Fórum témák
» Több friss téma |
Google ezt dobta, így kötöttem be:
Bővebben: Link
Az R9-et (100 kOhm) csökkenteni kellene vagy az R10-t (25 kOhm) növelni, hogy a kollektoron kb. a féltápfeszültség álljon be.
Jobban megnézve ezt a kapcsolást, még ha majd működik is, túl sokat azért nem várnék tőle...
Nah jó nem küzdök ezekkel, nekiállok a LCM3-nak. Olcsó húsnak híg a leve megint, reed relé kivételével mindent tudtam szerezni az LCM-hez, de azt is lesz jövő hétre. Azért köszönöm a segítséget srácok.
Sziasztok!
Megépítettem ezt az ESR mérőt és az a gondom vele, hogy a led folyamatosan világít. Mellékelek egy nyák tervet is hozzá.
Alakítsd át ahogy én tettem, úgy működik. Rajz az előző oldal tetején.
Megtaláltam a hibát, és most működik rendesen.
Aki szeretné megépíteni ezt, annak itt a nyákrajz.
Hello!
Én is megépítettem azt a változatot, és nagyon jól működik!!! :yes: Ezúton szeretném megköszönni hogy közzétetted a kapcsolást
Üdv.!
Két éve használgatom az elektrorudi ESR mérőjét. Azon problémázom, hogy még nem sikerült olyan elkóval találkoznom, amelyiknek az ESR értéke közel lenne a katálógusbelihez. Pl.: Rubycon YXF 25V 1000 mikroF, katalógus szerint 0.06, műszerem mutat 0.6-et. Pedig ennél a példánynál határozottan kijelentették az üzletben, hogy ez "low ESR" (nem azt, hogy "ezt szokták vinni" ). Műszert ismét ellenőriztem, 100 kHz, 1 Ohm, 0.1 Ohm, meg a többi is rendben. Valami mégsem stimmel a műszeremmel, vagy az igazi "low ESR" elkó megy csodaszámba ?
Akkor ott valami nagyon nem oké. Nemrég mértem egy 1000µF/25V CapXon-t ami nem Low ESR és még csak nem is a legjobb minőségű kondi, de ez is 0,09 ohm. Ha minden kondinál ilyen nagy eltérésed van akkor a műszereddel van gond. Nem a reklám miatt mondom de dobd össze az enyémet, fillérekből megvan és jó, évek óta használom. A rajzát megtalálod valahol egy-két oldallal ezelőtt.
Végül azt találtam, hogy kóbor egyenáram miatt lehet az, hogy ellenállással kalibrálva, kondenzátorral sokkal nagyobbnak mutatja az ESR értékét. (Próbapanelen elkészítettem az általad javasolt elkótesztert, az elkóim valóban low ESR fajtájúak. Rövidre zárt mérőcsúcsokkal az egyenáram is sokkal kisebb, harmad akkora, tized akkora volt az elkó teszterednél.)
Az elektrorudi elkóteszterének az én példányomban jelentkezett kóbor egyenáramát sikerült kivédenem úgy, hogy az elmenő mérővezetékkel sorba kötöttem egy 4.7 mikroF/50V-os bipoláris (?) kondenzátort. Két nyomós okból maradok az elektrorudi ESR mérőjénél: a skála tökéletesen megegyezik a műszerem ellenállás skálájával (illetve osztani kell 5-el), és az oszcillátor szinusz jelalakja. Hasznos volt azért az elkótesztered, bizonyságot nyertem arról, hogy 100 kHz-en rezeg az oszcillátorom, valamint az elkóm Low ESR voltáról.
Hali Mindenkinek.
Nagyjából átfutottam a hozzászólásokat. És egyik fórumozó felvetette a kérdést, hogyan lehet az érzékenységet növelni. Ennek kapcsán találtam egy elásott pdf-et. Ez is egy variáció a bonyolításra. Ha jól emlékezem, a fórumon még nem láttam. A műszer Flemming Jensen tollából származik.
Sziasztok.
Hozzá keztem a napokban az előttem lévő hozzászólásban említett lcd kijelzős esr mérőhöz. A 4093-as ic megfelelően előállítja a kívánt frekvenciát de a 74act74 kimenetén ebből semmi sem mérhető. Az 5-ös és 6-os lábon is 2.3V dc mérhető, pedig a rajz szerint ott 5V-nak és 100kHz-nek kéne lenni. Okozhatja-e a hibát az hogy én M74HCT74B1-et raktam bele? Miben más ez az act-től? Előre is köszönöm a válaszokat. Üdv Hinar83.
Az ACT sokkal gyorsabb mint a HCT.
