Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » LED-es kivezérlésjelzők
Témaindító: KeserűCukor, idő: Márc 27, 2006
Témakörök:
Hello!
Ha ezt végfok bemenetére akarod kötni, akkor a poti elé egy ellenállás kell, mert maximumra tekerve a végfok és a dióda (de az IC is) örülni fognak egymásnak. üdv! proli007
Hello! köszönöm az észrevételt, a hibát javítottam, ha esetleg még valamit észrevesztek írjatok!
Ha ez a terv véglegesnek mondató akkor hozzáfogok az építéshez. Az IRLZ14 helyett mit használhatok?
Hello!
- A TL072 nem jó az áramkörbe, mert annak bemenete nem mehet le a mínusz tápra (itt ez a GND). Tehát LM358 a jó megoldás. - A BC182-nek kollektor-emittere nem így van kivezetve. (Nem tudom a Sprint-ben miért vannak mindig rosszul a tranyók lábai..) - Bocs, az előbb elírtam! Nem a poti "elé", hanem a poti után lett volna célszerű betenni az ellenállást, mert akkor akár 100kohm is lehet és nem okoz szintveszteséget. (De maradhat ellenállás, a poti előtt is, mert esetleg annak cseréjével lehet a kijelzőt egy adott teljesítményű végfokhoz illeszteni.) - Véleményem szerint a szintet állítani két helyen egy kapcsolásban felesleges. Tehát valamelyik poti szükségtelen. De ha számodra kedvezőbb a nagyobb szabályozási átfogás, akkor hagyd így. (Én eredetileg egy fixen megválasztott bemeneti osztóval állítottam a jelet a kijelzőhöz "durván". A 33kohm-os poti pedig "finoman" 1:16-szoros erősítés beállítását biztosította.) üdv! proli007
Hello!
Javítottam ismét amiket írtál benne hagytam az ellenállást a poti előtt és tettem egyet mögé is, így elvileg már bármekkora jelszinthez jó lesz, és amelyikre nincs szükség át lehet kötni.. IRLZ14 nem kell bármilyen kapcsoló tranyó jó elvileg pl 2N2222 és még olcsóbb is, ezt is átjavítottam. Lábakat lehetne felszabadítani referenciához de azzal csak egy marék plusz alkatrészt kellene beletenni így szerintem marad a 12 voltos megoldás az úgy is van a legtöbb erősítőbe keverőbe stb..
Hello!
- A 100ohm-nak lóg a lába a levegőben. - A 2N2222-nek megint fordítva van a CE lába. - A Ledek szerintem fordítva vannak. (A katód a csapott fel) üdv! proli007
Hello! Ismét javítottam.. Remélem így már jó lesz!
Hello! Most már én is remélem, hogy jó!
Én is remélem mert már kimarattam a panelt.
Hello! Megépítettem újra 2 verzióban is a nyák6 -os verziót és a 7-est ami smd mentes a főpanelen, tökéletesen működik 1. indításra. Áramfelvétele 15 mA ha 1 led se világít ha mind a 16 világít akkor is csak 50mA 3mm-es olcsó ledekkel, gondolom nagy fényerejű ledekkel ez lehet hogy több lesz de nem számottevően. Az 5 Voltos tápic 41 fokos 1 óra járatás után hűtés nélkül! zárt dobozban lehet hogy nem árt rá egy kis hűtőborda! Köszönöm még egyszer a sok segítséget, és használjátok egészséggel!
Aki megépíti kérem számoljon be a saját tapasztalatairól, esetleges hibákról!
Hello!
Igazán szívesen! A "nagy fényerejű Led-ek" alatt általában nem a nagyobb fogyasztást értjük, hanem ugyan akkora (jellemzően 20mA) áram melletti nagyobb fényerőt. Mivel itt a Led-ek fogyasztását a tápfeszültség a Led-ek nyitófeszültsége és az előtét ellenállás határozza meg, ami továbbra sem fog változni, az áramfelvétel sem változhat. üdv! proli007
Hello!
Nem célszerű, mert pont az alacsony nyitó küszöbfeszültsége miatt került a kapcsolásba. 1N4148-al is működni fog, csak nagyobb lesz alul a kapcsolás "holt zónája". Vagy is kis hangerőnél már nem jelez.. Esetleg Germánium dióda.. üdv! proli007
Sziasztok!
Előerősítős kivezérlésjelzőt szeretnék építeni keverőpultba. Építettem már LM3915-el egy kivezérlésjelzőt,de nem tetszik ami itt is látható,hogy az utolsó 1-2 LED is halványan felvillan. Olyan kapcsolás kellene nekem,ami ezt kiküszöböli és tizenegynéhány LED-et üzemeltet. Kokozo féle tökéletesen megfelelne,de nekem nem kell csak vonal kijelzés,semmi más. Gondolom ez megoldható PIC nélkül is.
Szia! Poros kolléga mostanában épített egyet. Bővebben: Link
Ha 10-nél több led szükséges akkor két LM IC ellenállás osztóját kösd sorba.
Szia Itt is Akkor uaa180 ic-vel építettet keress azok több ledet hajtanak és az előtét kondival lehet állítani a lefutási idejét ami szebb látványt eredményez.
Hali! Az LM 3916 belső ellenállás hálózata jobb a keverőpult számára.
A 3916-os eme változatának 5 és 12V-ra is szügsége van?
Kokozo mit szólsz,melyiket lesz egyszerűbb integrálni?
