Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Nagypontosságú szögmérés lézerrel, vagy más eljárással
Témaindító: gaboca323f, idő: Szept 2, 2011
Témakörök:
Üdv!
Olyan problémára szeretnék megoldást lelni ami a munkahelyemen könnyítene meg néhány feladatot. A lényeg az lenne hogy nagy pontossággal kellene szöget mérni munkadarabokon. Ezek 0,4 0,5mm vastag, rozsdamentes acél alkatrészek, körben kb 3mm magas peremmel. Ennek a peremnek a szögét kellene megmérni a lemez síkjához képest. Csatoltam egy képet róla. Ha a perem magasságát is meg lehetne mérni, az plusz jódolog lenne, de egyenőre elég lenne a szög is. Ötleteket várnék, elképzeléseket, miként lehetne ezt megoldani. Előre is köszönöm!
A nagypontosság az számban mégis mennyit jelentene? Mert a 'nagy' az elég relatív.
Üdv!
Hát a mérőprogram ami használok az csak egyész fokot tud mérni, de felmerült az igény a tizedes pontosságra, ugyanis ezeknél a peremeknél forrasztódik össze rézzel két alkatrész. A peremek állása befolyásolja a forrasztás minőségét, mivel ezek egy lapos csövet alkotnak amiben nyomás van, ha nem megfelelő a forrasztás, lyukasodáshoz vezethet. A présszerszám állítgatásával szokták beállítani a rajz szerinti értéket, ehez nekem el kell vagdalni az azkatrészeket, megcsiszolni, majd mikroszkópos felvétel készül a csiszolatról amit egy programmal megméregetek. Előfordul, hogy darabonként akár 30-40mérés is kell, időigényes és macerás művelet. Volt olyan irányú próbálkozás, hogy 3d mérőgépen legyenek ezek mérve, de sajnos eredménytelen volt, egyik gépünk sem alkalmas rá a 3d-sek szerint.
A digitális tolómérő mintájára nem létezik digitális szögmérő is?
Ez nem egyszerű, mert bármilyen fényforrást is használnál, mindegyiknek van torzítása, és nyílásszöge. De ha ismertek ezek a torzítások, akkor ebből korrigálni lehet a hibákat. Most első nekifutásra, egy HeNe lézer, és egy lencse segítségével fel lehetne nagyítani ezt a kis részt, és a lencse, illetve lézer adataival már lehetne korrigálni a torzításból adódó hibát.
Létezik, de mérete miatt erre alkalmatlan.
Én olyasmire gondoltam, hogy adott két lézersugár (valami tűéles) és mindkettő rá lenne irányítva a peremre, mint a távolságmérők, a két sugár hosszából és függőleges távolságából, mint egy háromszögben, ki lehetne számolni a szöget.
Csak ezt egy ipari formába kellene önteni. Egy katalógusban láttam olyan mérőlézert ami fésű szerűen dolgozik, a képen cső átmérőt mértel épp vele.
Mennyire fényesek ,simák a hajlított felületek? esetleg egy a hosszabb résszel párhuzamos fénnyel megvilágítva a visszatükröződés helyéből lehet következtetni a szög pontosságára.A skála felbontásának csak a szoba szab határt.
Szia!
Egy fénysugarat a ferde oldalra irányítani, a visszavődőtt sugár helyzetét egy vonalkamerával (ccd line camera) lehetne érzékelni. A visszaverődés a szöghibát kétszeresen alakítja helyzeteltéréssé a vonalkamerán.
Esetleg ismersz erre való konkrét eszközöket? Az omronnál esetleg szét lehetne nézni, hogy van e valami használható.
Még nem használtam ilyet - egyszer egy lencsével történő igen gyors Fourier transzformációs feladatnál szóba kerültek.
A Google rengeteg találatot ad...
Én is találtam eszközöket a googleval, de sajnos nincs módomban megvenni mindet és kipróbálni, hogy alkalmas e ilyen célra. Azért hoztam létre a topicot, mert szerintem elég sokan vannak akiknek nem csak a hobbijuk az elektronika.
Egyébként a felülete fényes az anyagnak, rozsdamentes acélból van többnyire. Lehet kipróbálom sima lézer pointerrel, hátha visszeveri, és akkor a vízszintesen elhelyezett sugár visszaverődik a lézer alá, vagy pont vissza bele ha 90fokos a perem. (nem tudom kárt tehet e saját magában.) Ahová visszaverődik abból már lehetne számolni szöget is. Ha visszaverődik. Hitelesíteni tudnám csiszolattal.
Maguk a CCD vonal érzékelők is hozzáférhetők lehetnek...
Néhány típus: TSL1301, TSL1401, TSL1402, TSL1406, TSL1410, TSL1412, TSL2014, TSL210, TSL3301 Adatlapjaik innen letölthetők.
A jó szögű ferde felületedre merőlegesen ,egy picit oldalirányba volna érdemes megvilágítani.Így a visszavert pont elmegy a forrás mellett ,valamint a felülettől való távolság sem fontos az eltérés irányának megállapításához.(azonban a kitérés nagysága sajnos még mindig távolságfüggő ,így nem tudom hogyan lehet kalibrálni.
Akkor szerintem jövőhéten a piacon kezdek, vagy a kínaiaknál, hátha van kiciócó lézer, és kipróbálom kilehet e valamit hozni belőle.
A tapasztalatokat majd felteszem ide is, addig is várom az esetleges ötleteket a feladatra.
Ha nem lehet beszerezni CCD -t sem, akkomarad a hagyományos módszer: Egy megfelelően nyújtott, nyomtatott skála, amit egy körív mentén rögzítenek. A visszavert laser fény pontja a skálára mutat. Elegendően nagy méretek és fix, rezgésmentes kivitel esetén jó felbontás érhető el.