Első kérdésem, hogy mivel mérted azt a 2.3V-ot a 74hct74 5-ös és 6-os lábán? Mert ez így frekimérős digit-multiméteresen hangzik.
A HC(T) sorozat elvileg 100kHz-re megfelelő kéne, hogy legyen(ha megnézed az adatlapot, valószínű simán sok-megahertzet látsz felső határfrekvenciának), egy áramkörben nekem most nagyjából 10MHz-cel van hajtva egy HC sorozatú TTL ic és szépen csinálja azt, amit neki kell...
Idézet a 74hc74 adatlapjából: "fmax , maximum clock frequency , 76(HC) 59(HCT) MHz"
Hello.
Jól látod, valóban azzal mértem.
A saját tapasztalatom, hogy ha digi-multiméterrel méred az 50% kitöltésű, magasabb frekvenciájú négyszög-jelet, akkor a műszer felépítésétől függően kb. a jel csúcsértékének a felét, vagy akörüli értéket fog mérni DC voltban. Jó lenne oszcilloszkóppal megvizsgálod a főbb jelformákat, sokat elárul a kütyü működéséről.
Az végül is annyira most nem zavar hogy csak 2.pártized voltot mértem, hanem az hogy az ic2 kimenetén semmi négyszög, akarommondani semmilyen frekvenciájú jel nem volt mérhető (digitális multival), annak ellenére hogy a ic2 3. lábán megkapja a (multival mérhető) 200kHz es jelet.
Ez esetben egyértelműen mérnie kéne a multinak a 100kHz-et, vagy tévedek?
Lehet, hogy zajos a jel valamiért, és azért nem látod a multiméteren a frekvenciát... esetleg próbáld ki, hogy méréshez egy 7404-esen(hex inverter) átvezeted a jelet, az talán formál rajta valamit, és úgy lehet, hogy tudod mérni.
Köszi a segítséget, mihelyst lesz idöm megpróbálom.
Én kíváncsian várom az eredményeidet! :yes:
Szevasztok!
Mostanában éreztem aktuálisnak egy ESR mérőt, két változatot is kinéztem. A "CHZ" (#369330)-al kapcsolatban kérdezem: mennyire legyen meredek az IC2 (SR=70), mert pont olyan nincs a fiókban, de van 100SR-es AD509; 30SR-es CA3130. Gondolom a nagyobb jobb. Aki tudja mondja(írja) meg. Köszönöm: Kálmán
Vég olvastam a hozzászólásokat,de én előbb egy egyszerűbb analóg megoldást választottam, és meg is építettem Bővebben: Link de a skála megrajzolását valahogy nem tudtam pontosan hogyan is rajzoljam fel,vagy hozzá való táblázatot ESR ertéket nem tanáltam.
Vegyél 10db 1 Ohmos indukció szegény ellenállást, forraszd sorba és ezel rajzolj be ellenállás skálát. (20-50-100 Ohmos sem árt) Jobban jársz ezzel , mint az "egybites"-el. Mint a jobb leírásokban olvashattad, az ESR érték kapacitás-, típus-, gyárfüggő.
Nagyon köszönöm a tanácsot,meg is csináltam mindent ahogy írta és a műszert ahogy mások is megépítették,az értelmezésem szerin rendesen működik de az 1 ohm alatti értékeket a skála hossza már nagyon kicsi és így 1 ohm alatti mérések nem nagyon értelmezhetőek.Még az lenne a kérésem hogy hogyan lehetne ezen valamit is javítani ?
Változtatsz a méréshatáron és az sem árt ha jó nagy a műszer. Nagyon ritkán kell 20-30ohmnál több, általában csak az 1-2µF-os nagyobb feszültségű (pl. 400V-os) kondikhoz. Egy 2,2µF/400V új korában 12-15ohm körül van, egy 3,3µF/400V már 5-6ohm körül (ezek saját mérési eredmények). Az enyémről simán leolvasok 0,05ohmot is, amire szükség is van a nagyobb kapacitású elkók esetében.
Az elmult 3 hónap alatt csak elkészült a mérő.
Eddigi tapasztalatok alapján hőmérséklet változás hatására elég érzékeny, azaz képes +-0.5ohm-ot is elmászni, ami ugyebár nem kevés, az okot majd kiderítem.
Hali!
Ha nem baj, hozzászólok. Én a 7106 referencia forrását alakítanám át tápfüggetlenre egy TL431-el. Olcsó és árához képest nagyon jó hőstabilitással rendelkezik. Nem tudom mennyire vagy benne a szakmában, ha kell akkor méretezem Neked a TL431 áramkörét és osztóját a 7106-hoz. Ha beválik, akkor lehet precízebb (drágább) referencia forrást is építeni neki, mert egy műszernek ez a lelke. |
Bejelentkezés
Hirdetés |