Ennek 15V kell és abból csinál 12-t és 5-t is magának. A keverő szempontjából meg teljesen mindegy hogy mutatós, lcd-s, ledes kijelzőt csinálsz hozzá mivel mindegyikhez kell elvileg egy előerősítő ami hajtja.
Sziasztok!
Megépítettem ezt a tranzisztoros kivezérlésjelzőt. Az a problémám van vele, hogy 12 ledesre csináltam és az utolsó 3-4 led nem igazán akar felvillanni. Próbáltam számítógép kimenetén és erősítő után is bekötni, szóval nem hiszem hogy a jel nem lenne elég erős neki. 12V-os 1000mA-es adapterrel hajtottam, elméletileg ennek simán elégnek kellene lennie. Szerintetek mi lehet a probléma?
Hello!
Sajnos a 12V tápfeszültség nem igazán elegendő. Ahhoz, hogy az utolsó Led is jelezzen, a második tranyó bázisába, 9Vdc feszültség szükséges. - Az előerősítő és egyenirányító fokozat, viszont csak akkor ad 9-10Vdc körüli feszültséget, ha az erősítő fokozat kollektor feszültségébe befér a 9Vpp (csúcstól csúcsig) jel, plusz a diódák maradék feszültsége. Ha 1N4148-at használsz, akkor ez 9V+1,4V=10,4V. Ha BAT85-öt, akkor ez 9V+0,6V=9,6V. 12V tápfesz mellett a veszteségek miatt, ez éppen hogy csak elérhető.. - De hogy ez a jel beférjen a két tápfesz (0/+12V) közé, ahhoz az erősítő fokozatnak tápfeszültségének kellő nagynak kell lenni, és az első tranyó munkapontjának a legnagyobb kivezérléshez tartozó feszültségen kell állni. - Szóval az első tranyó kollektor feszültségének, közel a tápfesz felénél illene lenni. (beállítható, a 33kohm bázis ellenállás változtatásával) és/vagy emelni kell a tápfeszültséget 15V értékre. A bementi jelnek, kb. 700mV felet kell lenni. üdv! proli007
Ez a kapcsolási rajza. A 12V stabilizálása elhagyható. Az 5V célja csak a IC melegedésének csökkentése.
Szia. A 12voltos stabilizátor csak azért került a kapcsolásba mert az erősítőm trafója 24 voltos ezt az LM3915 már nem díjazná. Az adatlapja szerint 12-20 volt közötti tápfeszültséget kaphat. Az 5 voltos stabilizátort Reloop kolléga ajánlotta ,ott eredetileg egy nagyobb teljesítményű ellenállás lenne. Ez korrektebb tápfeszültség ellátást biztosít a ledeknek . A stabilizátor nem melegszik nem szükséges hűteni sem.
Akkor ezt a tranzisztorosat inkább hanyagolom.
Még régebben építettem meg TA7666P-vel ezt, elég jól működik, az IC adatlapján meg van egy kapcsolási rajz, ami 2x10 LED-et hajt meg (annyi hogy az egyik IC-nek TA7667P-nek kellene lennie, de állítólag két 7666-os is jó). Arra gondoltam hogy ezt raknám össze. A rajzon az input 1-re és 2-re megy a a jobb és bal csatorna jele, a VCC=9V-ra pedig a táp + pólusa? Ez a kivezérlésjelző is úgy működik elvileg, hogy bekapcsoláskor felvillan az összes led és utána sorban elalszik? Vagy ahhoz még valami plusz kondenzátor kéne a kapcsolásba?
Üdv! A tranzisztoros kapcsolás nálam tökéletesen működik, proli007 minden hasznos tanáccsal ellátott. Mielőtt kidobnád, mérd meg a tényleges tápfeszültséget és az első tranzisztor kollektor feszültségét.
Nem dobom ki, csak találtam tegnap itthon még egy TA7666P IC-t és mivel ebbe a kapcsolásba jóval kevesebb alkatrész kell ezért inkább ezt próbálnám először összerakni.
Szuper! Így tökéletes lesz.
Szükségem lenne egy kisebb variánsra is,mondjuk 8 LED-el. Olyat is tudnátok mutatni? Még egy kérdés: például az erősítőknél hogy van megoldva a bemenő jel szabályozása? A potméter ellenállással van helyettesítve és ha alacsony a jel erőssége csak az alsó LED-ek villannak fel,ha magas akkor az egész oszlop? Vagy a tranzisztor az alacsony jelszintet is felerősíti?
Szia. Nem egészen értem mit is akarsz. Mi a probléma a 10DB leddel. Miért éppen 8 led kellene. Itt találsz, más típusokat is,ha az LM3916 nem felel meg neked.http://www.hestore.hu/cat_194.html. A Relopp linkelte rajzon nincs tranzisztor az UA741 végzi a jel erősítését így mehet közvetlenül a bemenő jelről. A szint állító potmétert kilehet hagyni ,de azzal a legegyszerűbb beállítani. Természetesen alacsony szintnél kevés,magas jel szintnél minden led világít a potméterrel lehet beállítani a megfelelő működést.
Kicsit félreolvastam. Elnézést!
A 10 kevés, 12-re lesz szükségem. Ha 3916-ossal oldanám meg 2 IC-re lenne szükség oldalanként, UAA180-ból pedig elég 1 darab. Ez lenne a Master kimenetére. DE! A 2 csatorna bemenete is kap kivezérlés jelzést,erre kellene a kevesebb LED-es megoldás. |
Bejelentkezés
Hirdetés |