Ez megint nem elektronikai kérdés. Ismert, hogy a beesési szög azonos a visszaverődési szöggel. Ha a munkadarab vizszintes lapjára elhelyezel egy tömböt, amiben egymástól különböző magasságban elhelyezett párhuzamos sugarakat biztosító fényforrások vannak, akkor azok a ferde felületről a beesési szöggel azonos visszaverődési szöggel verődnek vissza. A visszaverődő fénysugarak útjába helyezel egy tükröt, mondjuk 45 fokban, ez kb. függőlegesre téríti a visszaverődő fénysugarakat. Ha ezek felé elhelyezel egy homályos üveglapot, akkor a két fénypont távolsága jól megkülönböztethető és skálázható. Tulajdonképpen skálázni sem kell, csak azt jelölni, hogy a visszaverődött fénysugarak távolsága a tűréshatáron belül legyen. AutoCAD-ban csináltam egy "szimulációt" kiválóan működik az elv. Namármost tényleg érdemes lézert használni, mert a visszaverődő sugarak diffúzak, ha a felület nem tükrös, de miután a "készülék" közel helyezhető el a visszaverő felülethez, ez sem kritikus. Inkább ajánlatos lenne féligáteresztő tükröt használni a sugarak eltérítéséhez és így kapnál egy kompakt kis készüléket, ami beépített teleppel gombnyomásra tesztel.
Azért van benne elektronika bőven szerintem, mivel az ideális az lenne, ha egy olyan eszközt tudnék készíteni, ami pic, vagy avr segítségével agár számítógéppel is összeköthető lenne, és az mért értékeket meg lehetne jeleníteni rajta. De először csak lépésról lépésre.
Ha előre lepolírozod tükörsimára a hajlítandó részt (itt vastagságot kell mérni, hogy a polírozott felület minden része egyforma vastag-e), akkor hajlítás után ez a lézeres mérés kivitelezhető. Mert utólagos csiszolás/polírozásnál lehet, hogy sokkal nagyobb hiba lép fel.
Üdv!
El kellene kerülni minden egyéb műveletet, valahogy mint a 3d mérőgépnél, csak körbetapizzuk a darabot, és megvannak az eredmények.
Csak egy kósza ötlet :
Makrofelvétel( valamilyen digit kamerával) pixelek számából meghatározni a méretet ? ( ha jól vettem ki a feladatot a felhajlított rész hosszát is kéne mérni a szög mellet ...)
A tapintásról jut eszembe, hogy tkp. két egymás fölött elhelyezett rugós tapintócsúccsal és egy mechanikus csuklóval is megvalósítható, ahol az alsó tapintócsúcs mutatója fix, a felsőé pedig szabadon mozog. Ha a szög 100, akkor egy bejelölt skálapontot jelöl, ha attól bármilyen tartományban eltér, akkor azt jelzi. A pontosság (érzékenység) a mutatók hosszától függ.
másik kósza ötlet...
Viszonylag olcsón (céges szinten) lehetne venni ún. "displacement " szenzorokat (KEYE....) ebből akár mikrométeres felbontású is van. Megfelelő digitális kimenet (RS-232)esetén az adatokból már lehet számolni... Egy AVR/PIC es cél kiértékelő olcsóbb lehet mint a gyári... Szerintem...
No itt is van egy tapintós megoldás.
Üdv!
Ez a tapintós is jó ötlet, a mikrométer órákon van is kimenet, azt kellene megoldani, hogy két óra tapintója kb 1,5mm el egymás alatt legyen, azt vízszintesen odatolva a darabhoz, lehetne a különbséget számolni. Mikrométer óra akad is a cégnél bőven kísérletezési célból, a pc-összekapcsolást meg tudjuk oldani. Az egyetlen macerás dolog a két mérőcsúcs fizikai elhelyezése lenne. Szerintem ez is megérne egy kis faragást egyszerű pontos szerkezet lenne belőle. Köszönöm az eddigi ötleteket, remélem valamit ki tudunk hozni, akár egyszerű, akár profi gép szinten.
Ezt a tapintósat meg lehetne oldani úgy is, hogy egy fogasleces szerkezet egy potmétert forgatna a szög függvényében.
Az ATM Diamant csiszológépekben így érzékeli a fej helyzetét, abban egy 3 fordulató poti van.
Vonalkamerát esetleg Barkód olvasókban is lehet találni...
Üdv
A CCD-s ajánlat bővítése: Fogsz egy ótvar lézernyomtatót. Kibontod belőle a forgató mechanikát, találsz rajta egy 5-6 szögletű, megfelelő minőségű forgó tükröt. A mellékelt rajz szerint megküldöd fénnyel, és egy etalonra hajlított darabbal beállítod úgy, hogy a visszaverődés pontja a belépő sugár mellé essen. (Lemezen merőleges, forgó tükrön elvileg 45 fok a belépő, 45 fok a visszaverődő szög a tükörhöz képest) Forgatod a motort, a CCD-n nézed a megjelenő pöttyöt, és pontosan tudod, mennyi az eltérés. A motor helyzetéből tudod, pontosan hol van a merőleges, oda teszel egy jeladót, és abban a pillanatban olvasod a CCD-t. Érintés nélkül tudod mérni. Üdv, lazi
A két tapintócsúcs egymáshoz képest eltolva is lehet és akkor az 1,5 mm kényelmesen tartható. Vedd számításba, hogy az egyik tapintó csak ütköző, a másik, a felső az aktív mérőfej. A mikrométer óráját pedig skálázni kell fokban.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |