Rx UART max 115200-at tud, én 19200-al használom jelenleg 1Km hatótáv Bővebben: Link
Anno néztem azt is, van arduinos kód, de az EEPROM-ba ott se írnak.
A beállítások a RAM-ban tárolódnak, amiket induláskor az EEPROM-ból olvas ki. Ezt lehet menet közben változtatni. Ha a RAM-ba írsz, akkor csak tápfeszig őrzi meg, ha EEPROM-ba, akkor meg következő induláskor már az lesz érvényes.
A manóba. Már káros a figyelmetlenségem.
Jövök + 1 sörrel, vagy LCD-vel. ![]() Mindenkinek: Amit korábban írtam, kissé téves. Mégsem kell a gyári programozó, a simpi által írt hozzászólásban látható a forrás, amiben benne van az EE kezelés: Bővebben: Link.
Üdv!
Én is az épp szóban forgó modult használom (RFM110-433S1 és RFM210W-433S1) alapbeállításokon, egy 20cm-es drótdarabbal antenna gyanánt (majdnem 173mm, de még csak az íróasztalon tesztelgetem ![]() Ezek a modulok tényleg csak ennyit tudnak, vagy én rontok el valamit? Ha ennyire képesek, akkor milyen szempontok alapján választhatnék olyat, ami házon belül 20+ m-re működik? A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2016
Először is rendes antenna kell, (7-10dB) megfelelő tápvonallal, a gyári teljesítmény eléréséhez. Ha csak negyedhullámú vezetékdarab, vagy csavart antennával próbálod akkor úgy a negyedére számíthatsz távolságban/sebességben (azért ezzel lehet játszani, ha nem kell nagy sebesség akkor arányosan megnő a távolság). Másodszor az adatlapokban ott van a teljesítménye, a tiednek 10dB amit itt linkeltem Bővebben: Link annak Pl.: 20 dB és itt ugye logaritmikusan nő a teljesítmény, még ahol megadják, közelítőleg tájékoztat a Wattban megadott teljesítmény is. Az hogy a helyi viszonyok leküzdésére hány dB kell azt csak próbálgatással lehet kideríteni, nyílt terepen legalább 10 szeres a hatótáv, és ezt adják meg az adatlapokban. Tehát ha 100 méter van megadva az adatlapban, akkor az lakásban falon át, 10 méter, vezetékdarabbal 2 méter Kb. és ez a legalacsonyabb sebességre értendő.
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2016
Nem ragaszkodom az EEPROM írásáhozhoz, nekem az is elég lenne, ha minden bekapcsoláskor a RAM-ba tudnék írni.
Gondolom ugyanazt a tartalmat kellene, mint amit a fejlesztőrendszer előállít. De nem tudom, hogyan.
Én ezzel vitatkoznék. Én mindig negyedhullámú mezei drótot használok, és simán hozza a kívánt/írt hatótávot. Egyébként amiről írsz, az már teljesítménynövelésként fogható fel, ami hivatalosan tilos.
Szerk.: de nyilván a kutya se nézi, meg ez már szőrszálhasogatás. A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2016
Pontosan mivel is vitatkoznál? Persze minden modult én nem teszteltem, az általam linkelt modul, gyári adatai szerint 20 Db, 100mW, és 5000 Méter 1200 B/s -on. Csavart antennával 200 métert tudott, nyílt terepen, egy 10 dB-es biquad antennával 1200 -at, akkor kíváncsi lennék arra az 5000 méterre mezei dróttal.
Nekem mióta készül a spektrumanalizátorom, és a hozzá való T.generátor, SWR-híddal, félkész állapotában már megméricskéltem mindent ami a kezembe került.
Elég nagy szerkezet, döntő többségében fémből, azért írom ezt, mert az antennák jellemzően kívánják az ellensúlyt. Az ilyen negyedhullámú drótdarabok, és antennák (gumirudi- tekercs antenna) igen lapos és szélessávú rezonanciát adnak. Annak ellenére, hogy közel jelentős fémfelület mennyiség van az áramkörben... De mihelyt a talppontjukhoz érintesz egy esetlegesen ugyanakkora drótot, akkor igencsak pontos és éles rezonanciát adnak. Eképpen a dipólusképzés - ellensúly készítés sokat jelenthet minden esetben.
Ez így van. Az antenna illesztésen rengeteg múlik, mondhatnám döntő tényező. Az ilyen eszközöknek ellensúlya maga az áramkör. Célszerű árnyékoló dobozba tenni, (tudom babrás) és ahhoz illeszteni a sugárzót, ami lehet egy jól lehangolt "darab drót" is, ami stabilan megtartja magát.
A "hatótávról" csak annyit, hogy azt jellemzően a szakaszcsillapítás határozza meg, aminél igen hamar összejöhet 60 - 80 dB, az is jellemzően beltéren, amit a reflexiós környezet jelentősem befolyásol. Ezen nem sokat segít az adóteljesítmény 10 - 20 dB -es állítása.
