Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Életvédelmi kapcsolás, FI relé
Témaindító: bankimajki, idő: Máj 6, 2009
Szerintem is...
Pontosabban a FI relé előtt bonthatóan összekötni a nullát és földelő szondát. Onnantól külön vinni a nullát (át a FI relén) és a védőföldet...
Sziasztok!
Kérdésem az lenne, hogy ismerős villanyszerelő felszerelt nálunk egy ilyet, és felkapcsoláskor mindig leoldott. Ő azt mondta, ez azért van, mert valahol az áramkör utána nullázva van. Viszont szerintem a kapcsolással van valami baj, mert úgy kötötte be, hogy: 1: fázis be 2: fázis ki 3: null be 4: null ki és föld Ez a föld rá van kötve a villanyórától jövő földre, és a tovább menő földre. Kérdésem az, hogy ez így rendben van? Köszönöm!
Na akkor ezt a villanyszerelőt se kell mégegyszer kihívni!
A FI után NEM kötjük össze a földet és a nullát! Ezt csakis és kizárólag előtte szabad!
Idézet: „Ezt csakis és kizárólag előtte szabad!” Az gondolom meg össze van kötve az óra dobozban. Mert onnan már földelt jelzésű kábel jön. Akkor hogy kéne értelmesen bekötni?
A 4. ponttal van a hiba.
Idézet: „4: null ki és föld” Nem null ki és föld, hanem csak null ki (semmi föld). A földnek a fí reléhez semmi közének nem szabad lenni, utánna meg pláne nem.
Köszönöm!
A FI relé után gondolom rakhatok kapcsolót (nem kismegszakító, mert az van előtte)? Illetve utána hogy teszteljem? 10 wattos izzó a föld, és a fázis közé kötve?
Attól is le kell oldania, de már egy 5,1 kohmos, vagy kisebb ellenállástól is.
Kapcsolót is rakhatsz, de annak sem szabad hogy a védőföldhöz köze legyen, maximum a házának, de kapcsolni, összekötni a nullával nem szabad.
Le van írva a hálózatok kialakítása, FI bekötése stb. Nem árt elolvasni.
Köszönöm segítséged!
Csatoltam a jelenlegi elképzelést a bekötésről. A lényeg, hogy a mi házrészünket külön lehessen lekapcsolni.
Köszönöm, el fogom olvasni, még mielőtt bármit is csinálnék
A védővezetőből a kapcsolót azonnal felejtsd el és ezt egy életre jegyezd meg!!
Hol hallottál ilyet, hogy azt is megszakítják?
A fent említett villanyszerelőtől.... Meg a kapcsoló is hárompólusú. Szerintem ideje hívnom egy másikat.
A három pólusú kapcsoló nem azért három pólusú, hogy azon minden drótot átvigyél! Az a három fázis megszakítására szolgál.
Egyfázisú hálózaton csak a fázist szakítsd meg! Ha "A" környezetben van a készülék akkor kell a nullát is megszakítani. Tehát csak a fázist szakítsd! Ja és azzal a villanyásszal kapcsolat megszakít! Semmi köze a szakmához!
A kapcsolóval nincs baj, csak a bekötéssel!
Sziasztok!
Abban szeretném egy hozzáértő segítségét kérni, hogyha egy komplett családi ház 30 mA érzékenységű FI relével van felszerelve, akkor plusz fel lehet-e szerelni még egy FI relét külön a pincének és a kerti helyiségnek? Ha igen, az is lehet-e 30 mA-es, vagy annál kisebb érzékenységűnek kell lennie? Előre is köszönöm annak, aki segít ebben! Üdv: A
Szia!
Igen --de nem egymás után sorosan! Hanem 1-t a pincének , 1-t a kerti helységnek +1 marad a helyén.
300mA-es FI-relét ha beszerelek otthonra az számít valamennyit?
Vagy a 300 az már sok és bele se kezdjek? Mert van egy kontér szerelésű melléképületem, meg egy bontott 300-as relém. Megéri vagy felesleges? Amúgy igaz az hogy a kismegszakítók sok lekapcsolásra (tehát ha sok sok zárlatot csinálok) akkor behalnak? Mert volt olyan mikor valahol zárlat keletkezett (beázás). Addig kapcsolgattam a kismegszakítót amíg bekapcsolva nem maradt. Még jó hogy akkor is le tud kapcsolni ha nyomom a gombot. Amúgy egy jó nagy durrannással kapcsolt le, késöbb kiderült, pár méterre volt a zárlat a megszakító után. Tehát ilyenektől tönkremehet vagy bírja a sok sok megszakítási ciklust? A fi- relé is elszállhat ha netalántán sok a zárlat?
Egy másik fórumon van egy J. Pali fórumos társunk, ő szokott ilyen kérdéseket feltenni...
- a 300mA-es relé számít, de nem életvédelmi célra, csak tűzvédelem szempontjából - zárlat esetén mindig túlterhelődnek a kontaktusok, legyen az megszakító, kapcsoló, relé, Fi-relé, vagy bármi, amiben kontaktus van. Tehát az egyszer már túlterhelt biztosító már nem ott fog leoldani, ahol a gyári adat szerint kellene neki.
Szia!
A 0,3 A és a 0,1 A is, már nem megfelelő ÉV szempontból . Itt csak a a 10 és a 30mA játszik ! .. .. mindkettőre IGEN a válasz !
Ne haragudj már, de te egy fakír vagy!
Sziasztok!
Minden hozzászólást elolvastam ebben a topikban és köszönöm, hogy ennyit foglalkoztatok ezzel. Beszereztem egy AEG típusú fi relét, be is tudom majd kötni, azzal nem lesz gondom. Nekem csak egy kérdésem lenne. Későbbiekben nem származhat gondom abból, hogy ezt nem villanyszerelő szerelte be? Köszi.
Idézet: „Későbbiekben nem származhat gondom abból, hogy ezt nem villanyszerelő szerelte be?” Ha túléled, nem.
Hát saját és környezeted testi ,anyagi biztonságát szem előtt tartva sürgősen csinálj meg mindent rendesen.Egy rendesen szerelt hálózatnál ez nem kérdés.ha meg a zárlatot akarod így megkeresni,tévúton jársz, a falban ,kábelben lévő vezetékek igénybe vétele is megnő ilyen esetben.A kötések ,kábelszigetelések ilyenkor fokozottan rongálódnak.(a kismegszakítóval sorba kötött 60-100W égő csodákra képes zárlat keresés esetén.) A FI mondjuk nem árt ,de ha az épületed beázás hajlamos ,az lesz az első amit ki fogsz kötni - sajnos.
Bekötöttem, jól működött mindaddig, amíg a ház egyik részében fel nem kapcsoltam a világítást. Amúgy le is teszteltem, leoldott amint probléma volt.
Akkor most a hiba az lehet, hogy a háznak abban a részben "szivárog" az áram a nem megfelelő kötések miatt?
Az is lehet, de valószínűbb, hogy a nulla és a védővezető keverve van valahol.
Ez több lámpánál is előfordult, nem hiszem hogy mindegyiknél fel van cserélve. A fogyasztásmérő szekrényben minden vezeték a helyére került.
Mellékeltem a képet, ahogy bekötöttem, nem hiszem hogy a hiba itt leledzik. Vélemény, megoldásra rávezető válasz? Köszi. Ui.: Ha hülyeséget írok csak intsetek le.
Az úgy szokott lenni, hogy az "elvi" rajzon minden OK, csak a gyakorlatban másként sikerült...
Tehát ne az álmokat mutasd be (hogyan "akartam") hanem hogy ezt csináltam (és akkor "fénykép" inkább)...
Megnéztem a fényképet...
Nem akarom elvenni a kedved, de mégiscsak jobb lenne egy villanyszerelőt hívni. Nem minden vezetéket tudtam beazonosítani, de amit igen, az rossz. Egyébként nagyon ifjú koromban én még durvább dolgokat is csináltam. Megspóroltam a villanyszerelőt, mert azt hittem a könyvekben minden le van írva (ez részben igaz is). De azóta rájöttem: ez egy szakma. Ugyan úgy, minthogy nem kezdek otthon ruhát varrni magamnak, meg cipőt csinálni. Direkt nem kezdem sorolni a hibákat amit látok, mert valamit esetleg kihagyok és akkor jogosan kapom itt a csatin a dorgálást... |
Bejelentkezés
Hirdetés |