Köszi!
Sajnos minnél kisebb antennát kéne összeszerkesztenem hozzá, de majd próbálok vele kísérletezgetni. És ezekbe a transceiver modulokba ha SPI-n betolod a jelet, amit küldeni akarsz, akkor preamble-t, manchester kódolást, stb-t neked kell ráraknod még mielőtt odaadod neki SPI-n, vagy ezeket a modul megcsinálja és vevő oldalon vissza is kódolja neked az eredeti byte-okká? A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2016
A linkelt modult nem ismerem, én UART-osat használok, Bővebben: Link (én ennek a konfigurálásában tudok segíteni) de ahogy ott is, értelme úgy van a dolognak, ha ahogy az adónak küldöd úgy jelenik meg a vevő megfelelő kimenetein, az általam használtakkal legalábbis így van, semmiféle kódolást nem kell külön alkalmazni. A vevő maga persze kódol, többféle mód közül lehet választani, frekvencia csatornából is több van még a 868- as tartományon belül, de minden modulhoz van adatlap, azt meg kell érteni a használathoz, mert bármily hibás beállítás esetén nem értik meg egymást az adó és vevő.
Sajnos nekem a UART másra kell, de akkor majd olvasgatok.
Még azt kérdezném, hogy milyen adatlapot olvassak? Van jelentős eltérés az XL, XS, SX, valamint az 1276/1277/1278/1279 verziók között?
Én ezt az adatlapot találtam, ez jó szerinted?
Sziasztok!
Használtam már korábban a HopeRF-nek az RFM12B nevezetű 868MHz-es adóvevő-modulját. Azonban most olyan helyen szeretném használni ahová egyszerűen nem fér be. Konkrétan egy Skoda távirányítójának az elektronikáját szándékozom kicserélni, és az RFM12B modul sajnos nem fér el a nyákon sehogy sem. Keresgéltem alternatívákat és kisebb modult nem találtam, viszont a Microchip MRF49XA nevezetű IC érdekesnek tűnt. Olvasgattam az adatlapját és rémisztően hasonlít az RFM12B-re! Ugyan annyi regiszter van benne, ezek ugyan azon a címen vannak és ugyan az a tartalmuk. ![]() Az a jó hogy az RFM12B-hez már írtam egy tök jól működő függvénykönyvtárat. Lehetséges hogy az úgy ahogy van használható lenne az MRF49XA-val? Netán tudna egymással beszélgetni egy RFM12B és egy MRF49XA? ![]()
Sziasztok!
Az ebben a hozzászólásban írtakat visszavonom, "sajnos" mégis nekem volt igazam. Tehát az adott RF modul EEPROM hozzáféréséhez nincs semmiféle dokumentáció. A linkelt oldalon/képen lévő példában nem az RF EEPROM-ról van szó, hanem az arduino EEPROM-ról.
Sziasztok!
Van pár egyszerű 433Mhz-es adó-vevő párosom. A kérdésem az lenne, hogy ezek használhatóak közös antennával? Kétirányú kommunikációt szeretnék két mikrokontroller között, de csak 1 antennát tennék a házra.
Az ötlet jó, de nehezen kivitelezhető. Egy antennát csak úgy tehetnél a két modulra (egy adó, és egy vevő modulra) ha biztosítani tudnád, hogy amikor az adó megy, a vevő bemenete le legyen választva, és lezárva legyen. Ezek azonos frekvencián működnek, így az antenna átkapcsolásáról gondoskodnod kell. Nem lehetetlen feladat, de hozzáértést, műszerezettséget igényel.
Egyszerűbb, ha eleve adó-vevő modulokat használsz, azoknál a probléma gyárilag meg van oldva. Egyszerre, egyidőben ugyanazon a frekvencián nem lehetséges adás, és vétel is.
Köszi a választ. Nem szeretnék egy időben adni és venni is. Master-slave eszközök lennének. A slave folyamatosan hallgat, majd ha tőle kérdezek a masterral akkor válaszol. Amíg hallgat a slave az adó modul tápot sem kapna.
Ennél sokkal jobbak a LoRa WAN modulok!!!
25mW , huzal antenna , telepes táplálás, fizikálisan a modulban duplex kapcsolatra kialakítva, több (10) km hatótáv is lehetséges ![]() pl.: RFM96 modulokkal. pl.:itt beszerezhetö de de máshol is. (Loran kívűl sok egyéb más adatátviteli üzemmódot is tud). LORA modulok modulok működéséről tapasztalatok 15-60km között ![]() A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2016
Van 4db lora 868Mhz-es modulom is, de azok ára nem összemérhető ezekkel a kínai adó-vevőkkel(180Ft/pár).
Valamint csak 2-3byte hasznos adatot szeretnék küldeni-fogadni. Azt szeretném továbbra is megtudni, hogy szabad-e használni közösített antennát, mert keresgéltem de nem találtam megoldást. |
Bejelentkezés
Hirdetés |